kwstasIdealism

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kwstasIdealism αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,459 μηνύματα.
απλα απορω αν αξιζει,αντι να βαλω φιλολογια δηλαδη να βαλω αυτο,ετσι σαν μια απο τις επομενες σχολες που θα δηλωσω μετα την 1η επιλογη.
Καλυτερα φιλολογια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Lös~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Lös~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,706 μηνύματα.
Καλυτερα φιλολογια
δε μου αρέσει όμως.. :redface:
σκεφτόμουν να τη βάλω,αλλά μου το είπαν κι άλλοι,αν δεν τη γουστάρεις πολύ τη σχολή καλύτερα να μην πας,θα τα παίξεις εκεί μέσα..
κι η καθηγήτριά μου μου το'χει πει αυτό...
ενώ το φ.π.ψ εχει παιδαγωγικα :P που με αυτά θέλω να ασχοληθώ άλλωστε,εννοώ όλες οι σχολές που θα βάλω θέλω να σχετίζονται με παιδαγωγικά και ψυχολογία..απλά αυτήν δε θα τη βαλω επειδη εχει και πολυ παραπανω μορια απ την πρωτη σχολη που θελω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aeneas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Aeneas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,353 μηνύματα.
δε μου αρέσει όμως.. :redface:
σκεφτόμουν να τη βάλω,αλλά μου το είπαν κι άλλοι,αν δεν τη γουστάρεις πολύ τη σχολή καλύτερα να μην πας,θα τα παίξεις εκεί μέσα..
κι η καθηγήτριά μου μου το'χει πει αυτό...
ενώ το φ.π.ψ εχει παιδαγωγικα :P που με αυτά θέλω να ασχοληθώ άλλωστε,εννοώ όλες οι σχολές που θα βάλω θέλω να σχετίζονται με παιδαγωγικά και ψυχολογία..απλά αυτήν δε θα τη βαλω επειδη εχει και πολυ παραπανω μορια απ την πρωτη σχολη που θελω.

Ενδιαφέρεσαι για τα τμήματα Δημοτικής ή Προσχολικής;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Lös~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Lös~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,706 μηνύματα.
Ενδιαφέρεσαι για τα τμήματα Δημοτικής ή Προσχολικής;
εε ναι,κατεξοχην παιδαγωγικες σχολες αλλωστε :P :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aeneas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Aeneas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,353 μηνύματα.
εε ναι,κατεξοχην παιδαγωγικες σχολες αλλωστε :P :)

Εννοώ ποια από τις δύο σχολές θα είναι πρώτη επιλογή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Lös~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Lös~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,706 μηνύματα.
Εννοώ ποια από τις δύο σχολές θα είναι πρώτη επιλογή.
τα χουμε ξαναπει αυτα λεω εγω..χαχα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

schrei-boom

Νεοφερμένος

Ο schrei-boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Γεια σε ολους :)

Μπηκε το καλοκαιρι και ξεκινησαν και τα φροντηστηρια για προετοιμασια 3ης λυκειου. Ακομα ,ομως ειμαι σε ενα διλημμα που με απασχολει απο περσι. Γουρσταρω πολυ την ιδεα να σπουδασω αρχιτεκτονικη, κανω σχεδιο ηδη απο περσι, μου αρεσει πολυ, μου αρεσει να σκεφτομαι οτι θα σπουδασω ενα αντικειμενο με ατομα που θα εχουν ιδια ενδιαφεροντα με εμενα σε ενα περιβαλλον ''τεχνης''.

Παρ΄ολ' αυτα η ζωη του αρχιτεκτονα δεν ειναι αυτη που θελω. Δεν μου αρεσει η ιδεα να δουλευω σε ενα γραφειο για χρονια , με οχι ιδαιτερα μεγαλη αμοιβη (δεν με απασχολει παρα πολυ αυτο), αμφιβολη επαγγελματικη αποκατασταση και το κυριοτερο ρουτινα.

Αν απο την αλλη σπουδασω οικονομικα, που δεν με ξετρελουν σαν ιδεα αλλα δεν με χαλανε κιολας, αργοτερα θα εχω πολλες επιλογες στο επαγγελμα, μια ζωη πιο ''ελαστικη'' την οποια θα οδηγω εγω αναλογα με τις ιδεες μου και τις επιχειρηματικες μου ικανοτητες.

Γενικα θελω ενα επαγγελμα που να μου επιτρεπει να ταξιδευω, να ειναι δημιουργικο και να μην ειμαι παγιδευμενος σε μια ρουτινα (οσο γινεται αυτο τουλαχιστον).. Οι σπουδες του αρχιτεκτονα ομως μου αρεσουν πολυ, το σχεδιο, τα κτιρια κλπ..
ΔΕΝ μπορω να αποφασισω μου χει γινει εμμονη ιδεα.. :P

Θα εκτιμουσα παρα πολυ οποιαδηποτε συμβουλη..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GordonGekko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GordonGekko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 143 μηνύματα.
απο οσα λες παντως καταλαβαινω πως δεν εισαι για οικονομικα.. γιατι δεν σκεφτεσαι ναυπηγους? νομιζω πληρει ολες τις προϋποθέσεις που αναφερεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anwnymos

Δραστήριο μέλος

Ο anwnymos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 424 μηνύματα.
πλακα μας κανεις τωρα εχει ρουτινα η δουλεια του αρχιτεκτονα αλλα οχι του οικονομολογου ? σκεψου πωσ σαν αρχιτεκτονας θα εχεις διαφορα θεματα να αντιμετωπισεις, να βαζεις την κριτικη σου ικανοτητα σε λειτουργια κ εφοσον σου αρεσει το σχεδιο δεν θα το κανεις με το ζορι αλλα θα το ευχαριστιεσαι . σιγουρα αρχιτεκτονικη θα ελεγα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.
Σπούδασε αρχιτεκτονική και πήγαινε Dubai, θα χ3στεις στο τάλιρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos Pamak

Δραστήριο μέλος

Ο Giorgos Pamak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικών Επιστημών Μακεδονίας (Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 510 μηνύματα.
- Παρ΄ολ' αυτα η ζωη του αρχιτεκτονα δεν ειναι αυτη που θελω: Mα δεν την έχεις ζήσει ακόμα.
- Δεν μου αρεσει η ιδεα να δουλευω σε ενα γραφειο για χρονια: Οι Οικονομολόγοι απασχολούνται κατά 99% σε γραφεία...
- Με οχι ιδαιτερα μεγαλη αμοιβη: Η μικρή αμοιβή είναι δεδομένη στην Ελλάδα του 2013 - 2018 άρα και στους Οικονομολόγους
- Αμφιβολη επαγγελματικη αποκατασταση: Aυτό ισχύει καθολικά εκτός από Στρατιωτικές Σχολές.
- Το κυριοτερο ρουτινα: Η έννοια της ρουτίνας έρχεται μόνο όταν κάνεις κάτι που δεν αγαπάς.

- Αργοτερα θα εχω πολλες επιλογες στο επαγγελμα: Δεν έχεις άδικο ισχύει.
- Μια ζωη πιο ''ελαστικη'': Συμφωνώ και εδώ. Μπορείς να συνδυάσεις πολλά διαφορετικά γνωστικά πεδία.
- Την οποια θα οδηγω εγω αναλογα με τις ιδεες μου και τις επιχειρηματικες μου ικανοτητες: Και αρχιτέκτονας να γίνεις ανάλογα με την επιχειρηματική σου ιδέα θα πορευθεί το πράγμα.

Γουρσταρω πολυ την ιδεα να σπουδασω αρχιτεκτονικη, κανω σχεδιο ηδη απο περσι, μου αρεσει πολυ, μου αρεσει να σκεφτομαι οτι θα σπουδασω ενα αντικειμενο με ατομα που θα εχουν ιδια ενδιαφεροντα με εμενα σε ενα περιβαλλον ''τεχνης''.
...
Οι σπουδες του αρχιτεκτονα ομως μου αρεσουν πολυ, το σχεδιο, τα κτιρια κλπ..
ΔΕΝ μπορω να αποφασισω μου χει γινει εμμονη ιδεα.. :P

Μάλλον είναι ολοφάνερο το τι θες να κάνεις δεν βλέπω καμία αμφιβολία. Επειδή βλέπω πώς σκέφτεσαι τα Οικονομικά ως καλύτερη επιλογή λόγο επιλογών σταδιοδρομίας, αν δεν σε γοητεύει η ιδέα των Οικονομικών παραπέρα θα είσαι δυστυχισμένος αργότερα.

Μπορείς να σπουδάσεις Αρχιτεκτονική και στην συνέχεια να κάνεις Μάστερ στα Οικονομοτεχνικά, συγκεκριμένα σε Οικονομοτεχνικές Μελέτες, Μελέτες Βιωσιμότητας - Σκοπιμότητας, αυτό θα σε βοηθήσει ιδιαίτερα στον Ιδιωτικό τομέα, γιατί θα χρειαστεί πολλές φορές να συνεργαστείς με κάποιον Οικονομολόγο μελετητή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

anwnymos

Δραστήριο μέλος

Ο anwnymos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 424 μηνύματα.
ακριβως αυτο ηθελα να συμπληρωσω το επαγγελμα του μηχανικου , αν και δεν γνωριζω το γιατι , κολλαει πολυ με τα οικονομικα και στο τμημα μου πχ εχουμε ολοκληρη ροη βιομηχανικης διοικησης που ασχολειται με οικονομικα κυριωσ . επισης ασχετο αλλα εχω δει αγγελια οπου για θεση οικονομικου διευθυντη ζητουνταν μηχανικος με οικονομικες γνωσεις φυσικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanos...

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,244 μηνύματα.
Γεια σε ολους :)

Μπηκε το καλοκαιρι και ξεκινησαν και τα φροντηστηρια για προετοιμασια 3ης λυκειου. Ακομα ,ομως ειμαι σε ενα διλημμα που με απασχολει απο περσι. Γουρσταρω πολυ την ιδεα να σπουδασω αρχιτεκτονικη, κανω σχεδιο ηδη απο περσι, μου αρεσει πολυ, μου αρεσει να σκεφτομαι οτι θα σπουδασω ενα αντικειμενο με ατομα που θα εχουν ιδια ενδιαφεροντα με εμενα σε ενα περιβαλλον ''τεχνης''.

Παρ΄ολ' αυτα η ζωη του αρχιτεκτονα δεν ειναι αυτη που θελω. Δεν μου αρεσει η ιδεα να δουλευω σε ενα γραφειο για χρονια , με οχι ιδαιτερα μεγαλη αμοιβη (δεν με απασχολει παρα πολυ αυτο), αμφιβολη επαγγελματικη αποκατασταση και το κυριοτερο ρουτινα.

Αν απο την αλλη σπουδασω οικονομικα, που δεν με ξετρελουν σαν ιδεα αλλα δεν με χαλανε κιολας, αργοτερα θα εχω πολλες επιλογες στο επαγγελμα, μια ζωη πιο ''ελαστικη'' την οποια θα οδηγω εγω αναλογα με τις ιδεες μου και τις επιχειρηματικες μου ικανοτητες.

Γενικα θελω ενα επαγγελμα που να μου επιτρεπει να ταξιδευω, να ειναι δημιουργικο και να μην ειμαι παγιδευμενος σε μια ρουτινα (οσο γινεται αυτο τουλαχιστον).. Οι σπουδες του αρχιτεκτονα ομως μου αρεσουν πολυ, το σχεδιο, τα κτιρια κλπ..
ΔΕΝ μπορω να αποφασισω μου χει γινει εμμονη ιδεα.. :P

Θα εκτιμουσα παρα πολυ οποιαδηποτε συμβουλη..

αρχιτεκτονικη πανε με χιλια! αφου σου αρεσει πιο πολυ απο τα οικονομικα. κι αν το επαγγελμα του αρχιτεκτονα γινετε ρουτινα και δουλευεις συνεχεια σε ενα γραφειο, στα οικονομικα ειναι ακομα χειροτερα!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

saktop

Νεοφερμένος

Ο saktop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Παιδιά, σκέφτομαι να δηλώσω ΗΜΜΥ ΕΜΠ (και μετά φυσικά ΑΠΘ, ΔΠΘ κλπ). Γενικά με ενδιαφέρει τόσο το hardware όσο και το software. Πρόβλημα με πολλά Μαθηματικά και Φυσική δεν έχω (το αντίθετο!!!). Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι αν μου ταιριάζει αυτή η σχολή πραγματικά ή αν θα μου ταίριαζε καλύτερα κάποια σχολή Πληροφορικής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πληροφορικάριος

Δραστήριο μέλος

Ο Πληροφορικάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 623 μηνύματα.
Ποιός ξέρει καλύτερα απο εσένα τι σου ταιριάζει? Δες τα προγράμματα σπουδών και αποφάσισε έχουν αρκετές διαφορές.

Συμβουλή μου, μην επηρεαστείς απο τα μόρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πολύ απλά δηλώνετε ΜΟΝΟ ότι σας αρέσει!
Αν για κάτι δεν είστε σίγουροι, μάλλον δεν θα πρέπει να το δηλώσετε. Κάνετε το δικό σας μηχανογραφικό, όχι της μάνας/θειας/πατέρα/ξαδέλφης/καθηγητή σας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schrei-boom

Νεοφερμένος

Ο schrei-boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Μπραβο ρε παιδια.. Εχετε δικιο.. Οντως αυτο αυτο που μου αρεσει ειναι η αρχιτεκτονικη.. Νομιζω πως εκει θα προσπαθησω να περασω.. Ευχαριστω για τις συμβουλες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Esperius

Νεοφερμένος

Ο Esperius αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 84 μηνύματα.
Γειά! Θα σου πρότεινα να δεις και αυτό το τμήμα. https://www.syros.aegean.gr/ Κτήρια μπορεί να μην σχεδιάσεις,αλλά μπορείς να το ταιριάξεις με τα άλλα κριτήρια σου. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

GordonGekko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GordonGekko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 143 μηνύματα.
Μπραβο ρε παιδια.. Εχετε δικιο.. Οντως αυτο αυτο που μου αρεσει ειναι η αρχιτεκτονικη.. Νομιζω πως εκει θα προσπαθησω να περασω.. Ευχαριστω για τις συμβουλες

σου ειπα δες και ναυπηγους... συνδεεται με αρχιτεκτονικη αφου σχεδιαζεις πλοια, κανεις πολλα ταξιδια (και εξωτερικο) για να δεις πλοια κλπ.., δεν ειναι καθολου βαρετο, εχει πολυ καλη αποκατασταση επαγγελματικη και οικονομικη, και με ενα μεταπτυχιακο πανω στα οικονομικα (που το σηνηθιζουν ολοι στο εμπ!) γινεσαι ΠΕΡΙΖΗΤΗΤΟΣ..

παντως ειναι πιο δυσκολο να μπεις ναυπηγους απο αρχιτεκτονικη.. αν και υπαρχουν και οι αεροναυπηγοι στην πατρα.
επισης να σου πω πως αν πας αρχιτεκτονικη δεν θα μπορεις να κανεις και πολλες αλλαγες μετα..
δηλαδη να στο πω χυμα, χοντρη μαλακια να πας αρχιτεκτονικη και να μην γινεις αρχιτεκτονας..
ενω στους ναυπηγους π.χ. πας και οικονομικα, πας και αλλου..

σε ΚΑΘΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΑΝΤΩΣ θα παρεις το σχεδιο σαν μαθημα, γραφεις βλεπεις τα μορια σου και αποφασιζεις..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SuXu-MuXu

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SuXu-MuXu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 150 μηνύματα.
σου ειπα δες και ναυπηγους... συνδεεται με αρχιτεκτονικη αφου σχεδιαζεις πλοια, κανεις πολλα ταξιδια (και εξωτερικο) για να δεις πλοια κλπ.., δεν ειναι καθολου βαρετο, εχει πολυ καλη αποκατασταση επαγγελματικη και οικονομικη, και με ενα μεταπτυχιακο πανω στα οικονομικα (που το σηνηθιζουν ολοι στο εμπ!) γινεσαι ΠΕΡΙΖΗΤΗΤΟΣ..

παντως ειναι πιο δυσκολο να μπεις ναυπηγους απο αρχιτεκτονικη.. αν και υπαρχουν και οι αεροναυπηγοι στην πατρα.
επισης να σου πω πως αν πας αρχιτεκτονικη δεν θα μπορεις να κανεις και πολλες αλλαγες μετα..
δηλαδη να στο πω χυμα, χοντρη μαλακια να πας αρχιτεκτονικη και να μην γινεις αρχιτεκτονας..
ενω στους ναυπηγους π.χ. πας και οικονομικα, πας και αλλου..

σε ΚΑΘΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΑΝΤΩΣ θα παρεις το σχεδιο σαν μαθημα, γραφεις βλεπεις τα μορια σου και αποφασιζεις..

Για να μην μπερδέψουμε και την κοπέλα:

Η αρχιτεκτονική δεν έχει καμία άμεση σχέση με του ναυπηγούς. Αντίθετα οι ναυπηγοί θα μπορούσε να πει κανείς πως έχουν μεγάλη συνάφεια με τους μηχανολόγους. Με μια απλή ματιά στα προγράμματα σπουδών της αρχιτεκτονικής και των ναυπηγών δεν μένει καμία αμφιβολία. Τώρα μπορεί να είδες ότι "σχεδιάζουν" και αυτοί πλοία αλλά ο σχεδιασμός που κάνουν δεν έχει σχέση με αρχιτεκτονικό σχεδιασμό. Ένας μηχανικός μπορεί να "σχεδιάσει' και μια δεξαμενή για λύματα αυτό δεν σημαίνει πως έχει σχέση με κάποια τέχνη ή τον αρχιτέκτονα. Ακόμα και σε επιβατικά πλοία τα αρχιτεκτονικά σχέδια και ειδικότερα την διακόσμηση του εσωτερικού χώρου την κάνουν αρχιτέκτονες και διακοσμητές και όχι οι ναυπηγοί. Και οι αεροναυπηγοί που λες, πάλι τελείως διαφορετικός κλάδος.

Τώρα το άλλο ότι κάνεις πολλά ταξίδια για να δεις πλοία δεν το κατάλαβα. Πιο λογικό μου φαίνεται κάποιος αρχιτέκτονας να κάνει ταξίδια για έμπνευση, που και αυτό ακούγεται πολύ εκτός πραγματικότητας, παρά ένας ναυπηγός να γυρνάει τα ναυπηγεία και να βλέπει καράβια.

Τέλος, με αυτά που λέτε για μεταπτυχιακό πάνω στα "οικονομικά" μετά το πολυτεχνείο: Ένα είναι αστείο το ότι όλοι από το εμπ χτυπάνε ένα τέτοιο μεταπτυχιακό και είναι περιζήτητοι, πολύ εκτός πραγματικότητας. Και δυο, όπως είπε ο φίλος παραπάνω, δεν νομίζω να έχει καμία βάση το τελειώνω αρχιτεκτονική και μετά κάνω μεταπτυχιακό στα "οικονομικά". Η αρχιτεκτονική είναι ειδική σχολή του πολυτεχνείου, κάποιος θα μπορούσε να πει ότι δεν είναι μηχανικοί, και από εκεί δεν αποκτάς σημαντικές γνώσεις μαθηματικών ή άλλες "ποσοτικές" γνώσεις ώστε να πεις ότι μπορείς να έχεις βάσεις ή κάποιο πλεονέκτημα για κάτι πιο "οικονομοτεχνικό". Με το "οικονομικό" που λέτε βέβαια κατάλαβα πως τσουβαλιάζονται τα πάντα, από finance μέχρι management οπότε και εγώ τα λέω πολύ μπακάλικα.

Γενικά schrei-boom είσαι μικρή ακόμα αλλά είναι λογικό να αναρωτιέσαι. Ψάξου όσο περισσότερο γίνεται και βρες ότι πιστεύεις πως σου ταιριάζει καλύτερα. Απ' ότι διάβασα βέβαια έχεις μια αρκετά εσφαλμένη εικόνα και για τις δυο σχολές που λες, ψάξε λοιπόν καλύτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top