tiramisuu

Δραστήριο μέλος

Η tiramisuu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 449 μηνύματα.
Όχι καλέ tiramisuu τι να προσβληθώ,σιγά :) Η αλήθεια είναι πως πάντα ήμουν δύσκολος άνθρωπος και τα ψηρίζω τα θέματα.Η αδυναμία μου είναι οι ξένες γλώσσες αλλά για να ασχοληθώ με αυτό δεν χρειάζομαι κάποιο πτυχίο καθώς σκοπεύω να μάθω πολλές και να ασχοληθώ ερασιτεχνικά με αυτό,άντε και με μεταφράσεις.Τώρα το πτυχίο το θέλω γιατί με ενδιαφέρει να αποκτήσω κάτι και από κάποιον άλλο τομέα και από εκεί να εργασθώ(ό,τι και αν επιλέξω φυσικά, σκοπεύω να δουλέψω με ζήλο αφού και οι τρεις αυτές σχολές μου αρέσουν πολύ)

Ok, κι εμένα μου αρέσουν οι ξένες γλώσσες! Να λοιπόν κάτι στο οποίο έχεις κλίση! Θα σου έλεγα για μεταφραστικό, που είναι τρομερή, ονειρεμένη σχολή (λόγω αντικειμένου, γιατί οι συνθήκες είναι :whistle: απ' ό,τι ακούω), αλλά πρέπει να έχεις δώσει δύο γλώσσες. Αν έχεις δώσει μία, ναι, αγγλική φιλολογία! Είτε θέλεις να δουλέψεις ως καθηγήτρια, είτε ως μεταφράστρια.... είτε απευθυνθείς σε εκδοτικό οίκο, είτε στην Ευρωπαϊκή Επιτροπή, ένα πτυχίο φιλολογίας είναι γερό χαρτί για ένα μεταφραστή. Επειδή κι εγώ ασχολούμαι με μεταφράσεις, μπορώ να σου πω ότι μεταξύ μας, το παν είναι να χειρίζεσαι καλά την εκάστοτε γλώσσα, οπότε κι ένας μαθηματικός, πχ θα μπορούσε να είναι μεταφραστής, αλλά για ευνόητους λόγους θα προτιμηθεί ο φιλόλογος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Miley_

Νεοφερμένος

Η Miley_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Και εγώ από πηγές αυτό έχω ακούσει σχετικά με τις μεταφράσεις...Γαλλικά αν και είχα δηλώσει,δεν πήγα να δώσω γιατί απέρριψα το μεταφραστικό που σκεφτόμουν γύρω στα μέσα τις χρονιάς.Σ' αυτό που μάλλον θα καταλήξω είναι η νομική γιατί (όπως διάβασα και σε ένα προηγούμενο post) μου ανοίγει πολλές πόρτες και μπορεί αργότερα να συνδυαστεί και με τις ξένες γλώσσες και τις μεταφράσεις σε πιο εξειδικευμένα θέματα αλλά κυρίως επειδή κατά κάποιο τρόπο μέσω της νομικής πιστεύω ότι θα μπορώ να βοηθάω ανθρώπους(πράγμα που πάντα ήθελα και δεν προσφέρεται τόσο από την αγγλική).Πάντως σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου tiramisuu.Αλήθεια το εκτιμώ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tiramisuu

Δραστήριο μέλος

Η tiramisuu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 449 μηνύματα.
Xαρά μου :) Δεν έχεις άδικο σε αυτό που λες για τη Νομική, ειδικά στο κομμάτι της εξειδικευμένης μετάφρασης. Καλή επιτυχία σε ό,τι επιλέξεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TheBlondpig

Νεοφερμένος

Η TheBlondpig αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ πολύ όλους για το ενδιαφέρον και τις απαντήσεις :)
venividivici,κατα πάσα πιθανότητα προς αυτη την κατεύθυνση θα κινηθώ(συνδυασμός των 2 αντικειμένων).
Εύχομαι η τελική μου απόφαση να βγει σε καλό...

Και πάλι ευχαριστώ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Και εγώ πιστεύω πως η νομική είναι η καλύτερη επιλογή, στο δίλημμά σου τουλάχιστον. Εξάλλου στον χώρο της μετάφρασης, η γνώση νομικής ορολογίας είναι ιδιαίτερα χρήσιμη.

Το καλό με τη μετάφραση(και τον υποτιτλισμό με τον οποίο ασχολούμαι αρκετό καιρό) είναι πως δε χρειάζεται ή μάλλον δεν μπορεί να στο διδάξει κάποιος,σίγουρα μπορείς να μάθεις 5 πράγματα, αλλά όλα κρίνονται από ταλέντο σου(η πινελιά του μεταφραστή όπως το λέμε καμιά φορά). Επίσης το πτυχίο δεν είναι απαραίτητο, άμα είσαι καλός και ψαχτείς κάτι θα βρεις(ή στην ανάγκη παίρνεις ένα κομπαρσό- πτυχίο από ΙΕΚ ή σεμινάρια).

Καλή συνέχεια και ελπίζω να μείνεις ευχαριστημένη με την επιλογή σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jimakos13

Νεοφερμένος

Ο Jimakos13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Καλησπερα παιδια... Ειμαι καινουριος στο σαιτ, και θελω να παρω μερικες αποψεις επι του θεματος επιλογης σχολης... Φετος τελειωσα τις πανελληνιες, και οι σχολες που με ενδιαφερουν περισσοτερο, λογω της θεματολογιας και οχι απαραιτητα της σπουδαιοτητας τους απο αποψη μοριων, ειναι οι ηλεκτρολογοι και οι μηχανολογοι μηχανικοι του εμπ... Εχω κανει σημαντικη ερευνα στα μαθηματα της καθε σχολης και εχω καταληξει πως περισσοτερο μ αρεσουν οι μηχανολογοι και λιγοτερο οι ηλεκτρολογοι σ αυτα που κανουν.. Ωστοσο απο αποψεις π εχω παρει απο διαφορους φιλους, συγγενεις κλπ, πιστευουν πως η σχολη των ηλεκτρολογων δινει μεγαλυτερες προοπτικες επαγγελματικης αποκαταστασης και το πτυχιο τους εχει καπως μεγαλυτερη ισχυ απ αυτο των μηχανολογων.. Δεν ξερω τι να επιλεξω... Τονιζω πως δεν δημιουργησα αυτο το θεμα ωστε να υπαρξει αντιπαραθεση μεταξυ φοιτητων των 2 σχολων, απλα θελω τις αποψεις σας.. ευχαριστω πολυ και συγνωμη αν εχω κανει καποιο λαθος:D...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thodoris_eng

Νεοφερμένος

Ο thodoris_eng αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 72 μηνύματα.
ειναι οι ηλεκτρολογοι και οι μηχανολογοι μηχανικοι του εμπ... Εχω κανει σημαντικη ερευνα στα μαθηματα της καθε σχολης και εχω καταληξει πως περισσοτερο μ αρεσουν οι μηχανολογοι και λιγοτερο οι ηλεκτρολογοι σ αυτα που κανουν.. Ωστοσο απο αποψεις π εχω παρει απο διαφορους φιλους, συγγενεις κλπ, πιστευουν πως η σχολη των ηλεκτρολογων δινει μεγαλυτερες προοπτικες επαγγελματικης αποκαταστασης και το πτυχιο τους εχει καπως μεγαλυτερη ισχυ απ αυτο των μηχανολογων..

Οποιος σου εχει πει οτι η μια σχολη εχει καλυτερες προοπτικες απο την αλλη πραγματικα ειναι εντελως ασχετος με το θεμα. Οι Μηχανολογοι και οι Ηλεκτρολογοι Μηχανικοι εχουν ακριβως τα ιδια επαγγελματικα δικαιωματα. Δηλαδη επι της ουσιας μιλαμε για το ιδιο πραγμα. Παλαιοτερα μαλιστα οι δυο σχολες ηταν μαζι ως Ηλεκτρολογοι-Μηχανολογοι Μηχανικοι. Μετα εγινε ο διαχωρισμος.

Ακομα και τωρα εαν μπεις και συγκρινεις τα προγραμματα σπουδων θα δεις πως σε περιπτωση επιλογης κοινης κατευθυνσης οπως Ενεργεια οι δυο σχολες εχουν κοινα μαθηματα σε βαθμο ανω του 85%.

Επισης απο προσωπικη εμπειρια, στην αγορα εργασιας ειτε Μηχανολογος εισαι ειτε Ηλεκτρολογος εισαι τις ιδιες δουλειες θα κανεις.

Μονη διαφορα εαν σε ενδιαφερουν οι υπολογιστες καθαρα οποτε τοτε να διαλεξεις τους ΗΜΜΥ. Βεβαια εαν σε ενδιαφερουν οι υπολογιστες γιατι να μην πας σε πιο "οριτζιναλ" τμηματα οπως Πληροφορικης?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

SteliosGate13

Νεοφερμένος

Ο Δεν έχω :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Αυτό που με ενδιαφέρει πολύ είναι οι υπολογιστές.Όχι τόσο σε θέματα προγραμματισμού αλλά πιο πολυ σε μηχανικά!!Έχω βγάλει 14.528 και είμαι και τρίτεκνος...
Οι σχολές που έχω σκεφτει είναι
1)ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ Η/Υ ΤΗΛΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΩΝ ΚΑΙ ΔΙΚΤΥΩΝ ΘΕΣΣΑΛΙΑΣ
2)ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ Υ/Υ ΚΑΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗς ΠΑΤΡΑΣ
3)ΗΜΜΥ ΣΤΑ ΧΑΝΙΑ
Να πω ακόμη ότι δεν είμαι και τόσο καλός στα μαθηματικά (10 έγγραψα) και δεν ξέρω αν θα τα καταφέρω στο ΗΜΜΥ στα χανιά...εσείς τι λέτε??
Έχετε καμιά άλλη σχολή να μου προτείνετε?
Ακόμη η σχολή που θα μου προτείνετε τι επαγγελματικη εξέλιξη έχει??


Υ.Γ: Οι εισακτέοι και οι τρίτεκνοι αυξήθηκαν φέτος??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thodoris_eng

Νεοφερμένος

Ο thodoris_eng αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 72 μηνύματα.
Αυτό που με ενδιαφέρει πολύ είναι οι υπολογιστές.Όχι τόσο σε θέματα προγραμματισμού αλλά πιο πολυ σε μηχανικά!!Έχω βγάλει 14.528 και είμαι και τρίτεκνος...

Παντως Χανια μην πας. Εχω ακουσει τα χειροτερα οσον αφορα την φοιτητικη ζωη (ελαχιστη ζωη στην πολη, καθολου διασκεδαση κ.λ.π). Στα Χανια θα περασεις πολυ ασχημα φοιτητικα χρονια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tinkerbell21

Νεοφερμένος

Η Χαρά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ πολύ όλους για το ενδιαφέρον και τις απαντήσεις :)
venividivici,κατα πάσα πιθανότητα προς αυτη την κατεύθυνση θα κινηθώ(συνδυασμός των 2 αντικειμένων).
Εύχομαι η τελική μου απόφαση να βγει σε καλό...

Και πάλι ευχαριστώ :)

Xαρά μου :) Δεν έχεις άδικο σε αυτό που λες για τη Νομική, ειδικά στο κομμάτι της εξειδικευμένης μετάφρασης. Καλή επιτυχία σε ό,τι επιλέξεις!

Καταρχάς συγχαρητήρια για την επιτυχία σας! Για όσους σκέφτονται τη νομική πρέπει να ξέρουν πως είναι μια πολύ δύσκολη σχολή που δεν γίνεται ¨πάρεργο" . Δύσκολα δηλαδή σου μένει χρόνος για οτιδήποτε άλλο. Έχει επαγγελματικές προοπτικές αλλά δεν είναι και ο παράδεισος, έχει δε πάρα πολύ μεγάλο ανταγωνισμό. Συμβουλή μου είναι να μην μπαίνετε σε μια σχολή για το μετά, για το τι μπορείτε να κάνετε μετά ως μεταπτυχιακό ή ως δεύτερη σχολή. Η νομική για να βγει θέλει αφοσίωση. Σταθμίστε τα θέλω σας και επιλέξτε αυτό που πραγματικά επιθυμείτε. Καλή σας τύχη! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AntonisR21

Νεοφερμένος

Ο AntonisR21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 85 μηνύματα.
Αυτό που με ενδιαφέρει πολύ είναι οι υπολογιστές.Όχι τόσο σε θέματα προγραμματισμού αλλά πιο πολυ σε μηχανικά!!Έχω βγάλει 14.528 και είμαι και τρίτεκνος...
Οι σχολές που έχω σκεφτει είναι
1)ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ Η/Υ ΤΗΛΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΩΝ ΚΑΙ ΔΙΚΤΥΩΝ ΘΕΣΣΑΛΙΑΣ
2)ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ Υ/Υ ΚΑΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗς ΠΑΤΡΑΣ
3)ΗΜΜΥ ΣΤΑ ΧΑΝΙΑ
Να πω ακόμη ότι δεν είμαι και τόσο καλός στα μαθηματικά (10 έγγραψα) και δεν ξέρω αν θα τα καταφέρω στο ΗΜΜΥ στα χανιά...εσείς τι λέτε??
Έχετε καμιά άλλη σχολή να μου προτείνετε?
Ακόμη η σχολή που θα μου προτείνετε τι επαγγελματικη εξέλιξη έχει??


Υ.Γ: Οι εισακτέοι και οι τρίτεκνοι αυξήθηκαν φέτος??

για την πρώτη σχολή δεν έχω ακούσει κάτι,
για την δεύτερη από όσα έχω ακούσει είναι η καλύτερη σχολή όσον αφορά μηχανικά θέματα
και για την τρίτη είναι σίγουρα η καλύτερη γιατί θα έχεις πτυχίο Ηλεκτρολόγου Μηχανικού(θα μετονομαστεί το πιο σίγουρο από ηλεκτρονικών σε ηλεκτρολόγων) αλλά και πτυχίο Μηχανικού Υπολογιστών.
ενώ μπορείς να επιλέξεις και τον τομέα που σε ενδιαφέρει περισσότερο σε αυτή.
Επιπλέον όλες οι σχολές είναι πολυτεχνικές άρα και 5ετούς φοίτησης.
Προσπάθησε να ψάξεις πως είναι η φοιτιτική ζωή σε κάθε πόλη πριν επιλέξεις,για τα Χανιά
ξέρω ότι το καλοκαίρι είναι υπέροχα,γιατί έχουν μερικά από τα καλύτερα κλαμπ στην Ελλάδα,αλλά
στο πανεπιστήμιο η πλειονότητα είναι σίγουρα αγόρια γιατί έχει μόνο πολυτεχνικά τμήματα
Τέλος όσον αφορά την κατηγορία των τρίτεκνων στην Πάτρα μειώθηκαν από 10 σε 7 οι θέσεις,
στον Βόλο από 7 σε 5 ενώ στα Χανιά αυξήθηκαν από 3 σε 6.

Υ.Γ.1 φέτος είναι περισσότεροι υποψήφιοι τρίτεκνοι διότι καταργήθηκε το όριο ηλικίας για τα αδέρφια(εώς 26 ετών ήταν) αλλά
μάλλον τις πιάνεις και τις 3.

Υ.Γ.2 όσον αφορά προγραμματισμό η καλύτερη πιστεύω είναι το επιστήμης υπολογιστών στο Ηράκλειο.Εγώ παρόλα αυτά θα επιλέξω
Εφαρμοσμένης Πληροφορικής στην Θεσσ/νικη γιατί έχει προγραμματισμό και συνδυασμό πληροφορικής με οικονομικά...

Σου εύχομαι καλή επιλογή και καλό καλοκαίρι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SteliosGate13

Νεοφερμένος

Ο Δεν έχω :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Στο ΗΜΜΥ αμα περάσω θα τα καταφέρω??Γιατί δεν ξέρω καλά μαθηματικά...αυτο με καίει πιο πολύ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zaraki

Δραστήριο μέλος

Ο Zaraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 536 μηνύματα.
Παντως Χανια μην πας. Εχω ακουσει τα χειροτερα οσον αφορα την φοιτητικη ζωη (ελαχιστη ζωη στην πολη, καθολου διασκεδαση κ.λ.π). Στα Χανια θα περασεις πολυ ασχημα φοιτητικα χρονια.
Aυτο θα πει εχω σωστα κριτηρια για τις σπουδες μου :whistle:



@SteliosGate13 Δεν μπορει κανεις να σου απαντησει με σιγουρια, καθως δεν ξερουμε το επιπεδο σου.Τα μαθηματα τηλεπικοινωνιων παντως απαιτουν σχετικα καλη γνωση μαθηματικων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SteliosGate13

Νεοφερμένος

Ο Δεν έχω :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Για να σε βοηθήσω δεν είμαι μαθητής στα μαθηματικά του 17 αλλά του 14-15 και εγγραψα 10 στις πανελληνιες....έχω ελπίδες??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AntonisR21

Νεοφερμένος

Ο AntonisR21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 85 μηνύματα.
Στο ΗΜΜΥ αμα περάσω θα τα καταφέρω??Γιατί δεν ξέρω καλά μαθηματικά...αυτο με καίει πιο πολύ...


μπορείς να κοιτάξεις το πρόγραμμα σπουδών του ΗΜΜΥ εδώhttps://www.ece.tuc.gr/data/UndergraduateProgramGuideGR-2010-2011.pdf
πάντως φαίνεται ότι εκτός από τα πρώτα εξάμηνα δεν έχει πολλά μαθηματικά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Zaraki

Δραστήριο μέλος

Ο Zaraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 536 μηνύματα.
Αν εισαι αποφασισμενος, ναι.Θα πρεπει να καλυψεις οπωσδηποτε κενα σε ολοκληρωματα-παραγωγους.Το οποιο σημαινει αρκετη ενασχοληση με Λογισμο 1-2(κυριως) στα 2 πρωτα εξαμηνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thodoris_eng

Νεοφερμένος

Ο thodoris_eng αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 72 μηνύματα.
Aυτο θα πει εχω σωστα κριτηρια για τις σπουδες μου :whistle:

Καλα, εσυ νομιζεις πως η φοιτητικη ζωη ειναι παντου παραδεισος, η πως η καθε μικρη πολη οπως τα Χανια παρεχει τιποτα φοβερες ευκαιρειες για φοιτητικη ζωη?

Εγω ειχα φιλους που σπουδασανε Χανια και μου μιλαγαν με τα χειροτερα λογια, Περναγανε τα φοιτητικα τους χρονια βλεποντας τηλεοραση η παιζοντας Play Station.

Μην ξεχνατε πως η πολη που θα περασετε ειναι η πολη που θα ζησετε τα επομενα τουλαχιστον 5 ετη απο την ζωη σας και ταυτοχρονα τα πιο ανεμελα.

Η φοιτητικη ζωη που παρεχει μια πολη πρεπει να ειναι απο τα βασικα κριτηρια της επιλογης σας μαζι με το τμημα και το επιπεδο σπουδων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Καλα, εσυ νομιζεις πως η φοιτητικη ζωη ειναι παντου παραδεισος, η πως η καθε μικρη πολη οπως τα Χανια παρεχει τιποτα φοβερες ευκαιρειες για φοιτητικη ζωη?

Εγω ειχα φιλους που σπουδασανε Χανια και μου μιλαγαν με τα χειροτερα λογια, Περναγανε τα φοιτητικα τους χρονια βλεποντας τηλεοραση η παιζοντας Play Station.

Μην ξεχνατε πως η πολη που θα περασετε ειναι η πολη που θα ζησετε τα επομενα τουλαχιστον 5 ετη απο την ζωη σας και ταυτοχρονα τα πιο ανεμελα.

Η φοιτητικη ζωη που παρεχει μια πολη πρεπει να ειναι απο τα βασικα κριτηρια της επιλογης σας μαζι με το τμημα και το επιπεδο σπουδων.

Εύγε νέε μου, θα πας μπροστά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zaraki

Δραστήριο μέλος

Ο Zaraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 536 μηνύματα.
Καλα, εσυ νομιζεις πως η φοιτητικη ζωη ειναι παντου παραδεισος, η πως η καθε μικρη πολη οπως τα Χανια παρεχει τιποτα φοβερες ευκαιρειες για φοιτητικη ζωη?

Εγω ειχα φιλους που σπουδασανε Χανια και μου μιλαγαν με τα χειροτερα λογια, Περναγανε τα φοιτητικα τους χρονια βλεποντας τηλεοραση η παιζοντας Play Station.

Μην ξεχνατε πως η πολη που θα περασετε ειναι η πολη που θα ζησετε τα επομενα τουλαχιστον 5 ετη απο την ζωη σας και ταυτοχρονα τα πιο ανεμελα.

Η φοιτητικη ζωη που παρεχει μια πολα πρεπει να ειναι απο τα βασικα κριτηρια της επιλογης σας μαζι με το τμημα και το επιπεδο σπουδων.
Η φοιτητικη ζωη ειναι 5 χρονια, αλλα θα δουλευεις 40.Πρωτα ερχεται η σχολη και το επιπεδο σπουδων, φοιτητης οπου και να περασεις, δεν θα εισαι δυστυχισμενος.Εγω δεν εχω ακουσει κανενα παραπονο για τα Χανια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thodoris_eng

Νεοφερμένος

Ο thodoris_eng αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 72 μηνύματα.
Καλα.... Αργα η γρηγορα θα τα θυμηθειτε αυτα που λεω τωρα. Να ελπισετε οι επιλογες σας να μην σας στοιχισουν (με τετοια μυαλα δεν το βλεπω βεβαια).

Τωρα για το αν η δουλεια ειναι 40 και οι σπουδες 5...Αν θεωρεις πως ειναι το ιδιο να περασεις καλα τα καλυτερα χρονια της ζωης σου με τα υπολοιπα 40 ετη που θα εχεις μονο υποχρεωσεις και θα κανεις αυτο "που πρεπει" και οχι αυτο "που θελεις" τι να πω.

Για τα Χανια παντως- με βασει αυτα που ξερω απο γνωστους-θα πω μονο ενα πραγμα : M A K P I A
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top