pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Παιδια,δεν ξερω,αλλα εδω παιρνονται αποφασεις ζωης και μπορει να νιωσω ωραια σε προσωπικο επιπεδο οταν θα εχω σπουδασει αυτο που θελω,αλλα πως θα νιωθω ,οταν δε θα ξερω οτι θα μπορουσα να προσφερω κατι παραπανω στα παιδια μου αν ακολουθουσα αλλα μονοπατια;

Το ξερω ειναι αρκετα χαζο να σκεφτομαι ετσι στα 18 μου.Τα ονειρα μου τα κυνηγαω,αλλα απο καποιο σημειο και μετα τα ονειρα τελειωνουν και αναλαμβανει δραση η πραγματικοτητα.
Τότε κάνε τα όνειρα πραγματικότητα!!:clapup:

Πέρα απ' αυτό, βάλε καλά στο μυαλό σου ότι αυτή τη στιγμή στην Ελλάδα είναι εξαιρετικά δύσκολο να βρεις δουλειά είτε είσαι γιατρός με 10 μεταπτυχιακά, είτε μηχανικός, είτε φιλόλογος..κλπ. Πώς θα έχει η κατάσταση στο μέλλον ακόμα δεν το ξέρουμε. Θα εξαρτηθεί από πολλούς παράγοντες. Αποφάσισε λοιπόν αν θα κάνεις κάτι που δεν αγαπάς με τις τόσες πιθανότητες που υπάρχουν να μην βρίσκεις δουλειά είτε στον x είτε στον y κλάδο (όπου x διάφορο του y). Αντιθέτως αναλογίσου πως εμπλεκόμενος ενεργά στον τομέα που τελικά θα ακολουθήσεις αυξάνεις τις πιθανότητες σου να έχεις επαγγελματική αποκατάσταση. Εσύ ξέρεις τι είναι καλύτερο για σενα. Εγώ όφειλα να σου πω μία αλήθεια για την (ελληνική) αγορά εργασίας και βλέποντας η ίδια αλλά και ακούγοντας από φίλους, γνωστούς, ξαδέρφια που τώρα βγήκαν σε αναζήτηση εργασίας και καταλήγουν να κάνουν κάτι από αυτά που είπα στο προηγούμενο ποστ μου.
Φιλικά :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Τότε κάνε τα όνειρα πραγματικότητα!!:clapup:

Πέρα απ' αυτό, βάλε καλά στο μυαλό σου ότι αυτή τη στιγμή στην Ελλάδα είναι εξαιρετικά δύσκολο να βρεις δουλειά είτε είσαι γιατρός με 10 μεταπτυχιακά, είτε μηχανικός, είτε φιλόλογος..κλπ. Πώς θα έχει η κατάσταση στο μέλλον ακόμα δεν το ξέρουμε. Θα εξαρτηθεί από πολλούς παράγοντες. Αποφάσισε λοιπόν αν θα κάνεις κάτι που δεν αγαπάς με τις τόσες πιθανότητες που υπάρχουν να μην βρίσκεις δουλειά είτε στον x είτε στον y κλάδο (όπου x διάφορο του y). Αντιθέτως αναλογίσου πως εμπλεκόμενος ενεργά στον τομέα που τελικά θα ακολουθήσεις αυξάνεις τις πιθανότητες σου να έχεις επαγγελματική αποκατάσταση. Εσύ ξέρεις τι είναι καλύτερο για σενα. Εγώ όφειλα να σου πω μία αλήθεια για την (ελληνική) αγορά εργασίας και βλέποντας η ίδια αλλά και ακούγοντας από φίλους, γνωστούς, ξαδέρφια που τώρα βγήκαν σε αναζήτηση εργασίας και καταλήγουν να κάνουν κάτι από αυτά που είπα στο προηγούμενο ποστ μου.
Φιλικά :)

Δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο!!!

Τα πράγματα είναι δύσκολα έτσι και αλλιώς!Αν δεν το αγαπάς κιόλας αυτό που κάνεις και το κάνεις αγγαρεία, τότε η δυσκολία πολλαπλασιάζεται!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hydra

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 219 μηνύματα.
Ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες.
Εχουν πεσει πραγματικα ολα μαζι στο κεφαλι μου τελευταια.Ακομα και για το αν θα μπορω σαν δημοσιογραφος να λεω αυτο που θελω παντα ή θα εχω το μαχαιρι στο λαιμο απο τους εργοδοτες μου ή απο ατομα που δεν τους συμφερει να γραψω κτλπ.
Δε ξερω,θα δωσω λιγο χρονο στον εαυτο μου να σκεφτω καλα πριν παρω αποφασεις ,που θα καθορισουν το μελλον μου.

Ευχαριστω οπως και να χει παιδια.
Θα επανελθω ,οταν ξεκαθαρισω λιγο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

astathmitos

Δραστήριο μέλος

Ο astathmitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 667 μηνύματα.
Να μαι λοιπον παλι μετα απο καιρο....
ο λογος που φερνω στην επιφανεια παλι το θεμα,ειναι οτι ακουω απο παντου σχεδον οτι τα ΜΜΕ δεν εχουν επαγγελματικη αποκατασταση,βλεπω μεγαλα ονοματα του χωρου να κλεινουν (βλ. Διφωνο) ,ακουω απο δω και απο κει απο γνωστους που ειναι στο επαγγελμα για μηνες χωρις να πληρωθουν,για 700 και 900 ευρω ΜΙΚΤΑ,βλεπω την γενικοτερη κατασταση ...που εχει ως εξης στην ειδησειογραφια "Σου βαζω το οπλο στο κεφαλι και αμα μιλησεις ελευθερα ,θα σου τιναξω τα μυαλα στον αερα."

Τι να κανω ρε παιδια :S
Δεν θα σου πρότεινα φίλε να ακολουθήσεις το δρόμο της δημοσιογραφίας.Θεωρώ οτι η κρίση αν μέχρι στιγμής έχει χτυπήσει έναν κλάδο περισσότερο απο όλους αυτός είναι τα ΜΜΕ.Εφημερίδες κλείνουν η μια μετά την άλλη εδω πχ το βήμα η απογευματινή ιστορικές εφημερίδες ενώ απο ότι ακούγεται έρχονται και άλλα λουκέτα....Απόλυσεις στο φούλ και μειώσεις μισθών.Εχω γνωστό σε εφημερίδα αθλητικού περιοχομένου και η κατάσταση είναι τραγική απο ότι μου λέει....Πανε για φούντο εφημερίδες όπως ο φίλαθλος και ο πρωταθλητής.....Αν βέβαια είναι το μόνο που σε ενδιαφέρει τότε κάνε την προσπάθεια σου και μπορεί να είσαι τυχερός
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Αν είναι πάντως να διαλέξει ανάμεσα σε Πολιτική Επιστήμη και ΜΜΕ, τότε να πάει ΜΜΕ...
Προσωπική άποψη αυτό..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

astathmitos

Δραστήριο μέλος

Ο astathmitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 667 μηνύματα.
Αν μπορείς να ασχοληθείς με επικοινωνία η σε κάποιο γραφείο τύπου η δημοσίων σχέσεων κτλ οκ αλλά για μάχιμη δημοσιογραφία με τίποτα είναι δράμα ρε συ αυτή την εποχή...Εχω κολλητό δουλεύει 10 χρόνια με ρεπορτάζ,πετυχημένες συνεντεύξεις κτλ και ακόμα για λεφτά διαμαρτύρεται....Τρέμει ότι θα είναι ο επόμενος που θα διώξουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
ο astathmitos έχει δίκιο...
ήδη η εφημερίδα "Απογευματινή" βάρεσε κανόνι και μιλάμε για μια επιχείρηση με πρώην και νυν απασχολούμενα μεγάλα ονόματα της δημοσιογραφίας και της πολιτικής όπως Ντράγκας, Κανέλη, Κίρτσος (πριν πάει να βγάλει την δικιά του εφημερίδα), Κοροβέσης,...κτλ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Ακριβώς γι αυτό το λέω, γιατί από ΜΜΕ (το λέμε έτσι αλλά όλες οι σχολές είναι σχολές Επικοινωνίας γενικά) έχει κάποιος πολλές περισσότερες εναλλακτικές.

Ναι, είναι πολύ δύσκολα τα πράγματα στα έντυπα, αλλά όχι λόγω της κρίσης μόνο. Ένα μεγάλο ποσοστό του προβλήματος οφείλεται στο διαδίκτυο.Αλλά αυτό είναι μεγάλη κουβέντα. Και θα μαλλιάσει η γλώσσα μου να το λέω, είναι ΝΩΡΙΣ να σκέφτεται αυτά τα πράγματα. Δεν είναι παράλογο, το κατανοώ, αλλά υπάρχουν πολλοί διέξοδοι, και με μεταπτυχιακά και με άλλα επαγγέλματα σχετικά με την επικοινωνία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hydra

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 219 μηνύματα.
Με το μεταπτυχιακο ανοιγονται αλλοι δρομοι οπως...;;
Θα με ενδιεφερε να ξερω ονομαστικα 2-3 επαγγελματα περαν του δημοσιογραφου.Λεγοντας επικοινωνιολογος;Τι θα κανω;

Αλλη ερωτηση....
Το πολιτικο τμημα μιας σχολης κτλπ τι επαγγελματα εχει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Με το μεταπτυχιακο ανοιγονται αλλοι δρομοι οπως...;;
Θα με ενδιεφερε να ξερω ονομαστικα 2-3 επαγγελματα περαν του δημοσιογραφου.Λεγοντας επικοινωνιολογος;Τι θα κανω;

Αλλη ερωτηση....
Το πολιτικο τμημα μιας σχολης κτλπ τι επαγγελματα εχει;

Μπορείς να κάνεις δημόσιες σχέσεις, μπορείς να ασχοληθείς με ψυχολογία της επικοινωνίας (δεν σε κάνει ψυχολόγο όμως), μπορείς να ασχοληθείς με πολιτική επικοινωνία, μπορείς να ασχοληθείς με επικοινωνία και Νέα μέσα (δημοσιογράφος σε αυτά τα μέσα, επικοινωνιολόγος σε αυτά τα μέσα). Μπορείς να ακολουθήσεις και κάτι σχετικό με αυτό που κάνω εγώ (ηλεκτρονική διακυβέρνηση, ηλεκτρονική συμμετοχή, ηλεκτρονική δημοκρατία, επικοινωνιακά συστήματα).

Βγαίνοντας για μεταπτυχιακό εκτός σχολής, μπορείς να κάνεις μέχρι και μάρκετινγκ, αν πας σε κάτι οικονομικό, μπορείς να κάνεις τα πάντα (καλά, αυτό δεν γίνεται μόνο από αυτή τη σχολή, από οποιαδήποτε σχολή αλλάζεις κατεύθυνση με το μεταπτυχιακό).

Επικοινωνιολόγος είναι η επεξήγηση της επικοινωνίας σε όλους του τομείς, των στρατηγικών που χρησιμοποιούνται.

Για το Πολιτικό, δεν μπορώ να βοηθήσω...Πάντως, από πολύ δικό μου άνθρωπο ξέρω ότι έχει άσχημες εμπειρίες αφού 5 χρόνια μετά το πτυχίο δεν μπορεί να βρει δουλειά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hydra

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 219 μηνύματα.
Χμμμ οκ σας ευχαριστω ολους για τις συμβουλες σας.Ρεβεκα σε ευχαριστω και εσενα πολυ για τις πληροφοριες σχετικα με τη σχολη ΜΜΕ...

Τα πραγματα ειναι δυσκολα παιδια...
Θα κατσω να σκεφτω και θα επανερθω.


thx again! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hydra

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 219 μηνύματα.
Παιδια βαζοντας κατω τις σχολες δε μου πηρε πολυ χρονο να συνειδητοποιησω κατι,το οποιο ντρεπομαι για μενα που τοσο καιρο δεν το ειχα καν σκεφτει.
Λατρευω τη λογοτεχνια (πεζη και ποιηση) ,τη φιλοσοφια,την ιστορια,τα αρχαια και σαφως την εκθεση ως μαθημα.Πως δεν σκεφτηκα να γινω φιλολογος ,δε θα το καταλαβω...

Σκεφτηκα καμποσο και προσπαθησα να δω τον εαυτο μου μεσα απο τους καθηγητες που αγαπησα.Συγκεκριμενα μια καθηγητρια που φετος εχουμε στο φροντιστηριο.Αυτη ειναι ο λογος που συνδυασα ολα αυτα τα ωραια (φιλοσοφια ,λογοτεχνια κτλπ) με το επαγγελμα του καθηγητη.

Πρωτη φορα νιωθω τοσο παθος για να περασω σε μια σχολη.Κατι το ανεξηγητο,το οποιο δεν ενιωσα με προηγουμενες επιλογες μου.
Πιστευω ειμαι ετοιμος να θυσιασω τα παντα πλεον για να περασω Φιλολογιας Αθηνας ή ΦΠΨ.

Απλα το θελω μεσα μου!!!Αλλαγη πλευσης λοιπον....

+οτι θα μπορω να εργαζομαι ακομα και σαν φοιτητης σε ιδιαιτερα συν το οτι δεν ειναι και ασχημα απο τα 21 να διδασκω με 20-25 ευρω στα ιδιαιτερα μαζι με μια δουλεια σε καποιο φροντιστηριο. ;)


Παιδια ευχαριστω πολυ για τις βοηθειες σας,αλλα πια νιωθω σιγουρος οτι δε θα χρειαστει να ξανασκεφτω τις επιλογες μου.

;) ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Καλη επιτυχία!!!!!!!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jasek

Νεοφερμένος

Ο jasek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
κεγω εκει ειμαι παιδια. αναμεσα σε γραφιστικη , αρχιτεκτονικη κ καλων τεχνων :( κ δν μπροω να καταληξω πουθενα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

h3Xx

Νεοφερμένος

Ο h3Xx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους και συγχαρητήρια για τους ανθρώπους που παλεύουν γι' αυτό το site! Μόλις τώρα μου δόθηκε η ευκαιρία και αποφάσισα να γραφτώ στο site και να πάρω το θάρρος να ρωτήσω για κάτι που με απασχολεί αρκετά τώρα που πλησιάζουν οι παν/νιες..

Ας πούμε υποθετικά ότι γράφω 20.000 μόρια (λέμε τώρα...) και ότι δεν υπάρχει κανένα οικονομικό πρόβλημα... Ανάμεσα στις σχολές πληροφορικής της Θεσσαλονίκης, Ιωαννίνων και Επιστήμης Υπολογιστών Ηρακλείου ποια θα επιλέγατε;

Έχω ακούσει ότι η σχολή στο Ηράκλειο είναι η μόνη που έχει και πρακτικό επίπεδο σε αντίθεση με τις υπόλοιπες που είναι κατά βάση θεωρητικές αλλά από προσωπική εμπειρία δεν έχω ιδέα τι γίνεται στη κάθε σχολή:/:

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον προκαταβολικά :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SotosA

Νεοφερμένος

Ο SotosA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Αν γράψεις 20.000 μόρια , στατιστικά μιλώντας, θα πας σε κάποιο τμήμα ΗΜΜΥ , εδώ θα είμαστε και θα το δεις :P
Για πληροφορική Θεσσαλονίκης εννοείς στο ΑΠΘ και όχι στο εφαρμοσμένης του ΠΑΜΑΚ έτσι?
Αν ναι, περίμενε απάντηση από την nefi που σπουδάζει εκεί, και σίγουρα θα ξέρει περισσότερα.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
για το CSD του Ηρακλείου εγώ πάντως έχω ακούσει τα καλύτερα, το λέω μη δεις τη χαμηλή βάση και σου δημιουργηθεί κακή εντύπωση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

h3Xx

Νεοφερμένος

Ο h3Xx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Αν γράψεις 20.000 μόρια , στατιστικά μιλώντας, θα πας σε κάποιο τμήμα ΗΜΜΥ , εδώ θα είμαστε και θα το δεις :P
Για πληροφορική Θεσσαλονίκης εννοείς στο ΑΠΘ και όχι στο εφαρμοσμένης του ΠΑΜΑΚ έτσι?
Αν ναι, περίμενε απάντηση από την nefi που σπουδάζει εκεί, και σίγουρα θα ξέρει περισσότερα.;)

Ναι για το ΑΠΘ μιλάω :) Όσο για να πάω σε ένα τμήμα ΗΜΜΥ δεν το βρίσκω απαραίτητο... Θα έχει επιπλέον γνώσεις που δεν χρειάζομαι! Άλλωστε όλα θα κριθούν από το μεταπτυχιακό που σίγουρα θα κάνω στην Αγγλιά :)

για το CSD του Ηρακλείου εγώ πάντως έχω ακούσει τα καλύτερα, το λέω μη δεις τη χαμηλή βάση και σου δημιουργηθεί κακή εντύπωση

Αν και είμαι Θεσσαλονικιός και πιστεύω μπορώ να πιάσω τα μόρια του ΑΠΘ, θέλω να περάσω στη Κρήτη.. Όχι μόνο έχω ακούσει πολύ καλά λόγια και το πόσο δύσκολη σχολή είναι οπού σίγουρα θα μάθεις κάτι αλλά και γιατί θέλω να αλλάξω περιβάλλον. Αν όμως δεν αξίζει τότε καλύτερα να παλουκωθώ εδώ:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

efhh

Νεοφερμένος

Η efhh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Γεια σας!!ειμαι β λυκειου και πηγα στη θεωρητικη κατευθυνση επειδη μπορω να τα καταφερω με τα μαθηματα της χωρις να σκεφτω τι επαγγελμα θα ακολουθησω αν και μου αρεσαν σχολες του τριτου πεδιου.... δεν πηγα θετικη γιατι ελεγα οτι δεν θα τα καταφερω με μαθηματικα , φυσικη,κλπ..Τωρα ομως καταλαβα το λαθος μου και σκεφτομαι να επαναλαβω τη ταξη και να παρω θετικη κατευθυνση με στοχο τις σχολες του 3ου πεδιου που μ αρεσουν μενοντας στο γενικο λυκειο, η να επαναλαβω τη ταξη στη β λυκειου του επαλ και να παρω τομεα υγιειας και προνειας με στοχο το 3ο πεδιο.Εσεις τι λετε??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Γειά σας. Είμαι μαθήτρια Γ' Γυμνασίου και ενδιαφέρομαι να περάσω σε Παιδαγωγική Σχολή Δημοτικής Εκπαίδευσης.
Πιστεύετε πως με την κατάσταση που επικρατεί στην χώρα μας τώρα και για τα επόμενα χρόνια απο ότι φαίνεται, και με την συγχώνευση σχολείων και τους πολλούς απόφοιτους αυτών των σχολών, θα έχω μία εύκολη επαγγελματική αποκατάσταση;
(Μιλάω για 3-4 χρόνια μετά, δεν μπορούμε να προβλέψουμε, απλά ακούω γνώμες). :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top