dimka

Νεοφερμένος

Η dimka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
καλημέρα.!
θα ήθελα να ρωτήσω εάν γνωρίζει κάποιος για το αν υπάρχει σχολη ΣΕΞΟΛΟΓΙΑΣ στην ελλάδα.!
και τι χρειάζεται για να μπούμε...
εννοώ μόρια και τέτοια.!!!
:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Marchos

Νεοφερμένος

Ο Marchos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Θελω αν μπορει καποιος να με βοηθησει σχετικα με το ποιες σχολες να δηλωσω στο μηχανογραφικο μου.Καταρχην δινω με το 5% οποτε υπαρχουν και διαφορετικες βασεις ( [FONT=arial,sans-serif][SIZE=-1]https://www.minedu.gov.gr/publications/docs2012/121012_vaseis_sovares_pa8iseis.xls [SIZE=-1])[SIZE=-1].[/SIZE]Το θεμα ειναι οτι δεν μπορω να [SIZE=-1]καταληξω σε καποιες σχολες,[SIZE=-1]μεχρι στιγμης [SIZE=-1]εχω μονο την φυσικοθεραπεια στο μυαλο μου[SIZE=-1] και τα ιατρικα εργαστηρια που [SIZE=-1]πανε και ερχοντ[SIZE=-1]α[SIZE=-1]ι :/:[SIZE=-1].Οποιος θελει ας πει την απο[SIZE=-1]ψ[/SIZE]η του...[/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE][/FONT]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
Θελω αν μπορει καποιος να με βοηθησει σχετικα με το ποιες σχολες να δηλωσω στο μηχανογραφικο μου.Καταρχην δινω με το 5% οποτε υπαρχουν και διαφορετικες βασεις ( [FONT=arial,sans-serif][SIZE=-1]https://www.minedu.gov.gr/publications/docs2012/121012_vaseis_sovares_pa8iseis.xls [SIZE=-1])[SIZE=-1].[/SIZE]Το θεμα ειναι οτι δεν μπορω να [SIZE=-1]καταληξω σε καποιες σχολες,[SIZE=-1]μεχρι στιγμης [SIZE=-1]εχω μονο την φυσικοθεραπεια στο μυαλο μου[SIZE=-1] και τα ιατρικα εργαστηρια που [SIZE=-1]πανε και ερχοντ[SIZE=-1]α[SIZE=-1]ι :/:[SIZE=-1].Οποιος θελει ας πει την απο[SIZE=-1]ψ[/SIZE]η του...[/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE][/FONT]

Σε ιδια πλεσιο ειναι και η εργοθεραπεια αλλα πες περιπου τι ψαχνεις απο πλευρα ασχολιες τυχον ερεθυσματα που θα σε βοηθησουν στην επιλογη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marchos

Νεοφερμένος

Ο Marchos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Σαν μαθημα γουσταρω τρελα βιολογια ειδικα της 3ης λυκειου,το θεμα ειναι οτι ειμαι πρακτικος και οχι θεωρητικος τυπος εκτος και αν ειναι κατι που με ενδιαφερει οπως η βιολογια,σαν σχολες ολες στα παραϊατρικα θα μου αρεσαν εκτος απο αυτες που βαδιζουν στα χναρια φυσικο-μαθηματικων (οπτομετριας κλπ)Μια ακομα σχολη που εχω στο μυαλο μου ειναι η βιολογια αλλα φοβαμαι οτι θα την βαρεθω λογο θεωρητικων μαθηματων και ειδικα σε μαθηματα οπως τα μαθηματικα :knife:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mirto.dr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η mirto.dr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 210 μηνύματα.
Καλησπέρα.Για αρχή ας συστηθώ.Είμαι mirto,πάω 2α Λυκείου,είμαι στην θεωριτική κατεύθυνση και γενικότερα ψάχνομαι διότι δεν μπορώ να αποφασίσω εύκολα ποιό τμήμα να θέσω ως τον πρώτο μου στόχο.Είμαι λοιπόν ανάμεσα (μέχρι στίγμης τουλάχιστον)στην Ψυχολογία και στο Τμήμα Εσωτερικής Αρχιτεκτονικής, Διακόσμησης & Σχεδιασμού Αντικειμένων,το οποίο όμως ανήκει στο 4ο πεδίο.Θα χρειαστεί δηλαδή να επιλέξω τα μαθηματικά για 6ο μάθημα του χρόνου.Θα ήθελα λοιπόν όποιος γνωρίζει οτιδήποτε για το δεύτερο τμήμα έτσι ώστε να έχει δημιούργησει προσωπική άποψη για αυτο να μου πει την γνώμη του.Με λίγα λόγια δώστε μου τα φώτα σας!Να σημειώσω ότι έχω επεξεργαστεί την ιστοσελίδα του ΤΕΙ Αθήνας και μου έχει δημιουργηθεί μια πολύ καλή πρώτη εντύπωση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alex_music_bcs

Νεοφερμένος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Μαρκόπουλο (Αττική). Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Χαιρετώ τα μέλη του foroum!Λοιπόν.. ανοίγω αυτό το θέμα :clapup::clapup: με στόχο τη βοήθεια των μελών οσ΄ αναφορά την επιλογή σχολής.
Λοιπόν εμένα οι στόχοι μου είναι εξής::redface:
1)Νομική για να ασχοληθώ με την εγκληματολογία.
2)ψυχολογία για να ασχοληθώ με την εγκληματολογία ή να πάρω κλινική ψυχολογία.
3)ελληνική φιλολογία για να κάνω μαθήματα αλλά κυρίως για να πάρω τον τομέα γλωσσολογίας και ύστερα να κάνω μεταπτυχιακό στην ψυχογλωσσολογία ή στην δικαστική γλωσσολογία.
Τα ερωτήματά μου είναι τα εξής:
Τι προοπτικές έχω από την κάθε επιλογή,τι θα μου προτείνετε εσείς να κάνω(βάσει με το ενδιαφέρον που θα έχει η κάθε επιλογή-->διότι βαριέμαι και εύκολα και επίσης με το ποια επιλογή μπορεί να σου προσφέρει μια καλή οικονομική κατάσταση) και τέλος ξέρει κάποιος αναλυτικές πληροφορίες για τα μεταπτυχιακά της τρίτης επιλογής που αφορούν παντα στη δικαστική γλωσσολογία και στη ψυχογλωσσολογία?επίσης υπάρχει κάποιος εδώ που κάνει κάτι από τα τρία?:worry:

Φιλικά,
Αλέξανδρος.

Σημείωση συντονιστή: Τα μηνύματα 1782-1783 προήλθαν από συγχώνευση θέματος με ίδιο περιεχόμενο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

WhosYourDaddy

Νεοφερμένος

Ο WhosYourDaddy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 95 μηνύματα.
ψυχολογια πιστευω θα σε καλυψει και απο αποψη βαρεμαρας που αναφερεις αλλα και απο αποψη αποκαταστασης..
ειναι ενα ενδιαφερον επαγγελμα με προοπτικες..εσενα απο αυτα τα τρια,τι σου αρεσει περισσοτερο ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alex_music_bcs

Νεοφερμένος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Μαρκόπουλο (Αττική). Έχει γράψει 26 μηνύματα.
ψυχολογια πιστευω θα σε καλυψει και απο αποψη βαρεμαρας που αναφερεις αλλα και απο αποψη αποκαταστασης..
ειναι ενα ενδιαφερον επαγγελμα με προοπτικες..εσενα απο αυτα τα τρια,τι σου αρεσει περισσοτερο ?

και τα τρια.. αυτό ειναι το πρόβλημα.. γιατί απο φιλολογία μπορω να κανω κατι με εγκληματολογια και να κανω και τιποτα μαθηματα γιατι μου αρεσει η ιδεα του να διδασκω, και οι αλλες γιατι ειναι ενδιαφερουσες.. ειναι δυσκολο να αποφασισω... :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pavlos13

Δραστήριο μέλος

Ο ☺☻ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 552 μηνύματα.
ψυχολογια πιστευω θα σε καλυψει και απο αποψη βαρεμαρας που αναφερεις αλλα και απο αποψη αποκαταστασης..
ειναι ενα ενδιαφερον επαγγελμα με προοπτικες..εσενα απο αυτα τα τρια,τι σου αρεσει περισσοτερο ?

Νομίζω πως τον παραμυθιάζεις .. Ψυχολογία με προοπτικές ? Εδώ δεν έχουμε να φάμε , νομίζεις θα κοιτάξει κανείς την κατάσταση του :P?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
Oυτε εγω γνωριζω τι θα δηλωσω πλεον.
Ειμαι θετικη κατευθυνση και ολο αυτο τον καιρο ελεγα για κτηνιατρικη ομως η Θεσαλλονικη και η Καρδιτσα ειναι πολεις σε αποσταση απο εμενα.Δηλαδη μιλαμε για 6h και εν αντιθεση με αθηνα και πατρα που ειναι διπλα(ουτε 2 ωρες)
Γενικα μου αρεσουν πολλα και κατα καιρους ελεγα να ασχοληθω με διαφορα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christosxanthi

Δραστήριο μέλος

Ο christosxanthi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
Oυτε εγω γνωριζω τι θα δηλωσω πλεον.
Ειμαι θετικη κατευθυνση και ολο αυτο τον καιρο ελεγα για κτηνιατρικη ομως η Θεσαλλονικη και η Καρδιτσα ειναι πολεις σε αποσταση απο εμενα.Δηλαδη μιλαμε για 6h και εν αντιθεση με αθηνα και πατρα που ειναι διπλα(ουτε 2 ωρες)
Γενικα μου αρεσουν πολλα και κατα καιρους ελεγα να ασχοληθω με διαφορα...
Κάποια στιγμη όμως πρέπει να πάρεις μια απόφαση... είσαι κατασταλαγμένη στην Κτηνιατρική ή θα σε ενδιέφεραν και άλλες επιλογές όπως Ιατρική, Οδοντιατρική, Φαρμακευτική , Βιολογία κτλ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Νομίζω πως τον παραμυθιάζεις .. Ψυχολογία με προοπτικές ? Εδώ δεν έχουμε να φάμε , νομίζεις θα κοιτάξει κανείς την κατάσταση του :P?

Κι όμως, ακριβώς επειδή η ψυχολογία πολλών ανθρώπων είναι κάκιστη αυτή την περίοδο, πολλοί οι οποίοι έχουν ένα μικρό περίσσευμα στα οικονομικά τους αποφασίζουν να το ξοδέψουν ζητώντας ψυχολογική υποστήριξη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alex_music_bcs

Νεοφερμένος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Μαρκόπουλο (Αττική). Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Νομίζω πως τον παραμυθιάζεις .. Ψυχολογία με προοπτικές ? Εδώ δεν έχουμε να φάμε , νομίζεις θα κοιτάξει κανείς την κατάσταση του :P?


πως φαινεται οτι δεν γνωριζεις!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PhilosophyLover

Νεοφερμένος

Η PhilosophyLover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
χαιρετω! λοιπον απ'οτι θα ειδατε και στο ονομα μου,ειμαι λατρης της φιλοσοφιας και ενδιαφερομαι για σπουδες στο τμημα φιλοσοφιας κυριως της Πατρας(ειμαι 3η λυκειου κι εχω ξεσκιστει στο διαβασμα).Θα ηθελα πολυ να ρωτησω αν βεβαια καποιος γνωριζει εαν υπαρχουν προοπτικες στο εξωτερικο γιατι για εδω δεν το συζηταω...Εχω πολλους γνωστους στη Σουηδια οι οποιοι ειναι μεγαλο μεσον για να μπορεσω να εγκατασταθω εκει αλλα το θεμα ειναι η δουλεια.Να σημειωσω πως ξερω αρκετα καλα τη γλωσσα και θα προχωρησω και με μαθηματα για να μπορεσω να παρω πτυχειο.Δεν ξερω αν θα μπορουσα να εργαστω ως φιλολογος σε ελληνικο σχολειο χωρις προυπηρεσια η αν θα με παρουν ως μονιμη γιατι καπου ακουσα πως ουτε το ενα ουτε το αλλο γινεται αλλα ο ενας τα λεει ετσι ο αλλος τα λεει αλλιως.Επισης εκτος απο ελληνικο σχολειο καπου αλλου που θα μπορουσα να εργαστω? δεν νομιζω να παιζει η χωρα τοσο ρολο βεβαια οποτε αν καποιος γνωριζει ας με διαφωτισει.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
χαιρετω! λοιπον απ'οτι θα ειδατε και στο ονομα μου,ειμαι λατρης της φιλοσοφιας και ενδιαφερομαι για σπουδες στο τμημα φιλοσοφιας κυριως της Πατρας(ειμαι 3η λυκειου κι εχω ξεσκιστει στο διαβασμα).Θα ηθελα πολυ να ρωτησω αν βεβαια καποιος γνωριζει εαν υπαρχουν προοπτικες στο εξωτερικο γιατι για εδω δεν το συζηταω...Εχω πολλους γνωστους στη Σουηδια οι οποιοι ειναι μεγαλο μεσον για να μπορεσω να εγκατασταθω εκει αλλα το θεμα ειναι η δουλεια.Να σημειωσω πως ξερω αρκετα καλα τη γλωσσα και θα προχωρησω και με μαθηματα για να μπορεσω να παρω πτυχειο.Δεν ξερω αν θα μπορουσα να εργαστω ως φιλολογος σε ελληνικο σχολειο χωρις προυπηρεσια η αν θα με παρουν ως μονιμη γιατι καπου ακουσα πως ουτε το ενα ουτε το αλλο γινεται αλλα ο ενας τα λεει ετσι ο αλλος τα λεει αλλιως.Επισης εκτος απο ελληνικο σχολειο καπου αλλου που θα μπορουσα να εργαστω? δεν νομιζω να παιζει η χωρα τοσο ρολο βεβαια οποτε αν καποιος γνωριζει ας με διαφωτισει.:)

Θυμάσαι τον Ζορμπά απο το 50-50;
Ε και αυτός φιλοσοφικό είχε τελειώσει...και είδες πόσες δουλειές σταύρωσε...Και δεν σε κόβω να μπορείς να δουλέψεις οικοδομή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PhilosophyLover

Νεοφερμένος

Η PhilosophyLover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Θυμάσαι τον Ζορμπά απο το 50-50;
Ε και αυτός φιλοσοφικό είχε τελειώσει...και είδες πόσες δουλειές σταύρωσε...Και δεν σε κόβω να μπορείς να δουλέψεις οικοδομή.


Έργα τώρα...όχι πως απέχουν πολύ από την πραγματικότητα(και δεν έβλεπα 50-50) αλλά καλό θα ήταν να μην επηρεαζόμαστε πάντοτε από το τι γίνεται γύρω μας και να μη βασίζουμε την επιτυχία ή την αποτυχία μας με βάση πού καταλήγει ένας συγκεκριμένος άνθρωπος ή ένα σύνολο ανθρώπων που η μοίρα τους ήθελε να αποτύχουν.Όπως επίσης αν κάποιος επιτύχει πάνω σε μια συγκεκριμένη ειδικότητα δεν σημαίνει πως και για τους υπόλοιπους που κατέχουν όμοια ειδικότητα θα είναι το ίδιο.Ο καθένας από εμάς πιστεύω κρύβει τις δικές του δυνάμεις και η μοίρα του διαφοροποιείται από των υπολοίπων .Αλίμονο αν όλοι καταλήγαμε σε οικοδομές! Θα είχαν κλείσει οι σχολές. Γι αυτό κι εγώ,μέσα στα μονοπάτια της κρίσης που όλοι μας βαδίζουμε,προσθέτω λίγη από την αισιοδοξία που μου έχει απομείνει και απευθύνω την συγκεκριμένη ερώτηση για όποιον μπορέσει και ΑΝ μπορέσει να μου δώσει μια σαφή απάντηση χωρίς μέσα να κρύβει ειρωνείες,απαισιοδοξία και ανορθόλογα συμπεράσματα τύπου "επειδή αυτός απέτυχε πάνω σ'αυτό το θέμα,κι εσύ θα πάθεις το ίδιο". Με συγχωρείτε ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katy95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η katy95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 248 μηνύματα.
Προοπτικες και επαγγελματικη αποκατασταση της Επικοινωνιας και ΜΜΕ??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,798 μηνύματα.
Παιδιά μην βάζετε σε καλούπια το εργασιακό σας μέλλον. Ακόμη και να (καταφέρετε να) σπουδάσετε κάποια επιστήμη, μην αυτοπαγιδεύεστε στις ιδεατές λίστες περί επαγγελματικών προοπτικών, οι οποίες είναι καλές για να γελάμε με τις κόντρες vs στο ischool. Δυστυχώς, το κράτος που ξέραμε χθές λόγω της πρωτοφανούς οικονομικής, πολιτικής και κοινωνικής κρίσης, δεν θα το ξαναζήσουμε. Οπότε, πρέπει να προσπαθείτε να είστε ευπροσάρμοστοι σε διαφορετικά περιβάλλοντα εργασίας. Ναι μεν σπουδές, ή/και όχι απαραίτητο, αλλά κυρίως και πάνω από όλα στοχευμένη εργασιακή εμπειρία. Ας απομυθοποιήσουμε επιτέλους τα δερμάτινα καρεκλάτα επαγγέλματα. Μπορεί κάποιος να ανοίξει δική του επιχείρηση και να έχει πτυχίο θεολογίας. Στην Αγγλία από όσο ξέρω, μπορεί κάποιος ακόμη και με (άκυρο) μεταπτυχιακό... αστροοφυσικής, αγγλικής φιλολογίας, γεωγραφίας..κλπ, να εργαστεί ως στέλεχος σε τράπεζα ή σε κάποια επιχείρηση. Χώρος εργασίας δεν είναι μόνο το δημόσιο, αλλά ούτε πρέπει να έχει σχέση πάντα με αυτό που σπουδάσαμε. Οι σπουδές κυρίως γίνονται για πολύ ευρύτερους λόγους! Αν θέλετε απλά κατάρτιση μόνο και μόνο για δουλίτσα, υπάρχουν και τα ΙΕΚ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PhilosophyLover

Νεοφερμένος

Η PhilosophyLover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Παιδιά μην βάζετε σε καλούπια το εργασιακό σας μέλλον. Ακόμη και να (καταφέρετε να) σπουδάσετε κάποια επιστήμη, μην αυτοπαγιδεύεστε στις ιδεατές λίστες περί επαγγελματικών προοπτικών, οι οποίες είναι καλές για να γελάμε με τις κόντρες vs στο ischool. Δυστυχώς, το κράτος που ξέραμε χθές λόγω της πρωτοφανούς οικονομικής, πολιτικής και κοινωνικής κρίσης, δεν θα το ξαναζήσουμε. Οπότε, πρέπει να προσπαθείτε να είστε ευπροσάρμοστοι σε διαφορετικά περιβάλλοντα εργασίας. Ναι μεν σπουδές, ή/και όχι απαραίτητο, αλλά κυρίως και πάνω από όλα στοχευμένη εργασιακή εμπειρία. Ας απομυθοποιήσουμε επιτέλους τα δερμάτινα καρεκλάτα επαγγέλματα. Μπορεί κάποιος να ανοίξει δική του επιχείρηση και να έχει πτυχίο θεολογίας. Στην Αγγλία από όσο ξέρω, μπορεί κάποιος ακόμη και με (άκυρο) μεταπτυχιακό... αστροοφυσικής, αγγλικής φιλολογίας, γεωγραφίας..κλπ, να εργαστεί ως στέλεχος σε τράπεζα ή σε κάποια επιχείρηση. Χώρος εργασίας δεν είναι μόνο το δημόσιο, αλλά ούτε πρέπει να έχει σχέση πάντα με αυτό που σπουδάσαμε. Οι σπουδές κυρίως γίνονται για πολύ ευρύτερους λόγους! Αν θέλετε απλά κατάρτιση μόνο και μόνο για δουλίτσα, υπάρχουν και τα ΙΕΚ.

+1. Εγω παντως δεν ηθελα να παω κοντρα σε κανεναν απλα να εκφερω την αποψη μου πανω σε αυτο που μου απαντησε ο Mercury.Απλα δεν μου αρεσει η απαισιοδοξια και η συγκριση της ζωης και της τυχης του αλλου με τη δικη μας,ποσο μαλλον δε μεσα απο ενα εργο που ηταν μονο για να γελαμε...αν ειναι δυνατον να παραδειγματιζομαστε κι απο κωμωδιες τωρα.Αλιμονο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

semoula96

Νεοφερμένος

Η semoula96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Συμφωνώ με τον nPb. Σίγουρα οι νέοι στην σημερινή εποχή ψάχνουν σπουδές οι οποίες θα τους αποκαταστήσουν επαγγελματικά, αλλά αυτό δεν αρκεί!
Εγώ για παράδειγμα θέλω να γίνω νηπιαγωγός. Γνωρίζω καλά ότι δεν πρόκειται να διοριστώ ποτέ σε δημόσιο νηπιαγωγείο..παρόλ'αυτά εχω σκεφτεί ότι αν όλα πάνε καλά να ανοίξω ένα δικό μου ιδιωτικό!! μπορούμε να βρούμε λύσεις σε πράγματα που μπορούμε και θέλουμε να κάνουμε..δεν χρειάζεται να το τραβάμε το σκοινί στην άλλη άκρη και να ξενιτευόμαστε άδικα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top