laraska

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο laraska αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 223 μηνύματα.
Εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω που χρειάζεται η Φυσικοχημεία.Επίσης οι απόφοιτοι δεν γράφονται στο ΤΕΕ απο όσο ξέρω.

οντως η πρωτη που παρεθεσα οχι , αλλα η δευτερη ,στη σειρα , ναι .Αλλα ομως παρ'ολα αυτα παρεχει , μακροπροθεσμα , την δυνατοτητα για μια αξιολογη καριερα https://fmesite.aegean.gr/Επαγγελματικές-προοπτικές
Η τριτη αν και δεν ''τραβαει'' λογω δυσκολιας παλι δεν χρειαζεται και πολλες συστασεις .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wolfie

Δραστήριο μέλος

Ο Wolfie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 501 μηνύματα.
Ναι, καμια αντίρρηση για τα αλλα δυο τμήματα αλλα νομίζω ότι είναι λίγο off topic αφού όσοι έχουν ποστάρει εδώ ρωτάνε για οικονομικές σχολες και ειδικά του πέμπτου πεδίου.

Είσαι φοιτητής στο τμήμα Μηχανικών Οικονομίας?Η αλήθεια είναι ότι την συγκεκριμένη σχολη δεν την έχω σε μεγάλη υπόληψη επειδή από όσο ξέρω ούτε στο ΤΕΕ γράφονται οι απόφοιτοι αλλα ούτε στο Οικονομικό Επιμελητήριο και γενικά δεν μου φαίνονται ξεκάθαρα τα επαγγελματικά δικαιώματα της σχολης.Το πρόγραμμα σπουδών πάντως αν και το θεωρώ κάπως άσχετο με τους στόχους του τμήματος μου φαίνεται αρκετά ενδιαφέρον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wolfie

Δραστήριο μέλος

Ο Wolfie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 501 μηνύματα.
Εδώ είμαστε.Στο τμήμα στην Μυτιλήνη είναι η αδερφή μου και μάλιστα την είχε βάλει και σαν πρώτη επιλογή.Το τμήμα είναι αρκετά καλο και από πρόγραμμα σπουδών αλλα και επαγγελματική αποκατάσταση.Αν σε ενδιαφέρουν νέες τεχνολογίες πιστεύω ότι είναι η καλύτερη σχολη.Επίσης σε λίγο καιρό η σχολη θα μετονομαστεί σε Πολιτισμική Πληροφορική ή κάτι τέτοιο οποτε θα αυξηθεί και η ζήτηση της αλλα και τα επαγγελματικά δικαιώματα.

Όσον αφορά τώρα το τμήμα της Κέρκυρας επειδή κέρκυρα σπουδάζει ο κολλητός μου και έχω γνωρίσει και φοιτητές από το τμήμα τεχνών δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα.Βασικά σαν πόλη είναι τέλεια αλλα στο συγκεκριμένο τμήμα υπάρχουν παρα πολλές ελλείψεις.Πιο συγκεκριμένα από το πρόγραμμα σπουδών που θα δεις στο site της σχολης τα περισσότερα μαθήματα δεν είναι διαθέσιμα.Επίσης όλα τα μαθήματα είναι μονο θεωρία και καθόλου πρακτική(αυτό ισχύει και για το τμήμα Πληροφορικής).Γενικότερα τα δυο τεχνολογικά τμήματα του Πανεπιστημιου είναι αρκετά παραμελημένα σε σχέση με τα θεωρητικά(μεταφραστικό,ιστορικό κτλ).

Για το ΤΕΙ Γραφιστικής δεν ξέρω και πολλά αλλα σίγουρα έχει επαγγελματική αποκατάσταση.Αν έχεις δώσει σχέδιο και το φτάνεις μάλλον είναι καλύτερη επιλογή τουλάχιστον από το Τεχνών.

ΥΓ: Παίζει να άργησα λίγο να ποστάρω ε? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Οι σχολες που θες απο οσο ξερω δεν εχουν καλη επαγγελματικη αποκατασταση..Και η αρχιτεκτονικη ειναι πολυ δυσκολος στοχος και παλι δεν βρισκεις ευκολα δουλεια..Εγω θα ημουν υπερ να μεινεις στο φυσικο αφου περασες αλλα αν δεν θες θα σου ελεγα να επιλεξεις καθηγητικη σχολη...Ενα ωραιοτατο χημικο η κατι παρομοιο...Επισης,υπαρχει μια σχολη οικιακης οικονομιας(χαροκοπειο)την οποια νομιζω θα πιασεις ανετα αφου καταφερες να μπεις φυσικο.Ειναι ενδιαφεροντες οι σπουδες(εχουν σχεση με τη διατροφη,την οικογενεια,την ενδυμασια κλπ.) και η επαγγελματικη αποκατασταση ειναι καλη..Απο οσο θυμαμαι μια καθηγητρια οικιακης που γνωριζω στα 28 της εχει δουλεψει ηδη 5 χρονια και σε σχολειο πολυ κοντα στο σπιτι της(μετακινειται με τα ποδια)...Αρα νομιζω ειναι καλη επιλογη..Αλλα αν δεν θες..

Αλλα αν εισαι σιγουρος οτι θες να ξαναδωσεις,δες πρωτα ποσα μορια θα βγαλεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stratis

Νεοφερμένος

Ο stratis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
μολις αποφοιτησα κ ειμαι σε διαδικασια επιλογησ σχολης..εχω μαζεψει 17.036 στο 4ο πεδιο κ αναζης σχολη..υπαρχει επαγελματικη απκατασταση λογο οικογενειακησ επιχειρησης σε σχολες ηλεκτρολογιας και μηχανολογιας..ομςσ δε 8ελω να φιγω απο αθηνα..οποιος μπορει να βοηθησει σχετικα με δικαιωματα υπογραφης εγκαταστασης ανελκυστηρων θα ημοθν ευγγνωμων..δηλαδη κατα ποσο ενασ ηλεκτρολογος ή μηχανολογοσ τει μπορει να υποστιρι3ει μια τετοια ενεργεια..οσο ιο σιντομα respond..7ιουνιου μηχανογραφικο!!!!!!!!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.
Πηγενε ΤΕΙ Μηχανολογιας ή Ηλεκτρολογιας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

geogytheio

Νεοφερμένος

Ο giorgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γύθειο (Λακωνία). Έχει γράψει 118 μηνύματα.
προτεινω εμπ σεφμε η μηχανικος μεταλλουργειων.επισης καμια σχολη πληροφορικης πιανεις απο αθηνα οπα και χαροκοπειο....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

HearTEyeD

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο HearTEyeD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Μεταξύ Μηχανολόγου και Ηλεκτρολόγου για ασανσέρ καλοριφέρ κλπ καλύτερα Μηχανολόγος. ΕΜΠ δεν πιάνεις προφανώς αλλά αν θες μπορείς να δηλώσεις τους Μηχανολόγους στην Κοζάνη. Αλλά αν δεν θες να φύγεις από Αθήνα, ΤΕΙ Πειραιά, Μηχανολογία. Σίγουρα έχουν αρκετά λιγότερο ισχυρή υπογραφή από έναν ΑΕΙ αλλά γι' αυτά νομίζω πως επαρκούν. Στην χειρότερη μπορείς να δώσεις μετά κατατακτήριες για ΑΕΙ. Περισσότερες πληροφορίες για δικαίωμα υπογραφής μάλλον θα βρεις στο ΤΕΕ (Τεχνικό Επιμελητήριο Ελλάδας).
Όσον αφορά την ΣΕΜΦΕ, σχολές Πληροφορικής και Μεταλειολόγος....καμιά σχέση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kotsos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 351 μηνύματα.
καλυτερα να ψαξεις στα site στων σχολων που ισως σε ενδιαφερουν και να δεις το αντικειμενο σπουδων και τα μαθηματα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rex

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αναστάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Χαϊδάρι (Αττική). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
Μεταξύ Μηχανολόγου και Ηλεκτρολόγου για ασανσέρ καλοριφέρ κλπ καλύτερα Μηχανολόγος. ΕΜΠ δεν πιάνεις προφανώς αλλά αν θες μπορείς να δηλώσεις τους Μηχανολόγους στην Κοζάνη. Αλλά αν δεν θες να φύγεις από Αθήνα, ΤΕΙ Πειραιά, Μηχανολογία. Σίγουρα έχουν αρκετά λιγότερο ισχυρή υπογραφή από έναν ΑΕΙ αλλά γι' αυτά νομίζω πως επαρκούν. Στην χειρότερη μπορείς να δώσεις μετά κατατακτήριες για ΑΕΙ. Περισσότερες πληροφορίες για δικαίωμα υπογραφής μάλλον θα βρεις στο ΤΕΕ (Τεχνικό Επιμελητήριο Ελλάδας).
Όσον αφορά την ΣΕΜΦΕ, σχολές Πληροφορικής και Μεταλειολόγος....καμιά σχέση!

+1:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

reaperpeter

Νεοφερμένος

Ο reaperpeter αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια σας...Μολις αποφοιτησα και εγω και εβγαλα 16517 μορια στο 2ο και το 4ο πεδιο..!!Θελω να μου προτεινετε σχολες,αν γινετε, τις οποιες κατα πασ πιθανοτητα θα πιασω με την φετινη ανοδο των βασεων..Βεβαια εγω αυτο που πραγματικα θελω ειναι να παω στην Ακαδημια Εμπορικου Ναυτικου,η βαση της οποιας ειναι 8900 μορια!!!Τι μου προτεινετε να κανω....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
Εγώ προτείνω να κυνηγήσεις το όνειρο σου και όχι να πεις κρίμα τα τόσα μόρια...Καλύτερα να κάνεις μια δουλειά που θα σου αρέσει πραγματικά και όχι να την κάνεις από αγγαρία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sakoulias

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Σακης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Εγώ προτείνω να κυνηγήσεις το όνειρο σου και όχι να πεις κρίμα τα τόσα μόρια...Καλύτερα να κάνεις μια δουλειά που θα σου αρέσει πραγματικά και όχι να την κάνεις από αγγαρία!

+1000
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stratis

Νεοφερμένος

Ο stratis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
καταρχην ευχαριστω για τισ απαντησεις..απλα θελς κσανα μια γνωμη..ενιμερωθηκα για ενα τμημα στ πολυτεχνειο στ χανια το οποιο αναγνωριζει δικαιωματα μηχανολογου..ακσιζει τον κοπο να φιγω απο εδω..ενω δεν ηταν στισ επιλογεσ μου..
-----------------------------------------
μολις αποφοιτησα κ ειμαι σε διαδικασια επιλογησ σχολης..εχω μαζεψει 17.036 στο 4ο πεδιο κ αναζης σχολη..υπαρχει επαγελματικη απκατασταση λογο οικογενειακησ επιχειρησης σε σχολες ηλεκτρολογιας και μηχανολογιας..ομςσ δε 8ελω να φιγω απο αθηνα..οποιος μπορει να βοηθησει σχετικα με δικαιωματα υπογραφης εγκαταστασης ανελκυστηρων θα ημοθν ευγγνωμων..δηλαδη κατα ποσο ενασ ηλεκτρολογος ή μηχανολογοσ τει μπορει να υποστιρι3ει μια τετοια ενεργεια..οσο πιο σιντομα respond..!!!!!!!!!!!!!!!!
ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

efim18

Νεοφερμένος

Η efim18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 108 μηνύματα.
1) παιδ/κά: καλα τα σημερινα δεδομενα αλλα δεν ξερω σε 4-5 χρονια τι γινεται. επιπλεον αν δεν διοριστω με τον πρωτο ασεπ παει χαθηκα! επισης, η σχολη εχει μαθηματικα που δεν ξερω αν μπορω να περασω!
2) νομικη: ανοιγει πορτες αλλα δυσκολη η αποκατασταση πρακτικα.
3) νοσηλευτικη: ονειρο μου ηταν να σπουδασω ιατρικη αλλα με φαγανε τα μαθηματικα και οι παλιοφυσικες...την πιανω απο το 3ο πεδιο αλλα φοβαμαι μηπως δεν περασω τα μαθηματα...εχει ομως και αποκατασταση.
4) αγγλικη φιλολογια: τα αγγλικα ηταν αυτο που ονειρευομουν να σπουδασω ( περα απο ιατρικη που ξερω οτι δε θα μπορουσα ποτε) και παντα τα λατρευα! απο την αλλη, να διοριστεις και να ζεις εν πασει περιπτωσει με αξιοπρεπη μισθο ειναι κομματακι δυσκολο...σαν τους φιλολογους αν και λιγο ευκολοτερος ο διορισμος στο δημοσιο ( αναλογια 1/19)...
και ιδου το καυτο ερωτημα: τι να κανω βρε παιδια? ειπα να ξεκολλησω απο το διπολο παιδ/κα ή νομικη και να βαλω και τα ενδιαφεροντα μου μεσα! ας βοηθησει καποιος!! ημαρτον, δε μπορω με αυτο το μηχανογραφικο!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
Εσενα τι σου αρεσει περισσοτερο; περα απο επαγγελματικη αποκατασταση κλπ

Εχεις μιλησει με αποφοιτους των τμηματων αυτων;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

efim18

Νεοφερμένος

Η efim18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Εσενα τι σου αρεσει περισσοτερο; περα απο επαγγελματικη αποκατασταση κλπ

Εχεις μιλησει με αποφοιτους των τμηματων αυτων;
απο νομικη και παιδαγωγικα ασε τι να λεμε...απο τις αλλες οχι! καλη ιδεα!τα 2 τελευταια μου αρεσουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maria17

Δραστήριο μέλος

Η Maria17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 450 μηνύματα.
1) παιδ/κά: καλα τα σημερινα δεδομενα αλλα δεν ξερω σε 4-5 χρονια τι γινεται. επιπλεον αν δεν διοριστω με τον πρωτο ασεπ παει χαθηκα! επισης, η σχολη εχει μαθηματικα που δεν ξερω αν μπορω να περασω!
2) νομικη: ανοιγει πορτες αλλα δυσκολη η αποκατασταση πρακτικα.
3) νοσηλευτικη: ονειρο μου ηταν να σπουδασω ιατρικη αλλα με φαγανε τα μαθηματικα και οι παλιοφυσικες...την πιανω απο το 3ο πεδιο αλλα φοβαμαι μηπως δεν περασω τα μαθηματα...εχει ομως και αποκατασταση.
4) αγγλικη φιλολογια: τα αγγλικα ηταν αυτο που ονειρευομουν να σπουδασω ( περα απο ιατρικη που ξερω οτι δε θα μπορουσα ποτε) και παντα τα λατρευα! απο την αλλη, να διοριστεις και να ζεις εν πασει περιπτωσει με αξιοπρεπη μισθο ειναι κομματακι δυσκολο...σαν τους φιλολογους αν και λιγο ευκολοτερος ο διορισμος στο δημοσιο ( αναλογια 1/19)...
και ιδου το καυτο ερωτημα: τι να κανω βρε παιδια? ειπα να ξεκολλησω απο το διπολο παιδ/κα ή νομικη και να βαλω και τα ενδιαφεροντα μου μεσα! ας βοηθησει καποιος!! ημαρτον, δε μπορω με αυτο το μηχανογραφικο!!
Γιατι να μην περασεις τα μαθηματα; ισα ισα η αποφοιτηση ειναι σε χρονο ρεκορ...
παντως αν ονειρο σου ηταν η ιατρικη αφ ενος τα μαθηματα μοιαζουν ως ενα βαθμο, αφ ετερου μπορεις να δωσεις κατατακτηριες εχοντας σπουδασει κατι πιο σχετικο απ οτι η νομικη,παιδαγωγικα κλπ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

efim18

Νεοφερμένος

Η efim18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Γιατι να μην περασεις τα μαθηματα; ισα ισα η αποφοιτηση ειναι σε χρονο ρεκορ...
ναι αλλα απο θεωρητικη...δεν εχω αγγιξει μαθημ και φυσικη στη ζωη μου!!
τι σπουδαζεις μαρια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
Κοιτα, για νοσηλευτικη πρεπει να σκεφτεις εσυ πρωτα απ ολα αν εισαι διατεθειμενη να κανεις εφημεριες κλπ.
Η αγγλικη φιλολογια αν σου αρεσει εχει πολυ καλες προοπτικες, γενικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top