Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.

ZETAXA

Δραστήριο μέλος

Η ZETAXA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 695 μηνύματα.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.

Γιατι θα βαλουν τα Γερμανικα στην 1η δημοτικου μαλλον...Γι'αυτο ανεβαινει η βαση!
Παιζει να γινει σαν την Αγγλικη..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ZETAXA

Δραστήριο μέλος

Η ZETAXA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
Γιατι θα βαλουν τα Γερμανικα σην 1η δημοτικου μαλλον...Γι'αυτο ανεβαινει η βαση!
Παιζει να γινει σαν την Αγγλικη..


Τοτε...που χρονος για να μαθουν Ελληνικα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.

ZETAXA

Δραστήριο μέλος

Η ZETAXA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
Αυτο ξαναπες το!!!! :mad:


Αφου ειναι ετσι και εφοσον ξερεις τη γλωσσα συμφερει να το εχεις για πρωτη επιλογη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vavlas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 311 μηνύματα.
Έτσι όπως έχουν γίνει τα πράγματα,οι μόνες σχολές που έχουν σίγουρη αποκατάσταση είναι οι αστυνομικές και οι στρατιωτικές.
Τι κάνουμε δηλαδή;
Θα γίνουμε όλοι φαντάροι και αστυνομικοί;
Αυτό δεν γίνεται.
Αυτά τα επαγγέλματα δεν είναι ακριβώς επαγγέλματα.
Είναι τρόπος ζωής.
Πρέπει να το έχεις μέσα σου.
Να το πω αλλιώς;Πρέπει να έχεις λίγο τρέλα για να τα κάνεις.
Τι κάνουμε λοιπόν αν δεν έχουμε αυτή την τρέλα;
Αυτό που πρέπει να κάνουμε είναι να σπουδάσουμε αυτό που μας αρέσει.
Αυτό που λέει η καρδιά μας.
Ξεχάστε τα όλα,και τις αποκαταστάσεις και τους μισθούς.
Εφόσον έχουμε αποκλείσει αυτά τα επαγγέλματα,θα είμαστε πάντα με την αμφιβολία αν θα βρούμε δουλειά.
Και μην κάνετε το λάθος να ακούσετε τους ανασφαλείς γονείς σας που λένε γίνε παιδί μου αστυνομικός να αποκατασταθείς.
Αν δεν θέλετε μην το κάνετε.
Θα είστε δυστυχισμένοι μια ζωή.
Την αποκατάσταση εγώ την λέω χάσιμο χρόνου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ZETAXA

Δραστήριο μέλος

Η ZETAXA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
Έτσι όπως έχουν γίνει τα πράγματα,οι μόνες σχολές που έχουν σίγουρη αποκατάσταση είναι οι αστυνομικές και οι στρατιωτικές.
Τι κάνουμε δηλαδή;
Θα γίνουμε όλοι φαντάροι και αστυνομικοί;
Αυτό δεν γίνεται.
Αυτά τα επαγγέλματα δεν είναι ακριβώς επαγγέλματα.
Είναι τρόπος ζωής.
Πρέπει να το έχεις μέσα σου.
Να το πω αλλιώς;Πρέπει να έχεις λίγο τρέλα για να τα κάνεις.
Τι κάνουμε λοιπόν αν δεν έχουμε αυτή την τρέλα;
Αυτό που πρέπει να κάνουμε είναι να σπουδάσουμε αυτό που μας αρέσει.
Αυτό που λέει η καρδιά μας.
Ξεχάστε τα όλα,και τις αποκαταστάσεις και τους μισθούς.
Εφόσον έχουμε αποκλείσει αυτά τα επαγγέλματα,θα είμαστε πάντα με την αμφιβολία αν θα βρούμε δουλειά.
Και μην κάνετε το λάθος να ακούσετε τους ανασφαλείς γονείς σας που λένε γίνε παιδί μου αστυνομικός να αποκατασταθείς.
Αν δεν θέλετε μην το κάνετε.
Θα είστε δυστυχισμένοι μια ζωή.
Την αποκατάσταση εγώ την λέω χάσιμο χρόνου.





Επομενως, τι λες θα την προτιμησεις η οχι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vavlas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 311 μηνύματα.
Έτσι όπως έχουν γίνει τα πράγματα,οι μόνες σχολές που έχουν σίγουρη αποκατάσταση είναι οι αστυνομικές και οι στρατιωτικές.
Τι κάνουμε δηλαδή;
Θα γίνουμε όλοι φαντάροι και αστυνομικοί;
Αυτό δεν γίνεται.
Αυτά τα επαγγέλματα δεν είναι ακριβώς επαγγέλματα.
Είναι τρόπος ζωής.
Πρέπει να το έχεις μέσα σου.
Να το πω αλλιώς;Πρέπει να έχεις λίγο τρέλα για να τα κάνεις.
Τι κάνουμε λοιπόν αν δεν έχουμε αυτή την τρέλα;
Αυτό που πρέπει να κάνουμε είναι να σπουδάσουμε αυτό που μας αρέσει.
Αυτό που λέει η καρδιά μας.
Ξεχάστε τα όλα,και τις αποκαταστάσεις και τους μισθούς.
Εφόσον έχουμε αποκλείσει αυτά τα επαγγέλματα,θα είμαστε πάντα με την αμφιβολία αν θα βρούμε δουλειά.
Και μην κάνετε το λάθος να ακούσετε τους ανασφαλείς γονείς σας που λένε γίνε παιδί μου αστυνομικός να αποκατασταθείς.
Αν δεν θέλετε μην το κάνετε.
Θα είστε δυστυχισμένοι μια ζωή.
Την αποκατάσταση εγώ την λέω χάσιμο χρόνου.

Αυτό σαν μια μικρή παρένθεση,γιατί ξέρω πολλά παιδιά που ακούσανε τους γονείς τους πηγαίνοντας σε τέτοιες σχολές,και σε ένα μήνα γύρισαν πίσω.
Κάντε αυτό που σας αρέσει.
Δική σας είναι η ζωή,και όχι τον γονιών σας.
Κάντε μια δουλειά που όταν θα ξυπνάτε το πρωί θα χαίρεστε να πηγαίνετε να δουλέψετε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vavlas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 311 μηνύματα.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,930 μηνύματα.
Εξαρτάται τι εννοούμε "επαγγελματική αποκατάσταση" ή μάλλον όπως στην Ελλάδα ερμηνεύεται ως εξασφάλιση και των εγγονιών. Αν είναι απλά να εργάζεσαι σε ένα χώρο όπου το επάγγελμα να μην σε εκφράζει και απλά να πάσχεις από μισθολογική κατάθλιψη...τι να το κάνεις ρε παιδιά; Μετά καταλήγουμε να έχουμε όλους εκείνους τους μίζερους του δημοσίου, του ιδιωτικού,...κοκ που δεν δίνουν νόημα στην ζωή τους και κάνουν την ζωή μας δύσκολη. Δηλαδή, μηδέν προσφορά και εξυπηρέτηση του κοινωνικού συνόλου. Γιατί απλά δεν έμαθαν ποτέ να είναι λάτρεις του ωραίου, της καλαισθησίας, του προσωπικού θέλω,...κτλ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koum

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο koum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιος Πέτρος (Αρκαδία). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.
Έτσι όπως έχουν γίνει τα πράγματα,οι μόνες σχολές που έχουν σίγουρη αποκατάσταση είναι οι αστυνομικές και οι στρατιωτικές.
Τι κάνουμε δηλαδή;
Θα γίνουμε όλοι φαντάροι και αστυνομικοί;
Αυτό δεν γίνεται.
Αυτά τα επαγγέλματα δεν είναι ακριβώς επαγγέλματα.
Είναι τρόπος ζωής.
Πρέπει να το έχεις μέσα σου.
Να το πω αλλιώς;Πρέπει να έχεις λίγο τρέλα για να τα κάνεις.
Τι κάνουμε λοιπόν αν δεν έχουμε αυτή την τρέλα;
Αυτό που πρέπει να κάνουμε είναι να σπουδάσουμε αυτό που μας αρέσει.
Αυτό που λέει η καρδιά μας.
Ξεχάστε τα όλα,και τις αποκαταστάσεις και τους μισθούς.
Εφόσον έχουμε αποκλείσει αυτά τα επαγγέλματα,θα είμαστε πάντα με την αμφιβολία αν θα βρούμε δουλειά.
Και μην κάνετε το λάθος να ακούσετε τους ανασφαλείς γονείς σας που λένε γίνε παιδί μου αστυνομικός να αποκατασταθείς.
Αν δεν θέλετε μην το κάνετε.
Θα είστε δυστυχισμένοι μια ζωή.
Την αποκατάσταση εγώ την λέω χάσιμο χρόνου.

Ok...

Ρίξε μια ματιά και σε αυτό το post τώρα...



;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vavlas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 311 μηνύματα.

Μιχάλης9867

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 895 μηνύματα.
φιλε hydra μην κοιτας τις σχολες μονο ,ακολουθα τον αντιθετο δρομο και κοιτα τι σε ενδιαφερει,ποιες ειναι οι κλισεις ,με τι σου αρεσει να ασχολεισαι τον ελευθερο χρονο σου ,με τι ''πωρονεσαι'' γενικα τι σε κανει να νιωθεις γεματος απο αισθηματα δημιουργηκοτητας.
μετα αφου προσδιορισεις τα παραπανω κοιτα καθε σχολη που μπορεις δυνητικα να εχεις προσβαση με σω των πανελληνιων αν ικανοποιει καποια απο αυτα.διαλεξε αυτην που κατα την γνωμη σου ειναι πιο κοντα σε ολα αυτα που εχεις σκεφθει στο πρωτο βημα.
εγω ετσι διαλεξα σχολη και ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο την σχολη.
ειναι λιγο σκληρο να αποφασιζεις στα 18 σου τι θα κανεις σε ολη την υπολοιπη ζωη σου ,αλλα καντο εξυπνα.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hydra

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 219 μηνύματα.
Εμενα η μητερα μου ειναι δασκαλα,ο πατερας μου αστυνομικος.Αλλα τιποτα απο αυτα τα δυο δεν μου αρεσει.Δε γουσταρω πολυ τα παιδια και τη ζαλουρα γενικα (στο μαθημα,γενικα τα παω τα παιδακια) και δε μου αρεσει καθολου να ειμαι αστυνομικος και να γυρναω απο δω και απο κει τη νυχτα με κινδυνο τη ζωη μου.

Βεβαια κανεις τους δεν με πιεσε να γινω ενα αντιγραφο τους.Ευτυχως.Ομως δεν ειναι παντα τοσο ευκολα τα πραγματα.Το ονειρο μου ηταν να γινω τεχνικος ηλεκτρονικων υπολογιστων,μιας και το κατεχω απο μικρος.
Η ειρωνια ειναι πως δεν κατεχω τα μαθηματικα και ολα τα τεχνολογικα μαθηματα.Το ποσο ασχημα νιωθω,οταν βλεπω συνομηλικους που δεν εχουν πειραξει ποτε καλωδιο απο το pc τους ,να μου λενε θα γινουν τεχν. Η/Υ ,δεν περιγραφεται.....

Ετσι κατεληξα στην θεωρητικη,που απο το γυμνασιο ειχα καλους βαθμους.Μετα απο αυτα τι να κανω?ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ διαλεγω αναμεσα απο τα εστω λιγο ενδιαφεροντα για μενα επαγγελματα.
Ετσι το βλεπω για ΜΜΕ,μιας και ειμαι πολυ καλλιτεχνικος τυπος και υπαρχει παντα το ενδεχομενο να ασχοληθω με το ραδιοφωνο,με ενα μουσικο περιοδικο κτλπ.
Αλλα και επειδη ειμαι movie maniac ,ισως γινει κατι αντιστοιχο σε καποιο περιοδικο.

Βεβαια και εκει ξερω οτι τα λεφτα δεν θα ειναι πολλα,αλλα οπως ειπες και συ φιλε Νικο ,θα ναι κατι που μου αρεσει (εστω απο τα λγια της θεωρητικης).

Ομως,οχι δεν θα κανω την υπερβαση και δε θα παρω το ρισκο να ακολουθησω αυτο που παντα ηθελα(Η/Υ),γιατι ξερω οτι σχολη δε θα καταφερω να βγαλω με τις γνωσεις μου στους αριθμους και επειδη οι γονεις μου ισα που μου πληρωνουν το φροντιστηριο,δεν ξερω αν μπορουν να με ταϊζουν και μεχρι τα 35.

Επισης αλλη σκεψη μου ηταν να γινω σκηνοθετης (λογω της αγαπης για τις ταινιες),αλλα πες μου ειλικρινα θα εχω μελλον?Ειδικα σε αυτη την χωρα.Και ποιος ειπε οτι μου αρεσει να τραβαω τα "Βερα στο Δεξι","Στο παρα πεντε","Η ζωη της αλλης" και ολη την υποκουλτουρα?Οποτε ....


Ζουμε απλα σε μια χωρα που μας γκρεμιζουν τα ονειρα,οσο και αν δεν ηθελα να το πιστεψω μικρος,το συνειδητοποιω τωρα και οταν μου ελεγαν να αλλαξω γυμνασιο γιατι ολοι οι καθηγητες των τεχνολογικων ηταν ελεεϊνοι (ισχυει) ,ελεγα ελα μωρε.... Τωρα ομως τι να πω? :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Πολύ απογοητευμένο σε βλέπω και πρέπει να ανέβεις!!!!!!

Δεν λέω ότι είναι ρόδινα τα πράγματα αλλά αν πας με τέτοια ψυχολογία, δεν θα είναι καλά τα αποτελέσματα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hydra

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 219 μηνύματα.
Εγω φταιω?Αφου βλεπω ατομα που πριν χρονια ηταν στη θεση μας και τωρα καθαριζουν σκαλες με χαρτια νομικης....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Δεν σου λέω ότι φταις, σε καμία περίπτωση...
Αλλά μην τα βλέπεις όλα μαύρα...Υπάρχουν και τόσοι άλλοι που τα πάνε μια χαρά!Και επίσης, μιλάμε για....5 χρόνια μετά!Δεν ξέρεις πώς θα είναι τα πράγματα τότε!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olgidio

Νεοφερμένος

Η Όλγα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2 μηνύματα.
οντως....μην εχεις τετοια ψυχολογια ολοι στην θεωρητικη τα σκεφτομαστε αυτα....αλλα οχι τοσο!δεν κανει!!
ηθελα να σε ρωτησω τι ακριβως ειναι ο νομικος συμβουλος επιχειρησεων που ανεφερες και τι μορια εχει...πρωτη φορα το ακουω!!!
εγω παντως(ισωσ να ειναι και ασχετο)θελω δημοσιογραφια..το θελω και το αγαπαω παρα πολυ οποτε ειναι η πρωτη μου επιλογη!!
εχεισ σκεφτει το επαγγελμα του εγληματολογου??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

foreverfreak

Διάσημο μέλος

Ο Βαγγελας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αροανία (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,618 μηνύματα.
Συνονοματε φιλε Κωνσταντινε, η περιπτωση σου ειναι τρομακτικα ομοια με τη δικια μου... Σου μιλαω ειλικρινα και δε σου κανω πλακα!! Οποτε θα προσπαθησω να σε βοηθησω, μηπως τελικα βρεις κι εσυ καποια κοινα στοιχεια... Λοιπον, μπαινοντας στη δευτερα λυκειου, ακολουθησα κατα τυχη τη θεωρητικη κατευθυνση (βασικα εγω ηταν να παω τεχνολογικη, αλλα στην πρωτη λυκειου δεν εκανα φροντιστηρια, με αποτελεσμα να χασω καθε επαφη με αυτα τα μαθηματα, απο την αλλη μου αρεσαν τα μαθηματα της θεωρητικης - εκτος απο τα αρχαια- οποτε δεν το σκεφτηκα και πολυ)!! Με το που μπαινω λοιπον στη δευτερα λυκειου, μπηκε μεσα μου η τρελα του εγκληματολογου... Μονο και μονο η ιδεα οτι θα βρισκομαι στον τοπο του εγκληματος και θα συλλεγω στοιχεια, που μπορουν να οδηγησουν στην εξχνιαση ενος φονου, ανεβαζε την αδρεναλινη μου στα υψη!! Πραγματικα το γουσταρα και ηθελα να το ακολουθησω οσο τιποτα αλλο (βεβαια ομολογω πως επηρεαστικα και απο το csi las vegas, που το εβλεπα φανατικα)... Το εψαξα λοιπον καλα και ειδα πως στην Ελλαδα (και λυπαμαι που το λεω) ΔΕΝ μπορεις να γινεις εγκληματολογος, τουλαχιστον ετσι οπως το σκεφτομαστε!! Η μονη κοντινη διεξοδος ηταν να παω στην αστυφυλακων, αλλα αυτο για μενα θα ηταν καταδικη, οποτε δεν το σκεφτηκα καθολου... Αν παρολα αυτα επιμενεις και εχεις τη διαθεση, μπορεις να σπουδασεις εγκληματολογια στο εξωτερικο και παραλληλα να παρεις την αποφαση, πως θα μεινεις εκει μονιμα!! Αφου λοιπον διεγραψα αυτη την προσωρινη τρελα απο το μυαλο μου, αρχισα να ξανασκεφτομαι τα παιδαγωγικα που παντα ηθελα... Η ενασχοληση με τα παιδια ειναι μαγικη και πιστεψε με, μπορει να γινει πολυ δημιουργικη και καλλιτεχνικη, αρκει βεβαια να εχεις ορεξη να δουλεψεις και να μην κυνηγας μονο τη μονιμοτητα του δημοσιου!! Εκτος ομως απο τα παιδια, γουσταρα και γουσταρω το θεατρο (καλλιτεχνικος τυπος κι εγω βλεπεις), οποτε μου ηταν δυσκολο να το διαγραψω απο το μυαλο μου... Μετα απο ωριμη σκεψη λοιπον, κατεληξα στο παιδαγωγικο για τους εξης λογους: Το να ασχολεισαι με τα παιδια ειναι ενα τεραστιο πλεονεκτημα, που δυσκολα το βρισκεις σε καποιο αλλο επαγγελμα. Το επαγγελμα του δασκαλου ειναι μια καθημερινη προκληση, καθως το μαθητη πρεπει να προσπαθεις να τον κερδισεις συνεχως και να του δειξεις πως μαθηση ΔΕΝ ειναι η αναγνωση ενος βιβλιου!! Η διδασκαλια μπορει να γινει με χιλιους δυο δημιουργικους τροπους, με βασικη προυποθεση ο δασκαλος να βαλει το μυαλο του να δουλεψει. Επισης τα παιδαγωγικα τμηματα σαν σχολη, εχουν αρκετα ευρυ γνωστικο αντικειμενο, οποτε σιγουρα θα βρεις κατι που να σε ενδιαφερει!! Εγω για παραδειγμα τρελαινομαι με τις ψυχολογιες, αλλα και με τα μαθηματα θεατρου που κανουμε στο τμημα και που απο φετος αυξηθηκαν. Τελος, περα απο το γεγονος οτι μπορεις να συνδυασεις τη διδασκαλια με πολλους διαφορετικους τομεις (μουσικη, θεατρο, νεες τεχνολογιες κ.τ.λ), το ωραριο του δασκαλου σου δινει το ατου να ασχοληθεις και με ο,τι αλλο θελησεις στο υπολοιπο της ημερας!! Για παραδειγμα εγω δεν ειμαι διατεθημενος να αφησω το θεατρο και χαιρομαι που το επαγγελμα μου προσφερεται γι αυτο, τοσο μεσα οσο κι εξω απο τη σχολικη ταξη...

Επειδη λοιπον διαβαζοντας το πρωτο σου post, βλεπω πως υπαρχει ενα ενδιαφερον και για το επαγγελμα του δασκαλου, θα σου προτεινα να το ξανασκεφτεις και να μην το απορριψεις ετσι αβιαστα!! Βεβαια αν θεωρεις πως η δημοσιογραφια ειναι πιο κοντα σε σενα, τοτε να ακολουθησεις αυτο το δρομο... Για οποιαδηποτε αλλη πληροφορια χρειαστεις και μπορω να σε βοηθησω, μη διστασεις!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top