fortisimo

Νεοφερμένος

Η fortisimo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή). Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Είναι πολύ σημαντικό να σημειωθεί του ότι οι 8 από τις 9 βασικές ειδικότητες του ΤΕΕ, είναι οι 8 από τις 9 Σχολές του ΕΜΠ (εκτός από τη ΣΕΜΦΕ φυσικά). Η μόνη ειδικότητα που είναι βασική και δεν υπάρχει ως Σχολή στο ΕΜΠ, είναι αυτή των Ηλεκτρονικών. Και το οξύμωρο είναι ότι υπάρχει και βασική ειδικότητα Μηχανολόγων ΚΑΙ βασική ειδικότητα Ναυπηγών. Γίνεται επομένως κατανοητή η "φιλία" μεταξύ ΕΜΠ-ΤΕΕ. Αυτό πρέπει να ληφθεί ως κριτήριο στην τελική σου επιλογή.

Ευχαριστώ πολύ για το εξαιρετικά κατατοπιστικό μήνυμα!
Αν δεν σας κουράζω πολύ θα ήθελα να ρωτήσω δυο πράγματα ακόμα σχετικά:

1) Με ποιόν τρόπο να πάρω υπόψη τη σχέση ΤΕΕ-ΕΜΠ; Ως πλεονέκτημα των ανίστοιχων τμημάτων ή ως πλασματικό πλεονέκτημα και συνεπώς να επιλέξω ανεξάρτητα απο αυτά; Υποθέτω το πρώτο αλλά ρωτάω για επιβεβαίωση...

2) Το τμήμα Μηχανικών ΗΥ της Πάτρας πως συγκρίνεται με αυτό του Βόλου; Οι τηλεπικοινωνίες δεν είναι ισχυρό πλεονέκτημα;
Επίσης πως συγκρίνεται με το πληροφορικής και τηλεπικοινωνιών του Καποδιστριακού; Υποθέτω ότι μάλλον άσχετα μεταξύ τους θα είναι (πολυτεχνική vs πανεπιστημιακή σχολή) αλλά θα ήθελα να μάθω μήπως το Καποδιστριακό έχει κάποιο ισχυρό θετικό χαρακτηριστικό που θα πρέπει να αξιολογήσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

InF3XioN

Νεοφερμένος

Ο InF3XioN αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 77 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ για το εξαιρετικά κατατοπιστικό μήνυμα!
Αν δεν σας κουράζω πολύ θα ήθελα να ρωτήσω δυο πράγματα ακόμα σχετικά:

1) Με ποιόν τρόπο να πάρω υπόψη τη σχέση ΤΕΕ-ΕΜΠ; Ως πλεονέκτημα των ανίστοιχων τμημάτων ή ως πλασματικό πλεονέκτημα και συνεπώς να επιλέξω ανεξάρτητα απο αυτά; Υποθέτω το πρώτο αλλά ρωτάω για επιβεβαίωση...

2) Το τμήμα Μηχανικών ΗΥ της Πάτρας πως συγκρίνεται με αυτό του Βόλου; Οι τηλεπικοινωνίες δεν είναι ισχυρό πλεονέκτημα;
Επίσης πως συγκρίνεται με το πληροφορικής και τηλεπικοινωνιών του Καποδιστριακού; Υποθέτω ότι μάλλον άσχετα μεταξύ τους θα είναι (πολυτεχνική vs πανεπιστημιακή σχολή) αλλά θα ήθελα να μάθω μήπως το Καποδιστριακό έχει κάποιο ισχυρό θετικό χαρακτηριστικό που θα πρέπει να αξιολογήσω.
Απαντώντας στο 2, μην κρίνεις από τις ονομασίες των Τμημάτων. Το πρόγραμμα σπουδών μας ασχολείται όπως είπα με όλο τα φάσμα ΤΠΕ. Επομένως περιλαμβάνει και Τηλεπικοινωνίες/Δίκτυα. Συγκριτικά με του Βόλου, έχουμε πολύ μεγάλες ομοιότητες. Μάλιστα είχε προταθεί πέρυσι στη Σύγκλητο, να εισαχθεί ο όρος των "Δικτύων" στην ονομασία του Τμήματος. Για ιστορικούς λόγους (πρώτο Τμήμα Πληροφορικής), αυτό απορρήφθηκε από τον Πρόεδρο του Τμήματος.
Όσον αφορά το Καποδιστριακό, τα τελευταία χρόνια έχει μπει δυναμικά στο χώρο, ωστόσο στα τετραετή, το πρόγραμμα σπουδών περιλαμβάνει περίπου από 50% έως (βαριά) το 75% των μαθημάτων από τα περισσότερα Πολυτεχνικά. Εμβαθύνουν στη Θεωρητική Πληροφορική, αλλά γενικότερα στο Λογισμικό/Υλικό είναι πολύ πιο περιορισμένοι. Να επιλέξεις τετραετές αν σε ενδιαφέρει μόνο το -Θεωρητικό- επίπεδο, και απορρήπτεις το Τεχνολογικό και το Εφαρμοσμένο. Μεταξύ τετραετών, καλύτερα να επέλεγες το "Επιστήμης Υπολογιστών" στο Ηράκλειο.

Το 1 είναι πολύ σημαντικό, για διάφορους λόγους. Το ΕΜΠ ήταν το πρώτο Πολυτεχνείο στην Ελλάδα, με ιστορία πάνω από 100 χρόνια. Συνεπώς το όργανο του ΤΕΕ δημιουργήθηκε από απόφοιτους του ΕΜΠ, που ήθελαν να εγκαθιδρύσουν τον κλάδο των Μηχανικών, ως ένα πολύ ισχυρό κλάδο στηην Ελλάδα. Το μεγαλύτερο ποσοστό Διπλωματούχων Μηχανικών είναι απόφοιτοι του ΕΜΠ, γεγονός που όπως και να το κάνεις έχει τα θετικά του. Διάφορα δελτία που εκδίδει το ΤΕΕ με αναφορά στην τριτοβάθμια εκπαίδευση, κάνει ρητή αναφορά ως "το ΕΜΠ και οι υπόλοιπες Πολυτεχνικές Σχολές" (Πολυτεχνείο Κρήτης??). Μπορείς να δεις πόσες ειδικότητες υπάρχουν αυτή τη στιγμή στην Ελλάδα, οι οποίες αποτελούν ΝΕΕΣ ειδικότητες, υπαγόμενες στις βασικές. Αν όμως κάποιες από αυτές τις ειδικότητες ήταν Σχολές του ΕΜΠ, θα ήταν δεδομένο ότι μέσα σε πολύ λίγο χρόνο θα αναγνωρίζονταν ως βασικές.
Αυτόν τον καιρό συζητάται η είσοδος των αποφοίτων της ΣΕΜΦΕ στο ΤΕΕ :clapup::clapup::clapup::confused::worry::wall:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Queen

Νεοφερμένος

Η Queen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Παιδιά, μπορεί να μου πει κάποιος που περνάει ένας που έβγαλε 13.000????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ezlen

Νεοφερμένος

Ο Jim Z. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Μεσολόγγι (Αιτωλοακαρνανία). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Καλησπέρα στην κοινότητα του ischool!

Έχοντας λάβει τα αποτελέσματα των Πανελληνίων (18424 στο 4ο), σκέφτομαι σαν 1η επιλογή να βάλω το ΗΜΤΥ (Πάτρα) ή το CEID (μετά θα ακολουθήσουν διάφορα τμήματα Πληροφορικής τα οποία λογικά θα είναι αχρείαστα).

Το πρόβλημα μου είναι το εξής:
Έχοντας ψάξει (όχι και πολύ) τις 2 αυτές σχολές καταλήγω με μεγάλη σιγουριά πως θέλω CEID καθ' ότι ενδιαφέρομαι καθαρά για τα περί των Η/Υ κι από ότι είδα στο ΗΜΤΥ, 3/5 χρόνια είναι καθαρά ηλεκτρολογία (κάτι που με συγκινεί λίγο έως καθόλου ως προοπτική). Τον τελευταίο καιρό είχα κατασταλάξει σχεδόν πως πάμε κατευθείαν για CEID, αφού από όσα διάβασα, άκουσα, έψαξα το τμήμα είναι πολύ καλό από όλες τις απόψεις και το κυριότερο είναι αυτό που με εκφράζει 100% και μου αρέσει.

Όμως, συζητώντας με τον καθηγητή Πληροφορικής μου σήμερα, μου είπε πως (στον Ελληνικό χώρο) ο προγραμματισμός δεν έχει ιδιαίτερη ανάπτυξη με αποτέλεσμα να υπάρχει πιθανότητα ανεργίας ή γενικότερα "σχετικά" χαμηλών αμοιβών (συγκριτικά με τον κόπο και την δουλειά που θα καταβάλλεις), απαιτώντας μια 15ετία ώστε να φτάσεις σε "υψηλά" μισθολογικά κλιμάκια.

Εν ολίγοις λοιπόν δεν ξέρω τι να διαλέξω. Από τη μια η επιθυμία μου με βάση το αντικείμενο κλπ είναι καθαρά το CEID, από την άλλη τίθεται το θέμα της επαγγελματικής αποκατάστασης που είναι εξίσου σημαντικό. Διότι (θεωρητικά μιλώντας, γιατί πρακτικά δεν γνωρίζω) το ΗΜΤΥ σου ανοίγει και τον κλάδο της Ηλεκτρολογίας σαν πιθανή επιλογή που δε νομίζω πως είανι αδέξιος, ενώ το CEID σε περιορίζει καθαρά στα περί Η/Υ τα οποία (σύμφωνα με τον καθηγητή μου) είναι κάπως εγκλωβισμένα στην Ελλάδα με μικρές προοπτικές εξέλιξης του αντικειμένου.

Ποια η γνώμη σας για κάθε σχολή (από πλευρά οργάνωσης, αλλά και από πλευρά αποκατάστασης κλπ) και τι τελικά συμβουλέυετε να επιλέξω.

Ευχαριστώ

ΥΓ. Δεν τίθεται θέμα περί Δημοσίου ή διορισμού ως καθηγητή Πληροφορικής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

shikabalas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πολύκαστρο (Κιλκίς). Έχει γράψει 328 μηνύματα.
Απο αυτα που λες,καταλαβαινω οτι σε "τραβαει" πιο πολυ το αντικειμενο των Η/Υ,ενω η ηλεκτρολογια σου ειναι ψιλοαδιαφορη.Δεν βλεπω το λογο λοιπον για να πας ΗΜΤΥ.Ναι,οκ,μπορεις να ασχοληθεις με περισσοτερα πραγματα ισως,αλλα τι να το κανεις αν σου αρεσουν μονο οι υπολογιστες?Στη θεση θα πηγαινα CEID.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ezlen

Νεοφερμένος

Ο Jim Z. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Μεσολόγγι (Αιτωλοακαρνανία). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Απο αυτα που λες,καταλαβαινω οτι σε "τραβαει" πιο πολυ το αντικειμενο των Η/Υ,ενω η ηλεκτρολογια σου ειναι ψιλοαδιαφορη.Δεν βλεπω το λογο λοιπον για να πας ΗΜΤΥ.Ναι,οκ,μπορεις να ασχοληθεις με περισσοτερα πραγματα ισως,αλλα τι να το κανεις αν σου αρεσουν μονο οι υπολογιστες?Στη θεση θα πηγαινα CEID.
Ναι, απλά εκεί ει΄σερχεται το πρόβλημα που περιέγραψα περί επαγγελματικής αποκατάστασης, αμοιβών κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

shikabalas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πολύκαστρο (Κιλκίς). Έχει γράψει 328 μηνύματα.
Προσωπικα,καλυτερα να καταπιαστεις με κατι που το γουσταρεις και ας αργησεις να βρεις δουλεια,παρα με κατι που δεν σε συγκινει και απλα ΙΣΩΣ σου προσφερει καλυτερη αποκατασταση.

Και να τονισω βεβαια οτι ο κλαδος την πληροφορικης δυσκολα να κορεστει στο μελλον.Ειναι μια επιστημη που συνεχως εξελισσεται,ολο και καπου θα βρεις να εργαστεις.Και δεν το λεω επειδη θα το επιλεξω,ισα-ισα μαλλον το απορριπτω γιατι περισσοτερο βλεπω τον υπολογιστη σαν χομπι,οχι σαν δουλεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Onair

Νεοφερμένος

Ο Onair αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Καλησπέρα, μετά και την σημερινή ανακοίνωση των αποτελεσμάτων, όπου τα πήγα αρκετά καλά ώστε να μπορώ
να περάσω σε οποιαδήποτε σχολή του 2ου, 4ου επιστημονικού πεδίου θέλω, πήρα την απόφαση να ανοίξω αυτό
το θέμα, για να ακούσω τις συμβουλές σας ως προς το που πρέπει τελικά να περάσω όσον αφορά την επαγγελματική
αποκατάσταση και μόνο
.
Η αλήθεια είναι πως δεν έχω καμία απολύτως προτίμηση και πως δεν έχω αναστολές να περάσω οπουδήποτε.
Περιμένω, λοιπόν, να μου πείτε, εσείς που θα περνάγατε ώστε να μπορείτε πλέον να ανταπεξέλθετε στις απαιτήσεις της
αγοράς εργασίας :worry::worry:

(Είστε ατελείωτα μανάρια!!! :redface::redface:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xarisgr

Νεοφερμένος

Ο χαρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Καρδίτσα (Καρδίτσα). Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Παιδια χρειαζομαι την βοηθεια σας .Φετος τελειωσα και εβγαλα 11700 μορια στο 4ο και 12558 στο 5ο και θα ηθελα να μου πειτε σε ποιες σχολες μπορω να παω με αυτο τον βαθμο. Κατα προτειμηση στην θεσσαλονικη αλλα εαν ειναι και καμια αλλη σχολη θα το σκεφτω.Να ξερεται πως εχω μια κληση προς τις τεχνολογικες σχολες (αυτοματισμου, πληροφορικη, κ.τ.λ). ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ...........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sakaros

Νεοφερμένος

Ο Θάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 80 μηνύματα.
θα σου συνιστουσα τεχνολογια τροφιμων...αρκετα καλη επαγγελματικη αποκατασταση κ ενδιαφερουσα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

summer life

Νεοφερμένος

Ο summer life αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 114 μηνύματα.
παιδια επειδη εχω τρελαθει να ψαχνω για σχολες. με 16830 μορια εχετε να προτεινετε καμια καλη σχολη με επαγγελματικη αποκατασταση. με ενδιαφερει λιγο η μηχανολογια και οι υπολογιστες αλλα δεν ξερω. οποιος ξερει και εχει να προτεινει κατι που να αρμοζει στο βαθμο μου ας βοηθησει γιατι εχω μπερδευτει. :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Τ
παιδια επειδη εχω τρελαθει να ψαχνω για σχολες. με 16830 μορια εχετε να προτεινετε καμια καλη σχολη με επαγγελματικη αποκατασταση. με ενδιαφερει λιγο η μηχανολογια και οι υπολογιστες αλλα δεν ξερω. οποιος ξερει και εχει να προτεινει κατι που να αρμοζει στο βαθμο μου ας βοηθησει γιατι εχω μπερδευτει. :worry:
Τι κατευθυνση ησουν?Εχεις σκεφτει χημικο ποτε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ZETAXA

Δραστήριο μέλος

Η ZETAXA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
θελω να ρωτησω ποια ειναι η διαφορα στις τρεις φιλολογιες Θεσσαλονικης
αν ξερει καποιος να μου πει γιατι δε ξερω ποια να επιλεξω σαν πρωτη επιλογη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

oasis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η oasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 336 μηνύματα.
Παιδιά, μπορεί να μου πει κάποιος που περνάει ένας που έβγαλε 13.000????


Πεδίο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,894 μηνύματα.
παιδια επειδη εχω τρελαθει να ψαχνω για σχολες. με 16830 μορια εχετε να προτεινετε καμια καλη σχολη με επαγγελματικη αποκατασταση. με ενδιαφερει λιγο η μηχανολογια και οι υπολογιστες αλλα δεν ξερω. οποιος ξερει και εχει να προτεινει κατι που να αρμοζει στο βαθμο μου ας βοηθησει γιατι εχω μπερδευτει. :worry:

Κοίτα καμία σοβαρή επιστήμη και όχι καμία με τίτλους τρένα και εφφέ ώστε με κάποιο μεταπτυχιακό να έχεις σαφείς εργασιακές "πόρτες" και όχι αοριστολογίες. Σκέψου και αυτή που προτείνει ο συνάδελφος gianniskeeper.

Εναλλακτικά πολύ καλές σχολές στο φάσμα αυτών των μορίων που έχεις, είναι:
- φυσικό
- μαθηματικό
όπου είναι μερικές από τις πολύ σοβαρές επιστήμες (με την κυριολεκτική έννοια του όρου) όπου θα διαβάσεις για να πάρεις πτυχίο. Το πτυχίο αυτών των σοβαρών επιστημών θα είναι σοβαρό χαρτί όπου λίγοι θα μπορούν (από όσους το έχουν) να το στηρίξουν επιστημονικά. Τα μόρια που έχουν δεν δείχνουν το μέγεθος της σημασίας τους και το επίπεδο γνώσης. Θα έλεγα ότι είναι αντιστρόφως ανάλογα για την Ελλάδα, αφού στην Ελλάδα σκεφτόμαστε με λογική αρπαχτής και όχι μόρφωσης και παιδείας, γι' αυτό και πάμε κατά διαόλου. Να ξέρεις ότι με πτυχίο θετικού επιστήμονα (π.χ. μαθηματικού, χημικού,..κτλ) ουδείς επίνασε παγκοσμίως εφόσον το συνδύασε με κάποια επιμόρφωση μεταπτυχιακού επιπέδου. Τώρα τα άλλα που λένε στην Ελλάδα, περί πρωτοκλασσάτη σχολή, τα ακούω βερεσέ....και πλέον απέχω από τις αρρωστημένες επιδειξιομανίες των ανώριμων λυκειόπαιδων και της ανώριμης Ελληνικής κοινωνίας. Με κούρασαν διότι ουσία μηδέν. Πολλή μιζέρια η χώρα μας. Όλοι θέλουν να δουλέψουν....αλλά κανείς δεν δουλεύει...Πρωτοποριακό φαινόμενο και αυτό Ελληνικής προέλευσης.

Η επαγγελματική αποκατάσταση είναι το τελευταίο που πρέπει να σε απασχολεί. Καταρχάς θα πρέπει να σου αρέσει αυτό που θα σπουδάσεις και να δωθείς σε αυτό για 4 ή 5 ή 6 + χρόνια. Η λογική να περάσω κάπου, να αράξω, να καώ και να βρω ροδοστολισμένη δουλειά μετά δεν υπάρχει. Αν υπάρχει, πες μου και μένα να δώσω κατακτήριες και περάσω εκεί, μπας και λύσω το βιοποριστικό μου ή καλύτερα μπας και αποκατασταθώ για τα υπόλοιπα 60 χρόνια μου. :D :D

Καλή επιτυχία σε ότι και αν αποφασίσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

oasis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η oasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 336 μηνύματα.
θελω να ρωτησω ποια ειναι η διαφορα στις τρεις φιλολογιες Θεσσαλονικης
αν ξερει καποιος να μου πει γιατι δε ξερω ποια να επιλεξω σαν πρωτη επιλογη!

Πρώτα είναι καλύτερα να βάλεις καθαρή φιλολογία γιατί θα ανταπεξέλθεις πιο εύκολα σε διαγωνισμούς ΑΣΕΠ για το μέλλον αλλά και θα γνωρίζεις καλύτερα το αντικείμενο. Από φιλοσοφία και ιστορικό-αρχαιολογικό δανείζεσαι μαθήματα απ' της φιλολογίας αλλά θεωρώ τις γνώσεις ανεπαρκείς, προσωπική εκτίμηση. Θα πρέπει όμως να κατασταλάξεις στο τι θέλεις πρώτα και ποιά θα είναι για εσένα πιο βατή σχολή (μην γίνεις και αιώνια φοιτήτρια!) γιατί το ιστορικό-αρχαιολογικό έχει πραγματικά τόμους ιστορίας και η φιλολογία είναι εξίσου δύσκολη σχολή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

oneil300

Νεοφερμένος

Ο oneil300 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
παιδια εχω βγαλει 19201 θελω πολυτεχνια. εχετε να προτεινετε τιποτα αναμεσα σε πολιτικων/ναυπηγων/μηχανολογων/ηλεκτρολογων μηχανικων?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kyriakos_92

Νεοφερμένος

Ο kyriakos_92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Καλησπέρα Παιδιά,
Είμαι θεωρητική κατεύθηνση κι έχω γράψει 15536 μόρια! Θέλω Φιλολογία. Πιστεύετε ότι μπορώ να περάσω; Έστω στην Κομοτηνή...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

oasis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η oasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 336 μηνύματα.
Καλησπέρα Παιδιά,
Είμαι θεωρητική κατεύθηνση κι έχω γράψει 15536 μόρια! Θέλω Φιλολογία. Πιστεύετε ότι μπορώ να περάσω; Έστω στην Κομοτηνή...

Άνετα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fortisimo

Νεοφερμένος

Η fortisimo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή). Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Τελικά έπιασα 19.100 στο 4ο και 19.300 στο 5ο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top