Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Ναι απλά το λέω γιατί είναι ένα μάθημα που θέλει και αυτό το διάβασμά του, τη θεωρία του. Αν δεν την ενδιαφέρουν οι σχολές του 5ου τότε είναι κρίμα να αφιερώνει χρόνο στο ΑΟΘ αντί πχ στα μαθηματικά κατεύθυνσης κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LYDIAG

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η LYDIAG αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 120 μηνύματα.
υψηλος γενικος βαθμος προσβασης. στα αλλα πεδια ομως εκτος του 5ου κανενα οφελος ετσι δεν ειναι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Ναι απλά το λέω γιατί είναι ένα μάθημα που θέλει και αυτό το διάβασμά του, τη θεωρία του. Αν δεν την ενδιαφέρουν οι σχολές του 5ου τότε είναι κρίμα να αφιερώνει χρόνο στο ΑΟΘ αντί πχ στα μαθηματικά κατεύθυνσης κλπ.
Μιλάμε με την προυπόθεση πως στην αρχή της χρονιάς θα την ενδιαφέρουν, αν στο τέλος επιλέξει να μην τις δηλώσει στο μηχανογραφικό θα μπορέσει να έχει ένα έξτρα μπόνους στα άλλα πεδία γράφοντας καλά στο ΑΟΘ.Αλλά ναι είναι και ρίσκο να πάρεις 7ο μάθημα χωρίς να είσαι σίγουρος για το 5ο πεδίο:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dhmh

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Dhmh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,497 μηνύματα.
μονο αν γραψεις καλα στο αοθ εχεις πλεονεκτημα για ολα τα πεδια! αν δεν γραψεις ομως καλα, μπορει να σε χαντακωσει:/ αν ηταν ετσι θα το επαιρναν ολοι;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BeThere.

Νεοφερμένος

Η BeThere. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Λοιπόν, μιας και είμαι καινούρια στο φόρουμ και το βρήκα αρκετά
ενδιαφέρον θα ήθελα να με ενημερώσει όποιος μπορεί σχετικά με κάποια
πράγματα για τις σχολές γιατί έχω μπερδευτεί ολίγον και ακόμα ψάχνομαι.
Καταρχήν, με ενδιαφέρουν οι παρακάτω σχολές: φιλολογίας και ψυχολογίας
του ΑΠΘ. Καθώς όμως έψαξα να βρώ το site των παρακάτω σχολών
μπερδεύτηκα λιγάκι. Βρήκα αυτο το site για τη σχολη ψυχολογίας
https://www.psy.auth.gr/ όμως λέει πως είναι τμήμα της φιλοσοφικής σχολής.
Αυτο δεν το κατάλαβα :-P Και ύστερα βρήκα και αυτο το site https://www.auth.gr/univ/faculties/contents/phil_el.html
Δηλαδή το ΑΠΘ περιλαμβάνει τις σχολές φιλολογίας, ιστορικού-αρχαιολογικού,
ψυχολογίας, αγγλικής φιλολογίας κ.α; Γιατί όμως λέει τμήματα και όχι σχολές;
Έχω κατα μπερδευτεί. Μην κράξετε, προσπαθώ να ενημερωθώ, τώρα θα πάω
τρίτη λυκείου:P Επίσης αν κάποιος ήξερε για τη σχολή φιλολογίας και
ψυχολογίας σχετικά με τα μαθήματα, μεταπτυχιακά και άλλες διεξόδους
ως προς την επαγγελματική αποκοτάσταση θα ήταν χρήσιμο. Ευχαριστώ (:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tiramisuu

Δραστήριο μέλος

Η tiramisuu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 449 μηνύματα.
Μην αγχώνεσαι! Το ΑΠΘ, όπως και τα περισσότερα πανεπιστημιακά ιδρύματα, αποτελείται από σχολές: την φιλοσοφική σχολή, τη σχολή θετικών επιστημών, τη σχολή επιστημών υγείας κ.ο.κ. Η κάθε σχολή τώρα, αποτελείται από τμήματα: στις φιλοσοφικές σχολές ανήκουν τα τμήματα φιλολογιών, ψυχολογίας κλπ, στις σχολές θετικών επιστημών ανήκουν τα τμήματα μαθηματικών, φυσικής κλπ, ενώ στις σχολές επιστημών υγείας, ανήκουν οι ιατρικές, οδοντιατρικές κλπ. Ίσως στην καθομιλουμένη να έχει επικρατήσει ο όρος "σχολή", όμως στην πραγματικότητα, πρόκειται για τμήματα. Εσύ ας πούμε, αν περάσεις ψυχολογία, θα είσαι φοιτήτρια ψυχολογίας, στη φιλοσοφική σχολή.

Σε ξεμπέρδεψα; :D

* Δες ας πούμε πώς διαμορφώνονται οι σχολές και τα τμήματα του ΕΚΠΑ (το είχα πιο πρόχειρο από το ΑΠΘ)
https://www.uoa.gr/sxoles-kai-tmimata.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Queen of Hearts

Δραστήριο μέλος

Η Queen of Hearts αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 798 μηνύματα.
Λοιπόν, μιας και είμαι καινούρια στο φόρουμ και το βρήκα αρκετά
ενδιαφέρον θα ήθελα να με ενημερώσει όποιος μπορεί σχετικά με κάποια
πράγματα για τις σχολές γιατί έχω μπερδευτεί ολίγον και ακόμα ψάχνομαι.
Καταρχήν, με ενδιαφέρουν οι παρακάτω σχολές: φιλολογίας και ψυχολογίας
του ΑΠΘ. Καθώς όμως έψαξα να βρώ το site των παρακάτω σχολών
μπερδεύτηκα λιγάκι. Βρήκα αυτο το site για τη σχολη ψυχολογίας
https://www.psy.auth.gr/ όμως λέει πως είναι τμήμα της φιλοσοφικής σχολής.
Αυτο δεν το κατάλαβα :-P Και ύστερα βρήκα και αυτο το site https://www.auth.gr/univ/faculties/contents/phil_el.html
Δηλαδή το ΑΠΘ περιλαμβάνει τις σχολές φιλολογίας, ιστορικού-αρχαιολογικού,
ψυχολογίας, αγγλικής φιλολογίας κ.α; Γιατί όμως λέει τμήματα και όχι σχολές;
Έχω κατα μπερδευτεί. Μην κράξετε, προσπαθώ να ενημερωθώ, τώρα θα πάω
τρίτη λυκείου:P Επίσης αν κάποιος ήξερε για τη σχολή φιλολογίας και
ψυχολογίας σχετικά με τα μαθήματα, μεταπτυχιακά και άλλες διεξόδους
ως προς την επαγγελματική αποκοτάσταση θα ήταν χρήσιμο. Ευχαριστώ (:

σχετικα με αυτο που ρωτησες με τις σχολες και τα τμηματα του ΑΠΘ..Λεει ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΗ ΣΧΟΛΗ στην οποια περιλαμβανονται ολα τα τμηματα που εχουν να κανουν με φιλολογιες,ελληνικες και ξενες, με ιστορια κλπ και προφανως στεγαζονται και στο ιδιο κτηριο αφου πραγματευονται περιπου το ιδιο αντικειμενο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BeThere.

Νεοφερμένος

Η BeThere. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ!! (: Με ξεμπερδέψατε. Και κάτι ακόμα σχετικά με τη βιβλιοθήκη.
Αν π.χ είμαι φοιτήτρια της φιλοσοφικής σχολής του τμήματος ψυχολογίας θα μπορώ
να έχω πρόσβαση και στη βιβλιοθήκη και των άλλων τμημάτων της φιλοσοφικής σχολής;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tiramisuu

Δραστήριο μέλος

Η tiramisuu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 449 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ!! (: Με ξεμπερδέψατε. Και κάτι ακόμα σχετικά με τη βιβλιοθήκη.
Αν π.χ είμαι φοιτήτρια της φιλοσοφικής σχολής του τμήματος ψυχολογίας θα μπορώ
να έχω πρόσβαση και στη βιβλιοθήκη και των άλλων τμημάτων της φιλοσοφικής σχολής;

Πρόσβαση μπορείς να έχεις, αλλά δεν ξέρω αν μπορείς να δανειστείς βιβλία από βιβλιοθήκες άλλων τμημάτων. Η κάθε βιβλιοθήκη έχει τον κανονισμό της!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BeThere.

Νεοφερμένος

Η BeThere. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Πρόσβαση μπορείς να έχεις, αλλά δεν ξέρω αν μπορείς να δανειστείς βιβλία από βιβλιοθήκες άλλων τμημάτων. Η κάθε βιβλιοθήκη έχει τον κανονισμό της!

Αα οκ, σε ευχαριστώ και πάλι (:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isabella S.

Νεοφερμένος

Η Isabella S. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Σιγα σιγα μωρε θα τα μαθεις..εμεις πως τα μαθαμε?:P


Θέλω δεν θέλω..θα τα μάθω :( :P
Θα δείξει..!
Από σχολές 1ου πεδίου..τι λες για ψυχολογία και κοινωνική διοίκηση?
Εγώ βασικά θέλω κοινωνική διοίκηση Θράκης! :inlove:
Το έχω ψάξει το θέμα..αρκετά! Αλλά..!

Σημείωση Συντονιστή
Τα μηνύματα προήλθαν από το θέμα [Πανελλήνιες 2013] Θερινή Προετοιμασία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Θέλω δεν θέλω..θα τα μάθω :( :P
Θα δείξει..!
Από σχολές 1ου πεδίου..τι λες για ψυχολογία και κοινωνική διοίκηση?
Εγώ βασικά θέλω κοινωνική διοίκηση Θράκης! :inlove:
Το έχω ψάξει το θέμα..αρκετά! Αλλά..!
Εγω προφανως τη δικη μου σχολη θα συνεστηνα:P Ψυχολογια με τιποτα. Κοινωνικη διοικηση απο τα λιγα που εχω ακουσει πρεπει να ειναι ενδιαφερουσα, διαβασε το προγραμμα σπουδων:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Lös~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Lös~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,706 μηνύματα.
Ψυχολογια με τιποτα.

το λες βάσει της αποκατάστασης ή της επιστήμης?..γιατί με το πρώτο σκέλος με βρίσκεις κάπως σύμφωνη,με το δεύτερο όμως... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
το λες βάσει της αποκατάστασης ή της επιστήμης?..γιατί με το πρώτο σκέλος με βρίσκεις κάπως σύμφωνη,με το δεύτερο όμως... :P
η επιστημη ειναι ενδιαφερουσα, κι εγω κατι τετοιο σκεφτομουν, αλλα το μετα ειναι το θεμα. προτιμησα λοιπον να διαβασω 10 βιβλια ψυχολογιας και ψυχιατρικης και να ακολουθησω τη Νομικη που ειναι εξισου ενδιαφερουσα, γιατι παροτι ειναι ενδιαφερων κλαδος(η ψυχολογια), δεν εχει μελλον. τι τα λεω και τα ξαναλεω, πιστευω πλεον αυτα ειναι γνωστα!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isabella S.

Νεοφερμένος

Η Isabella S. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Θέλω αποκατάσταση φυσικά! Αλλά δεν ξέρω πλέον σε τι υπάρχει αποκατάσταση..!
Νομική? Και η νομική αν δεν έχεις κάποιον από πίσω δύσκολο! :P
Δεν ξέρω! Σκεφτόμουν και αγγλική φιλολογία..αλλά πλέον πήξαμε και από αυτούς :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Θέλω αποκατάσταση φυσικά! Αλλά δεν ξέρω πλέον σε τι υπάρχει αποκατάσταση..!
Νομική? Και η νομική αν δεν έχεις κάποιον από πίσω δύσκολο! :P
Δεν ξέρω! Σκεφτόμουν και αγγλική φιλολογία..αλλά πλέον πήξαμε και από αυτούς :P
Eγω νομικη δεν εχω "κάποιον από πίσω" αλλα θα το παλεψω, αμα σαρεσει κατι για ολα υπαρχει λυση.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ogame23

Νεοφερμένος

Ο ogame23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Στο ΑΠΘ δεν υπάρχει σήμερα σχολή επιστημών υγείας,αλλά ξεχωριστές σχολές ,όπως Ιατρική Σχολή κλπ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bob Dylan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kλεάνθης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 153 μηνύματα.
φετος θα παω τριτη αλλα επειδη θελω να εχω εναν στοχο ...ποια απο τις παρακατω σχολες θα μου συνιστουσατε:
-Τμήμα Δημοσιογραφίας&Μέσων Μαζικής Επικοινωνίας (Μ.Μ.Ε.)
-Τμήματα Φιλοσοφίας Παιδαγωγικής Ψυχολογίας (Φ,Π,Ψ.)
-Τμήματα Φιλολογίας
-Τμημα Διεθνων και Ευρωπαικων Σπουδων
-Παιδαγωγικο Δημοτικης Εκπαιδευσης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
φετος θα παω τριτη αλλα επειδη θελω να εχω εναν στοχο ...ποια απο τις παρακατω σχολες θα μου συνιστουσατε:
-Τμήμα Δημοσιογραφίας&Μέσων Μαζικής Επικοινωνίας (Μ.Μ.Ε.)
-Τμήματα Φιλοσοφίας Παιδαγωγικής Ψυχολογίας (Φ,Π,Ψ.)
-Τμήματα Φιλολογίας
-Τμημα Διεθνων και Ευρωπαικων Σπουδων
-Παιδαγωγικο Δημοτικης Εκπαιδευσης

Βασικά, τι θέλεις να κάνεις...; Έχεις βάλει τελείως διαφορετικά πράγματα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vickydask

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η vickydask αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 359 μηνύματα.
φετος θα παω τριτη αλλα επειδη θελω να εχω εναν στοχο ...ποια απο τις παρακατω σχολες θα μου συνιστουσατε:
-Τμήμα Δημοσιογραφίας&Μέσων Μαζικής Επικοινωνίας (Μ.Μ.Ε.)
-Τμήματα Φιλοσοφίας Παιδαγωγικής Ψυχολογίας (Φ,Π,Ψ.)
-Τμήματα Φιλολογίας
-Τμημα Διεθνων και Ευρωπαικων Σπουδων
-Παιδαγωγικο Δημοτικης Εκπαιδευσης

Βλεπω 3/5 να χουν να κανουν με διδασκαλια. soo υποθετω θα σε ψηνει αρκετα αυτο. Τη 2η αν θυμαμαι καλα σε ενα σεμιναριο σεπ μας ειχαν πει οτι δεν αξιζει, χωρις να μαι 100% σιγουρη. Αναμεσα σε δημοτικη εκπαιδευση και φιλολογια θα σου λεγα φιλολογια. Να κανεις και κανα ιδιαιτερο στην αναγκη. Τωρα οσο αφορα στις δυο που απομενουν, μαλλον πως η σχολη με τα ΜΜΕ θα ναι σε φαση το hobby σου που θες να το κανεις επαγγελμα.
Αν ειναι ετσι θα σαρεσει αλλα πρεπει να το γουσταρεις πολυ για να κανεις κατι καλο απο κει περα. Οι διεθνεις σπουδες λιγο ακυρο. Αλλα αν εισαι σε φαση ξενες γλωσσες και δημοσιες σχεσεις, θα σου ταιριαζει.

Παντως να ξερεις οτι μεσα σε ενα χρονο θα αλλαξεις πολλες φορες γνωμη .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top