Jimakos13

Νεοφερμένος

Ο Jimakos13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Jimako ακουσε με. Εγω αυτα που σου γραφω ειναι αυτα που ισχυουν στην πραγματικη αγορα εργασιας και στην πραγματικη ζωη. Τωρα το τι λενε τα κατεβατα απο νομους και απο ΦΕΚ εμενα με αφηνει αδιαφορο, μιας και στην Ελλαδα εχουμε την ταση να νομοθετουμε φτιαχνοντας νομους που δεν σημαινουν τιποτα επι της ουσιας.

Και στα τμηματα της Παντειου αμα μπεις θα διαβασεις τοσα ωραια πραγματα περι των επαγγελματικων δυνατοτητων των σχολων που θα μεινεις με ανοικτο το στομα. Στην πραγματικοτητα ομως ολα αυτα δεν σημαινουν απολυτως τιποτα.

Μιας και εγω ειμαι Μηχανολογος Μηχανικος και τον κλαδο μας τον ξερω καλα, αυτο περι "διπλων επαγγελματικων δικαιωματων" των ΗΜΜΥ ειναι μια ανοησια και μιση. Ο λογος ειναι πως ακομα και σημερα στον κλαδο των Υπολογιστων (Πληροφορικη και Μηχανικοι Η/Υ) δεν υπαρχει κανενος ειδους επαγγελματικη κατοχυρωση σε αντιθεση με τον κλαδο των Ηλεκτρολογων/Μηχανολογων Μηχανικων οπου υπαρχει.

Τωρα τελευταια εχουν αρχισει οι αποφοιτοι των τμηματων Υπολογιστων να πιεζουν για καποια επαγγελματικη κατοχυρωση-μιας και στην εργασιακη ζουγκλα της Ελλαδας τα εχουν βρει σκουρα- των σπουδων τους, αλλα μεχρι τωρα δεν εχει γινει τιποτα. Αρα λοιπον αυτο περι "επαγγελματικων δικαιωματων στους Μηχανικους Η/Υ" ειναι ενα κενο χαρτι, ενας νομος χωρις πρακτικη εφαρμογη.

Γι'αυτο μην σε προβληματιζει αυτο που εγραψε ο παραπανω εκπαιδευτικος αναλυτης.

οοοοοοκ σε ευχαριστω και παλι θοδωρη :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marakiiilove

Νεοφερμένος

Η marakiiilove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 99 μηνύματα.
Και στα τμηματα της Παντειου αμα μπεις θα διαβασεις τοσα ωραια πραγματα περι των επαγγελματικων δυνατοτητων των σχολων που θα μεινεις με ανοικτο το στομα. Στην πραγματικοτητα ομως ολα αυτα δεν σημαινουν απολυτως τιποτα.

τι εννοεις?και σε ποια τμηματα της παντειου αναφερεσαι????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nora_7

Νεοφερμένος

Η Nora_7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Έγραψα 13,627 και θέλω διοίκηση και οργάνωση παμακ 15,980 είχε πέρυσι ή διεθνών και ευρωπαϊκών σπουδών πάλι παμακ που είχε 15,148.Στο δεύτερο τμήμα έχει και ειδικό μάθημα τα αγγλικά...
1.Ξερετε ποτε βγαινουν τα αποτελεσματα;;; Εχω ψαξει παντου και δεν υπαρχει τίποτα σχετικο
2.Λέτε να πέσουν οι βάσεις σ αυτά τα 2 τμήματα;;;
Υ.Γ. Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sleep12

Νεοφερμένος

Η sleep12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Απο το τμημα Κοινωνικης Πολιτικης στην Παντειο μπορεις να εργαστεις ως κοινωνιολογος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marakiiilove

Νεοφερμένος

Η marakiiilove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 99 μηνύματα.
Απο το τμημα Κοινωνικης Πολιτικης στην Παντειο μπορεις να εργαστεις ως κοινωνιολογος?

γιατι δεν σκεφτεσαι την κοινωνιολογια?

ειμαι αναμεσα στο διεθνων και ευρωπαικων παπει και παντειου. τι μου προτεινετε??? (πειτε μου γνωμες δεν ξερω τι να κανωωω!)

και επειτα,μεταξι κοινωνιολογιας και πολιτικου παντειου??? εεε?? πειτε μου πλιζ!! :) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

marakiiilove

Νεοφερμένος

Η marakiiilove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 99 μηνύματα.
:/::/::/::/::/::/:ειμαι αναμεσα στο διεθνων και ευρωπαικων παπει και παντειου. τι μου προτεινετε??? (πειτε μου γνωμες δεν ξερω τι να κανωωω!)

και επειτα,μεταξι κοινωνιολογιας και πολιτικου παντειου??? εεε?? πειτε μου πλιζ!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaktos

Νεοφερμένος

Ο Σπύρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Παιδιά εγώ έχω τα μόρια να περάσω πληροφορική που θέλω Αθήνα, τι λέτε να βάλω πρώτα πληροφορική οικονομικού πανεπιστημίου αθηνών(πρώην ΑΣΣΟΕ) ή να δηλώσω πληροφορικης πειραιά που με διευκολύνει και στην μετακίνηση; Απλά αναφέρομαι στην ΑΣΣΟΕ και προβληματίζομαι λόγω του ονόματος που λέγεται οτι έχει. Το ίδιο πτυχίο δεν παίρνεις και από τις δύο σχολές;

Βοηθήστε guys γιατί αύριο δηλώνω και είμαι προβληματισμένος πολύ :/
Ευχαριστώ!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreams&hopes

Δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 448 μηνύματα.
:/::/::/::/::/::/:ειμαι αναμεσα στο διεθνων και ευρωπαικων παπει και παντειου. τι μου προτεινετε??? (πειτε μου γνωμες δεν ξερω τι να κανωωω!)

και επειτα,μεταξι κοινωνιολογιας και πολιτικου παντειου??? εεε?? πειτε μου πλιζ!!

Διεθνών και Ευρωπαικών Σπουδών Πειραιά γιατί μπορείς να βγεις οικονομολόγος.
Εγώ θα επέλεγα Πολιτική Επιστήμη Παντείου, γιατί το θεωρώ πιο ενδιαφέρον. Όμως πρόκειται για δυο εντελώς διαφορετικούς κλάδους, οπότε σκέψου το λίγο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thodoris_eng

Νεοφερμένος

Ο thodoris_eng αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 72 μηνύματα.
Παιδιά εγώ έχω τα μόρια να περάσω πληροφορική που θέλω Αθήνα, τι λέτε να βάλω πρώτα πληροφορική οικονομικού πανεπιστημίου αθηνών(πρώην ΑΣΣΟΕ) ή να δηλώσω πληροφορικης πειραιά που με διευκολύνει και στην μετακίνηση; Απλά αναφέρομαι στην ΑΣΣΟΕ και προβληματίζομαι λόγω του ονόματος που λέγεται οτι έχει. Το ίδιο πτυχίο δεν παίρνεις και από τις δύο σχολές;

Βοηθήστε guys γιατί αύριο δηλώνω και είμαι προβληματισμένος πολύ :/
Ευχαριστώ!!!

Διαβασε τι εγραψα για το θεμα στις προηγουμενες σελιδες σε συναδελφο σου με το ιδιο ακριβως ερωτημα.

Αν εχεις επιπλεον αποριες ρωτα με.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
1. ειμαι αναμεσα στο διεθνων και ευρωπαικων παπει και παντειου. τι μου προτεινετε??? (πειτε μου γνωμες δεν ξερω τι να κανωωω!)

2. και επειτα,μεταξι κοινωνιολογιας και πολιτικου παντειου??? εεε?? πειτε μου πλιζ!! :) :)

1. Έχω την εντύπωση ότι από ΠΑΠΕΙ, εγγράφεσαι στο Οικονομικό Επιμελητήριο, ενώ από Πάντειο όχι. Ας επιβεβαιώσει κάποιος.

2. Κατά τη γνώμη μου Πολιτικές Επιστήμες είναι πιο γενικό τμήμα και έχουν μαθήματα Κοινωνιολογίας από το ομώνυμο τμήμα. Στο θέμα αποκατάστασης, δε γνωρίζω ποιο πλεονεκτεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

George pap.

Νεοφερμένος

Ο George pap. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Σπάρτη (Λακωνία). Έχει γράψει 5 μηνύματα.
δυο-τρεις ερωτησουλες...
απο ιατρικη ποσο ευκολο ειναι να μην ασχοληθει καθολου με νοσοκομεια (να εργαστει ερευνητης σε εργαστηρια κ.τ.λ.)
απο βιολογια (για το κρητης εχω ακουσει τα καλυτερα) παλι με τα εργαστηρια (ειτε εδω ειτε στο εξωτερικο)
τι ποσοστο περιπου των σπουδαστων το καταφερνουν στην ουσια και στα 2;
τι ποσοστο ανεργιας υπαρχει στους 2 αυτους κλαδους ;

ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adele

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η adele αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 313 μηνύματα.
δυο-τρεις ερωτησουλες...
απο ιατρικη ποσο ευκολο ειναι να μην ασχοληθει καθολου με νοσοκομεια (να εργαστει ερευνητης σε εργαστηρια κ.τ.λ.)
απο βιολογια (για το κρητης εχω ακουσει τα καλυτερα) παλι με τα εργαστηρια (ειτε εδω ειτε στο εξωτερικο)
τι ποσοστο περιπου των σπουδαστων το καταφερνουν στην ουσια και στα 2;
τι ποσοστο ανεργιας υπαρχει στους 2 αυτους κλαδους ;

ευχαριστω

Για ερευνητής σε εργαστήρια που θέλεις, είναι καλύτερο το βιολογικό. Η ιατρική είναι άλλο πράγμα. Έχω φίλο που ήθελε να παέι σε εργαστήρια, αλλά στο εξωτερικό και τώρα με την ιατρική δυσκολεύεται. Και οι 2 σχολές είναι δύσκολες απ' όσο ξέρω πάντως. Το ποσοστό ανεργίας δεν το γνωρίζω και δεν θα πρέπει να σε προβληματίζει, ζούμε σε δύσκολες εποχές. Αν ήταν αυτό το κριτήριο για τα πτυχία που θα μας συνοδεύουν μια ζωή, τότε άστα να πάνε :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

acr

Νεοφερμένος

Ο acr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
για την σχολη ορυκτων πορων τη γνωμη εχεται ποια ειναι η ομοιοτητα με τους μεταλουργουσ του εμπ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

George pap.

Νεοφερμένος

Ο George pap. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Σπάρτη (Λακωνία). Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Για ερευνητής σε εργαστήρια που θέλεις, είναι καλύτερο το βιολογικό. Η ιατρική είναι άλλο πράγμα. Έχω φίλο που ήθελε να παέι σε εργαστήρια, αλλά στο εξωτερικό και τώρα με την ιατρική δυσκολεύεται. Και οι 2 σχολές είναι δύσκολες απ' όσο ξέρω πάντως. Το ποσοστό ανεργίας δεν το γνωρίζω και δεν θα πρέπει να σε προβληματίζει, ζούμε σε δύσκολες εποχές. Αν ήταν αυτό το κριτήριο για τα πτυχία που θα μας συνοδεύουν μια ζωή, τότε άστα να πάνε :P


καλά όσο για την δυσκολία δεν με ενοχλεί είμαι των προκλήσεων εγώ :D
αλλά για την ανεργία και την ετεροαπασχόληση ούτε λόγος ; ξέρω ότι ζούμε σε δύσκολες εποχές άρα τι να το κάνεις το πτυχίο αν είναι να τυλίγεις πυτόγυρα με αυτό; :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thodoris_eng

Νεοφερμένος

Ο thodoris_eng αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 72 μηνύματα.
για την σχολη ορυκτων πορων τη γνωμη εχεται ποια ειναι η ομοιοτητα με τους μεταλουργουσ του εμπ

Σχολη χωρις επαγγελματικα δικαιωματα οποτε ουτε να το σκεφτεις να την δηλωσεις.

Οι Μεταλλειολογοι-Μεταλλουργοι του ΕΜΠ εχουν επισης ελαχιστα επαγγελματικα δικαιωματα.

Αρα και απο τις δυο παραπανω σχολες μακρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

annouskagia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η αννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 358 μηνύματα.
παιδια ΒΟΗΘΕΙΑ το απογευμα καταθετω το μηχανογραφικο μου κ δεν εχω αποφασισει ακομη τι να βαλω 1η επιλογη!παιδαγωγικο η ψυχολογια????!!!!και τα δυο μ αρεσουν πλ και οποιο κι αν διαλεξω θα στενοχωρηθω επειδη δεν μπορω να βαλω κ το αλλο!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Lös~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Lös~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,706 μηνύματα.
παιδια ΒΟΗΘΕΙΑ το απογευμα καταθετω το μηχανογραφικο μου κ δεν εχω αποφασισει ακομη τι να βαλω 1η επιλογη!παιδαγωγικο η ψυχολογια????!!!!και τα δυο μ αρεσουν πλ και οποιο κι αν διαλεξω θα στενοχωρηθω επειδη δεν μπορω να βαλω κ το αλλο!!!!!!!!!
θα σου πω ξανά ΕΝΑ πράγμα κι η οριστική ΄βολή είναι δική σου!;)
κοίτα το ΤΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ θες πρώτα λίγο περισσότερο έστω να κάνεις!
μπορείς να συνδυάσεις άλλωστε στο μέλλον τις σπουδές σου,γιατί σχετίζονται κάπως αυτά τα 2 (μπορείς πχ να τελειώσεις παιδαγωγικό,να προχωρήσεις ψυχολογία με κατατακτήριες και να επιλέξεις μετά τι θα κάνεις!ή και το αντίστροφο)..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

annouskagia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η αννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 358 μηνύματα.
θα σου πω ξανά ΕΝΑ πράγμα κι η οριστική ΄βολή είναι δική σου!;)
κοίτα το ΤΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ θες πρώτα λίγο περισσότερο έστω να κάνεις!
μπορείς να συνδυάσεις άλλωστε στο μέλλον τις σπουδές σου,γιατί σχετίζονται κάπως αυτά τα 2 (μπορείς πχ να τελειώσεις παιδαγωγικό,να προχωρήσεις ψυχολογία με κατατακτήριες και να επιλέξεις μετά τι θα κάνεις!ή και το αντίστροφο)..

το ξερω...γι αυτο κι εχω κατσει σημερα να το σκεφτομαι μονη μου χωρις να το συζητησω με τς γονεις μου...απλα νομιζω πως οτι κι αν διαλεξω θα με τρωει γτ δεν διαλεξα το αλλο.......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Lös~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Lös~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,706 μηνύματα.
το ξερω...γι αυτο κι εχω κατσει σημερα να το σκεφτομαι μονη μου χωρις να το συζητησω με τς γονεις μου...απλα νομιζω πως οτι κι αν διαλεξω θα με τρωει γτ δεν διαλεξα το αλλο.......
μη σε απασχολεί,άνετα μπορείς να τελειώσεις τη μία σχολή και να μπεις στην άλλην,δεν είναι φιλολογία vs ψυχολογία.. παιδαγωγικό έχει ένα σωρό ψυχολογίες +πολλά ενδιαφέροντα άλλα μαθήματα που θα σου αρέσουν! ;)
εσύ δες το εντελώς απλά..τι θα σε κάνει να χαίρεσαι όταν ξυπνάς στο μελλον;το να γνωριζεις οτι εχεις να πας να διδάξεις στα παιδιά που θα έχεις ή ότι έχεις άλλους 10 πελάτες τους οποίους θα βοηθήσεις ψυχολογικά με συμβουλές και τεχνικές για άλλη μια μέρα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

annouskagia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η αννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 358 μηνύματα.
μη σε απασχολεί,άνετα μπορείς να τελειώσεις τη μία σχολή και να μπεις στην άλλην,δεν είναι φιλολογία vs ψυχολογία.. παιδαγωγικό έχει ένα σωρό ψυχολογίες +πολλά ενδιαφέροντα άλλα μαθήματα που θα σου αρέσουν! ;)
εσύ δες το εντελώς απλά..τι θα σε κάνει να χαίρεσαι όταν ξυπνάς στο μελλον;το να γνωριζεις οτι εχεις να πας να διδάξεις στα παιδιά που θα έχεις ή ότι έχεις άλλους 10 πελάτες τους οποίους θα βοηθήσεις ψυχολογικά με συμβουλές και τεχνικές για άλλη μια μέρα;

ισως λιγο παραπανω το πρωτο........:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top