Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
Γεια σας!Οσο οι πανελληνιες πλησιαζουν τοσο πιο πολυ αγχωνομαι!Τι πρεπει να σπουδασω εγω τελικα?Αργοτερα σκεφτομαι να ασχοληθω με ερευνα ειτε στον φαρμακευτικο τομεα (παρασκευη φαρμακων κλπ) ειτε στον τομεα αισθητικης (παρασκευη καλλυντικων.) ειτε στον τομεα εγκληματολογιας οπως αυτοι CSI που κανουν ερευνες καταλαβατε!εσεις τι προτεινετε??εχω κατα αγχωθει....!:(:/::redface:


Χημεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mar0ulihp

Νεοφερμένος

Ο mar0ulihp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 15 μηνύματα.

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
πιστευεις οτι θα ειναι καλυτερο σε θεμα γνωσης?
:rolleyes::rolleyes:
Όλα αυτά με τα οποία θέλεις να ασχοληθείς,"περικλείονται" σε επίπεδο προπτυχιακού από το πρόγραμμα σπουδών ενός τμήματος Χημείας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mar0ulihp

Νεοφερμένος

Ο mar0ulihp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Όλα αυτά με τα οποία θέλεις να ασχοληθείς,"περικλείονται" σε επίπεδο προπτυχιακού από το πρόγραμμα σπουδών ενός τμήματος Χημείας.

Μάλιστα!Σε ευχαριστω παρα πολύ!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Γεια σας!Οσο οι πανελληνιες πλησιαζουν τοσο πιο πολυ αγχωνομαι!Τι πρεπει να σπουδασω εγω τελικα?Αργοτερα σκεφτομαι να ασχοληθω με ερευνα ειτε στον φαρμακευτικο τομεα (παρασκευη φαρμακων κλπ) ειτε στον τομεα αισθητικης (παρασκευη καλλυντικων.) ειτε στον τομεα εγκληματολογιας οπως αυτοι CSI που κανουν ερευνες καταλαβατε!εσεις τι προτεινετε??εχω κατα αγχωθει....!:(:/::redface:
Σχετικά με το φαρμακευτικό τομέα και την παρασκευή φαρμάκων θα σου πω.
Προφανώς και δε θα μείνεις στην Ελλάδα για να παρασκευάσεις φάρμακα. Άρα λογικά θα κάνεις κι ένα μεταπτυχιακό. Είτε Clinical Pharmacy είτε Pharmacology. Στην παρασκευή φαρμάκων μπορείς είτε να βελτιώσεις προηγούμενα φάρμακα είτε να παρασκευάσεις καινούρια. Για τα καλυντικά πάλι σχεδόν την ίδια πορεία ακολουθείς καθώς για να παρασκευάσεις καλλυντικά πρέπει να έχεις σπουδάσει ήδη Φαρμακευτική.
Αν χρειάζεσαι κι άλλες πληροφορίες και γνωρίζω να σου απαντήσω ευχαρίστως να το κάνω.
Στον τομέα της εγκληματολογίας θες αρκετές σπουδές.. Αν έχεις το κουράγιο πήγαινε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,855 μηνύματα.
Mια ερώτηση Τάσο: Στο εξωτερικό των μεγάλων "μπίζνες" με τα πολλά ονειρεμένα λεφτά (ο νηστικός καρβέλια ονειρεύεται), η αγορά εργασίας, η καθημερινότητα, το φορολογικό σύστημα,...και άλλα πολλά είναι τόσο ελκυστικά; Ρωτάω διότι μέσα από οικονομικές εφημερίδες που διαβάζω, ακούγοντας ειδήσεις από ξένα κανάλια, έχοντας επαφή με το εξωτερικό,..δεν βλέπω να είναι τόσο ρόδινα τα εκεί πράγματα. Πολλή δουλειά και ένα ξεροκόμματο στην τελική. Νοοτροπία αρκετά διαφορετική από εκείνη που μας βολεύει να έχουμε (καταλαβαίνετε τι εννοώ). Προσθέτω και την εγκληματικότητα. Ο μέσος (αστός) δυτικοευρωπαίος, αμερικάνος, αυστραλός παλεύει για ένα μεροκάματο σύμφωνα με ότι λέει η σύμβαση της δουλειάς του με τον κίνδυνο ανοιχτό, να απολυθεί, είτε εργάζεται στο δημόσιο είτε στον ιδιωτικό τομέα. Δουλεύει για εκείνο που του είπαν να κάνει, αλλά πρέπει να το κάνει άψογα. Συγγνώμη λάθος δεν έχει. Είναι πολύ απλό να λέμε μέσα από ένα φόρουμ, σηκώνομαι και πάω στο εξωτερικό ή θα σπουδάσω κάτι στην Ελλάδα με μοναδικές προοπτικές εργασίας στο εξωτερικό. Τότε γιατί να σπουδάσει στην Ελλάδα και δεν σηκώνεται να φύγει μόνιμα στο εξωτερικό ως μετανάστης-τρια; Μια χώρα (αν δεν την ζήσεις καθημερινά με όλα της τα στραβά και ανάποδα), δεν την μαθαίνεις!

Υ.Γ. Δεν ξέρω. Μπορεί να κάνω λάθος. Τουλάχιστον θα ήθελα να ακούσω μια άλλη άποψη με επιχειρήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Μα δε γυρνάνε όλοι οι λόγοι πάντα γύρω απ' το καλύτερο εξωτερικό. Τα πράγματα τις περισσότερες φορές είναι πάρα μα πάρα μα πάρα πολύ απλά: δεν υπάρχει εδώ αυτό που θες να κάνεις, κι άρα πας εκεί όπου υπάρχει. Για την ακρίβεια είναι το μόνο που επηρεάζει τη δική μου, τουλάχιστον, επιλογή και λίγο, αν θες, το ότι θέλω να δω κι άλλα πράγματα, αλλαγές και τέτοια (όχι λίγο, πολύ, αλλά τέλος πάντων, λιγότερο απ' τη βιολογία ίσως, ή μαζί, δεν ξέρω δε με νοιάζει τώρα). Δε με νοιάζει καθόλου η ταμπέλα που θα βάλεις στο χώρο, δε με τραβάει συναισθηματικά ούτε το έξω ούτε το μέσα, couldn't care less to tell you the truth. Δε με νοιάζει το χρώμα δηλαδή, το όνομα πώς το λένε. Ούτε κάποια υποχρέωση θεωρώ ότι έχω απέναντι σε κάτι εδώ μέσα για να μείνω από ιδεολογία, ούτε υποχρέωση σε κάτι έξω για να φύγω από ιδεολογία. Απλό κι αναμενόμενο μου φαίνεται να με τραβήξει ο χώρος που θα μ' αφήσει να κάνω αυτό που θέλω.

Τώρα, δεν ξέρω πώς το 'χει ο καθένας το κεφάλι του το έξω, κι ούτε με νοιάζει στην τελική. Δεν ξέρω πώς έφυγαν άλλοι έξω, τους λόγους και λοιπά, κι ούτε με νοιάζει ξανά. Δεν ξέρω αν θα φύγουν άλλοι έξω, φίλοι, γνωστοί, της ηλικίας, της παρέας, του νησιού, κι ούτε με νοιάζει άλλη μία. Δε με νοιάζει τι έχει ο καθένας στο κεφάλι του για μέσα ή έξω, ούτε πόσο θεοποιημένα έχει τα πράγματα, ούτε πόσο απαισιόδοξα το βλέπει, ούτε το τι κυνηγάει στη ζωή του, ούτε το τι επιλογές θα κάνει. Έχω πολύ περιορισμένο χρόνο που πρέπει να μοιραστεί σε απεριόριστα πράγματα, κι αυτά τ' απεριόριστα είναι πολύ πολύ πολύ λιγότερα απ' τ' απεριόριστα που θα 'θελα να κάνω. Σίγουρα, μακάρι να ζούσα 25 φορές ν' αλλάξω 25 φορές τα πάντα, αλλά δε ζω τόσο, ζω μία φορά, κι αυτή τη μία φορά πρέπει ν' αποφασίσω πώς θα την αξιοποιήσω. Οπότε (ψιλο)βάζω προτεραιότητες. Όχι χοντρά πράγματα ή γραμμές που δεν περνιούνται ή σκληρούς περιορισμούς ή κάτι ξερωγώ, όχι. Αλλά ας πούμε δε θα 'μαι εγώ αυτός που θα φέρει τη βαριά έρευνα βιολογίας στην Ελλάδα, δε μ' ενδιαφέρει αυτός ο στόχος κι εντελώς συνειδητά το αφήνω για γι' αυτόν που θ' αφιερώσει τη ζωή του (χα! είδες, πάλι προτεραιότητες αλλά ανάποδα) σ' αυτό. Μπορεί αύριο να τη δω αλλιώς προφανώς, και μέσα σ' όλα να θελήσω να γεμίσω τον κόσμο εργαστήρια. Δεν ξέρω, θα δούμε, αλλά τώρα δεν έχω αυτό στο μυαλό μου.

That said, φυσικά όλοι βάζουν προτεραιότητες, μμ? Δε λέω ότι έξω πάνε όλοι οι δρόμοι ή ότι η αποκλειστικότητα είναι σ' αυτούς που θα πάνε εκεί. Λέω απλά ότι αυτό θέλω να κάνω εγώ. Εσύ μπορεί να θες να μείνεις εδώ. Κανένα πρόβλημα, καλή τύχη, τα λέμε. Γενικά όπου και να καταλήξει κάποιος, αν αυτό έχει προκύψει απ' τις επιλογές του ή αν έστω εκεί μπορεί ν' ασχοληθεί μ' αυτό που θέλει, θα 'ναι εντάξει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Mια ερώτηση Τάσο: Στο εξωτερικό των μεγάλων "μπίζνες" με τα πολλά ονειρεμένα λεφτά (ο νηστικός καρβέλια ονειρεύεται), η αγορά εργασίας, η καθημερινότητα, το φορολογικό σύστημα,...και άλλα πολλά είναι τόσο ελκυστικά;
Ρωτάω διότι μέσα από οικονομικές εφημερίδες που διαβάζω, ακούγοντας ειδήσεις από ξένα κανάλια, έχοντας επαφή με το εξωτερικό,..δεν βλέπω να είναι τόσο ρόδινα τα εκεί πράγματα. Πολλή δουλειά και ένα ξεροκόμματο στην τελική. Νοοτροπία αρκετά διαφορετική από εκείνη που μας βολεύει να έχουμε (καταλαβαίνετε τι εννοώ). Προσθέτω και την εγκληματικότητα. Ο μέσος (αστός) δυτικοευρωπαίος, αμερικάνος, αυστραλός παλεύει για ένα μεροκάματο σύμφωνα με ότι λέει η σύμβαση της δουλειάς του με τον κίνδυνο ανοιχτό, να απολυθεί, είτε εργάζεται στο δημόσιο είτε στον ιδιωτικό τομέα. Δουλεύει για εκείνο που του είπαν να κάνει, αλλά πρέπει να το κάνει άψογα. Συγγνώμη λάθος δεν έχει. Είναι πολύ απλό να λέμε μέσα από ένα φόρουμ, σηκώνομαι και πάω στο εξωτερικό ή θα σπουδάσω κάτι στην Ελλάδα με μοναδικές προοπτικές εργασίας στο εξωτερικό. Τότε γιατί να σπουδάσει στην Ελλάδα και δεν σηκώνεται να φύγει μόνιμα στο εξωτερικό ως μετανάστης-τρια; Μια χώρα (αν δεν την ζήσεις καθημερινά με όλα της τα στραβά και ανάποδα), δεν την μαθαίνεις!

Υ.Γ. Δεν ξέρω. Μπορεί να κάνω λάθος. Τουλάχιστον θα ήθελα να ακούσω μια άλλη άποψη με επιχειρήματα.
Συμφωνώ μαζί σου και δεν τοποθετήθηκα επί του θέματος λέγοντας πως τα πράγματα στο εξωτερικό είναι πιο ρόδινα. Ο Φαρμακευτικός τομέας και δε ο τομέας της έρευνας στην Ελλάδα δεν έχω δει αν καν υπάρχει. Αν του αρέσει η φαρμακευτική έρευνα -εμένα θα μου άρεσε να κάνω κάτι τέτοιο- δεν το βρίσκω παράλογο να θέλει κάποιος να κυνηγήσει τα όνειρά του. Επίσης, για να πας εξωτερικό θες και τα αντίστοιχα χρήματα. Ειδικότερα, επειδή ανέφερες τους αυστραλούς, για να σπουδάσεις φαρμακευτική στην Αυστραλία θες περίπου 100.000 και στην Ελλάδα τίποτα, μιλώντας για τα δίδακτρα. Άσε που στην Ελλάδα μαθαίνεις και περισσότερα πράγματα από ότι εκεί καθώς θεωρώ το πρόγραμμα σπουδών, και γενικά τα προγράμματα σπουδών στην Ελλάδα, αρκετά διευρυμένα.
Και ας πούμε ότι σπούδασες στην Ελλάδα. Μετά εδώ δεν πρόκειται να βρεις δουλειά στον τομέα που θες (έρευνα). Έτσι, οδηγείσαι στο εξωτερικό. Το να πας από πιο πριν απαιτεί να έχεις κάποια χρήματα καβάτζα και δε νομίζω πως είναι τόσο εύκολο να πάει ο καθένας.

καλό θα ήταν αν θεωρείτε off topic τη συζήτηση να το κάνετε split. απλά μια συμβουλή :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kool As Ice

Νεοφερμένος

Ο Kool As Ice αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Παλλήνη (Αττική). Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα σε όλους! Είμαι καινούργιο μέλος και ελπίζω να είστε λίγο επιεικείς. Δίνω για δεύτερη φορά Πανελλαδικές και θα ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα.
1: Στον υπολογισμό των μορίων μου,υπολογίζεται και ο περσινός προφορικός βαθμός της Γ΄ ή μόνο ο γραπτός;
2: Σκέφτομαι να δηλώσω Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Η/Υ ΕΜΠ γιατί μου αρέσουν οι υπολογιστές και η τεχνολογία.Την Σχολή πιστεύω την πιάνω αλλά ούτως ή άλλως έχω πολυτεκνία. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν το επάγγελμα έχει μέλλον στην Ελλάδα, αν βρίσκεις εύκολα δουλειά, σε δημόσιο ή ιδιωτικό τομέα, και αν ο μισθός είναι αρκετός για να ζήσεις.
Απλώς ρωτάω γιατί ενώ αυτό μου αρέσει πιέζομαι λόγω οικονομικών να πάω ΣΣΕ γιατί εκεί έχεις σίγουρο μισθό, και η οικονομική δυνατότητα της οικογένειάς μου είναι αρκετά περιορισμένη. Τελικά εσείς τι λέτε, να πάω εκεί που μου αρέσει και ό,τι κάτσει ή να πάω στα σίγουρα; Ξέρω πόσο χαζή ερώτηση είναι αυτή αλλά έρχεται η ώρα του μηχανογραφικού και θέλω να διαλέξω σωστά.
3: Άκουσα ότι αν πάω ΣΣΕ μόλις αποφοιτήσω μπορώ να σπουδάσω και στο ΕΜΠ ως Η.Μ κ Μ Η/Υ και να παίρνω παράλληλα μισθό αξιωματικού.Αληθεύει;
Όποιος μπορεί ας βοηθήσει, ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Muxu Su

Διάσημο μέλος

Η Muxu Su αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 3,019 μηνύματα.
Γεια σας!Οσο οι πανελληνιες πλησιαζουν τοσο πιο πολυ αγχωνομαι!Τι πρεπει να σπουδασω εγω τελικα?Αργοτερα σκεφτομαι να ασχοληθω με ερευνα ειτε στον φαρμακευτικο τομεα (παρασκευη φαρμακων κλπ) ειτε στον τομεα αισθητικης (παρασκευη καλλυντικων.) ειτε στον τομεα εγκληματολογιας οπως αυτοι CSI που κανουν ερευνες καταλαβατε!εσεις τι προτεινετε??εχω κατα αγχωθει....!:(:/::redface:

Θέλω να ασχοληθώ ακριβώς με αυτούς τους τομείςπου περιέγραψε το παιδί από πάνω.
Το θέμα είναι ότι δεν ξερω αν θα πρέπει να περάσω χημικό-φαρμακευτικό η βιολογικό. Σε ποιο τμήμα κατά την γνώμη σας θα ήταν καλύτερα να μπω για να ασχοληθώ με τους παραπάνω τομείς? Ευχαριστω. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαμτζαδέρια Ηρώ

Νεοφερμένος

Η Μαμτζαδέρια Ηρώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Παιδιά να ρωτήσω κάτι..Είμαι θετική κατεύθυνση και θέλω να περάσω χημικό.Επειδή το τμήμα ανήκει στο 2ο επιστημονικό πεδίο, θα χάσω μόρια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Παιδιά να ρωτήσω κάτι..Είμαι θετική κατεύθυνση και θέλω να περάσω χημικό.Επειδή το τμήμα ανήκει στο 2ο επιστημονικό πεδίο, θα χάσω μόρια?
Δεν χάνεις τίποτα απολύτως:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαμτζαδέρια Ηρώ

Νεοφερμένος

Η Μαμτζαδέρια Ηρώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει 7 μηνύματα.

Deathakos14

Νεοφερμένος

Ο Deathakos14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Παιδια μολις τελειωσα τις παννεληνιες εδωσα και ΑΟΘ εχω βγαλει γυρω στα 17.400+ μορια στο 2ο και 4ο πεδιο και 18.000 στο 5ο με κατι προχειρους υπολογισμους απο ενα προγραμματακι που βρηκα σε μια σελιδα.Παρολα αυτα δεν ξερω τι να σπουδασω δηλαδη ποια σχολη να διαλεξω κτλπ κτλπ...Πως θα μπορεσω να καταλαβω τι μου αρεσει? Μπορει να με βοηθησει κανεις? Ευχαριστω εκ των προτερων :) ( Τα μορια μου δεν ξερω αν θα ειναι ακριβως αυτα αλλα λογικα θα κυμαινονται εκει γυρω)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Παιδια μολις τελειωσα τις παννεληνιες εδωσα και ΑΟΘ εχω βγαλει γυρω στα 17.400+ μορια στο 2ο και 4ο πεδιο και 18.000 στο 5ο με κατι προχειρους υπολογισμους απο ενα προγραμματακι που βρηκα σε μια σελιδα.Παρολα αυτα δεν ξερω τι να σπουδασω δηλαδη ποια σχολη να διαλεξω κτλπ κτλπ...Πως θα μπορεσω να καταλαβω τι μου αρεσει? Μπορει να με βοηθησει κανεις? Ευχαριστω εκ των προτερων :) ( Τα μορια μου δεν ξερω αν θα ειναι ακριβως αυτα αλλα λογικα θα κυμαινονται εκει γυρω)
Πηγαινε σε καποιον ειδικο και κανε το τεστ επαγγελματικου προσανατολισμου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deathakos14

Νεοφερμένος

Ο Deathakos14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Πηγαινε σε καποιον ειδικο και κανε το τεστ επαγγελματικου προσανατολισμου

Χρειαζεται να δωσω και λεφτα?Γιατι στο σχολειο ειχα παει μια φορα για Σ.Ε.Π αλλα τιποτα ουδεμια βοηθεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Παιδια μολις τελειωσα τις παννεληνιες εδωσα και ΑΟΘ εχω βγαλει γυρω στα 17.400+ μορια στο 2ο και 4ο πεδιο και 18.000 στο 5ο με κατι προχειρους υπολογισμους απο ενα προγραμματακι που βρηκα σε μια σελιδα.Παρολα αυτα δεν ξερω τι να σπουδασω δηλαδη ποια σχολη να διαλεξω κτλπ κτλπ...Πως θα μπορεσω να καταλαβω τι μου αρεσει? Μπορει να με βοηθησει κανεις? Ευχαριστω εκ των προτερων :) ( Τα μορια μου δεν ξερω αν θα ειναι ακριβως αυτα αλλα λογικα θα κυμαινονται εκει γυρω)
Πρώτα απ' ολα βρες στο ίντερνετ τη λίστα με τις σχολές των πεδίων που σε ενδιαφέρουν, όπως βλέπω είναι το 2,4,5...με τα μόρια που πιστεύεις οτι μπορείς να βγάλεις υπάρχουν ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ σχολές! δεν μπορεί να μην σε έχει τραβήξει λίγο παραπάνω κάτι τοσα χρόνια στο σχολείο, κάποιο μάθημα κάτι..:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deathakos14

Νεοφερμένος

Ο Deathakos14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Πρώτα απ' ολα βρες στο ίντερνετ τη λίστα με τις σχολές των πεδίων που σε ενδιαφέρουν, όπως βλέπω είναι το 2,4,5...με τα μόρια που πιστεύεις οτι μπορείς να βγάλεις υπάρχουν ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ σχολές! δεν μπορεί να μην σε έχει τραβήξει λίγο παραπάνω κάτι τοσα χρόνια στο σχολείο, κάποιο μάθημα κάτι..:/:

Φετος μου αρεσε πολυ η Φυσικη!Αλλα δεν ειμαι σιγουρος αν θα μου αρεσει να κανω αυτο στην ζωη μου , να κανω μαθημα στα παιδια...Ξερω οτι μπορω να ασχοληθω σε πολλους αλλους τομεις οχι μονο στο να κανω μαθημα , απλα το εχω συνδεσει ετσι στο μυαλο μου , οτι και καλα θα κανω μαθημα και δεν μου αρεσει αυτο :confused: . Και επισης τωρα για τις οικονομικες σχολες δεν ξερω πολλα πραγματα χρειαζομαι καθοδηγηση!!!:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Χρειαζεται να δωσω και λεφτα?Γιατι στο σχολειο ειχα παει μια φορα για Σ.Ε.Π αλλα τιποτα ουδεμια βοηθεια.
Ναι χρειαζεται, αλλα θα μεινεις πολυ ικανοποιημενος...Μπες στο google και ψαξε που μπορεις να το κανεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deathakos14

Νεοφερμένος

Ο Deathakos14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Ναι χρειαζεται, αλλα θα μεινεις πολυ ικανοποιημενος...Μπες στο google και ψαξε που μπορεις να το κανεις

Εντα3ει θα προσπαθησω να ψαξω στο γοογλε για αυτο ευχαριστω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top