vasilis_kos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο vasilis_kos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 160 μηνύματα.
γεια σας εχω βγαλει καποια αξιολογα μορια και τωρα ειμαι στην αναζητηση
για να οριστικοποιησω τις επιλογεσ μου στο μηχανογραφικο(πιανω και ιατρικη)!
Αυτο που θελω ειναι να ασχοληθω με ερευνητικα προγραμματα γενικα οτι εχει να κανει με κυτταρα σε εργαστηρια.με βιοτεχνολογια .με εξωσωματικες.βλαστοκυτταρα κτλ...(εχω μεγαλα ονειρα μου φαινεται :worry: ). γενικα οτι εχει να κανει με ερευνα μου αρεσει !!!!
και δεν ξερω τι σχολη να επιλεξω.... εχω δει οτι απο ιατρικη μπορεις να διαλλεξεισ μοριακη βιολογια.. αλλα και απο φαρμακευτικη μπορεις να ασχοληθεις με ερευνα και απο βιολογικο επισης.... τι εχετε να προτεινεται εσεις? θα μου ηταν πολυ χρησιμες οι αποψεις σας και πιστευω θα με βοηθουσατε στο να επιλεξω... θα ηθελα πολυ να ακυσω μερικα πραματα!!! Κ ΚΑΤΙ last... αν ειναι δυνατο να μπορω να φυγω στο εξωτερικο για να ακολουθησω αυτα τα πραματα π θελω γτ στην ελλαδα ουτε μια στο εκατομμυριο.....!( πιθανοτητες να φυγει καποιος εξω? πρεπει να εισαι Η ΔΙΑΝΟΙΑ για να μπορεις να φυγεις? μονο με υποτροφιες γινονται αυτα? ευχαριστω και συγγνωμη θα περιμενω απαντησεις :):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
νομιζω σε αυτα που θες ποιο κοντα θα εισαι απο ιατρικη και βιολογικο .Οσο αφορα το εξωτερικο ειναι μονοδρομος με τα δεδομενα που υπαρχουν στην χωρα μας(αν θες να ασχοληθης μ ε ερευνα λογο μη χρηματοδοτησης) .Εσυ τι ακριβος σκευτεσε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilis_kos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο vasilis_kos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 160 μηνύματα.
εγω βασικα θεωρω δεδομενο πως οτι και να επιλεξω θα προσπαθησω οσο το δυνατοτερο να παω εξω.... εγω σκεφτομαι τετοια πραματα να κανω απο μικρο παιδι τα βλεπω στα ντοκιμαντερ και ζηλευω και θα ηθελα να το παλεψω! και αν αποτυχω τι ειχαμε τι χασαμε ...οποτε χρειαζομαι και μια σχολη οπου να προσφερει και οταν καποιος εχει μικρες προσδοκιες..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
Αγγλική Φιλολογία ΕΚΠΑ vs. Νομική ΕΚΠΑ.

Είμαι σε απόγνωση..Η Αγγλική ήταν ο στόχος μου..Γι'αυτό διάβαζα,αυτό είχα στο μυαλό μου.
Έχοντας υποτιμήσει τις δυνατότητές μου,δεν περίμενα να πιάσω Νομική και γι'αυτό
δεν το έχω δουλέψει καθόλου στο μυαλό μου.Πιστεύω πως είναι μια καλή σχολή,δύσκολη αναμφισβήτητα
και υποθέτω πως είναι ενα δυνατό πτυχίο που σου επιτρέπει να κάνεις κι άλλα πράγματα.Αν πήγαινα Αγγλική,δε σκεφτόμουν φροντιστήριο ή Δημόσιο αλλά διερμηνεία-μετάφραση...
Μια γνώμη κι απο εσάς και,ακόμα καλύτερα,απο φοιτητές των 2 τμημάτων θα ήταν σημαντική :)

Σκέψου λίγο. Πάλεψες μια χρονιά για ένα κάποιο στόχο σου.
Αγαπάς απ' ότι καταλαβαίνω τα αγγλικά και αυτό φαίνεται μέχρι και από το άβατάρ σου.
Τώρα που έπιασες τον στόχο σου, θα τον εγκαταλείψεις, επειδή ο περίγυρος λέει πως το άλλο είναι "καλύτερο" και "ανώτερο";
Σου προτείνω να μην μπαίνεις καν σε αυτό το τρυπάκι, Άσε τους άλλους να λένε.
Θέλω να πιστεύω πως είσαι σε θέση να μπορείς να πάρεις μια ώριμη απόφαση!
Κάνε το δικό σου όνειρο πραγματικότητα. Όχι το δικό τους, ή αυτό που θα ήθελαν να είχες! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Αγγλική Φιλολογία ΕΚΠΑ vs. Νομική ΕΚΠΑ.

Είμαι σε απόγνωση..Η Αγγλική ήταν ο στόχος μου..Γι'αυτό διάβαζα,αυτό είχα στο μυαλό μου.
Έχοντας υποτιμήσει τις δυνατότητές μου,δεν περίμενα να πιάσω Νομική και γι'αυτό
δεν το έχω δουλέψει καθόλου στο μυαλό μου.Πιστεύω πως είναι μια καλή σχολή,δύσκολη αναμφισβήτητα
και υποθέτω πως είναι ενα δυνατό πτυχίο που σου επιτρέπει να κάνεις κι άλλα πράγματα.Αν πήγαινα Αγγλική,δε σκεφτόμουν
φροντιστήριο ή Δημόσιο αλλά διερμηνεία-μετάφραση...

Μια γνώμη κι απο εσάς και,ακόμα καλύτερα,απο φοιτητές των 2 τμημάτων θα ήταν σημαντική :)

Πολύ δύσκολη η επιλογή αυτή.
Και η Αγγλική Φιλολογία, νομίζω, προσφέρει διεξόδους, ενώ θα μπορείς ευκολότερα να φύγεις στο εξωτερικό, αν θελήσεις.

Καλή επιτυχία, σε ό,τι κι αν κάνεις.

:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilakos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Linköping University και μας γράφει απο Ασπρόπυργος (Αττική). Έχει γράψει 999 μηνύματα.
Αγγλική Φιλολογία ΕΚΠΑ vs. Νομική ΕΚΠΑ.

Είμαι σε απόγνωση..Η Αγγλική ήταν ο στόχος μου..Γι'αυτό διάβαζα,αυτό είχα στο μυαλό μου.
Έχοντας υποτιμήσει τις δυνατότητές μου,δεν περίμενα να πιάσω Νομική
και γι'αυτό
δεν το έχω δουλέψει καθόλου στο μυαλό μου.Πιστεύω πως είναι μια καλή σχολή,δύσκολη αναμφισβήτητα
και υποθέτω πως είναι ενα δυνατό πτυχίο που σου επιτρέπει να κάνεις κι άλλα πράγματα.Αν πήγαινα Αγγλική,δε σκεφτόμουν
φροντιστήριο ή Δημόσιο αλλά διερμηνεία-μετάφραση...

Μια γνώμη κι απο εσάς και,ακόμα καλύτερα,απο φοιτητές των 2 τμημάτων θα ήταν σημαντική :)
Απ' οτι εχω καταλαβει αν κανεις στοχευει σε μια νορμαλ σχολη και γραψει ΧΑΛΙΑ τον κραζουν γιατι δεν περνάει:(.....Βεβαια απο την αλλη εχουμε και το αλλο.....Βγαζει παραπανω μορια απ' οσα η αρχικη σχολη στοχος ηθελε και ΠΑΛΙ τον κράζουν γιατι υποτιμαει τις δυνατοτητες του και πανε χαμενα τοσα ΜΟΡΙΑ:mad:.....Τι να πω...."ΑΓΝΩΣΤΗ Η ΨΥΧΗ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ"....!!!!:confused::confused::confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

veroniCa^

Νεοφερμένος

Η veroniCa^ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Γεια σας. θα ηθελα να με βοηθησετε σχετικα με τις σχολες..εβγαλα 18.300 και αντι να χαιρομαι εχω απελπιστει. πρωτη μου επιλογη ειναι η νομικη θεσσαλονικης. η δευτερη ειναι το προβλημα.. τη θελω τη νομικη αλλα δεν θελω καθολου την κομοτηνη. και την πιανω καθως περσυ ηταν 17.883 ..και επιπλεον δεν υπαρχουν πολλες επιλογες στη θεωρητικη.,.μετα ειναι η ψυχολογια που ολοι μου λενε οτι δεν εχει καμια αποκατασταση..με ενδιαφερει ομως και η σχολη εκπαιδευτικης και κοινωνικης πολιτικης για τα παιδια με ειδικες αναγκες.. :Ο δεν ξερω τι να κανω..πειτε μου γνωμες σας παρακαλω..
Κάτσε! Πώς πιάνεις Νομική Θεσ/νίκης? Πόσο είναι η βάση? Αφού εγώ που έβγαλα 18.400 πάλι δεν την πιάνω! :confused: Άσε που φέτος θα ανέβουν οι Νομικές κατακόρυφα αφού αυξήθηκαν και οι αριστούχοι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Αγγλική Φιλολογία ΕΚΠΑ vs. Νομική ΕΚΠΑ.

Είμαι σε απόγνωση..Η Αγγλική ήταν ο στόχος μου..Γι'αυτό διάβαζα,αυτό είχα στο μυαλό μου.
Έχοντας υποτιμήσει τις δυνατότητές μου,δεν περίμενα να πιάσω Νομική και γι'αυτό
δεν το έχω δουλέψει καθόλου στο μυαλό μου.Πιστεύω πως είναι μια καλή σχολή,δύσκολη αναμφισβήτητα
και υποθέτω πως είναι ενα δυνατό πτυχίο που σου επιτρέπει να κάνεις κι άλλα πράγματα.Αν πήγαινα Αγγλική,δε σκεφτόμουν
φροντιστήριο ή Δημόσιο αλλά διερμηνεία-μετάφραση...

Μια γνώμη κι απο εσάς και,ακόμα καλύτερα,απο φοιτητές των 2 τμημάτων θα ήταν σημαντική :)

Αμφότερες είναι καλές επιλογές. Βάλε ότι σου κινεί το ενδιαφέρον.

Υγ. Τίποτα δε σε εμποδίζει να κάνεις και τα δύο σχεδόν ταυτόχρονα. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Ενδεικτικά:
1. Νομική, τελειοποίηση Αγγλικών, μεταπτυχιακό σε αγγλόφωνη χώρα, εργασία σε αντικείμενο που να σχετίζεται με νομικά- Αγγλικά.
2. Αγγλική, κατατακτήριες ή μεταπτυχιακό, εργασία σε αγγλική- νομικά κείμενα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BurningDesire

Νεοφερμένος

Ο BurningDesire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Πρώτο post στο site, δεν είχα ασχοληθεί ιδιαίτερα με το να γίνω μέλος για να επικοινωνώ κτλ, αλλά διάβαζα περιστασιακά διάφορες συζητήσεις κατά τη διάρκεια της χρονιάς.
Δεν έχω απάντηση για την κοπελιά. Αντιθέτως έχω μια ερώτηση για τους υπολοίπους.

Είμαι σε δίλλημα σχετικά με την επιλογή δεύτερης, τρίτης και ούτω καθ'εξής σχολής (για την πρώτη επιλογή δεν τίθεται θέμα, την έχω επιλέξει εδώ και δύο χρόνια).
Προσπαθώ να βρω μία σχολή με ενδιαφέρον και δεν με ενδιαφέρει παντελώς η επαγγελματική αποκατάσταση.
Κάνοντας μία λίστα και ψάχνοντας στο περίπου τι εκπροσωπεί η κάθε, έφθασα στα εξής:

ΘΕΤΙΚΕΣ ΕΠΙΣΤΗΜΕΣ
1) Πληροφορικής Α.Π.Θ/Πανεπιστημίου Ιωαννίνων
2)Γεωλογίας Α.Π.Θ

ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΑ
1)Μηχανολόγων Μηχανικών Α.Π.Θ/Πανεπιστήμιο Δυτικής Μακεδονίας
2) Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών Α.Π.Θ/Δημοκρίτειο Πανεπιστήμιο Θράκης/Πανεπιστημίου Κρήτης
3)Τοπογράφων και Αγρονόμων Μηχανικών Α.Π.Θ
4)Μηχανικών Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών Πανεπιστημίου Δυτικής Μακεδονίας
5)Μηχανολόγων Μηχανικών Βιομηχανίας Πανεπιστημίου Θεσσαλίας
6)Μηχανικών Χωροταξίας, Πολεοδομίας και Περιφερειακής Ανάπτυξης Πανεπιστημίου Θεσσαλίας
7)Μηχανικών Η/Υ, Τηλεπικοινωνιών και Δικτύων Πανεπιστημίου Θεσσαλίας
8 )Μηχανικών Περιβαλλοντος Πανεπιστημίου Κρήτης
9)Ηλεκτρονικών Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών Πανεπιστημίου Κρήτης

Θα παρακαλούσα φοιτητές, μέλλοντες φοιτητές σε αυτές τις σχολές, ή τέλος πάντων κάποιον που γνωρίζει κάτι παραπάνω να προτείνει κάποιες από αυτές, να προσθέσει παραπλήσιες στην επαρχία --(οπουδήποτε εκτός Αθήνας)--, ή να αφαιρέσει κάποιες λόγω προβλημάτων στα συγκεκριμένα τμήματα, κτλ.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thodoris_eng

Νεοφερμένος

Ο thodoris_eng αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 72 μηνύματα.
ΘΕΤΙΚΕΣ ΕΠΙΣΤΗΜΕΣ
1) Πληροφορικής Α.Π.Θ/Πανεπιστημίου Ιωαννίνων
2)Γεωλογίας Α.Π.Θ

ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΑ
1)Μηχανολόγων Μηχανικών Α.Π.Θ/Πανεπιστήμιο Δυτικής Μακεδονίας
2) Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών Α.Π.Θ/Δημοκρίτειο Πανεπιστήμιο Θράκης/Πανεπιστημίου Κρήτης
3)Τοπογράφων και Αγρονόμων Μηχανικών Α.Π.Θ
4)Μηχανικών Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών Πανεπιστημίου Δυτικής Μακεδονίας
5)Μηχανολόγων Μηχανικών Βιομηχανίας Πανεπιστημίου Θεσσαλίας
6)Μηχανικών Χωροταξίας, Πολεοδομίας και Περιφερειακής Ανάπτυξης Πανεπιστημίου Θεσσαλίας
7)Μηχανικών Η/Υ, Τηλεπικοινωνιών και Δικτύων Πανεπιστημίου Θεσσαλίας
8 )Μηχανικών Περιβαλλοντος Πανεπιστημίου Κρήτης
9)Ηλεκτρονικών Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών Πανεπιστημίου Κρήτης

Θετικες επιστημες : Καλυτερα Πληροφορικη παρα Γεωλογια. Η Γεωλογια ειναι χαμηλης ζητησης και οι πτυχιουχοι της εχουν μεγαλα προβληματα επαγγελματικης αποκαταστασης.

Πολυτεχνεια : Το 4,6,7,8,9 ειναι σχολες που ειτε δεν εχουν επαγγελματικη κατοχυρωση(Μηχανικοι Χωροταξιας, Μηχανικοι Περιβαλλοντος) ειτε εχουν ασαφη επαγγελματικα δικαιωματα(οπως οι σχολες που εχουν να κανουν με την πληροφορικη). Αρα καλυτερα να τα αφησεις εξω εκτος και αν σε ενδιαφερει να ασχοληθεις με Πληροφορικη οποτε δηλωσε τα.
Τους Μηχανικους Χωροταξιας και τους Μηχανικους Περιβαλλοντος ουτε γι'αστειο μην τους δηλωσεις.

Η σωστη σειρα ειναι η εξης :Ηλεκτρολογοι Μηχανικοι ΑΠΘ-Μηχανολογοι Μηχανικοι ΑΠΘ-Ηλεκτρολογοι Μηχανικοι Ξανθης-Μηχανολογοι Μηχανικοι Βολου-Αγρονομοι και Τοπογραφοι ΑΠΘ. Τα υπολοιπα μετα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

miro2

Δραστήριο μέλος

Η miro2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 619 μηνύματα.
ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΑ
1)Μηχανολόγων Μηχανικών Α.Π.Θ/Πανεπιστήμιο Δυτικής Μακεδονίας
2) Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών Α.Π.Θ/Δημοκρίτειο Πανεπιστήμιο Θράκης/Πανεπιστημίου Κρήτης
3)Τοπογράφων και Αγρονόμων Μηχανικών Α.Π.Θ
4)Μηχανικών Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών Πανεπιστημίου Δυτικής Μακεδονίας
5)Μηχανολόγων Μηχανικών Βιομηχανίας Πανεπιστημίου Θεσσαλίας
6)Μηχανικών Χωροταξίας, Πολεοδομίας και Περιφερειακής Ανάπτυξης Πανεπιστημίου Θεσσαλίας
7)Μηχανικών Η/Υ, Τηλεπικοινωνιών και Δικτύων Πανεπιστημίου Θεσσαλίας
8 )Μηχανικών Περιβαλλοντος Πανεπιστημίου Κρήτης
9)Ηλεκτρονικών Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών Πανεπιστημίου Κρήτης

Τη σχολή στην Κοζάνη(νο.6) καλύτερα μην τη βάλεις καθόλου...έχω ακούσει πολύ κακές εντυπώσεις...εξάλλου αν σε ενδιαφέρει η πληροφορική(μόνο για αυτόν τον κλάδο ξέρω κάποια πράγματα) οι πιο κατάλληλες από αυτές που αναφέρεις είναι της Κρήτης(νο.9) και του Βόλου(νο.7)...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Miley_

Νεοφερμένος

Η Miley_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Καλησπέρα!Δεν μπορώ να αποφασίσω ποιά σχολή να δηλώσω στο μηχανογραφικό.Έδωσα από θεωρητική και δεν μου αρέσει καμμιά σχολή περισσότερο ή λιγότερο.Έτσι κατέληξα ανάμεσα στη Νομική Κομοτήνης(μόνο αυτή πιάνω),την αγγλική φιλολογία και την ψυχολογία Παντείου αλλά από εκεί και πέρα δεν μπορώ να αποφασίσω.Τι με συμβουλεύετε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tiramisuu

Δραστήριο μέλος

Η tiramisuu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 449 μηνύματα.
Καλησπέρα!Δεν μπορώ να αποφασίσω ποιά σχολή να δηλώσω στο μηχανογραφικό.Έδωσα από θεωρητική και δεν μου αρέσει καμμιά σχολή περισσότερο ή λιγότερο.Έτσι κατέληξα ανάμεσα στη Νομική Κομοτήνης(μόνο αυτή πιάνω),την αγγλική φιλολογία και την ψυχολογία Παντείου αλλά από εκεί και πέρα δεν μπορώ να αποφασίσω.Τι με συμβουλεύετε;

Καταλαβαίνω ότι έχεις συγκεντρώσει αρκετά μόρια και θα είναι κρίμα να τα σπαταλήσεις πηγαίνοντας κάπου που δεν θα σου αρέσει... κάτι θα υπάρχει που να σε "συναρπάζει", που θα έχεις κάποια κλίση.... μια ιδέα είναι να ψάξεις στο google κάποιο τεστ επαγγελματικού προσανατολισμού. Ακόμα κι αν δεν θα σου αρέσει το τελικό αποτέλεσμα, θα σε βοηθήσει να διακρίνεις ορισμένα πράγματα που θα ήθελες (και θα μπορούσες) και που δεν θα ήθελες (και δεν θα μπορούσες) να κάνεις.

Προσωπικά, με βοήθησε να διαγράψω πολλές σχολές που θεωρούσα "μουράτες" και να συνειδητοποιήσω τι πραγματικά μου αρέσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Miley_

Νεοφερμένος

Η Miley_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Tiramisuu αρχικά σε ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον! :) Tο τεστ επαγγελματικού προσανατολισμού το έκανα αλλά και πάλι δεν κατέληξα πουθενά.Επειδή και οι τρεις αυτές σχολές μου αρέσουν εξίσου και ανά περιόδους της ζωής μου είχα σκεφτεί να ασχοληθώ με αυτές βρέθηκα σε αυτή τη θέση.Δυστυχώς όμως αφού καμμιά σχολή εξ' αυτών δεν ξεχορίζει από την άποψη του πόσο μου αρέσει σκέφτηκα να αποφασίσω με βάση άλλους παράγοντες(επαγγελματική αποκατάσταση,φοιτητική ζωή κτλ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
Καλησπέρα!Δεν μπορώ να αποφασίσω ποιά σχολή να δηλώσω στο μηχανογραφικό.Έδωσα από θεωρητική και δεν μου αρέσει καμμιά σχολή περισσότερο ή λιγότερο.Έτσι κατέληξα ανάμεσα στη Νομική Κομοτήνης(μόνο αυτή πιάνω),την αγγλική φιλολογία και την ψυχολογία Παντείου αλλά από εκεί και πέρα δεν μπορώ να αποφασίσω.Τι με συμβουλεύετε;

Δηλαδή θα πας να σπουδάσεις μονο και μόνο για να λές πως σπουδαζεις;:eek:
Δεν εχει σκεφτει ποτε τον εαυτο σου να κανει καποιο επαγγελμα;:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Miley_

Νεοφερμένος

Η Miley_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Ax challenger αν μπορούσα να κάθομαι και να πληρώνομαι θα το έκανα! Οι σπουδές μου αρέσουν,δηλαδή είμαι του διαβάσματος,οπότε πιστεύω πως σε όποια σχολή και αν μπω θα μου αρέσει και θα την τελειώσω σίγουρα.Αλλά δεν μπορώ να με φανταστώ να εξασκώ οποιοδήποτε επάγγελμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tiramisuu

Δραστήριο μέλος

Η tiramisuu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 449 μηνύματα.
Tiramisuu αρχικά σε ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον! :) Tο τεστ επαγγελματικού προσανατολισμού το έκανα αλλά και πάλι δεν κατέληξα πουθενά.Επειδή και οι τρεις αυτές σχολές μου αρέσουν εξίσου και ανά περιόδους της ζωής μου είχα σκεφτεί να ασχοληθώ με αυτές βρέθηκα σε αυτή τη θέση.Δυστυχώς όμως αφού καμμιά σχολή εξ' αυτών δεν ξεχορίζει από την άποψη του πόσο μου αρέσει σκέφτηκα να αποφασίσω με βάση άλλους παράγοντες(επαγγελματική αποκατάσταση,φοιτητική ζωή κτλ)

Koίταξε, η φοιτητική ζωή δεν νομίζω ότι θα πρέπει να παίξει ρόλο στην απόφασή σου... μιλάμε για τέσσερα χρόνια φοιτητικής ζωής και.... σαράντα πχ, δουλειάς, πάνω σε ό,τι επιλέξεις - αν είσαι τυχερή. Η αποκατάσταση από την άλλη είναι ένα κριτήριο, αλλά από την άλλη, δεν μπορείς να ξέρεις τι θα συμβεί σε 4-5 χρόνια, +1 στρατός για τα αγόρια, +1-2 αν κάνεις μεταπτυχιακό... Μπορεί να μην υπάρχουμε καν ως κράτος, μπορεί και να γ..... και να δέρνουμε (λέμε τώρα :P)

Ο challenger έχει επίσης δίκιο σε αυτό που λέει. Έχεις σκεφτεί μήπως η κλίση σου είναι σε κάτι εντελώς διαφορετικό; Μήπως ας πούμε πρέπει να γίνεις chef, υδραυλικός ή κομμώτρια; Μην μπεις στο τριπάκι του να σπουδάσεις κάτι "γαμάτο" επειδή έβγαλες μόρια, ή σε πιέζουν, ή "έτσι πρέπει".

Τώρα, για το τι να σπουδάσεις, εφόσον καταλήγεις ότι θέλεις να το κάνεις, είναι κάτι που θα το βρεις εσύ. Μία λύση είναι το τεστ που σου είπα. Μία άλλη, είναι μπλοκάκι, υπέρ και κατά κάθε επαγγέλματος.... Μία άλλη είναι η κλήρωση (δεν το συνιστώ!). Μου φαίνεται περίεργο να φτάνεις μία εβδομάδα πριν και να μην έχεις αποφασίσει, τη στιγμή που άλλοι έχουν έτοιμο μηχανογραφικό από την πρώτη λυκείου :P.

Δεν θέλω να σε προσβάλλω, κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός, απλά μου φαίνεται περίεργο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Miley_

Νεοφερμένος

Η Miley_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Όχι καλέ tiramisuu τι να προσβληθώ,σιγά :) Η αλήθεια είναι πως πάντα ήμουν δύσκολος άνθρωπος και τα ψηρίζω τα θέματα.Η αδυναμία μου είναι οι ξένες γλώσσες αλλά για να ασχοληθώ με αυτό δεν χρειάζομαι κάποιο πτυχίο καθώς σκοπεύω να μάθω πολλές και να ασχοληθώ ερασιτεχνικά με αυτό,άντε και με μεταφράσεις.Τώρα το πτυχίο το θέλω γιατί με ενδιαφέρει να αποκτήσω κάτι και από κάποιον άλλο τομέα και από εκεί να εργασθώ(ό,τι και αν επιλέξω φυσικά, σκοπεύω να δουλέψω με ζήλο αφού και οι τρεις αυτές σχολές μου αρέσουν πολύ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top