Just a sweetie!!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Marguerite des près αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 348 μηνύματα.
Γεια σας :) τις τελευταιες μερες βρισκομαι σε διλημμα.. Βασικα καθε μερα αλλαζω και αποψη :P ειμαι μεταξυ ιατρικης και οδοντιατρικης θεσσαλονικης.. :/: μια ακομη γνωμη, καποιος? :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,404 μηνύματα.
Γεια σας :) τις τελευταιες μερες βρισκομαι σε διλημμα.. Βασικα καθε μερα αλλαζω και αποψη :P ειμαι μεταξυ ιατρικης και οδοντιατρικης θεσσαλονικης.. :/: μια ακομη γνωμη, καποιος? :/:

Πιάνεις και τα 2;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

andrespan12345

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο andrespan12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 346 μηνύματα.
Γεια σας :) τις τελευταιες μερες βρισκομαι σε διλημμα.. Βασικα καθε μερα αλλαζω και αποψη :P ειμαι μεταξυ ιατρικης και οδοντιατρικης θεσσαλονικης.. :/: μια ακομη γνωμη, καποιος? :/:

ρε φιλε,ιατρικη ειναι 6-7 χρονια σπουδες,μετα πρεπει να πας και 1 χρονο στρατο,μετα να κανεις 2-3 χρονια αγροτικο και μετα να τους κυνηγας για ειδικοτητα.τωρα,αν ειναι ονειρο ζωης πηγαινε ιατρικη
αληθεια,ποσο εβγαλες?

Mαθηματικο Πατρας λετε να πεσουν οι βασεις 300 μορια?

ΟΙ εισακτεοι θα παραμεινουν οι ιδιοι.προσωπικη αποψη οχι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GiorgosSof

Νεοφερμένος

Ο GiorgosSof αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Τέλειωσαν λοιπόν οι πανελλήνιες, βγήκαν τα αποτελέσματα, έφυγε ένα βάρος :clapup::clapup:
Και όμως έρχεται άλλο ένα τώρα :P Η επιλογή σχολής
Θα ήθελα τη βοήθεια και τη γνώμη σας γιατί είμαι ανάμεσα σε 3 βασικά και δεν βγάζω άκρη!
Και κυρίως προβληματίζομαι με το θέμα Οικονομικα ή Υπολογιστες :hmm::hmm:
Είμαι ανάμεσα στα εξής τμήματα:
1. Ηλεκτρονικών Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών (Θεσσαλονικης)
2. Λογιστικής και Χρηματοοικονομικής (ΟΠΑ)
3.
Οικονομικής Επιστήμης (ΟΠΑ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Alastar

Νεοφερμένος

Ο Ντο Ματζόρε αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 88 μηνύματα.
ρε φιλε,ιατρικη ειναι 6-7 χρονια σπουδες,μετα πρεπει να πας και 1 χρονο στρατο,μετα να κανεις 2-3 χρονια αγροτικο και μετα να τους κυνηγας για ειδικοτητα.τωρα,αν ειναι ονειρο ζωης πηγαινε ιατρικη
αληθεια,ποσο εβγαλες?

εεεμ κοπελα ειναι :hmm::confused::worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.

greekgohan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 371 μηνύματα.
Θα πρεπει μονος σου να κατασταλαξεις,οικονομικα ή υπολογιστες,δεν μπορουμε να σου πουμε εμεις εφοσον δεν ξερουμε που κολλας πιο πολυ.
Εγω θα διαλεγα το 2 επειδη προτιμω τα οικονομικα αν και μου αρεσουν και οι υπολογιστες,ψαξε στο site καθε σχολης για μαθηματα,οδηγο σπουδων,μεταπτυχιακα και θα βρεις μονος σου την ακρη!Παντως και οι 3 σχολες εχουν προοπτικες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ria-happy4ever

Νεοφερμένος

Η ria-happy4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 114 μηνύματα.
same here... οπα versus μετσόβιο :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Donald95

Νεοφερμένος

Ο Donald95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Δυστυχώς στην Ελλάδα δεν υπάρχει η δυνατότητα να εισαχθείς στο πανεπιστήμιο, εκεί να επιλέξεις τα μαθήματα που επιθυμείς να διδαχθείς από 2 και 3 επιστημονικούς κλάδους και τέλος να κάνεις major στο πεδίο που βρήκες πιο ενδιαφέρον. Προσωπικά επιθυμώ να ασχοληθώ με τα μαθηματικά και το software engineering αλλά δεν υπάρχει, εδώ στην Ελλάδα, σχολή της οποίας το πρόγραμμα σπουδών ικανοποεί πλήρως τα ενδιαφέροντά μου. Επομένως πρέπει να επιλέξω το Μαθηματικό, τους ΗΜΜΥ ή το τμήμα Πληροφορικής.

Από τη μια, στο Μαθηματικό κάνουν λίγα πράγματα όσων αφορά τον προγραμματισμό ενώ, από την άλλη, στο τμήμα Πληροφορικής κάνουν λίγα Μαθηματικά. Επίσης στους ΗΜΜΥ ασχολούνται σε σεβαστό βαθμό με τα μαθηματικά αλλά παράλληλα επικεντρώνονται σχεδόν αποκλειστικά στο hardware.

Ιδού το δίλημμά μου. Ποια από τις 3 σχολές να επιλέξω;


Υ.Γ. Επίκειται η συμπλήρωση του μηχανογραφικού και κατ' επέκταση η βοήθειά σας δύναται να αποδειχθεί καθοριστική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Στην πληροφορική κάνουν λίγα μαθηματικά;
ΠΛΖ μην το πεις παραέξω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D.Gray-man

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο D.Gray-man αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 316 μηνύματα.
Λοιπόν... ήμουν σε παρόμοια θέση 2 χρόνια πριν, όταν έπρεπε κι εγώ να κάνω το μηχανογραφικό μου.

Παρ' όλο που λατρεύω τα μαθηματικά, δεν ήθελα μαθηματικό με τίποτα, γιατί το έβρισκα και το βρίσκω μονότονο.

Οι ΗΜΜΥ (στο απθ που ξέρω κόσμο) τα 3 πρώτα έτη, στον κορμό δηλαδή, κάνουν λίγο από όλα, με βασικό άξονα τη φυσική. Δηλαδή, μαθηματικά και προγραμματισμό με λιγότερο όγκο απ' ότι στην Πληροφορική που είμαι.

Η πληροφορική, κατά τη γνώμη μου, είναι μια σχολή στην οποία θα έπρεπε να πάει κάποιος που λατρεύει τον προγραμματισμό και ξέρει ότι θέλει να ασχοληθεί με αυτόν. από κει και πέρα, και μαθηματικά κάνουμε μπόλικα και σε πολλές διαφορετικές...γεύσεις. (διακριτά, εφαρμοσμένα, στατιστική) Καμία σχέση με το μαθηματικό βέβαια.

Ελπίζω να σε βοήθησα κάπως. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GordonGekko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GordonGekko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 143 μηνύματα.

D.Gray-man

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο D.Gray-man αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 316 μηνύματα.
Διαφωνώ κάθετα. Οι ΗΜΜΥ είναι γνωστό πως ασχολούνται με hardware, ενώ εκείνος θέλει να ασχοληθεί με software. Θα φάει ένα σωρό μαθήματα για κυκλώματα και δίκτυα χωρίς λόγο, και θα φτύσει αίμα να τελειώσει τη σχολή που είναι ομολογουμένως πολύ δύσκολη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GordonGekko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GordonGekko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 143 μηνύματα.
Διαφωνώ κάθετα. Οι ΗΜΜΥ είναι γνωστό πως ασχολούνται με hardware, ενώ εκείνος θέλει να ασχοληθεί με software. Θα φάει ένα σωρό μαθήματα για κυκλώματα και δίκτυα χωρίς λόγο, και θα φτύσει αίμα να τελειώσει τη σχολή που είναι ομολογουμένως πολύ δύσκολη.

η αληθεια ειναι πως δεν σπουδαζω κατι παρομοιο για να απαντησω σχετικα, αλλα με δεδομενο οτι αυτο που θελει δεν μπορει να το βρει στην Ελλαδα, τοτε πρεπει να παει σε ενα τμημα που οντως ειναι δυσκολο, και θα του ανεβασει πολυ τις πιθανοτητες να παει σε ενα καλο μεταπτυχιακο στο εξωτερικο και να κανει μετα αυτο που θελει..
γιατι ειναι αληθεια πως απο εμπ ή αριστοτελειο, εχεις πολυ καλες ελπιδες για μεταπτυχιακο μετα...
τωρα αν οπως λες το τμημα πληροφορικης ειναι πολυ κοντα σε αυτο που θελει, και το πολυτεχνειο οχι, τοτε προφανως να παει σε τμημα πληροφορικης ή σε μαθηματικο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ironboy

Δραστήριο μέλος

Ο Ironboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 787 μηνύματα.
Πληροφορική και λίγα Μαθηματικά :confused::confused: ??Τα μισά μαθήματα του εξαμήνου είναι Μαθηματικά!

ΗΜΜΥ δεν θα στο πρότινα με την καμία,αν δεν θες να ασχολήθεις με Hardware.Είχα βρεθεί στην θέση σου και τελικά επέλεξα μια σχολή Πληροφορικής , γιατί και εμένα μου άρεσε σαν ιδέα το software engineering , όπως το άκουγα!Τελικά επέλεξα Πληροφορικής στο ΕΚΠΑ και είμαι πολύ ευχαριστημένος!Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να δεις από όλα τα τμήματα που σε ενδιαφέρουν τον οδηγό σπουδών και να επιλέξεις αυτό που σε τραβάει περισσότερο !!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Esperius

Νεοφερμένος

Ο Esperius αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 84 μηνύματα.
Μαθηματικά υπάρχουν σε όλες τις σχολές που αναφέρεις,η κάθε μία σε άλλο βαθμό.Επίσης με μαθήματα επιλογής σε μαθηματικά μπορείς να εμβαθύνεις περισσότερο αν επιλέξεις κάποια σχολή εκτός του Μαθηματικού.Δεν θα φτάσεις σε επίπεδο γνώσεων βέβαια ενός μαθηματικού,αλλά θα έχεις περισσότερες γνώσεις από τον μέσω φοιτητή πληροφορικής ή μηχανικού υπολογιστών.Επιπλέον θα δεις ότι όταν είσαι φοιτητής θα χρειαστεί να ψαχτείς και μόνος για να καλύψεις κάποια ενδιαφέροντα σου.Τέλος θα σου πρότεινα να δεις και τα τμήματα των ηλεκτρονικών μηχανικών(ceid Πάτρας, Ημμυ Χανίων) τα οποία έχουν κάποιο προσανατολισμό προς το Hardware,άλλα σου δίνεται η δυνατότητα να το γυρίσεις προς software engineering με την κατάλληλη επιλογή ροής-κατεύθυνσης-μαθήματα επιλογής ,προσφέρουν μαθήματα επιλογής σε μαθηματικά και δεν πλέκεις με τον τομέα της ενέργειας(εκτός και αν σε ενδιαφέρει και αυτός ο τομέας).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,404 μηνύματα.
Μαθηματικό διάλεξε. Και ο Μιχαλολιάκος αυτό τέλειωσε και πρόκοψε !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bugatti_Veyron

Νεοφερμένος

Ο Bugatti_Veyron αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Υμηττός (Αττική). Έχει γράψει 105 μηνύματα.
Για να ακούσω γνωμες,πληροφορίες...
Διοίκηση επιχειρήσεων Πατρας vs Μηχανικοί Πληροφορικής ΤΕ Ναυπακτος. (Δεν ξέρω γιατι παντου το λένε ΤΕ και οχι ΤΕΙ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πληροφορικάριος

Δραστήριο μέλος

Ο Πληροφορικάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 623 μηνύματα.
TE=Τεχνολογικής Εκπαίδευσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Atzaki

Νεοφερμένος

Η Atzaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Παιδια γεια σας... Εδωσα και εγω φετος πανελληνιες αλλα τα πηγα χαλια... Δεν ξερω ποιο επαγγελμα ακριβως μου ταιριαζει.. Μου αρεσουν παρα πολυ οι τεχνες, οι κατασκευες , η ζωγραφικη , η διακοσμηση , τα κοσμηματα... απο πολυ μικρη κατασκευαζα και "δημιουργουσα" οπως λεει και η γιαγια μου... Ελπιζω να μπορεσετε να με βοηθησετε.. ξερετε καποιο επαγγελμα που να σχετιζεται με αυτα..?? Ξερω ορισμενα αλλα θα ηθελα να μου πειτε και εσεις... Ευχαριστωωω ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top