nicol

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Νικόλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 163 μηνύματα.
θα προτιμούσατε ανάμεσα σε Οικονομικής επιστήμης αθήνας(στο καποδιστριακό),οικονομικής επιστήμης πειραιά και Διεθνών και Οικονομικών σπουδών στην Ασοεε;Πιστέω ότι θα πιάσω και τα τριά αλλα δεν ξέρω ποιο είναι πιο καλό.επίσης απο το τελευταίο βγαίνεις οικονομολόγος;έχει αποκατάσταση καθόλου;Δυστυχώς ΟΠΑ δεν νομίζω να πιάσω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

minaskar

Νεοφερμένος

Ο minaskar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Το ξέρω ότι υπάρχει παρόμοιο θέμα, όμως τα πράγματα πιθανο να αλλαξαν απο το 2009, οπότε ποιο φυσικό προτείνετε και γιατι? με ενδιαφέρει η θεωρητική φυσική, έχω ακούσει οτι το φυσικό στα γιαννενα ειναι το καλύτερο σε αυτον τον τομεα, έχει ομως αναγνωριση απο το εξωτερικό αργοτερα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gate1319661

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gate1319661 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 310 μηνύματα.
οικονομικο νομικης θα διαλεγα για το οικονομικο παπει δεν εχω ακουσει τα καλυτερα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nicol

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Νικόλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 163 μηνύματα.
σ'ευχαριστώ που απάντησες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aeneas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Aeneas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,353 μηνύματα.
Eπειδη εχω γνωστους σαυτο το ΤΕΙ απ οτι μου εχουν πει τα μαθηματα ειναι σχετικα ενδιαφεροντα και η δυσκολια ειναι αναλογως το μαθημα. Σε γενικες γραμμες ειναι μετριας δυσκολιας. (με λιγη προσπαθεια τη βγαζεις τη σχολη σε 4 με 4μισι χρονια). Απο αποκατασταση τωρα συνηθως αυτοι βρισκουν δουλεια αν οχι άμεσα τοτε μετα απο λιγο καιρο ναι.Τωρα αν εχεις και κανα γνωστο σε ιδιωτικο νοσοκομειο ή ιδιωτικο ιατρειο ακομα καλυτεαρα

Ψέμα. Η απορρόφηση δεν είναι μεγάλη, καθώς προτιμούνται οι απόφοιτοι Ι.Ε.Κ. ως πιο οικονομική επιλογή για τους εργοδότες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BloodSparrow

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο BloodSparrow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 354 μηνύματα.
Παιδιά,χρειάζομαι βοήθεια.
Σε ποια επιστημονικά πεδία υπάρχουν σχολές πληροφορικής;
Μπορείτε να δώσετε λινκς για να δω τι ακριβώς διδάσκουνε;

ειμαι απο θεωρ. και εδωσα μαθ + αοθ. αλλα ανησυχώ οτι δε θα περάσω ουτε στη δεύτερη επιλογή και σκέφτομαι κάτι αλλο που μ αρεσει ==> υπολογιστές.

ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Παιδιά,χρειάζομαι βοήθεια.
Σε ποια επιστημονικά πεδία υπάρχουν σχολές πληροφορικής;
Μπορείτε να δώσετε λινκς για να δω τι ακριβώς διδάσκουνε;

ειμαι απο θεωρ. και εδωσα μαθ + αοθ. αλλα ανησυχώ οτι δε θα περάσω ουτε στη δεύτερη επιλογή και σκέφτομαι κάτι αλλο που μ αρεσει ==> υπολογιστές.

ευχαριστώ.

Το ξέρεις ότι η Πληροφορική είναι γεμάτη με μαθήματα Μαθηματικών, έτσι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BloodSparrow

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο BloodSparrow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 354 μηνύματα.
Το ξέρεις ότι η Πληροφορική είναι γεμάτη με μαθήματα Μαθηματικών, έτσι;

Θα το προσπαθήσω παρα πολύ,αν τελικά καταλήξω εκεί.
Μπορώ να διαβάσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ironboy

Δραστήριο μέλος

Ο Ironboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 787 μηνύματα.
Θα το προσπαθήσω παρα πολύ,αν τελικά καταλήξω εκεί.
Μπορώ να διαβάσω.

Σχολές πληροφορικής είναι στο 2ο και 4ο πεδίο.Τώρα θα σου πω ότι ειναι γεμάτες μαθηματικά οι σχολές πληροφορικής και θέλουν αρκετό διάβασμα :spasiklas:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BloodSparrow

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο BloodSparrow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 354 μηνύματα.
Σχολές πληροφορικής είναι στο 2ο και 4ο πεδίο.Τώρα θα σου πω ότι ειναι γεμάτες μαθηματικά οι σχολές πληροφορικής και θέλουν αρκετό διάβασμα :spasiklas:
Σε τι διαφέρουν
Μηχανικός Η/Υ ή Μηχανικός Πληροφορικής απο τα τμήματα που λένε σκέτο πληροφορική;
Στο 4 πεδίο έχει πάλι τα παραπάνω αλλά και εφαρμοσμένη πληροφορική.

Και οταν λετε μαθηματικά , δηλαδή αυτα που εμαθε η θετικοτεχνολογικη πρεπει να τα θεωρήσω αυτονόητα εαν περάσω;
Ολοκληρώματα και όλα τα σχετικά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Όταν λες πληροφορική τι ακριβώς έχεις στο μυαλό σου ότι είναι;

Φυσικά καθαρή πληροφορική είναι μόνο τα ΑΕΙ που λέγονται «Πληροφορική» σκέτο.

Μαθηματικά όλου του λυκείου πλην γεωμετρίας με βάρος στα της κατεύθυνσης της Γ, πρέπει να τα θεωρείς δεδομένα και να έχεις ευχέρεια σε αυτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BloodSparrow

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο BloodSparrow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 354 μηνύματα.
Όταν λες πληροφορική τι ακριβώς έχεις στο μυαλό σου ότι είναι;

Δε ξέρω πώς ορίζεται η πληροφορική , αυτό που έρχεται στο μυαλο μου ειναι γλώσσες προγραμματισμού , hardware software και πλήρης εξοικείωση με αυτά.
Βασικά , εσάς περιμένω να με κατατοπίσετε.
Ξέρω οτι ειναι δύσκολα τα μαθηματικά αλλα οπως υπαρχουν θεωρητικάριοι που πανε σε οικονομικες σχολες του 5 πεδιου και τα βγαζουν περα , πιστευω οτι ομοιως μπορει να συμβει με τη πληροφορική.Ευχερεια δεν εχω με τιποτα στα της θετικοτεχνολογικης ,σοβαρη δουλεια εκανα με τα μαθ.γενικης τα 2 τελευταια χρονια(παρολο που δεν εγραψα καλα,διαβαζα ολοκληρη τη χρονια)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Θα σου πω και εγώ, θα σου πουν και όσοι σπουδάζουν πληροφορική και ξέρουν καλύτερα, ότι η πληροφορική ΔΕΝ είναι προγραμματισμός, είναι η μαθηματικοποίηση και διαχείριση πληροφοριών (για να το πω όσο πιο απλοποιημένα γίνεται). Ο προγραμματισμός έρχεται ως επιστέγασμα της γραφής σε κώδικα, αλγορίθμων.

Πχ προγραμματισμό ξέρω και εγώ που είμαι φυσικός, αλλά πληροφορική δεν ξέρω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BloodSparrow

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο BloodSparrow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 354 μηνύματα.
Κατα καποιο τροπο δηλαδη οι υπολογιστες (επιστημη των υπολογιστών) υπηρετούν τη πληροφορική,σωστά;

εμένα με ενδιαφέρουν οι υπολογιστές και η δημιουργια εφαρμογων και οχι μονο.Θελω π.χ να ξερω και εις βαθος τι κανει το καθε εξαρτημα στη κεντρικη μοναδα,να μπορω να επιδιορθωσω προβληματα*σαν τεχνικος* κ.τ.λ
Πολυ με ενδιαφέρει και το διαδίκτυο/ιντερνετ , πες το οπως θες, και οι απειλές απο αυτό π.χ εφαρμογες antivirus
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Κατα καποιο τροπο δηλαδη οι υπολογιστες (επιστημη των υπολογιστών) υπηρετούν τη πληροφορική,σωστά;

εμένα με ενδιαφέρουν οι υπολογιστές και η δημιουργια εφαρμογων και οχι μονο.Θελω π.χ να ξερω και εις βαθος τι κανει το καθε εξαρτημα στη κεντρικη μοναδα,να μπορω να επιδιορθωσω προβληματα*σαν τεχνικος* κ.τ.λ
Πολυ με ενδιαφέρει και το διαδίκτυο/ιντερνετ , πες το οπως θες, και οι απειλές απο αυτό π.χ εφαρμογες antivirus

Θες πολλά και παράλληλα κομμάτια της επιστήμης. Δεν γίνεται αυτό, εις βάθος.

Αν θες εφαρμογές τότε θα πρέπει να μάθεις κώδικα.

Αν θες να ξέρεις hardware, άλλο φρούτο.

Γενικά πάντως, εμείς οι ΗΜΜΥτες λεγόμαστε¨και "μηχανικοί υπολογιστών", μόνο που το πανεπιστήμιο μας δεν μας βοηθάει και πολύ.

Όπως και να έχει, για να μάθεις κώδικα χρειάζεσαι μόνο δυο πράγματα. Θέληση και υπομονή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ironboy

Δραστήριο μέλος

Ο Ironboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 787 μηνύματα.
Θες πολλά και παράλληλα κομμάτια της επιστήμης. Δεν γίνεται αυτό, εις βάθος.

Αν θες εφαρμογές τότε θα πρέπει να μάθεις κώδικα.

Αν θες να ξέρεις hardware, άλλο φρούτο.

Γενικά πάντως, εμείς οι ΗΜΜΥτες λεγόμαστε¨και "μηχανικοί υπολογιστών", μόνο που το πανεπιστήμιο μας δεν μας βοηθάει και πολύ.

Όπως και να έχει, για να μάθεις κώδικα χρειάζεσαι μόνο δυο πράγματα. Θέληση και υπομονή.

Συμφωνώ απόλυτα με τον Johny!

Πράγματι θες να ασχοληθείς με πολλά κομμάτια από την επιστημή των υπολογιστών . Μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι είναι λίγο δύσκολο να ξέρεις εκ των προτέρων τι θα ακολουθήσεις στον τομέα της Πληροφορικής.Για παράδειγμα , μπορεί να βρίσκεις συναρπαστικές τις εφαρμογές -τώρα όπως τις βλέπεις σαν χρήστης- και ανιαρό το hardware και στην πορεία να συνειδητοποιήσεις το αντίθετο (ή και όχι).

Αν από τώρα θες να ασχοληθείς πιο πολύ με το hardware , πιστεύω -μάλλον καλύτερη απο τους ΗΜΜΥ στο hardware- ότι η καλύτερη επιλογή είναι το τμήμα του Πολυτεχνείου στην Πάτρα (Μηχανικών Η/Υ και Πληροφορικής).

Αν θες να ασχοληθείς με τον προγραμματισμό πιο πολύ από το hardware , τότε θα σου συνιστούσα ένα τμήμα Πληροφορικής καθαρό (δηλαδή όχι τμήματα του στυλ "Πληροφορική με εφαρμογές στο ...").Μπορείς να δεις το τμήμα του ΕΚΠΑ (που είμαι),στο ΟΠΑ,στο ΠΑΠΕΙ , αλλά ακόμα και πολλά ΤΕΙ κάνουν αρκετά καλή δουλεία (δεν ξέρω και πόσα μόρια υπολογίζεις ότι έγραψες :P )

Αν σ' αρέσει η φάση του τεχνικού πιο πολύ , τότε και τα τμήματα του Μηχανικών Υπολογιστών που γίνονται τώρα με το σχέδιο Αθηνα (μιλάω για τα ΤΕΙ) ίσως να είναι μια λύση, αλλά επειδή δεν έχουν συσταθεί ακόμα και ο κύκλος σπουδών δεν είναι ξεκάθαρος ,δεν έχω ιδέα τι παίζει.

Καλή σου επιτυχία σε ότι και να κάνεις !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BloodSparrow

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο BloodSparrow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 354 μηνύματα.
ευχαριστώ για τις συμβουλές.
Πιστεύω είμαι πάνω απο 16.000
Που κυμαίνονται περίπου αυτές οι σχολές - τμήματα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ironboy

Δραστήριο μέλος

Ο Ironboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 787 μηνύματα.
ευχαριστώ για τις συμβουλές.
Πιστεύω είμαι πάνω απο 16.000
Που κυμαίνονται περίπου αυτές οι σχολές - τμήματα;

Υποθέτοντας ότι είσαι με την γενική σείρα (90%) , έχουμε τα εξής :
1)ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ & ΤΗΛΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΩΝ ΕΚΠΑ 16.829
2)ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΕΙΟ ΠΕΙΡΑΙΑ 15.025
3)ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗ ΟΠΑ 15.537
4) ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗ ΘΕΣ/ΝΙΚΗ 16.322
5)ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗ ΤΕΙ ΑΘΗΝΑΣ 13.462
6)ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ Η/Υ & ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ 15.719
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

manosss95

Νεοφερμένος

Ο manosss95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Tμήμα Ραδιολογίας - Ακτινολογίας του Τ.Ε.Ι. Αθήνας.
Τι γνωριζουμε για το ΤΕΙ αυτο????απο αποκατασταση πως παει???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Μην ρωτάτε από αποκατάσταση. Είτε πας σε σχολή των 19000 είτε των 10000, σκούρα τα πράγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top