venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
ηθελα να σε ρωτησω τι ακριβως ειναι ο νομικος συμβουλος επιχειρησεων που ανεφερες και τι μορια εχει...πρωτη φορα το ακουω!!!

Είναι απόφοιτος της Νομικής σχολής που εργάζεται σε επιχείρηση ως δικηγόρος της. Συνήθως έχουν κάνει μεταπτυχιακά πάνω σε αντικείμενα όπως εμπορικό, τραπεζικό και συναλλαγές και οι καλοί εξ αυτών είναι περιζήτητοι στην αγορά εργασίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JosefK

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχαήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,361 μηνύματα.
Το ονειρο μου ηταν να γινω τεχνικος ηλεκτρονικων υπολογιστων,μιας και το κατεχω απο μικρος.
Η ειρωνια ειναι πως δεν κατεχω τα μαθηματικα και ολα τα τεχνολογικα μαθηματα.Το ποσο ασχημα νιωθω,οταν βλεπω συνομηλικους που δεν εχουν πειραξει ποτε καλωδιο απο το pc τους ,να μου λενε θα γινουν τεχν. Η/Υ ,δεν περιγραφεται.....

Υποθέτω θα γνωρίζεις ότι τεχνικός υπολογιστών δε βγαίνεις από ΑΕΙ/ΤΕΙ αλλά από ΙΕΚ, όπου δε χρειάζονται τίποτα φοβερές γνώσεις μαθηματικών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hydra

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 219 μηνύματα.
@foreverfreak Καλησπερα και απο μενα.Σε ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια σου και την κατατοπιση που μπηκες στον κοπο να μου προσφερεις.Η δημοσιογραφια οντως πιστευω ειναι πιο κοντα σε μενα...μπορω να συνδυασω με καποιους τροπους την λατρεια μου για τις ταινιες,τη μουσικη,τα σπορ,τα πολιτικα. :)

Ωστοσο αν χρειαστω κατι,θα σπευσω να σε ρωτησω.
Ευχαριστω και παλι!!

@JosefK Δεν νομιζω.Εισαι σιγουρος?Δεν εχω ψαχτει πολυ με ΙΕΚ και δεν ξερω τι σοϊ επαγγελματικη αποκατασταση.Παρολο που δεν θελω να μαι πολυ προκατειλημενος λογω του οτι αποτελουν την τελευταια τελευταια επιλογη των μαθητων γενικα και λογω της φοιτησης ατομων που -μεταξυ μας τωρα- ποτε δεν εχουν ανοιξει βιβλιο,δεν καθιστουν την ποιοτητα της διδασκαλιας τους σε ενα χαμηλο επιπεδο?Επισης οσον αφορα τα δημοσια,ξερω οτι ειναι κομματι δυσκολο να σε παρουν ευκολα.Για ιδιωτικα ,θα σκεφτομουν πολυ αν θα θελα να πληρωνω για μια σχολη με χαμηλη ποιοτητα διδασκαλιας και μηδαμινη (πιθανολογω,ισως κανω λαθος) επαγγελματικη αποκατασταση.
Το ξερω απο ατομα οτι κατι Πανεπιστημια στην Πατρα ή στην Αθηνα οσον αφορα αυτον τον τομεα ,δεν εχουν πολυ πρακτικη μεσα,αλλα εμενα το χαρτι με ενδιαφερει,εξ'αλλου ποτε δεν αγορασα ετοιμο pc ,ουτε το πηγα σε ειδικο,ουτε υπαρχει κατι που να μην γνωριζω γενικα για τα νεα στον χωρο και το πως να κανω το καθετι πανω σε αυτον.Εκτος βεβαια απο το να προγραμματιζω ,κατι παντελως ασχετο με τον τεχνικο Η/Υ.

Σημερα,ανεβηκα καπως ψυχολογικα.Πηρα διαγωνισμα ιστοριας (στο φροντιστηριο) 95/100 ,γνωστο (φροντιστηριο) 49/60 ,βιολογια (φροντιστηριο) 20/20 και γνωστο (σχολειο) 20/20.Οποτε οπως καταλαβενετε ΠΕΘΑΝΑ στο διαβασμα απο τη χαρα....
Και η φαση ηταν οτι ημουν χαλια ολη τη βδομαδα γιατι νομιζα οτι ειχα γραψει χαλια.
Τελικα το αγχος θα με πεθανει στο τελος αν συνεχισω ετσι!! :S
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ELISAVET

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η λίζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 132 μηνύματα.
καλέ μια χαρά τα πήγες...τζάμπα θα αγχώνεσαι μια χαρά θα τα πας...και μένα με είχε πάρει απο κάτω πριν 2-3 βδομάδες αλλα το ξεπέρασα..επιμονήθέλει και focus στους στόχους..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JosefK

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχαήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,361 μηνύματα.
@JosefK Δεν νομιζω.Εισαι σιγουρος?Δεν εχω ψαχτει πολυ με ΙΕΚ και δεν ξερω τι σοϊ επαγγελματικη αποκατασταση.Παρολο που δεν θελω να μαι πολυ προκατειλημενος λογω του οτι αποτελουν την τελευταια τελευταια επιλογη των μαθητων γενικα και λογω της φοιτησης ατομων που -μεταξυ μας τωρα- ποτε δεν εχουν ανοιξει βιβλιο,δεν καθιστουν την ποιοτητα της διδασκαλιας τους σε ενα χαμηλο επιπεδο?Επισης οσον αφορα τα δημοσια,ξερω οτι ειναι κομματι δυσκολο να σε παρουν ευκολα.Για ιδιωτικα ,θα σκεφτομουν πολυ αν θα θελα να πληρωνω για μια σχολη με χαμηλη ποιοτητα διδασκαλιας και μηδαμινη (πιθανολογω,ισως κανω λαθος) επαγγελματικη αποκατασταση.
Το ξερω απο ατομα οτι κατι Πανεπιστημια στην Πατρα ή στην Αθηνα οσον αφορα αυτον τον τομεα ,δεν εχουν πολυ πρακτικη μεσα,αλλα εμενα το χαρτι με ενδιαφερει,εξ'αλλου ποτε δεν αγορασα ετοιμο pc ,ουτε το πηγα σε ειδικο,ουτε υπαρχει κατι που να μην γνωριζω γενικα για τα νεα στον χωρο και το πως να κανω το καθετι πανω σε αυτον.Εκτος βεβαια απο το να προγραμματιζω ,κατι παντελως ασχετο με τον τεχνικο Η/Υ.

Ναι, είμαι σίγουρος γι αυτό που σου είπα. Ο τεχνικός Η/Υ είναι ένα πολύ "περιορισμένο" αντικείμενο για να είναι το αποκλειστικό αντικείμενο εκαπαίδευσης σε ένα ΑΕΙ. Ωστόσο και αυτά που λες για τα ΙΕΚ για ποιότητα διδασκαλίας και χαμηλό επίπεδο μάλλον είναι αλήθεια. Και η επαγγελματική αποκατάσταση δεν είναι καθόλου σίγουρη. Η τεχνολογία προχωράει. Εσύ λες ότι έχεις κάποιες γνώσεις, οι οποίες όμως μπορεί σε 5-6 χρόνια να είναι εντελώς ξεπερασμένες. Τι θα κάνεις μετά;
Μήπως όταν λες τεχνικός Η/Υ έχεις στο μυαλό σου σχολές όπως ΑΕΙ Πληροφορικής ή ΗΜ/ΜΥ (παρεμπιπτώντος, οι σχολές ΗΜΜΥ ΔΕΝ έχουν ως κύριο αντικείμενο σπουδών τους υπολογιστές) ? Απ' αυτές τις σχολές ΔΕΝ βγαίνεις τεχνικός Η/Υ. Απ' αυτές τις σχολές μπορείς να κάνεις πολύ περισσότερα και διαφορετικά πράγματα. Π.χ κάτι που τυχαία διάβασα σήμερα στο thread των καλών ειδήσεων : https://news.in.gr/science-technology/article/?aid=1231060500
Μάλλον τα έχεις λίγο μπερδεμένα στο μυαλό σου!

Σημερα,ανεβηκα καπως ψυχολογικα.Πηρα διαγωνισμα ιστοριας (στο φροντιστηριο) 95/100 ,γνωστο (φροντιστηριο) 49/60 ,βιολογια (φροντιστηριο) 20/20 και γνωστο (σχολειο) 20/20.Οποτε οπως καταλαβενετε ΠΕΘΑΝΑ στο διαβασμα απο τη χαρα....
Και η φαση ηταν οτι ημουν χαλια ολη τη βδομαδα γιατι νομιζα οτι ειχα γραψει χαλια.
Τελικα το αγχος θα με πεθανει στο τελος αν συνεχισω ετσι!! :S

μπράβο! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chronis_25

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,200 μηνύματα.
Αν και δεν είμαι περισσότερο στο κουρμπέτι από ότι εσύ, θα σε συμβούλευα αυτό.
Δεν έχει νόημα τι πτυχίο θα πάρεις.
Σημασία έχει τι μεταπτυχιακό θα κάνεις για 2 λόγους.
Πρώτον γιατί το πτυχίο δεν φτάνει.
Δεύτερον γιατί μάθημα με μάθημα αυξάνεις γνωστικά πεδία και φτάνεις σε αυτό που τελικά επιθυμείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hydra

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 219 μηνύματα.
JosefK δεν μου αρεσαν τα αλλα.Ακριβως το επαγγελμα του τεχνικου Η/Υ(επισκευες κτλπ) ,αλλα οπως μου τα λες τωρα,ισως εκανα και σωστα που δεν το επελεξα.
:)

chronis_25 μεταπτυχιακο θα κανω σιγουρα εξωτερικο.Οπου και αν επιλεξω να σπουδασω! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JosefK

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχαήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,361 μηνύματα.
JosefK δεν μου αρεσαν τα αλλα.Ακριβως το επαγγελμα του τεχνικου Η/Υ(επισκευες κτλπ) ,αλλα οπως μου τα λες τωρα,ισως εκανα και σωστα που δεν το επελεξα.

Όντως έκανες πολύ σωστά! Καταλαβαίνω την αγάπη σου για τους η/υ, αλλά καλό θα είναι να απομυθοποιήσεις στο μυαλό σου το συγκεκριμένο επάγγελμα. Δεν αξίζει και τόσο πολύ.

Καλή συνέχεια εύχομαι. Άκου τις συμβουλές των υπολοίπων παιδιών, ειδικά αυτων που ήταν θεωρητική κατεύθυνση, και πιστεύω θα καταλήξεις σ' αυτό που σου ταιριάζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φωτεινη Παπαδοπ

Νεοφερμένος

Η Φωτεινη Παπαδοπ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Νατ αυτες τις μερεσ και εγω εχω ακριβως τι ιδιο θέμα..η αρχιτεκτονική ειναι απο τισ σχολες που με ενδιαφερουν παρα μα παρα πολυ αλλα και είμαι και εγω 2α λυκειου ξεκινησα απο την θετικη αλλα στην πορεια αλλαξα και πηγα τεχνολογικη και ακομη δεν εχω ξεκινησει σχεδιο....δεν εχω καταληξει ακομη..σκεφτομαι η να μεινω στην τεχνολογικη και ως πρωτη μου επιλογη να εχω την αρχιτεκτονικη ή να αλλαξω του χρονου να παω θετικη και σαν πρωτη επιλογη να εχω την φαρμακευτική..αλλα δεν ξερω..απο την αλλη φοβαμαι και για την επαγγελματικη αποκατασταση..δεν ξερω κατα ποσο μπορει να βρει κανεισ μια αξηιολογη δουλεια ως αρχιτεκτονας ειδικα εγω που μενω σε μια πολυ μικρη πολη=/ =/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannis4ever

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giannis4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 833 μηνύματα.
Τι μπορώ να σπουδάσω από θεωρητική?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Τι θα ήθελες να σπουδάσεις;
Έχεις επιλογές από δάσκαλος, φιλόλογος, αρχαιολόγος και δικηγόρος μέχρι δημοσιογράφος, ψυχολόγος και πολλά άλλα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannis4ever

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giannis4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 833 μηνύματα.
Από αυτά που ξέρω ότι μπορείς να σπουδάσεις, με ενδιαφέρει το να γίνω καθηγητής ελληνικής φιλολογίας στην δευτεροβάθμια εκπαίδευση, κυρίως λύκειο. Αλλά εκτός από αυτά που ανέφερες, τι άλλο μπορείς να σπουδάσεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris96ar

Νεοφερμένος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Άνω Λιόσια (Αττική). Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Λοιπόν θα ήθελα να με βοηθήσετε στο πια κατεύθυνση επιλέγω πια είναι η καλύτερη σχολή κ.τ.λ. κ.τ.λ.thanks
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
ακριβως δεν καταλαβα τι εννοεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Η ψυχολογία είναι στο α' επιστημονικό πεδίο. Μπορείς να πας και από τις τρεις, αλλά από θετική-τεχολογική χάνεις μόρια και πρέπει να επιιλέξεις το κατάλληλο μάθημα επιλογής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Επιλέγεις θεωρητική αναγκαστικά. Στις άλλες κατευθύνσεις εκτός από τη μείωση στα μόρια πρέπει να επιλέξεις ιστορία γενικής που είναι με διαφορά το πιο δύσκολο μάθημα από τα επιλογής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Τσέκαρε.
Η καλύτερη λύση είναι να επιλέξεις να πας Θεωρητική κατ. μιας και έχεις ανοιχτό το 1ο πεδίο, στο οποίο βρίσκεται και η Ψυχολογία, ενώ αν πας Τεχνολογική ή Θετική, εκτός του ότι το μέγιστο μορίων που μπορείς να συγκεντρώσεις είναι 18600, θα πρέπει να δώσεις ως μάθημα επιλογής την Ιστορία Γ.Π και πίστεψέ με δε το θες. :|
Οπότε αν σ' αρέσουν τα φιλολογικά μαθήματα είσαι οκ, αν δεν σ' αρέσουν τότε καλό κουράγιο με την Ιστορία, αν είσαι ουδέτερος τότε προσπάθησε να μην αφήνεις κενά στα αρχαία.


Edit: καλέ. Είσαι 1η γυμνασίου. Ο τρόπος εισαγωγής στα Πανεπστ. το σχολικό έτος 2013-2014 αλλάζει και θα υπάρξουν πολλές αλλαγές. Έτσι λένε τουλάχιστον. Μην αγχώνεσαι από τώρα, έχεις χρόνο μποροστά σου.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kon077

Νεοφερμένος

Ο kon077 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Είμαι απόφοιτος και είμαι πολύ δυνατός στα θεωρητικά μαθήματα αλλα και στα θετικής κατεύθυνσης. Μου άρεσε και μου αρέσει να σπουδάσω αρχαιολογία αλλα γνωρίζω ότι επαγγελματικά δεν υπάρχει μέλλον. Τι μου προτείνετε να κάνω? Να σουδάσω αυτό πυ μου αρέσει η να ακολουθήσω κάτι που θα με αποκαταστήσει επαγγελματικά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vavlas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 311 μηνύματα.
Η αποκατάσταση είναι χάσιμο ζωής.
Κάνε αυτό που σου αρέσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Συμφωνώ.
Αν δε σπουδάσεις κάτι που θέλεις θα βλέπεις το επάγγελμά σου ως αγγαρεία.
Όσο για τον κορεσμό και το μέλλον που λες, δε μπορείς να ξέρεις από τώρα την αποκατάσταση ενός επαγγέλματος που θα ασκήσεις μετά από 4-5-6 χρόνια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top