Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Τμήμα - Βάση 2010 :

APXITEKTONΩN MHXANIKΩN ΕΜΠ 22313
APXITEKTONΩN MHXANIKΩN ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ 21896
ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΩΝ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ ΠΑΤΡΑΣ 21695
ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΩΝ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ ΘΕΣΣΑΛΙΑΣ (ΒΟΛΟΣ) 21449
ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΩΝ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟΥ ΚΡΗΤΗΣ (ΧΑΝΙΑ) 20957
ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΩΝ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ ΘΡΑΚΗΣ (ΞΑΝΘΗ) 20921
ΕΣΩΤΕΡΙΚΗΣ ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗΣ, ΔΙΑΚΟΣΜΗΣΗΣ & ΣΧΕΔ.ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΩΝ ΤΕΙ ΑΘΗΝΑΣ 19395
ΕΣΩΤΕΡΙΚΗΣ ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗΣ, ΔΙΑΚΟΣΜΗΣΗΣ & ΣΧΕΔ.ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΩΝ ΤΕΙ ΣΕΡΡΩΝ 15311

Τα μόρια των παραπάνω σχολών περιλαμβάνουν και τα μόρια του ελεύθερου (x100) και γραμμικού σχεδίου (x100) !
Καταρχάς , μη αγχώνεσαι ! Ξέρω παιδί που ξεκίνησε σχέδιο το καλοκαίρι Β->Γ Λυκείου και μιά χαρά :) Έχεις όλο το χρόνο μπροστά σου - ποτέ δεν είναι αργά και (Κάλλιο αργά παρά ποτέ) :D
Κατά δεύτερον είσαι θετική κατεύθυνση , τα τμήματα Αρχιτεκτόνων Μηχανικών αλλά και Αρχιτεκτονικής , Διακόσμησης και Σχεδ.Αντικειμένων , υπάγονται στο 4ο πεδίο που τα ανοίγει η θετική και τεχνολογική κατεύθυνση αλλά με υποχρεωτικό το ελεύθερο και το γραμμικό σχέδιο !
Αν δεν περάσεις λόγω μορίων στο ΑΕΙ Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Αθήνας , μπορείς να πάς σε άλλη πόλη ή να μείνεις στην Αθήνα και να περάσεις στο ΤΕΙ Αρχιτεκτονικής, Διακόσμησης και Σχεδ. Αντικειμένων που μπορώ να σε πληροφορήσω πως εξειδικεύεται περισσότερο στο αντικείμενο με το οποίο θες να ασχοληθείς (την διακοσμητική) , παίρνει 61 άτομα (πολύ καλύτερη δουλειά) και έχει 3000 μόρια κάτω απο το τμήμα Αρχιτεκτόνων Μηχανικών του Μετσόβιου Πολυτεχνείου και μόλις 1600 πιο κάτω απο το τμήμα Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θράκης (Ξάνθη) , οπότε μην κολλάς σε τίτλους ΑΕΙ,ΤΕΙ και επίσης να παραθέσω οτι στο συγκεκριμένο ΤΕΙ πέρασε ο πρώτος φέτος (2010) με 21019 μόρια !
Άρχισε σχέδιο , ποτέ δεν είναι αργά-κάλλιο αργά ποτέ και κυνήγησε το όνειρό σου !!!

Φιλικά,
Χρήστος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hydra

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 219 μηνύματα.
Καλησπερα φιλοι και φιλες ,απο τον τιτλο ηδη καταλαβαινει κανεις ποιο ειναι το προβλημα μου και σαφως προβλημα πολλων ακομα!

Εχω απο περσυ που δεν μπορω να διαλεξω.Ειμαι στη θεωρητικη και ενω οι σχολες στο πρωτο πεδιο ειναι πολλες ,εγω ακομη να αποφασισω....

Σαν μαθητης ειχα στοχο τα παιδαγωγικα ,αλλα παρατηρησα οτι "Δεν το κατεχω" ενα πραμα.Πιστευω δεν θα πιασω ολα αυτα τα μορια.
Μετα με προσελκυσαν τα ΜΜΕ,αλλα απο συζητησεις με γνωστους που χρονια τωρα δουλευουν ΜΕ ΤΟ ΖΟΡΙ και υπο αθλιες συνθηκες σε TV,Ραδιοφωνο κτλπ με εκαναν να αλλαξω γνωμη.Θα μου πειτε ακολουθα οτι σου αρεσει,αλλα ενταξει...δε θελω και να πεινασω,ουτε να παιρνω 700 για 20 χρονια.Αφηστε που τη δουλεια θα την παρει καμια ομορφη κυρια με ωραια οπισθια.Anyway...

Αυτο που ανεκαθεν μου αρεσε ηταν κατι το απροσδιοριστο (για τα ελληνιικα δεδομενα).Δε κανω πλακα.
Βρειτε μου απο ποια σχολη μπορω να βγω "ντετεκτιβ" απο ταινιες οπως Seven κτλπ ... :P
Ουσιαστικα αυτο που θελω να κανω ,ειναι να πηγαινω μετα το εγκλημα στον τοπο που διαδραματιστηκε και να ειμαι αυτος που θα "σκαλισει" πισω απο την πορτοκαλι κορδελα.Με τα λιγα που εμαθα απο δω και απο κει αρχισε να φευγει και αυτο το "ονειρο".

Επειτα μου καθισε ο "νομικος συμβουλος επιχειρησεων" ή κατι τετοιο,οχι ομως απο Νομικη ,αλλα απο το πολιτικο τμημα της νομικης.
Μετα το Ιστορικο αρχαιολογικο απο το οποιο θα βρω δουλεια σε 500 χρονια.

Και ΤΩΡΑ εχω φτασει να θελω να γινω υδραυλικος. pfff

Ξερετε καποιο site που να λεει για καθε σχολη ΟΛΑ τα επαγγελματα που μπορω να ακολουθησω απο αυτη?ΓΙΑΤΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΟΙ ΣΧΟΛΕΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ 30 Π.Χ ΔΕ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΤΙΠΟΤΑ!!! Θελω να ξερω τι ακολουθει μετα απο αυτες.Αν ειναι δυνατον αμα ξερω ολες τις οδους στις οποιες βγαζουν.

Πραγματικα συγχαιρω τον εαυτο μου που συνεχιζω ακομη και σκοτωνομαι ολημερις χωρις να εχω στοχο.
Μηπως να αρχισω να λυπαμαι κιολας? :confused:

Ευχαριστω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Θα σου απαντήσω μόνο για τις σχολές που ξέρω από προσωπική εμπειρία!
Από τα ΜΜΕ δεν είναι απαραίτητο να βγεις δημοσιογράφος, μπορείς να κάνεις και άλλα πράγματα όπως δημόσιες σχέσεις, επικοινωνιολόγος και άλλα διάφορα αν ψαχτείς, ότι έχει να κάνει με την επικοινωνία.

Τώρα, για εγκληματολογία, πας κοινωνιολογία παντείου και από εκεί πας για μεταπτυχιακό καρφωτός. Επίσης και από νομική το ίδιο!!

Αναφέρεις και άλλα, αλλά δεν πρόκειται να βρεις άκρη έτσι όπως το θέτεις...
Πρέπει να δεις τι θέλεις....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

makis07

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο makis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 195 μηνύματα.
κοιτα για να βρεις πληροφοριες πηγαινε στις ιστοσελιδες καθε σχολης που θα βρεις τοι θελεις.οσον αφορά την επιλογή σχολής και εγώ έχω έναν προβληματισμο.λίγοι είναι αυτοί που είναι 100% σίγουροι...από αυτα που διάβασα περισσότερο θα σου ''πήγαιναν'' οι πολιτικές επιστήμες που δεν θέλουν και πάρα πολλά μόρια όπως η νομική για παράδειγμα.εγώ θα σου πρότεινα να ξανασκεφτείς για παιδαγωγική(αυτό σκέφτομαι κι εγώ)....μην σε πάρει απο κάτω.διάβαζε τώρα χωρίς να αφήνεις κενά και τον μάρτη δώσε τι πιστεύεις ότι είναι καλό για σένα.για παράδειγμα είσαι ικανός να τα βγάλεις περα με 20 πιτσιρικια?έχεις το ψυχικό σθένος να εξυχνιάσεις μια εγκληματική υπόθεση?πιστεύεις ότι μπορείς να αποστηθίσεις και να ''αγαπήσεις'' όλους τους νομικούς κωδικες?μπορείς να ασχολείσαι με καθετί ιστορικό για όλη σου την ζωή?μόλις απαντήσεις σε αυτά τα ερωτηματα και σε κάποια άλλα ισως τότε μάλλον θα φτάσεις στην όσο το δυνατόν καλύτερη απόφαση.......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hydra

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 219 μηνύματα.
Τώρα, για εγκληματολογία, πας κοινωνιολογία παντείου και από εκεί πας για μεταπτυχιακό καρφωτός. Επίσης και από νομική το ίδιο!!

Σχετικα με αυτο ,απ'οτι ξερω καταληγεις σε ενα γραφειο και η ολη δουλεια σου ειναι ουσιαστικα ψυχολογος πανω σε θεματα που αφορουν τα εγγληματα.Ψυχολογεις τον εγκληματια κτλπ.Νομιζω δεν ειναι αυτο και το ιδιο με τον "ντετεκτιβ".

Ευχαριστω για την απαντηση :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ZETAXA

Δραστήριο μέλος

Η ZETAXA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
Aν ψαχνεις να βρεις σχολη για να επιλεξεις με βαση την επαγγελματικη αποκατασταση σε διαβεβαιω οτι δεν προκειται να βρεις!!! Θεωρω οτι οι σχολες τις θεωρητικης δεν ειναι πολλες συγκριτικα με αλλες κατευθυνσεις! Μη σκεφτεσαι ποσα μορια αραγε θα πιασεις στις πανελλαδικες γιατι το τι θα γραψεις εκεινες τις μερες δε μπορεις να το ξερεις απο πριν!Σκεψου ποιο ειναι το αντικειμενο που σε ενδιαφερει πραγματικα.Επειδη στην Ελλαδα η κατασταση ειναι ιδιαιτερα δυσκολη δε μπορεις να πεις πχ οτι μια σχολη ειναι καλυτερη απο την αλλη οσον αφορα την εργασια γιατι απλουστατα δε θα βρεις κατι τετοιο.

Το ξερω οτι απο το Ιστορικο-Αρχαιολογικο θα βρω δουλεια σε 500 χρονια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Σχετικα με αυτο ,απ'οτι ξερω καταληγεις σε ενα γραφειο και η ολη δουλεια σου ειναι ουσιαστικα ψυχολογος πανω σε θεματα που αφορουν τα εγγληματα.Ψυχολογεις τον εγκληματια κτλπ.Νομιζω δεν ειναι αυτο και το ιδιο με τον "ντετεκτιβ".

Ευχαριστω για την απαντηση :)

Αυτό που λες είναι ψυχολογία! Πλέον τα μεταπτυχιακά της εγκληματολογίας και ειδικά έξω (ξέρω σίγουρα για Αγγλία) είναι πολύ πρακτικά και κάνουν έρευνα κανονική!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,856 μηνύματα.
Αυτό που λες είναι ψυχολογία! Πλέον τα μεταπτυχιακά της εγκληματολογίας και ειδικά έξω (ξέρω σίγουρα για Αγγλία) είναι πολύ πρακτικά και κάνουν έρευνα κανονική!

Για την πρακτική στην Ελλάδα πάνω στην ψυχολογία, να έβλεπες την αποψινή σειρά στο Mega «Η Γενιά των 592 ?». :D :clapup: :clapup: Μια ηθοποιός της σειράς υποδυόταν μια κοπέλα απόφοιτη με μάστερς πάνω στην ψυχολογία στην πρακτική της, εξέταζε γέρους σε ΚΑΠΗ στους Αμπελόκηπους και ένας γέρος της είπε ότι δεν ξέρει τι να κάνει, αφού ήθελε να κάνει σεξ με την γυναίκα του και η γυναίκα του πήρε υπνωτικά χάπια και κοιμήθηκε..:D :lol: :lol: Λίγο τραβηγμένο, αλλά πραγματικότητα...χαχαχαχα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hydra

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 219 μηνύματα.
Κοιτα το ξερω ειναι ολα σκουρα οσον αφορα την επαγγελματικη αποκατασταση απο την πλειονοτητα των σχολων ,αλλα μερικες,οπως φυσικης αγωγης ,θεολογιας κτλπ,ειναι σχολες με ελαχιστη επαγγελματικη αποκατασταση.

Εμενα μετα τους Η/Υ που ειναι παθος (αλλα δεν ακολουθησα λογω μαθηματικων -φυσικης κτλπ που δε "σκαμπαζω" ) με προσελκυαν παντα τα πολιτικα και το μυστηριο.Εγκληματολογια θα το θελα πολυ,αλλα δεν ξερω κατα ποσο ανταποκρινεται στις φιλοδοξιες μου (δε θελω να μαι απλα ενας ψυχολογος εγκληματιων-θελω ενεργω δραση στον τοπο του εγκληματος),δε ξερω κατα ποσο βρισκεις ευκολα δουλεια σε σχεση με αλλες σχολες,γιατι οσο να ναι η Παντειος ακουω οτι ειναι απο αυτες που δυσκολα βρισκεις .... και επισης το μεταπτυχιακο ειναι ενα εγχειρημα που απαιτει κοτσια και ρισκο,το οποιο δεν ξερω αν μπορω να διαθεσω.Ρισκο γιατι μεταξυ μας ολοι ξερουμε πως στους 10 οι 8 που θα δραξονται της ευκαιριας να ασχοληθουν με το μεταπτυχιακο θα ειναι ατομα που εβαλαν μεσο ή ειναι γνωστοι των καθηγητων. :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Αν φύγεις έξω, δεν υφίσταται τέτοιο ρίσκο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hydra

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 219 μηνύματα.
Αν φύγεις έξω, δεν υφίσταται τέτοιο ρίσκο.

To ξερω οτι πρεπει να εχουμε αισιοδοξια,αλλα παντα ημουν υπερβολικα ανησυχος (~νατουραλιστης).Τωρα δε νομιζω να εφευγα εξω.Για χιλιους δυο λογους.Οχι οτι δε το θελω... :P

Εξω ειναι σιγουρα καλυτερα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
To ξερω οτι πρεπει να εχουμε αισιοδοξια,αλλα παντα ημουν υπερβολικα ανησυχος (~νατουραλιστης).Τωρα δε νομιζω να εφευγα εξω.Για χιλιους δυο λογους.Οχι οτι δε το θελω... :P

Εξω ειναι σιγουρα καλυτερα!!!

Είναι πολύ νωρίς ακόμα για να απορρίπτεις ή να λες σίγουρα ότι θα κάνεις το μεταπτυχιακό.
Αν βρεις πάντως προς τα πού θέλεις να πας, θα είναι ευκολότερο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Freya

Δραστήριο μέλος

Η Freya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 449 μηνύματα.
Κωνσταντινε γεια!
Εισαι πολυ τυχερος που σου κοψε και προβληματιστηκες πτριν σπουδασεις κι οχι σαν εμενα μετα:P
Αν θες να γινεις εγκληματολογος/ντεντεκτιβ κλπ κλπ θα πρεπει να μπεις στην αστυνομια.
Σαν κοινωνιολογος με μαστερ στην εγκληματολογια θα ειναι πολυυυυυ πολυυυυυ δυσκολο να καταφερεις κατι, κι αν εισαι κωλοφαρδος θα βγαλει η αστυνομια καμια προκυρηξη για πολιτικο προσωπικο.
Ενιγουειζ αν πιανεις αστυνομια πηγαινε αβλεπι και βρισκεις μετα την ακρη.
Επισης καλες σχολες και με μελλον ειναι εργοθεραπεια (βοηθας ανθρωπους με διαφορα προβληματα να βελπιωσουν τη ζωη τους και να αυτοεξυπηρετουνται κλπ) δες κι εδω https://www.mysep.gr/?p=5531,
γενικως τα παραιατρικα, διατροφολογια/διαιτολογια, κι ενα τμημα που καπως λεγεται επικοινωνιας και μμε νομιζω?
Τεσπα παντως μην ασχοληθεις με κοινωνιολογια....θα βρεις μπελα....:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Η εργοθεραπεία και τα παραϊατρικά δεν είναι στο τρίτο πεδίο; Νόμιζα ότι μιλούσαμε μόνο για το πρώτο...:confused:
Αν είναι να σκεφτεί και άλλα πεδία, υπάρχει και το 5ο, μην το ξεχνάμε!

Και κάτι άλλο...Γιατί αγανάκτηση; (από τον τίτλο του θέματος!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hydra

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 219 μηνύματα.
Προς τι η αγανακτηση ...

Τωρα που εμαθα οτι απο Κοινωνιολογια και μετα μεταπτυχιακο στην εγγληματολογια δυσκολα θα βρω δουλεια και οτι πρεπει να παω για αστυνομικες,δεν ειναι να αγανακτω? :)
Μαθηματικα ειμαι τελειως μα τελειως σκραπας.Θα διαβαζω ενα μηνα για ενα διαγωνισμα τετραμηνουν και θα γραψω 2!!Οπως παντα!Δεν ειναι να ψαχτω με αυτα τωρα.Εχω μπει και σε σειρα με τη βιολογια που ειναι ευκολη.

Τα ιατρικα (και παραϊατρικα ως εκ τουτου) δεν με ενδιαφερουν καθολου. :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Για να είμαι ειλικρινής, μιλάμε με τα σημερινά δεδομένα για 5-6 χρόνια μετά...Είναι λοιπόν λίγο ριψοκίνδυνο να μιλάμε με βεβαιότητα..

Η κοινωνιολογία δεν έχει και τις καλύτερες προοπτικές, αλήθεια, οπότε μήπως να το κοιτάξεις από νομική;
Ή να πας ΜΜΕ που υπάρχουν πολλές εναλλακτικές μετά...;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hydra

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 219 μηνύματα.
Νομικη δεν ξερω αν μπορω να πιασω.Ειμαι για να γραψω γυρω στο 16-17.
Δεν ξερω ομως αν μπορω απο το Πολιτικο τμημα της νομικης ,που εχει 16800 μορια στο περιπου.
(αν καποιος μπορει να μου πει πως λεγεται αυτο το τμημα ακριβως,για να το αναζητησω στη λιστα με τις σχολες και τα μορια,γιατι "Πολιτικο" δεν το βλεπω πουθενα).

ΜΜΕ ναι μεν εχεις πολλες επιλογες,αλλα "παιζει" πολυ μεσο (και οχι μονο στην TV),αλλα ας μην λαβουμε αυτο υπ'οψιν και παλι 1)εχω να ασχοληθω με αγγλικα 3 χρονια .Ναι μεν ξερω,αλλα μου λενε κατι για επιπεδοου Proficiency και ταραζομαι 2)ποσοι και ποσοι δημοσιογραφοι (TV,radio,τυπος) ζουν για χρονια με 700 ευρω.Αν και οποια σχολη και αν επιλεξω θα το ψαξω για μεταπτυχιακο. :)

Δυσκολα τα πραγματα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Νομικη δεν ξερω αν μπορω να πιασω.Ειμαι για να γραψω γυρω στο 16-17.
Δεν ξερω ομως αν μπορω απο το Πολιτικο τμημα της νομικης ,που εχει 16800 μορια στο περιπου.
(αν καποιος μπορει να μου πει πως λεγεται αυτο το τμημα ακριβως,για να το αναζητησω στη λιστα με τις σχολες και τα μορια,γιατι "Πολιτικο" δεν το βλεπω πουθενα).

Eμ τις πολιτικες επιστημες εννοεις; :confused:
ή βλακεια ειπα? :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Kαι τι έχει καλές προοπτικές από θεωρητική??

Το μετανιώνω κάθε μέρα που διάλεξα αυτή την κατεύθυνση.

Από τις μισές σχολές βγαίνουν φιλόλογοι. (Ιστορικό-Αρχαιολογικό,ΦΠΨ,Φιλοσοφική και Φιλολογία) Ντάξει φτάνει πια,έλεος. Η μισή Ελλάδα φιλόλογοι. Την Κοινωνιολογία,δεν θα την σχολιάσω,πραγματικά δεν υπάρχει τίποτα για να κάνεις μετά από όσο ξέρω.

Μόνο η Ψυχολογία αξίζει για μένα από το πρώτο πεδίο αλλά η επαγγελματική αποκατάσταση είναι αμφίβολη.

Μετά τα παραϊατρικά από το 3ο πεδίο,έχουν όλα απορρόφηση. Ειδικά τα ΤΕΙ.

Εγώ τουλάχιστον έχω προσανατολιστεί σε αυτά τα επαγγέλματα,όπως και πολλά παιδιά απο θεωρητική ακόμα.

Και σκεπτόμενη να ξαναδώσω κάποια στιγμή,ακόμα και 17-18.000 μόρια να βγάλω,πάλι ΤΕΙ θα δηλώσω,γιατί πραγματικά στα άλλα δεν υπάρχει τίποτα.

Τώρα για αυτά που λέτε, ΜΜΕ και λοιπά,δεν γνωρίζω καθόλου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Νομικη δεν ξερω αν μπορω να πιασω.Ειμαι για να γραψω γυρω στο 16-17.
Δεν ξερω ομως αν μπορω απο το Πολιτικο τμημα της νομικης ,που εχει 16800 μορια στο περιπου.
(αν καποιος μπορει να μου πει πως λεγεται αυτο το τμημα ακριβως,για να το αναζητησω στη λιστα με τις σχολες και τα μορια,γιατι "Πολιτικο" δεν το βλεπω πουθενα).

ΜΜΕ ναι μεν εχεις πολλες επιλογες,αλλα "παιζει" πολυ μεσο (και οχι μονο στην TV),αλλα ας μην λαβουμε αυτο υπ'οψιν και παλι 1)εχω να ασχοληθω με αγγλικα 3 χρονια .Ναι μεν ξερω,αλλα μου λενε κατι για επιπεδοου Proficiency και ταραζομαι 2)ποσοι και ποσοι δημοσιογραφοι (TV,radio,τυπος) ζουν για χρονια με 700 ευρω.Αν και οποια σχολη και αν επιλεξω θα το ψαξω για μεταπτυχιακο. :)

Δυσκολα τα πραγματα!!!

Είναι Πολιτικής Επιστήμης και Δημόσιας Διοίκησης (https://www.pspa.uoa.gr/node.php?n=home) , αυτό είναι σίγουρα πιο βατό σε μόρια.

Για τα τμήματα ΜΜΕ, δεν είναι έτσι τα πράγματα. Αφενός, δεν βγαίνεις μόνο δημοσιογράφος. Από κει και πέρα, δεν παίζει μέσο, εκτός αν θες να δεις τη μούρη σου σε πρωινάδικο. Η δημοσιογραφία είναι πένα. Αν είσαι καλός, θα γίνεις ανάρπαστος. Επίσης, η δημοσιογραφία είναι τρέξιμο. Αν κάνεις πολύ καλό ρεπορτάζ, θα γίνεις πάλι ανάρπαστος. Αγγλικά χρειάζεσαι στις πανελλαδικές, σαν ειδικό μάθημα, του οποίου το επίπεδο είναι βατό.

Νομίζω ότι τα βλέπεις τραγικά και δεν είναι...Ειδικά σε αυτόν τον τομέα που μπορώ να σου πω γιατί...εκεί είμαι!!;)
Να κάνεις μεταπτυχιακό στη δημοσιογραφία...απλά δεν υπάρχει...!!!Έχεις χάσει όλες τι βάσεις που δεν μπορείς να πάρεις σε ένα χρόνο του μεταπτυχιακού!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top