kate_gka

Νεοφερμένος

Η kate_gka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 84 μηνύματα.
μιλάς εκ πείρας; :hmm:

Μιλαω γιατι απλα μπορω να εχω αποψη.Οι φιλολογοι μου(ημουν θεωρητικη) μου το εχουν πει αμετρητες φορες.Δεν εχω λογο να μην τις πιστεψω.

LOLWUT? Εχεις ιδεα τι ποσοστο παραταει τις σπουδες του λογω δυσκολιας? .Αστο. (αναφερομαι σε "θετικες" σχολες για θεωρητικες δεν ξερω)

Εγω να σου πω την αληθεια για τις θεωρητικες μιλουσα.Αλλα και παλι ρε συ οσο δυσκολη και να ειναι διαβαζεις, κανεις τα σκονακια σου , κανεις φροντηστηρια , κανεις τελος παντων τα αδυνατα δυνατα και προσπαθεις να τη βγαλεις.Δεν νομιζω οτι θα κοπιασει καποιος και δεν θα τα καταφερει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,097 μηνύματα.
δηλαδή;; τι προοπτικές έχει;


..................


ποιά η γνώμη σας για την εφαρμοσμένων μαθηματικών και φυσικών επιστημών στο εμπ?

To HMMY EMΠ και γενικά το ΗΜΜΥ έχει πολύ μεγάλες προοπτικές. Μη ξεχνάς ότι μιλάμε για άνοιγμα της ενέργειας. Το ρεύμα είναι ένα απαραίτητο αγαθό για πάρα πολλούς Ελληνες. Το πάρτυ ΗΜΜΥ δε θα αργίσει στο Ελλαδικό χώρο για πολυ ακόμα.

Πιστεύω ότι η εποχή που θα έρθει σε λίγα χρόνια είναι η εποχή των ΗΜΜΥ (όπως πριν από λίγα χρόνια ήταν η εποχή των οικομονολόγων και μετά των παιδαγωγικών δημοτικής).


Όσο για την ΣΕΜΦΕ από αυτή την σχολή μπορείς να κάνεις τα πάντα από έρευνα αλλά και ταυτοχρόνως τίποτα. Η επιλογή σχολής αποτελεί μεγάλο ρίσκο...... και δε την συνιστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Madclocker

Νεοφερμένος

Ο Madclocker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 106 μηνύματα.
οι μηχανολόγοι μηχανικοί που μπορούν να δουλέψουν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panellinios

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο panellinios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Σέρρες (Σέρρες). Έχει γράψει 126 μηνύματα.
Για να γίνει κάποιος οικονομολόγος πρέπει να είναι πολύ κοινωνικός; Και στο ΗΜΜΥ ασχολούνται πολύ με συναρμολογήσεις-αποσυρναμολογήσεις συσκευων κλπ. συσκευών και όχι με προγραμματισμό; Αν περνούσατε και σε ΗΜΜΥ και σε απλής πληροφορικής ποιο τμήμα θα δηλώνετε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Πήγες πολιτικός μηχανικός για την αποκατάσταση και μόνο? LOL! Είσαι Ξάνθη ή Θεσσαλονίκη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miro2

Δραστήριο μέλος

Η miro2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 619 μηνύματα.
Πήγες πολιτικός μηχανικός για την αποκατάσταση και μόνο? LOL! Είσαι Ξάνθη ή Θεσσαλονίκη?

έχουν οι πολιτικοί σούπερ ουάου αποκατάσταση και δεν το ξέρω?:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Έλα ντε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,905 μηνύματα.
έχουν οι πολιτικοί σούπερ ουάου αποκατάσταση και δεν το ξέρω?:P

μπορεί ρε Ιωάννα, ποιος ξέρει..:P μπορεί να μην μιλάνε για Ελλάδα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
έχουν οι πολιτικοί σούπερ ουάου αποκατάσταση και δεν το ξέρω?:P

Εννοείται ρε παιδιά, δεν το ξέρατε? Τώρα μελετάω το σχεδιασμό μιας εργονομικής μυγοσκοτώστρας από πολυμερή υλικά έτσι ώστε να μην ακούγεται ο άνεμος όταν σκοτώνεις τη μύγα και τα εντόσθια της να προσκολλούνται σε αυτήν και όχι στον τοίχο γιατί τα καθαριστικά κοστίζουν. Φοβερή αποκατάσταση μιλάμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
διαβαζω εδω και πολλες σελιδες τι λενε οι αλλοι σημασια εχει οτι εμενα μου αρεσει η σχολη κτλπ

εγω παντως και το ξερω οτι πολλα ατομα θα διαφωνησουν μαζι μου, ειλικρινα πιστευω οτι δεν επιλεγουμε τοσο τη σχολη με βαση το αν μας αρεσει και τοσο αλλα κυριως με βαση το οικονομικο.η δουλεια στην τελικη ειναι ενα βιοποριστικό μεσο και πρεπει να ενδιαφερει περισσοτερο τον καθενα το εισοδημα...

μαλιστα πριν με βρισετε δεν ειναι λιγο υποπτο(ειναι η πιο neutral λεξη που μπορω να σκεφτω) που ολες οι βαθμολογιες 19-20 πανε ιατρικη,νομικη και μηχανικοί;;;μην μου πειτε οτι διαβαζαν και εβγαλαν τα μορια με αυτο το σκοπο(δλδ ονειρευοταν αυτη τη σχολη) διοτι δεν προκειται καν να μπω στο κοπο να απαντησω

τη σχολη που εγω επελεξα ηταν κατι που μου αρεσει και εχει και καλη επαγγελματικη αποκατασταση αλλα δεν πιστευω οτι αυτη την επιλογη την ειχα ολα τα παιδια(κυριως λογω μοριων ειτε ηταν πολλα ειτε ηταν λιγα δεν εχει σημασια)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,905 μηνύματα.
μαλιστα πριν με βρισετε δεν ειναι λιγο υποπτο(ειναι η πιο neutral λεξη που μπορω να σκεφτω) που ολες οι βαθμολογιες 19-20 πανε ιατρικη,νομικη και μηχανικοί;;;μην μου πειτε οτι διαβαζαν και εβγαλαν τα μορια με αυτο το σκοπο(δλδ ονειρευοταν αυτη τη σχολη) διοτι δεν προκειται καν να μπω στο κοπο να απαντησω

Αν κρίνει κανείς μετά από την σαβούρα γιατρών, μηχανικών, νομικών της μετριότητας που αποφοιτούν, γιατί όσο να 'ναι σε κάθε επιστήμη είτε έχει μόρια εισαγωγής 10.000 είτε 19.999, ένα 10% των πτυχιούχων πάει καλά μετά στην επαγγελματική του ζωή.

Τώρα δεν νομίζω να πετάνε, με την Νομική..και την κάθε Νομική, Ιατρική,..κτλ γιατί όλες οι επιστήμες εργασιακά στην χώρα μας πάνε κατά διαόλου. Δυστυχώς οι μαθητές σκέφτονται πολύ βραχυπρόθεσμα, όσο θα τους πληρώνουν οι γονείς τους. Η αγορά εργασίας όμως είναι τελείως διαφορετική από την ασθενική νοοτροπία 19.900 ---> Ιατρική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hurricane

Διάσημο μέλος

Η supergirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,573 μηνύματα.
μαλιστα πριν με βρισετε δεν ειναι λιγο υποπτο(ειναι η πιο neutral λεξη που μπορω να σκεφτω) που ολες οι βαθμολογιες 19-20 πανε ιατρικη,νομικη και μηχανικοί;;;μην μου πειτε οτι διαβαζαν και εβγαλαν τα μορια με αυτο το σκοπο(δλδ ονειρευοταν αυτη τη σχολη) διοτι δεν προκειται καν να μπω στο κοπο να απαντησω
βασικά η πλειοψηφία όλων αυτών επηρεάζονται από το περιβάλλον και τις δηλώνουν. επειδή τους φυτρώνουν όλοι στο μυαλό την σκέψη: "ντροπή! έχεις 19000+ μόρια και τα χαραμίζεις για να πας σε μια μέτρια ή χαμηλόβαθμη σχολή! άλλοι σκοτώνονται κυριολεκτικά για να τα φτάσουν και εσύ τα πετάς έτσι στο δρόμο!"
είναι ψυχολογική βία του στυλ "τα παιδάκια της αφρικής δεν έχουν φαγητό και εσύ πετάς το δικό σου πλούσιο πιάτο!" που πάντα χρησιμοποιούν γονείς, παππούδες, etc., απλά την προσαρμόζουν στην περίπτωση!
τελείως παράλογο έτσι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pizza1993

Δραστήριο μέλος

Ο pizza1993 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 409 μηνύματα.
βασικά η πλειοψηφία όλων αυτών επηρεάζονται από το περιβάλλον και τις δηλώνουν. επειδή τους φυτρώνουν όλοι στο μυαλό την σκέψη: "ντροπή! έχεις 19000+ μόρια και τα χαραμίζεις για να πας σε μια μέτρια ή χαμηλόβαθμη σχολή! άλλοι σκοτώνονται κυριολεκτικά για να τα φτάσουν και εσύ τα πετάς έτσι στο δρόμο!"
είναι ψυχολογική βία του στυλ "τα παιδάκια της αφρικής δεν έχουν φαγητό και εσύ πετάς το δικό σου πλούσιο πιάτο!" που πάντα χρησιμοποιούν γονείς, παππούδες, etc., απλά την προσαρμόζουν στην περίπτωση!
τελείως παράλογο έτσι;

Αυτο που λες ισχυει για την πλειοψηφια,υπαρχει ομως και ενα αλλο σοβαρο κριτηριο.Ολες οι 'θεωριτικες' επιστημες εχουν πεθανει(Φυσικη,Χημεια,βιολογια) και οχι μονο στην ελλαδα αλλα τουλαχισοτν απο εγκυρες πηγες που εχω και στην Αμερικη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
εγω διαφωνω αν πχ εχεις βγαλει 19900 μορια γαιτι να πας Μαθηματικο αθηνας;;;;(και σου αρεσουν λεω ως πχ τα μαθηματικα;;;)

θα πας και θα δηλωσεις πχ Μηχανικος που θα εχει μια ενδεχομενη καλυητερη επαγγελματικη αποκατασταση και θα εχει και αρκετα μαθηματικα δλδ το μαθημα που σου αρεσει...


δεν ξερω μπορει να ειναι λαθος το παραδειγμα αλλα καταλαβαινετε τι θελω να πω;;;
ειναι και το εισοδημα και οι επαγγελματικες προοπτικες....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
εγω διαφωνω αν πχ εχεις βγαλει 19900 μορια γαιτι να πας Μαθηματικο αθηνας;;;;(και σου αρεσουν λεω ως πχ τα μαθηματικα;;;)

θα πας και θα δηλωσεις πχ Μηχανικος που θα εχει μια ενδεχομενη καλυητερη επαγγελματικη αποκατασταση και θα εχει και αρκετα μαθηματικα δλδ το μαθημα που σου αρεσει...


δεν ξερω μπορει να ειναι λαθος το παραδειγμα αλλα καταλαβαινετε τι θελω να πω;;;
ειναι και το εισοδημα και οι επαγγελματικες προοπτικες....

Φυσικά παίζουν και αυτά ρόλο, αλλά εξαρτάται πρώτα από τον άνθρωπο και δεύτερον κατά πόσο θες να αφοσιωθείς σε μία επιστήμη. Αν τα μαθηματικά για παράδειγμα δεν σου αρέσουν απλώς, αλλά είναι κάτι που θες να κάνεις, είναι η επιστήμη στην οποία θες να αφοσιωθείς? Τότε το επιλέγεις και το κυνηγάς...
Βέβαια, εγώ είμαι και της άποψης πως αν πραγματικά θες να κάνεις κάτι, το προσπαθείς διαρκώς, δεν παύεις να το κυνηγάς, βελτιώνεσαι, εξελίσσεσαι και εν τέλει τα καταφέρνεις. Θα περάσεις δύσκολα, αλλά θα τα καταφέρεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
βασικά η πλειοψηφία όλων αυτών επηρεάζονται από το περιβάλλον και τις δηλώνουν. επειδή τους φυτρώνουν όλοι στο μυαλό την σκέψη: "ντροπή! έχεις 19000+ μόρια και τα χαραμίζεις για να πας σε μια μέτρια ή χαμηλόβαθμη σχολή! άλλοι σκοτώνονται κυριολεκτικά για να τα φτάσουν και εσύ τα πετάς έτσι στο δρόμο!"
είναι ψυχολογική βία του στυλ "τα παιδάκια της αφρικής δεν έχουν φαγητό και εσύ πετάς το δικό σου πλούσιο πιάτο!" που πάντα χρησιμοποιούν γονείς, παππούδες, etc., απλά την προσαρμόζουν στην περίπτωση!
τελείως παράλογο έτσι;
δεν ειναι μονο το περιβάλλον φιλε ειναι και πολλα αλλα καλυτερα να ειμαι ενας ανεργος
ιατρος παρα ενας ανεργος ιστορικος(τυχαιο παραδειγμα)
ειναι περα απο το εισοδημα και τις δυνατότητες επαγγελματικης ανελιξης αυτο που και εσυ επισημανινεις,το ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ ΚΥΡΟΣ.Φυσικα θεωρω οτι δεν ειναι αυτος ο κυριος λογος αλλα σαφως ειναι απο τους κυριοτερους...:whistle:
Αν κρίνει κανείς μετά από την σαβούρα γιατρών, μηχανικών, νομικών της μετριότητας που αποφοιτούν, γιατί όσο να 'ναι σε κάθε επιστήμη είτε έχει μόρια εισαγωγής 10.000 είτε 19.999, ένα 10% των πτυχιούχων πάει καλά μετά στην επαγγελματική του ζωή.

η μετριοτητα που αποφοιτουν ειναι υποκειμενικη για να την κρινει καποιος....μην αοριστολογείς δεν γίνεται συζήτηση έτσι...δεν παει μονο το 10% διαφωνω απολυτως σε αυτο,που στηριζεται;;;ισα ισα στην Ελλαδα και επειδη ειναι ιδιαιτέρως φλου η κατασταση και δεν εργαζεσαι απλα και μονο σε οτι εχεις σπουδασει,θριαμβεύει πολυ μεγαλυτερο ποσοστο...:whistle:


Φυσικά παίζουν και αυτά ρόλο, αλλά εξαρτάται πρώτα από τον άνθρωπο και δεύτερον κατά πόσο θες να αφοσιωθείς σε μία επιστήμη. Αν τα μαθηματικά για παράδειγμα δεν σου αρέσουν απλώς, αλλά είναι κάτι που θες να κάνεις, είναι η επιστήμη στην οποία θες να αφοσιωθείς? Τότε το επιλέγεις και το κυνηγάς...
Βέβαια, εγώ είμαι και της άποψης πως αν πραγματικά θες να κάνεις κάτι, το προσπαθείς διαρκώς, δεν παύεις να το κυνηγάς, βελτιώνεσαι, εξελίσσεσαι και εν τέλει τα καταφέρνεις. Θα περάσεις δύσκολα, αλλά θα τα καταφέρεις...

οκ εννοείται ειναι αναλογα τον ανθρωπο και 2ον η αφοσίωση στην επιστημη δεν μου λεει κατι αφου, στο τελος η εργασια ειναι ενα καθαρα ενα βιοποριστικό μεσο και να δεν σου παρεχει το απαραιτητο εισοδημα τοτε θα την αφησεις...το επιλεγεις και το κυνηγάς λες ε;;;χμμμμμ τι να σου πω δυσκολα κυριως αν ειναι ενα αλλο επαγγελμα που δεν θα σε ικανοποιει στο οικονομικο κομματι....
Καλη η αποψη σου btw αλλα εγω διαφωνω πρωτα απο ολα ειμαι ρεαλιστής κυρίως σε οτι αφορα το μελλον μου,συνηθως ακολουθω την λογική και τις εχέφρονες συμβουλές:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,905 μηνύματα.
Αυτο που λες ισχυει για την πλειοψηφια,υπαρχει ομως και ενα αλλο σοβαρο κριτηριο.Ολες οι 'θεωριτικες' επιστημες εχουν πεθανει(Φυσικη,Χημεια,βιολογια) και οχι μονο στην ελλαδα αλλα τουλαχισοτν απο εγκυρες πηγες που εχω και στην Αμερικη!

αυτό που λες, το πιστεύεις; :hmm:
δηλαδή, όσοι επιλέγουν πολυτεχνείο ή ιατρική ή νομική...και κάποιες συναφείς, σπουδάζουν κάτι ζωντανό ενώ οι υπόλοιποι που σπουδάζουν κάτι από τα επονομαζόμενα κατ' εσέ «θεωρητικές επιστήμες» αναλώνονται και σπουδάζουν "νεκρές" αρλούμπες;

Να ρωτήσω κάτι. Από πότε το Πολυτεχνείο διδάσκει μαθηματικά ως μαθηματικά και την φυσική ως φυσική; Γιατί όσες φορές έχω ψάξει για ασκήσεις σε κάποια κοινά μαθήματα μαθηματικών (μάλλον στον τίτλο), ο τρόπος εξέτασής τους στο πολυτεχνείο μου φάνηκε πολύ πιο επιφανειακός και απλός (λίγο από κάθε ενότητα και ουσία μηδέν). Το Πολυτεχνείο δεν μαθαίνει μαθηματικά, ούτε φυσική. Το Πολυτεχνείο μαθαίνει κάποιον κλάδο της Εφαρμοσμένης Μηχανικής και Τεχνολογίας. Συμφοιτητής μου, πτυχιούχος Μηχανικός, που τελείωσε και το Μαθηματικό, μου είπε ότι στο Πολυτεχνείο δεν έμαθε καθόλου μαθηματικά..απλά κάτι ξεκάρφωτες μαθηματικές φόρμουλες και επίλυση συγκεκριμένων ασκήσεων φυσικής μέσω τυπολογίων. Μόνο η ΣΕΜΦΕ θεωρώ ότι διδάσκει σε ικανοποιητικό επίπεδο Μαθηματικά και Φυσική, αν μιλάμε για Πολυτεχνείο αν κρίνω από την βοήθεια που έχω λάβει για δικά μου μαθήματα, σε βοηθητικό υλικό σημειώσεων ίδιων ή παρόμοιων μαθημάτων που διδάσκουν εκεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
αυτό που λες, το πιστεύεις; :hmm:
δηλαδή, όσοι επιλέγουν πολυτεχνείο ή ιατρική ή νομική...και κάποιες συναφείς, σπουδάζουν κάτι ζωντανό ενώ οι υπόλοιποι που σπουδάζουν κάτι από τα επονομαζόμενα κατ' εσέ «θεωρητικές επιστήμες» αναλώνονται και σπουδάζουν "νεκρές" αρλούμπες;

νομιζω οτι αναφερεται οτι πλεον δεν εχουν καποια σημαντικη προοδο(εκτος ισως-προσωπικη αποψη-απο την βιολογια)ή τουλαχιστον δεν ακολουθουν την αναπτυξη των αλλων επιστημών του καλδου τους,δηλαδη, των γλωσσων προγραμματισμου και μαθηματικων(που δεν εμειναν και πολλα να ανακαλυφτούν πλεον αλλα εχουν ραγδαια αναπτυξη)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,905 μηνύματα.
Με συγχωρείς αλεξ αλλά στην ηλικία των 17 ετών, δεν νομίζω ότι έχεις σαφή εικόνα για τις θετικές ή θεωρητικές επιστήμες και την έρευνα που γίνεται εκεί. Το ίδιο και ο πίτσας1993.

Νομίζω ότι η φυσική και τα μαθηματικά (δεν θέλω να φανεί ως διαφήμιση, γιατί το λένε αμερικάνικα, βρετανικά, ινδικά, ρώσικα,..κτλ φυσικομαθηματικά περιοδικά) είναι διαχρονικές και αθάνατες επιστήμες ιδίως με την πρόοδο πάνω στην μη γραμμική κυματική μηχανική, στην κβαντική πληροφορική, στην μαθηματική βιολογία, στην μη γραμμική δυναμική και φυσική του χάους, στην επιχειρησιακή έρευνα, στα νευρωνικά δίκτυα, στην βιοφυσική, στην γενική σχετικότητα και θεωρία βαρυτικών κυμάτων, στην μοριακή φυσική, στην φυσική συμπυκνωμένης ύλης, στην υπολογιστική δυναμική/ρευστοδυναμική, στην γεωφυσική,...και αλλού. Η Χημεία και η Βιολογία έρχονται να συμπληρώσουν το παζλ της επιστημονικής εξέλιξης στον Τομέα της Υγείας ή και σε πιο εφαρμοσμένους Τομείς όπως Φαρμακολογία, Βιοϊατρική, Θεωρητική Χημεία, Αστροβιολογία, Βιοπληροφορική,...κτλ. Πού διακρίνεις την στασιμότητα ή το τέλος τους; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Παιδιά ξαναγραφτείτε πάλι στην Α λυκείου να πάμε όλοι ΗΜΜΥ και Πολυτεχνείο :clapup::clapup::clapup::clapup:

Παιδιά εκτίθεστε... μην λέτε τέτοια :P:P:P:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top