_catalonia_

Δραστήριο μέλος

Η _catalonia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 428 μηνύματα.
Αυτο που λέτε φιλολογία ( κλασσικό ) είναι κατεύθυνση που διαλέγουμε πολύ αργότερα ;
Ναι, και νομιζω στο συνολο ειναι τρεις κατευθυνσεις,1.Κλασικη 2.Νεοελληνικη-Μεσσαιωνικη 3.Γλωσσολογια(Αν δεν κανω λαθος)

Τοσο αργα;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,408 μηνύματα.
με ποια σειρα θα βαζατε στο μηχανογραφικο τις παρακατω σχολες και για ποιο λογο!!!
δημοσιογραφια
Φ-Π-Ψ
ΔΕΣ παντειου
πολιτικες επιστημες ΑΠΘ


ΔΕΣ
ΦΠΨ
Πολιτικές επιστήμες
Δημοσιογραφία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_catalonia_

Δραστήριο μέλος

Η _catalonia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 428 μηνύματα.
ΔΕΣ Πολιτικες επιστημες ΦΠΨ(Δημοσιογραφια δεν θα βαζα γιατι δεν μου αρεσει :P ) Αλλα αν θες απαραιτητα απαντηση στο τελος θα την εβαζα!
Παντως καλυτερα αναζητησε με ποια σειρα εσυ θα τα εβαζες και τι αρεσει σε εσενα να κανεις και επειτα παρε και τη γνωμη των υπολοιπων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kwstasIdealism

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kwstasIdealism αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,459 μηνύματα.
Πολιτικες επιστημες
δες
δημοσιογραφια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Em_19011

Νεοφερμένος

Η Em_19011 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Eίμαι σε δίλημμα να επιλέξω ανάμεσα σε βιολογικό ηρακλείου ή βιολογικο θεσσαλονίκης!Για το τμήμα του Ηρακλειου έχω ακούσει παρα πολυ καλα λόγια...Για τη Θεσσαλονικη δεν ξερω και πολλα.Αν μπορουσε καποιος να μου πει λιγα πραγματα..:confused:

Αν δεν εχεις οικονομικο θεμα πηγαινε Ηρακλειο..το Βιολογικο εκει ειναι κορυφαιο οπως και η Ιατρικη πολυ καλη.. απο που εισαι για την ακριβεια;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aeneas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Aeneas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,353 μηνύματα.
Ναι, και νομιζω στο συνολο ειναι τρεις κατευθυνσεις,1.Κλασικη 2.Νεοελληνικη-Μεσσαιωνικη 3.Γλωσσολογια(Αν δεν κανω λαθος)

Στην Φιλολογία Κρήτης υπάρχει ακόμα η κατεύθυνση της Μουσικολογίας - Θεατρολογίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Στην Φιλολογία Κρήτης υπάρχει ακόμα η κατεύθυνση της Μουσικολογίας - Θεατρολογίας.



Νομίζω και ιστορία κινηματογράφου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bagtzim

Νεοφερμένος

Ο bagtzim αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Α) Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή. Εισάγεσαι με γραπτές εξετάσεις , έχει δίδακτρα, έχει 2ετή διάρκεια, ενώ τελειώνοντας το μπορείς να γίνεις Φιλόλογος για παιδιά με ειδικές ανάγκες και για τον ιδιωτικό τομέα και για για το δημόσιο. Εντάσσεσαι σε πίνακα ΑΣΕΠ για τους φιλολόγους ειδικής αγωγής. Προσφέρεται από διάφορα ΑΕΙ, πχ Πανεπιστήμιο Αθηνών. Υπάρχει και εξ αποστάσεως πρόγραμμα, από το Πανεπιστήμιο Κύπρου, χωρίς εξετάσεις εισαγωγής, αναγνωρισμένο από το ΔΟΑΤΑΠ.

Β) Μεταπτυχιακό στον Σχολικό Επαγγελματικό Προσανατολισμό.Εισάγεσαι με γραπτές εξετάσεις , έχει δίδακτρα, έχει 2ετή διάρκεια,ενώ τελειώνοντας το μπορείς να εργαστείς ως Λειτουργός Συμβουλευτικής και Προσανατολισμού, τόσο στην εκπαίδευση, όσο και σε άλλες υπηρεσίες πχ. Κέντρα Συμβουλευτικής και Προσανατολισμού, ή στον ιδιωτικό τομέα, σύμφωνα με την προκήρυξη του μεταπτυχιακού του ΦΠΨ Αθηνών.
Γ) Μεταπτυχιακό σε 1 από τις 3 Κατευθύνσεις του Τμήματος ΜΜΕ της Αθήνας. Εισάγεσαι με γραπτές εξετάσεις , δεν έχει δίδακτρα, εκτός από ένα συμβολικό ποσό 150 που πληρώνεις για να συμμετάσχεις στις εξετάσεις, έχει 1.5 έτος διάρκεια, και μπορείς να αποκτήσεις εξειδίκευση στη Κοινή γνώμη και Δημόσια Επικοινωνία, στα Ψηφιακά μέσα και περιβάλλοντα αλληλεπίδρασης, στις Ευρωπαϊκές επικοινωνίες : Δομές και Πολιτικές .

Δ) Μεταπτυχιακό στα Τουριστικά και στις Ναυτιλιακές σπουδές. Έχω γνωστούς που κάνουν μεταπτυχιακό σε αυτούς τους τομείς. Από όσο ξέρω τα μεταπτυχιακά αυτά έχουν δίδακτρα ( αναφέρομαι στο Πανεπιστήμιο Αιγαίου για τα τουριστικά και στο Πανεπιστήμιο Πειραιά για τα ναυτιλιακά ), περνάς χωρίς γραπτές εξετάσεις και πρέπει να έχεις επίπεδο c1 ( advanced ).


Ε) Μπορείς να κάνεις μεταπτυχιακό πάνω στη Θεωρητική - Εφαρμοσμένη Γλωσσολογία, Τεχνογλωσσία σε συνεργασία με το Πολυτεχνείο , καθώς και μεταπτυχιακό στη Διδασκαλία της Νέας Ελληνικής ως ξένης γλώσσας . Σου αναφέρω αυτά τα 2 μεταπτυχιακά γιατί ανήκουν στον τομέα της γλωσσολογίας και ξεφεύγουν από τα συνηθισμένα μεταπτυχιακά σε αρχαία ελληνικά, λογοτεχνία, ειδικά η τεχνογλωσσία είναι πρωτοποριακό μεταπτυχιακό, δες και εδώ https://www.newsbeast.gr/greece/ekpa...rotoporiako-metaptuhiako-gia-tous-filologous/

Σαφώς και θα υπάρχουν και άλλα μεταπτυχιακά :) , απλά αυτά έχω βρει προσωπικά.
ξέρεις αν μπορείς να κάνεις στο managment; έχει μαθηματικά το τμήμα αυτό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
η ιατρική είναι μια επιστήμη που συνδιάζει παπαγαλία, φυσική, οικονομικά- διαχείρηση, ψυχολογία και στατιστικη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

triantafullaki :)

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η triantafullaki :) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πέραμα (Αττική). Έχει γράψει 143 μηνύματα.

Στη φιλολογία Αθήνας ,στο γ΄εξάμηνο,δηλαδή στο δεύτερο έτος διαλέγουμε κατεύθυνση :) .Τρεις είναι οι κατευθύνσεις: κλασική φιλολογία ( κλασικό ) ,μεσαιωνική - νεοελληνική φιλολογία ( μνεφ ) και γλωσσολογία.Για πληροφορίες για τα μαθήματα - πρόγραμμα σπουδών κάθε κατεύθυνσης αναλυτικά - δες τις ιστοσελίδες των τμημάτων :)

ξέρεις αν μπορείς να κάνεις στο managment; έχει μαθηματικά το τμήμα αυτό;


Το τμήμα δεν έχει μαθηματικά - φιλολογία λέγεται - .Απλά παρέθεσα τα μεταπτυχιακά που μπορείς να κάνεις :) .Έχω γνωστή που με πτυχίο φιλολογίας έγινε δεκτή στα τουριστικά στο Πανεπιστήμιο Αιγαίου ( όπου πέρασε μόνο από συνέντευξη ) και γνωρίζει 4 ξένες γλώσσες.Ακόμη,και γνωστός μου έχει περάσει στο μεταπτυχιακό στα ναυτιλιακά στο Παπει.,στο παρελθόν. Και άλλα μεταπτυχιακά μπορείς να κάνεις πχ σε κοινωνιολογία, ψυχολογία ( χωρίς βέβαια να γίνεσαι ψυχολόγος ) ,πολιτικές επιστήμες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
Όχι απαραίτητα. Διαφέρει ανάλογα με την πόλη. Π.χ. στα Ιωάννινα, αν δεν κάνω λάθος, επιλέγουν κατεύθυνση στο 4ο έτος, ενώ στην Αθήνα στο 2ο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bagtzim

Νεοφερμένος

Ο bagtzim αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Στη φιλολογία Αθήνας ,στο γ΄εξάμηνο,δηλαδή στο δεύτερο έτος διαλέγουμε κατεύθυνση :) .Τρεις είναι οι κατευθύνσεις: κλασική φιλολογία ( κλασικό ) ,μεσαιωνική - νεοελληνική φιλολογία ( μνεφ ) και γλωσσολογία.Για πληροφορίες για τα μαθήματα - πρόγραμμα σπουδών κάθε κατεύθυνσης αναλυτικά - δες τις ιστοσελίδες των τμημάτων :)


Το τμήμα δεν έχει μαθηματικά - φιλολογία λέγεται - .Απλά παρέθεσα τα μεταπτυχιακά που μπορείς να κάνεις :) .Έχω γνωστή που με πτυχίο φιλολογίας έγινε δεκτή στα τουριστικά στο Πανεπιστήμιο Αιγαίου ( όπου πέρασε μόνο από συνέντευξη ) και γνωρίζει 4 ξένες γλώσσες.Ακόμη,και γνωστός μου έχει περάσει στο μεταπτυχιακό στα ναυτιλιακά στο Παπει.,στο παρελθόν. Και άλλα μεταπτυχιακά μπορείς να κάνεις πχ σε κοινωνιολογία, ψυχολογία ( χωρίς βέβαια να γίνεσαι ψυχολόγος ) ,πολιτικές επιστήμες.
E.. το management ρώτησα εαν έχει μαθηματικά! οχι η φιλολογία....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

triantafullaki :)

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η triantafullaki :) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πέραμα (Αττική). Έχει γράψει 143 μηνύματα.
E.. το management ρώτησα εαν έχει μαθηματικά! οχι η φιλολογία....


:P Δε ξέρω, ας σου απαντήσει κάποιος αρμόδιος, νόμιζα ότι απευθυνόσουν σε μένα γιατί έκανες παράθεση το post μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bagtzim

Νεοφερμένος

Ο bagtzim αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
ουτως η αλλως κι εγω φιλολογια τελειώνω γι αυτό ρώτησα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
ουτως η αλλως κι εγω φιλολογια τελειώνω γι αυτό ρώτησα!
Ένας καθηγητής μου έχει κάνει μεταπτυχιακά στο management (κλασικός φιλόλογος) και, απ' ό,τι μου είχε πει,
έχει πολλή στατιστική και θεωρητικά οικονομικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Παιδιά μια ερώτηση! Κοίταγα κάποια στοιχεία για το Βιολογικό Αθήνας που με ενδιαφέρει και παρατήρησα ότι ο Μ.Ο. για απόκτηση πτυχίου είναι τα 6,5 χρόνια(μου φαίνεται πολύ ,αφού η σχολή είναι 4 έτη) Ξέρει κανείς για το επίπεδο δυσκολίας ? Αν κάποιος γνωρίζει κάποιο παίδι απο το i school που είναι βιολογικό ( σε όποια πολη) ας μου απαντήσει!
μην τα κοιτάτε αυτά, το θεωρώ το πιο μη αντικειμενικό στοιχείο όσο περίεργο και αν φαίνεται
όταν πχ το 60% των εισακτέων αποφασίζει να διαβάσει μετά το 3ο έτος, ε λογικό είναι να έχει μια σχολή τέτοιο μέσο όρο:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

triantafullaki :)

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η triantafullaki :) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πέραμα (Αττική). Έχει γράψει 143 μηνύματα.
Ένας καθηγητής μου έχει κάνει μεταπτυχιακά στο management (κλασικός φιλόλογος) και, απ' ό,τι μου είχε πει,
έχει πολλή στατιστική και θεωρητικά οικονομικά.

Αλήθεια :) ; ! Μπράβο στο συνάδελφο, σίγουρα θα έχει στατιστική και οικονομικά , λογικό μου ακούγεται ^^

μην τα κοιτάτε αυτά, το θεωρώ το πιο μη αντικειμενικό στοιχείο όσο περίεργο και αν φαίνεται
όταν πχ το 60% των εισακτέων αποφασίζει να διαβάσει μετά το 3ο έτος, ε λογικό είναι να έχει μια σχολή τέτοιο μέσο όρο:P


Εννοείται να μην κοιτάτε το μέσο όρο απόκτησης του πτυχίου, γιατί είναι προσωπική επιλογή του κάθε φοιτητή πότε θα ξεκινήσει διάβασμα. Από την αρχή ή από το δεύτερο, τρίτο έτος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,408 μηνύματα.
.Έχω γνωστή που με πτυχίο φιλολογίας έγινε δεκτή στα τουριστικά στο Πανεπιστήμιο Αιγαίου ( όπου πέρασε μόνο από συνέντευξη ) και γνωρίζει 4 ξένες γλώσσες.Ακόμη,και γνωστός μου έχει περάσει στο μεταπτυχιακό στα ναυτιλιακά στο Παπει.,στο παρελθόν. Και άλλα μεταπτυχιακά μπορείς να κάνεις πχ σε κοινωνιολογία, ψυχολογία ( χωρίς βέβαια να γίνεσαι ψυχολόγος ) ,πολιτικές επιστήμες.

Νομίζω είναι το καλύτερο αυτό, να κάνεις μεταπτυχιακά σ' άλλα τμήματα και να μην είσαι μονοδιάστατος (πτυχίο φιλολογίας, μεταπτυχιακό στην φιλολογία, εκτός κι αν σ' αρέσει τρελά αυτή η σχολή). Καλό ειναι να κάνει κάποιος τα μεταπτυχιακά σ' άλλες σχολές, πχ ενας φιλόλογος να πάει στην ψυχολογία, κοινωνιολογία ώστε να ανοίξει κι άλλες πόρτες (σίγουρα δε βγαίνεις ψυχολόγος αν κάνεις μεταπτυχιακό στη ψυχολογία, αλλά μπορεί σε κάποια χρόνια να εφαρμοστεί η σχολική ψυχολογία και να μπορούν να διδάσκουν στα σχολεία καθηγητές που έχουν μεταπτυχιακό στην ψυχολογία)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr. No

Δραστήριο μέλος

Ο Dr. No αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
''μην τα κοιτάτε αυτά, το θεωρώ το πιο μη αντικειμενικό στοιχείο όσο περίεργο και αν φαίνεται
όταν πχ το 60% των εισακτέων αποφασίζει να διαβάσει μετά το 3ο έτος, ε λογικό είναι να έχει μια σχολή τέτοιο μέσο όρο:P''

Κοίτα, ξέρουμε όλοι την βάση του βιολογικού Αθήνας και τις αντίστοιχες των υπόλοιπων σχολών βιοεπιστημών. Εσύ θεωρείς ότι μαθητές του 18 και 18,5 δεν έχουν όρεξη για διάβασμα και έχουν αυτοί του 17 και του 16,5 όπου κυμαίνεται η βάση της ΒΒ της Λάρισας και του ΒΕΤ? Αν είναι έτσι, τότε πάω πάσο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,408 μηνύματα.
''μην τα κοιτάτε αυτά, το θεωρώ το πιο μη αντικειμενικό στοιχείο όσο περίεργο και αν φαίνεται
όταν πχ το 60% των εισακτέων αποφασίζει να διαβάσει μετά το 3ο έτος, ε λογικό είναι να έχει μια σχολή τέτοιο μέσο όρο:P''

Κοίτα, ξέρουμε όλοι την βάση του βιολογικού Αθήνας και τις αντίστοιχες των υπόλοιπων σχολών βιοεπιστημών. Εσύ θεωρείς ότι μαθητές του 18 και 18,5 δεν έχουν όρεξη για διάβασμα και έχουν αυτοί του 17 και του 16,5 όπου κυμαίνεται η βάση της ΒΒ της Λάρισας και του ΒΕΤ? Αν είναι έτσι, τότε πάω πάσο.

Τι σχέση έχουν οι πανελλήνιες με την απόδοσή σου στη σχολή; Μπορεί ο άλλος να έγραψε 19 και να πέρασε εκεί που ήθελε, αλλά να θέλει να ζήσει μια ξέφρενη φοιτητική ζωή ή να βαριέται κάθε μέρα και να διαβάζει ελάχιστα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top