domenico

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο domenico αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 123 μηνύματα.
Πληροφορική γιατί πάει ο κάθε πικραμένος?:worry:

καταλαβαίνω πως το εννοείς αυτό που λες αλλά έχει μια αρνητική χροιά! σκέψου να έλεγαν το ίδιο και για τη σχολή σου (που το λένε δηλαδή. ξέρεις το καμάρι των γονιών έχει τρεις επιλογές: γιατρός-δικηγόρος-αρχιτέκτονας) ... με την ίδια λογική και το κάθε πικραμένο διαβαστερό παιδί πάει σε ένα απο τα τρία προαναφερθέντα! Μην το πάρεις προσβλητικά, σου έφερα ένα αντιπαράδειγμα για να δεις πόσο άσχημα χτυπάει στο μάτι αυτό που είπες... καθένας κάνει τις επιλογές του, γιατί να βάζουμε ταμπέλες στις σχολές και τους φοιτητές τους?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
καταλαβαίνω πως το εννοείς αυτό που λες αλλά έχει μια αρνητική χροιά! σκέψου να έλεγαν το ίδιο και για τη σχολή σου (που το λένε δηλαδή. ξέρεις το καμάρι των γονιών έχει τρεις επιλογές: γιατρός-δικηγόρος-αρχιτέκτονας) ... με την ίδια λογική και το κάθε πικραμένο διαβαστερό παιδί πάει σε ένα απο τα τρία προαναφερθέντα! Μην το πάρεις προσβλητικά, σου έφερα ένα αντιπαράδειγμα για να δεις πόσο άσχημα χτυπάει στο μάτι αυτό που είπες... καθένας κάνει τις επιλογές του, γιατί να βάζουμε ταμπέλες στις σχολές και τους φοιτητές τους?

xaxaxaxaxaxaxaxaxaxax τώρα κατάλαβα γιατί της βάλατε αρνητικές, μάλλον δεν το εννοούσε έτσι :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
καταλαβαίνω πως το εννοείς αυτό που λες αλλά έχει μια αρνητική χροιά! σκέψου να έλεγαν το ίδιο και για τη σχολή σου (που το λένε δηλαδή. ξέρεις το καμάρι των γονιών έχει τρεις επιλογές: γιατρός-δικηγόρος-αρχιτέκτονας) ... με την ίδια λογική και το κάθε πικραμένο διαβαστερό παιδί πάει σε ένα απο τα τρία προαναφερθέντα! Μην το πάρεις προσβλητικά, σου έφερα ένα αντιπαράδειγμα για να δεις πόσο άσχημα χτυπάει στο μάτι αυτό που είπες... καθένας κάνει τις επιλογές του, γιατί να βάζουμε ταμπέλες στις σχολές και τους φοιτητές τους?

Καλά το ερωτηματικό δε το είδες στο τέλος της πρότασης? ΕΡΩΤΗΣΗ έκανα γιατί μου φάνηκε πολύ ανυπόστατο αυτό που πέταξαν από πάνω, εγώ δεν είπα οτι το πιστεύω:worry: Και δεν κατάλαβα και γιατί θίχτηκες κιόλας από τη δική μου πρόταση, εγώ έτσι όπως το διαβάζω μόνο σαν απορία μπορώ να το εκλάβω:worry:

Σοβαρά τώρα πώς το καταλάβατε? :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

domenico

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο domenico αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 123 μηνύματα.
Καλά το ερωτηματικό δε το είδες στο τέλος της πρότασης? ΕΡΩΤΗΣΗ έκανα γιατί μου φάνηκε πολύ ανυπόστατο αυτό που πέταξαν από πάνω, εγώ δεν είπα οτι το πιστεύω:worry: Και δεν κατάλαβα και γιατί θίχτηκες κιόλας από τη δική μου πρόταση, εγώ έτσι όπως το διαβάζω μόνο σαν απορία μπορώ να το εκλάβω:worry:

Σοβαρά τώρα πώς το καταλάβατε? :/

κι εσύ, βάλτο σε reply να μη μπερδευόμαστε ... δεν είδα τον άλλο που το έχει γράψει πιο πάνω... οπότε η απάντηση μου πηγαίνει στον venividivici ... συγγνώμη evangeline
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,095 μηνύματα.
Και το σκέφτεσαι ακόμη;

Αυτό ακριβώς λόγω της πληθώρας σχολών Πληροφορικής συν...

...για να γίνεις γιατρός/ δικηγόρος είναι απαραίτητη προϋπόθεση να βγάλεις τις συγκεκριμένες σχολές. Αντίθετα για Πληροφορική αρκεί η προσωπική ενασχόληση και το μεράκι με το αντικείμενο. Αρκετά τζιμάνια της Πληροφορικής δεν έχουν πάει καν πανεπιστήμιο.

Η πληροφορική ως βάση δεν έχει καμία σχέση με ηλεκτρονικούς υπολογιστές.

Όσο και να σου φαίνεται περίεργο τα παιδιά της πληροφορικής αυτά που μαθαίνουν στο πανεπιστημιο λίγο διαφέρουν από αυτά που μάθαιναν το 90. (εμείς έξω θα περιμέναμε ότι αυτά που μαθαίνουν είναι εντελώς διαφορετικά από αυτά που μάθαινουν οι αντίστοιχοι παλιοί)

Πληροφορική σχετίζεται με την πληροφορία και την διαχείρηση της. Σχετίζεται με αλγορυθμους και συρρέουσες λογικές. Όοσ και να σου φαίνεται περίεργο η επίστήμη σου αν και πιο παλιά από την επιστήμη της πληροφορίας στην ουσία φτιάχτηκε από πληροφορικούς.

Παρόλα αυτά στην ερώτηση πληροφορική vs Φυσικοθεραπεία θα προτείνω την 2η.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ιon

Νεοφερμένος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Εγω ειμαι σχετικα αναμεσα στην φιλολογια με την ψυχολογια.. Η ψυχολογια μου αρεσει παρα πολυ ως αντικειμενο αλλα απο την μια δεν εχει και τοσο μελλον..τωρα θα μου πειτε τα αλλα εχουν;; θα πω ουτε και τα αλλα εχουν απλα με την φιλολογια κανεις κανενα φροντηστηριο.
Απο την αλλη οσο αφορα την ψυχολογια λενε διαφοροι οτι ειναι πολυ βαρυ επαγγελμα και θελει να το αντεχεις γιατι συγκρινουν καποιες φορες τους τρελους με τους ψυχολογους. Δλδ λενε οτι με τοση ψυχολογια τρελενεσαι στο τελος. Δεν ξερω αν υσχυει ,κατα την κριση μου φαινετε καπως ηλιθιο αυτο :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zelatina

Νεοφερμένος

Η Zelatina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Δάφνη (Αττική). Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Καλό θα ήταν απλά να μην ακούς τί λένε! :D

Και τα δύο το ίδιο ποσοστό επαγγελματικής αποκατάστασης έχουν. Στην περίπτωση αυτή διάλεξε με βάση τί θα σε ευχαριστούσε περισσότερο! (Πρότασή μου.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chainsaw

Νεοφερμένος

Ο chainsaw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Σητεία (Λασιθίου). Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Εγω ειμαι σχετικα αναμεσα στην φιλολογια με την ψυχολογια.. Η ψυχολογια μου αρεσει παρα πολυ ως αντικειμενο αλλα απο την μια δεν εχει και τοσο μελλον..τωρα θα μου πειτε τα αλλα εχουν;; θα πω ουτε και τα αλλα εχουν απλα με την φιλολογια κανεις κανενα φροντηστηριο.
Απο την αλλη οσο αφορα την ψυχολογια λενε διαφοροι οτι ειναι πολυ βαρυ επαγγελμα και θελει να το αντεχεις γιατι συγκρινουν καποιες φορες τους τρελους με τους ψυχολογους. Δλδ λενε οτι με τοση ψυχολογια τρελενεσαι στο τελος. Δεν ξερω αν υσχυει ,κατα την κριση μου φαινετε καπως ηλιθιο αυτο :/
Φροντιστηριο κανεις με ο,τι πτυχιο γουσταρεις.Παραπαιδεια ειναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Τι λες ρε chainsaw, πως θα βγάλεις άδεια διδασκαλίας για φιλολογικά μαθήματα με πτυχίο ψυχολογίας, πλάκα κάνεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fata_Morgana

Νεοφερμένος

Η Fata_Morgana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Τι λες ρε chainsaw, πως θα βγάλεις άδεια διδασκαλίας για φιλολογικά μαθήματα με πτυχίο ψυχολογίας, πλάκα κάνεις;
Βασικά εννοεί μάλλον πως στα φροντιστήρια χέστηκαν τι πτυχία έχεις, με τι βαθμό και τι κατάρτιση έχεις. Το θέμα είναι να είσαι καλός "δούλος", να δουλεύεις με μισθό πείνας, να σκύβεις το κεφάλι μπροστά στην καταπάτηση των εργασιακών σου δικαιωμάτων και να λες και ευχαριστώ από πάνω. Γιατί όπως και να το κάνουμε τα φροντιστήρια είναι παραπαιδεία, είναι ένα παράσιτο. Εγώ θα σου έλεγα μακριά από φιλολογίες, εκτός πια αν έχεις τόσο μεράκι να γίνεις φιλόλογος που θα κάνεις και το σκατό σου παξιμάδι. Τουλάχιστον ο ψυχολόγος έχει πιο δημιουργικές σπουδές αλλά και αντικείμενο εργασίας, άσε που σου ανοίγει τον δρόμο για ποικίλα μεταπτυχιακά. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,855 μηνύματα.
Και μετά τα μεταπτυχιακά; Υπάρχουν οι θέσεις που σε περιμένουν; Fata άσε αυτούς που έχουν όρεξη κοπέλα μου, να δουλέψουν και σεις οι υπόλοιποι οι ντελικάτοι ψάξτε για "ψύλλους" στα άχυρα. Τι σε πειράζει αν ο άλλος θέλει να δουλέψει ως καθηγητής φιλολογικών μαθημάτων; Βλέπεις δεν έχουν όλοι την (οικονομική) πολυτέλεια να κάνουν μεταπτυχιακά όπως επίσης, κάποιοι δεν γουστάρουν να κάνουν μεταπτυχιακό για να παρατείνουν τα έτη ανεργίας και τεμπελίτιδας. Θέλουν να βγουν στην αγορά εργασίας και να προσφέρουν υπηρεσίες μέσω της επιστήμης τους. Γιατί στην χώρα μας θεωρείται ταμπού "μετριότητας" κάποιος να μην θέλει να κάνει μεταπτυχιακό; Τι να το κάνεις το μεταπτυχιακό όταν η αγορά τόσο στην Ελλάδα όσο και στο εξωτερικό βρωμάει από πτυχία; Εσένα περιμένουν; Παρατηρώ ότι διεθνώς ψάχνουν για αριστούχους των αριστούχων τίγκα στην υποτροφία και στην 5-10ετή εργασιακή εμπειρία για έρευνες και όχι έναν οποιοδήποτε άνεργο πτυχιούχο που έκανε ένα μεταπτυχιακό κακήν κακώς από/στην Ελλάδα, επειδή έκανε και ο γείτονας. Προσωπικά ξέρω ότι όποιος έχει όρεξη για δουλειά βρίσκει και ας αφήσουμε τα...σοβιετικά/ κομμουνιστικά στην άκρη. Και εξάλλου η δουλειά δεν είναι ντροπή. Δεν καταλαβαίνω γιατί στην Ελλάδα υπάρχει τόσο ψώνισμα που ο κάθε Έλληνας νέος ονειρεύεται να γίνει το λιγότερο καθηγητής πανεπιστημίου, όταν ο μέσος πτυχιούχος Ευρωπαίος εργάζεται από τα νιάτα του φτιάχνοντας ένα πλούσιο βιογραφικό εργασιακής εμπειρίας και όχι φρενήρους πτυχιομανίας.

(ο β΄ενικός δεν αναφέρεται σε σένα προσωπικά)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fata_Morgana

Νεοφερμένος

Η Fata_Morgana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Και μετά τα μεταπτυχιακά; Υπάρχουν οι θέσεις που σε περιμένουν; Fata άσε αυτούς που έχουν όρεξη κοπέλα μου, να δουλέψουν και σεις οι υπόλοιποι οι ντελικάτοι ψάξτε για "ψύλλους" στα άχυρα. Τι σε πειράζει αν ο άλλος θέλει να δουλέψει ως καθηγητής φιλολογικών μαθημάτων;
Θέσεις που σε περιμένουν, σαν αστείο ακούγεται:P Όχι σαφώς και δεν έχω τέτοιες αυταπάτες. Αλλά ακριβώς το ίδιο ισχύει και για τις φιλολογίες, υπάρχουν θέσεις που τους περιμένουν; Η Ελλάδα ξεχειλίζει από φιλόλογους, απόφοιτους του Ιστορικού-Αρχαιολογικού και λοιπόν παρα-φιλολογιών, θα είναι ακόμα ένας που θα κάνει τάματα για μια θέση από το Ασεπ και που θα του πίνουν το αίμα στα φροντιστήρια με μισθούς που δεν θα του φτάνουν να στίσει σπιτικό και χωρίς πρακτικά ιδιαίτερες ελπίδες για εξέλιξη.

Βλέπεις δεν έχουν όλοι την (οικονομική) πολυτέλεια να κάνουν μεταπτυχιακά όπως επίσης, κάποιοι δεν γουστάρουν να κάνουν μεταπτυχιακό για να παρατείνουν τα έτη ανεργίας και τεμπελίτιδας. Θέλουν να βγουν στην αγορά εργασίας και να προσφέρουν υπηρεσίες μέσω της επιστήμης τους.
Το κατανοώ πως δεν έχουν όλοι την ευκαιρία, όχι πολυτέλεια, να πληρώσουν λεφτά για μεταπτυχιακό αλλά πάντα υπάρχουν οι υποτροφίες. Ναι είναι λίγες αλλά αυτοί που πραγματικά έχουν κλίση, ταλέντο ή έστω μεράκι στον τομέα τους μπορούν να τις κυνηγήσουν. Στο κάτω κάτω δεν μπορώ να καταλάβω αυτό το κόμπλεξ της ελληνική κοινωνίας που θέλει όλα τα παιδιά να πηγαίνουν στο πανεπιστήμιο ανεξάρτητα των δυνατοτήτων τους. Το πανεπιστήμιο δεν είναι για όλους, ούτε είναι το εισιτήριο για γρήγορη αποκατάσταση. Το να πας σε μια τεχνική σχολή ή να μάθεις μια τέχνη δεν είναι κακό, ίσα ίσα έτσι εξασφαλίζεις πιο γρήγορα την απορρόφηση σου και "προσφέρεις τις υπηρεσίες σου" στην κοινωνία αφού σου αρέσει αυτή η φράση. Και η μόρφωση δεν είναι τεμπελιά:confused:

Γιατί στην χώρα μας θεωρείται ταμπού "μετριότητας" κάποιος να μην θέλει να κάνει μεταπτυχιακό; Τι να το κάνεις το μεταπτυχιακό όταν η αγορά τόσο στην Ελλάδα όσο και στο εξωτερικό βρωμάει από πτυχία; Εσένα περιμένουν; Παρατηρώ ότι διεθνώς ψάχνουν για αριστούχους των αριστούχων τίγκα στην υποτροφία και στην 5-10ετή εργασιακή εμπειρία για έρευνες και όχι έναν οποιοδήποτε άνεργο πτυχιούχο που έκανε ένα μεταπτυχιακό κακήν κακώς από/στην Ελλάδα, επειδή έκανε και ο γείτονας. )
Δεν είναι θέμα ταμπού, είναι θέμα πως η γνώση και η τεχνολογία προχωράνε με τόσο φρενήρης ρυθμούς που η εξειδίκευση και η εμβάθυνση στον τομέα σου είναι αναγκαίο κακό:) Με την λογικά πάντως πως αφού έχει παντού πτυχία και έτσι δεν αξίζει να μορφωθείς περισσότερο εσύ είναι σαν να λες γιατί δεν σταματάμε όλοι μετά το Γυμνάσιο:P Δεν γίνεται αυτό. Στο κάτω κάτω το πτυχίο δεν πρέπει να το πάρεις γιατί πήρε και κάποιος άλλος, δεν είναι σαν τις τέντες που έβαλε ο γείτονας θα βάλεις και εσύ. Κάθε άλλο, το πτυχίο το παίρνεις για να γίνεις καλύτερος επιστήμονας και κατά συνέπεια και πιο ανταγωνιστικός. Και ναι ισχύει πως στο εξωτερικό παίρνουν την αφρόκρεμα αλλά αυτό δεν σημαίνει τίποτα, προσπαθείς να κάνεις ότι καλύτερο μπορείς με το υλικό που διαθέτεις.

Προσωπικά ξέρω ότι όποιος έχει όρεξη για δουλειά βρίσκει και ας αφήσουμε τα...σοβιετικά/ κομμουνιστικά στην άκρη.
Και εξάλλου η δουλειά δεν είναι ντροπή.
Αχ αχ αχ:redface: Ε ναι όποιος έχει όρεξη για δουλειά δουλεύει σερβιτόρος, μπάρμαν, καθαρίστρια και αυτά άμα βρει. Δεν είναι σοβιετικά/ κομμουνιστικά, είναι καθαρή λογική. Γιατί να διαλέξεις μια επιστήμη που δεν είναι η μεγάλη σου αγάπη και ταυτόχρονα σε ρίχνει στην χαράδρα της ανεργίας και της εκμετάλλευσης; Κάνε κάτι άλλο, κάτι που πραγματικά αγαπάς ή έστω που δεν έχει τόση συσσώρευση άνεργων πτυχιούχων που θα πουλούσαν την ψυχή τους για πενταροδεκάρες.

Δεν καταλαβαίνω γιατί στην Ελλάδα υπάρχει τόσο ψώνισμα που ο κάθε Έλληνας νέος ονειρεύεται να γίνει το λιγότερο καθηγητής πανεπιστημίου, όταν ο μέσος πτυχιούχος Ευρωπαίος εργάζεται από τα νιάτα του φτιάχνοντας ένα πλούσιο βιογραφικό εργασιακής εμπειρίας και όχι φρενήρους πτυχιομανίας
:D δες λίγο τα ποσοστά ανεργίας στην Ευρώπη, παρόλο που και αυτά είναι πλασματικά. Η ανεργία είναι τεράστια παντού, ποιος εργάζεται; Ή πιστεύεις πως η ανεργία είναι φρούτο της τεμπελιάς;:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,855 μηνύματα.
Θέσεις που σε περιμένουν, σαν αστείο ακούγεται:P Όχι σαφώς και δεν έχω τέτοιες αυταπάτες. Αλλά ακριβώς το ίδιο ισχύει και για τις φιλολογίες, υπάρχουν θέσεις που τους περιμένουν; Η Ελλάδα ξεχειλίζει από φιλόλογους, απόφοιτους του Ιστορικού-Αρχαιολογικού και λοιπόν παρα-φιλολογιών, θα είναι ακόμα ένας που θα κάνει τάματα για μια θέση από το Ασεπ και που θα του πίνουν το αίμα στα φροντιστήρια με μισθούς που δεν θα του φτάνουν να στίσει σπιτικό και χωρίς πρακτικά ιδιαίτερες ελπίδες για εξέλιξη.

Νομίζω ότι το Πανεπιστήμιο δεν έχει ως στόχο να εξασφαλίζει εργασιακά τους πτυχιούχους του. Απλά τους εφοδιάζει με κάποιες θεωρητικές γνώσεις (ακόμη και σε επιστήμες με εργαστήρια και κλινικές) και τίποτα άλλο. Από εκεί και πέρα ο κάθε πτυχιούχος, είναι ελεύθερος να επιλέξει την πορεία ζωής του. Γνωρίζω πολλούς πτυχιούχους που διέπρεψαν σε χώρους της τέχνης και της επιχειρηματικότητας. Γιατί θα πρέπει να συνεχίσουμε στην "στάσιμη" λογική: εργασία μόνο σε ό,τι σπουδάζουμε; Σε πολλές χώρες που ζηλεύουμε να είμαστε, όσοι πολίτες έχουν πτυχίο κάποιας βαθμίδας, δεν εργάζονται αποκλειστικά πάνω στο αντικείμενο σπουδών τους. Αλλά αντιθέτως μέσω της διευρυμένης σκέψης (λόγω σπουδών) δημιουργούν αναπτυξιακή οικονομία σε διάφορα πεδία. Γιατί να μην εργαστεί ένας φιλόλογος και σε τομέα δημοσίων σχέσεων σε κάποια μεγάλη επιχείρηση ή βιομηχανία; Αλλά για να μιλάμε γι' αυτό, θα πρέπει πρώτα να αποτελέσουμε πόλο έλξης επιχειρήσεων και βιομηχανιών...κάτι που δυστυχώς δεν αποτελούμε.

Το κατανοώ πως δεν έχουν όλοι την ευκαιρία, όχι πολυτέλεια, να πληρώσουν λεφτά για μεταπτυχιακό αλλά πάντα υπάρχουν οι υποτροφίες. Ναι είναι λίγες αλλά αυτοί που πραγματικά έχουν κλίση, ταλέντο ή έστω μεράκι στον τομέα τους μπορούν να τις κυνηγήσουν. Στο κάτω κάτω δεν μπορώ να καταλάβω αυτό το κόμπλεξ της ελληνική κοινωνίας που θέλει όλα τα παιδιά να πηγαίνουν στο πανεπιστήμιο ανεξάρτητα των δυνατοτήτων τους. Το πανεπιστήμιο δεν είναι για όλους, ούτε είναι το εισιτήριο για γρήγορη αποκατάσταση. Το να πας σε μια τεχνική σχολή ή να μάθεις μια τέχνη δεν είναι κακό, ίσα ίσα έτσι εξασφαλίζεις πιο γρήγορα την απορρόφηση σου και "προσφέρεις τις υπηρεσίες σου" στην κοινωνία αφού σου αρέσει αυτή η φράση. Και η μόρφωση δεν είναι τεμπελιά:confused:

Συμφωνώ. :) Ας αλλάξουν τουλάχιστον τα κριτήρια επιλογής των σπουδών. Η συντεχνιακή και μικροκομματική λογική "κάθε χωριό και Πανεπιστήμιο" πρέπει να σταματήσει. Όπως βλέπεις οι παθογένειες έχουν ποτήσει στο "DNA" των Ελληνικών οικογενειών. Θεωρείται αδιανόητο και αντισυνταγματικό να πει κάποιος φορέας εκπαίδευσης ότι το παιδί κάποιου Έλληνα γονιού δεν κάνει για Πανεπιστήμιο ή ΤΕΙ. Συνταγματικό είναι να έχουμε φοιτητές που να μην γνωρίζουν...ιδιότητες ριζών ή να αδιαφορούν πλήρως για τις σπουδές τους, με την γνωστή φράση «έχει ο θεός, έλα μωρέ τι να κάνω με το πωπόχαρτο;». Επομένως υπάρχει ένας στρουθοκαμηλισμός από την μια οι γονείς που ονειρεύονται μεγαλογιατρούς και μεγαλοερευνητές και από την άλλη οι νέοι που ζούν στον κόσμο τους. Ώρες ώρες γελάω, με τις αντιφάσεις που έχουμε ως λαός και στο κουκλοθέατρο της κοινωνίας που ζούμε. :) Συνεπώς γιατί θέλουμε να μιλάμε σοβαρά ή να λαμβάνουν άλλοι στα σοβαρά; Οι μάσκες πότε θα πέσουν; :hmm:
Δεν είναι θέμα ταμπού, είναι θέμα πως η γνώση και η τεχνολογία προχωράνε με τόσο φρενήρης ρυθμούς που η εξειδίκευση και η εμβάθυνση στον τομέα σου είναι αναγκαίο κακό:) Με την λογικά πάντως πως αφού έχει παντού πτυχία και έτσι δεν αξίζει να μορφωθείς περισσότερο εσύ είναι σαν να λες γιατί δεν σταματάμε όλοι μετά το Γυμνάσιο:P Δεν γίνεται αυτό. Στο κάτω κάτω το πτυχίο δεν πρέπει να το πάρεις γιατί πήρε και κάποιος άλλος, δεν είναι σαν τις τέντες που έβαλε ο γείτονας θα βάλεις και εσύ. Κάθε άλλο, το πτυχίο το παίρνεις για να γίνεις καλύτερος επιστήμονας και κατά συνέπεια και πιο ανταγωνιστικός. Και ναι ισχύει πως στο εξωτερικό παίρνουν την αφρόκρεμα αλλά αυτό δεν σημαίνει τίποτα, προσπαθείς να κάνεις ότι καλύτερο μπορείς με το υλικό που διαθέτεις.

Τότε για ποιο λόγο να επιλέξει κάποιος να πάει Πανεπιστήμιο από την στιγμή που "επιβάλλεται" να κάνει μεταπτυχιακό; Γιατί να μην ενισχυθούν οι προπτυχιακές σπουδές σύμφωνα με τις νέες απαιτήσεις; Μήπως και εδώ ακολουθούμε συνταγές του εξωτερικού; Δεν αντιλέγω στην σκέψη σου. Όμως εκείνος που δεν έχει τις δυνατότητες, τις ικανότητες, την δυναμική, την θέληση, τα φράγκα,... να κάνει ένα μεταπτυχιακό ή τελοσπάντων δεν γουστάρει, θα είναι καταδικασμένος να είναι άνεργος με το πτυχίο του; Δεν είναι αδικία αυτό; Μήπως πρέπει να ξαναδούμε ως κοινωνία την σημασία και το περιεχόμενο πολλών προγραμμάτων σπουδών και μεταπτυχιακών προγραμμάτων σπουδών; Για παράδειγμα ένα μεταπτυχιακό πάνω στην επιστήμη μου, δεν θα μου δώσει εργασιακά κάτι περισσότερο αν δεν σκεφτώ επαγγελματικά τον χώρο του Πανεπιστημίου. Προσωπικά νιώθω πολύ γερός σε γνώσεις με το πτυχίο μου. Θεωρώ ότι μπορώ να ανταγωνιστώ ένα 4ετή πτυχιούχο (3ετές BSc + 1ετές Master) του εξωτερικού. Ένα μεταπτυχιακό στα μαθηματικά με ρεαλιστική οπτική, δεν θα μου έδινε κάτι επί του πρακτέως, για παράδειγμα μια περιζήτητη εργασιακή προοπτική. Η καριέρα ενός ερευνητή δεν είναι ρεαλιστικό στοιχείο ως προοπτική εργασίας. Αφορά ένα υποσύνολο υποσυνόλου πτυχιούχων με ειδικά προσόντα που δεν τα έχουν όλοι οι άλλοι για διαφόρους λόγους. Η χώρα μου δεν θα μπορούσε να έχει σωστές υποδομές να με δεχτεί και με το πτυχίο μου μόνο; :hmm:Η επιλογή της παραπαιδείας δεν είναι ευθύνη των πτυχιούχων αλλά είναι αποτέλεσμα της αποδομημένης οικονομίας της χώρας μας. Ζούμε σε μια χώρα με σκάνδαλα, αποβιομηχάνιση και απουσία παραγωγικότητας/ επιχειρείν. Ζούμε στο παραμύθι της μισθωτής καρέκλας που και αυτό μας..τελείωσε. Κάτι παραγωγικό, μια επένδυση σε ορυκτούς πόρους, τεχνολογία, τρόφιμα..τίποτα. Τόσους πτυχιούχους έχουμε, να προτείνουν ιδέες, να αναλάβουν δράση επιχειρηματικότητας. Ζούν/με όσο (μας) ταϊζουν οι γονείς. Σ' αρέσει αυτό;

Αχ αχ αχ:redface: Ε ναι όποιος έχει όρεξη για δουλειά δουλεύει σερβιτόρος, μπάρμαν, καθαρίστρια και αυτά άμα βρει. Δεν είναι σοβιετικά/ κομμουνιστικά, είναι καθαρή λογική. Γιατί να διαλέξεις μια επιστήμη που δεν είναι η μεγάλη σου αγάπη και ταυτόχρονα σε ρίχνει στην χαράδρα της ανεργίας και της εκμετάλλευσης; Κάνε κάτι άλλο, κάτι που πραγματικά αγαπάς ή έστω που δεν έχει τόση συσσώρευση άνεργων πτυχιούχων που θα πουλούσαν την ψυχή τους για πενταροδεκάρες.

Όχι δεν πάει έτσι. Επειδή πας ακόμη σχολείο, ίσως να τα βλέπεις ρομαντικά τα πράγματα. Δυστυχώς όλοι μας για ένα μεροκάματο θέλουμε να παλέψουμε. Ξεκινάμε όλοι με όνειρα να έχουμε ένα γραφείο οξιάς και να μας πληρώνουν άλλοι μαλάκες για να ζεσταίνουμε καρέκλες..και στο τέλος καταλήγουμε να ζητάμε με αξιοπρέπεια μια σεβαστή δουλειά. Η ζωή είναι πολύ μικρή για να γίνουμε...Παπαδήμοι ή Νεύτωνες εκτός εξαιρέσεων. Μιλάμε για εξαιρέσεις τύπου Νεύτωνα ή τύπου Παπανδρέου; Έχοντας μια αξιοπρέπεια σαν νέοι επιστήμονες, ο καθένας στο πεδίο του, θέλουμε να ζήσουμε απ' αυτό που σπουδάσαμε. Όμως αν δεν βρούμε αντίστοιχη δουλειά, δεν θα το βάλουμε κάτω. Ούτε θα μυξοκλαίμε. Ναι, η δουλειά δεν είναι ντροπή. Ίσα-ίσα ένας μπάρμαν με πτυχίο Πανεπιστημίου θα μπορεί να σταθεί καλύτερα στον χώρο του και να δραστηριοποιηθεί επενδυτικά με κέντρα διασκέδασης...κτλ. Η γνώση είναι δύναμη ας μην εφαρμόζεται άμεσα. Ο τρόπος σκέψης, οι ικανότητες που αποκτάς από το Πανεπιστήμιο / ΤΕΙ, είναι βασικά στοιχεία για εξέλιξη οπουδήποτε. Για επιχειρηματικότητα. Γιατί βλέπεις το επάγγελμα του μπάρμαν τόσο στεγανό; Γιατί δεν το βλέπεις ως ένα σεβαστό επάγγελμα που μπορεί να μεταπηδήσει σε ιδιοκτησία του μαγαζιού εφόσον υπάρξει το "'εδαφος"; :hmm:Γιατί πρέπει να βάζουμε ταμπέλες; Μήπως η χώρα μας ανατρέφει βουτυρόπαιδα; Παιδιά ανίκανα για εργασία κολλημένα στο facebook να μιζεριάζουν; :confused:

:D δες λίγο τα ποσοστά ανεργίας στην Ευρώπη, παρόλο που και αυτά είναι πλασματικά. Η ανεργία είναι τεράστια παντού, ποιος εργάζεται; Ή πιστεύεις πως η ανεργία είναι φρούτο της τεμπελιάς;:confused:

Το ξέρω ότι και στο εξωτερικό, υπάρχει ανεργία και μάλιστα μπόλικη. Αυτήν την περίοδο, στην χώρα μου βλέπω τις καφετέριες και τα νυχτερινά κέντρα πιο γεμάτα από πριν..που είχαμε € με πιστωτικές και δάνεια (να φάνε και οι κότες). Βλέπω περισσότερους Έλληνες να επιλέγουν το εξωτερικό για σπουδές, ανεξαρτήτως κόστους διδάκτρων. Δεν ξέρω που οφείλεται το γεγονός αυτό. Ανεργία λέμε, οικονομική κρίση λέμε, τα ΜΜΕ λαλάνε ολημερίς για φτώχεια του κόσμου, αλλά κάποιοι ακόμη τρώνε από τα έτοιμα πάντως..

Αντί να κατηγορείς το αφεντικό που "σου πίνει το αίμα", γίνου η ίδια επιχειρηματίας. Ή φοβάσαι τις ευθύνες; :) Τέτοια λέμε εδώ και 200 χρόνια και μια βιομηχανία Ευρωπαϊκού τύπου για θέσεις εργασίας νέων, δεν ρίζωσε στην χώρα μας...:/: Τα λεφτά σε μάραναν ή ότι δεν έχεις καμία εργασιακή επιλογή; Για να φτάσουμε στο θέμα των αποδοχών, πρέπει πρώτα να υπάρξει μια υγιής επιχείρηση, μια υγιής φορολογική πολιτική, μια σοβαρή χώρα, μια οικονομία που να ωθεί στο επιχειρείν και μια υγιής αγορά εργασίας τύπου Σουηδίας και όχι...Ρουμανίας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fata_Morgana

Νεοφερμένος

Η Fata_Morgana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Αντί να κατηγορείς το αφεντικό που "σου πίνει το αίμα", γίνου η ίδια επιχειρηματίας. Ή φοβάσαι τις ευθύνες; Τέτοια λέμε εδώ και 200 χρόνια και μια βιομηχανία Ευρωπαϊκού τύπου για θέσεις εργασίας νέων, δεν ρίζωσε στην χώρα μας... Τα λεφτά σε μάραναν ή ότι δεν έχεις καμία εργασιακή επιλογή; Για να φτάσουμε στο θέμα των αποδοχών, πρέπει πρώτα να υπάρξει μια υγιής επιχείρηση, μια υγιής φορολογική πολιτική, μια σοβαρή χώρα, μια οικονομία που να ωθεί στο επιχειρείν και μια υγιής αγορά εργασίας τύπου Σουηδίας και όχι...Ρουμανίας!
Σε πολλά που είπες συμφωνούμε αλλά θα απαντήσω σε αυτό γιατί πιστεύω πως είναι το "ζουμί" όλης σου της απάντησης:) Οι γονείς μου έχουν μαγαζί και εγώ δουλεύω χρόνια σε αυτό, ζω την επιχειρηματικότητα καθημερινά. Ακόμα και αν κάνεις μια επιχείρηση, πράγμα δύσκολο ειδικά σε περιόδους ύφεσης όπως τώρα, δεν σημαίνει πως έχεις καταφέρει κάτι τρομερό ή πως έλυσες τα προβλήματα σου, είσαι μια ζωή κρεμασμένος από μια λεπτή κλωστή. Γιατί είναι μικροαστικές αυταπάτες να πιστεύεις πως το μαγαζάκι σου όσο ωραίο και να το έχεις κάνει και όσο καλός και αν είσαι στην δουλειά σου κάποια μέρα θα γίνει μια μέρα αλυσίδα ή πολυεθνική. Μπορεί η επιχείρηση να σου φέρει κάποια έσοδα αλλά Κόκκαλης και Βαρδινογιάννης σε καμιά των περιπτώσεων δεν θα γίνεις. Προτιμάω να σπουδάσω πάνω σε μια επιστήμη που θα μου ανοίξει τους δρόμους για περαιτέρω εξέλιξη παρά να δουλεύω κάπου που δεν είναι πάνω στο αντικείμενο μου ελπίζοντας μια μέρα να γίνω από μικροαστός, μεγαλοαστός. Οι ελπίδες δεν τρώγονται:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DoukiMan

Νεοφερμένος

Ο DoukiMan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
παιδια χρειαζομαι την γνωμη σας.
θα δωσω φετος παννεληνιες εξετασεις και θα ηθελα να μου προτεινεται τις καλυτερες σχολες που υπαρχουν απο 13.000 μεχρι 17.000 μορια.με ενδιαφερει περισσοτερο οτι εχει σχεση με υπολογιστες και γενικοτερα με τεχνολογια.
Επισης θα ηθελα καμια συμβουλη πως να μαθαινω το αοδε?(1.το ξεχναω πολυ ευκολα.2.μου παιρνει πολυ ωρα να μαθω ενα μικρο κομματακι)

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΞΑΡΧΗΣ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑΤΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΟΥ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drosos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 1,151 μηνύματα.
Λοιπον απο 13 εως 17 χιλιαδες μορια οι καλυτερες σχολες κατα την γνωμη μου παντα ειναι:
1)Πληροφορικη οικονομικου πανεπιστημιου
2)Πληροφορικη πανεπιστημιο πειραια
3)Πληροφορικη καποδιστριακο
4)Τει πληροφορικης αθηνας
Τωρα για το ΑΟΔΕ αν δεν μπορεις να το μαθεις με τιποτα οπως λες δοκιμασε να το γραψεις ή να το ακους
https://www.youtube.com/user/iraklarafans10
Δεξια θα βρεις ολες τις σελιδες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DoukiMan

Νεοφερμένος

Ο DoukiMan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Τωρα για το ΑΟΔΕ αν δεν μπορεις να το μαθεις με τιποτα οπως λες δοκιμασε να το γραψεις ή να το ακους
https://www.youtube.com/user/iraklarafans10
Δεξια θα βρεις ολες τις σελιδες

το εχω δοκιμασει να το ακουω δεν βοηθαει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KwstasPeir

Νεοφερμένος

Ο KwstasPeir αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Γειά σας. θα ήθελα γνώμες για το ποιό τμήμα θεωρείτε πιο καλό. κατα γνώμη σας πάντα! :) Σχετικό το "καλό".. Αλλα λίγη βοήθεια. ΤΕΙ Περαιά τμήμα Μηχανολγίας ή ΤΕΙ Αθήνας τμήμα ενεργειακής τεχνολογίας??? Ευχαριστώ για τις απόψεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emer

Νεοφερμένος

Η Emer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Έχετε καμιά ιδέα για Διεθνές Ευρωπαικές ,Πολιτικές Επιστήμες ,Κοινωνιολογία ή Ψυχολογία?Καμιά πληροφορία για μεταπτυχιακό στα συγκεκριμένα?Και μήπως γνωρίζει κανείς αν μπορείς να ακολουθήσεις μία κατεύθυνση μάρκετινγκ περισσότερο θεωρητική εκτός 5ου πεδίου?Πάσα προσφορά δεκτή,ευχαριστώ:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Έχετε καμιά ιδέα για Διεθνές Ευρωπαικές ,Πολιτικές Επιστήμες ,Κοινωνιολογία ή Ψυχολογία?Καμιά πληροφορία για μεταπτυχιακό στα συγκεκριμένα?Και μήπως γνωρίζει κανείς αν μπορείς να ακολουθήσεις μία κατεύθυνση μάρκετινγκ περισσότερο θεωρητική εκτός 5ου πεδίου?Πάσα προσφορά δεκτή,ευχαριστώ:)

Για το τελευταίο, μπορείς να ακολουθήσεις την επικοινωνιακή πλευρά, πολλοί από τα ΜΜΕ ακολουθούν αυτήν την κατεύθυνση και με ένα μεταπτυχιακό εξειδικεύονται ακόμα περισσότερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top