Επιλογή Ομάδας Προσανατολισμού

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Το διλημμα λοιπον ειναι να παω στα σιγουρα και να περασω καπου που δε με τρελαινει η να το διακινδινευσω με σκοπο να περασω καπου καλυτερα;;

Ε, τι θα πει αυτό; Τι καλύτερα, για ποιον καλύτερα;

Σχολές κοίτα, πεδία στη χειρότερη. Αν θες κάτι απ' το 1ο δε βλέπω γιατί να σε ενοχλεί ο περιορισμός της θεωρητικής. Αν θες τελείως διαφορετικό αντικείμενο, άλλη κατεύθυνση. Αν είσαι αναποφάσιστος, να αποφασίσεις. Οι σχολές θα καθορίσουν την κατεύθυνση, όχι τα μαθήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Έφη35891

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έφη35891 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 356 μηνύματα.
Γεια σας! Μόλις τελείωσα την πρώτη λυκείου και με απασχολεί ιδιαίτερα το θέμα της επιλογής κατεύθυνσης. Αμφιταλαντεύομαι ανάμεσα σε Θεωρητική - Θετική. Είμαι πολύ καλός σε αρχαία, φυσική, άλγεβρα και ίσως αυτό είναι το πρόβλημά μου. Φέτος έκανα εξωσχολικά μαθήματα φυσική και άλγεβρα και γενικότερα πάντα έκλεινα προς τη θετική κατεύθυνση και τα μαθήματά της. Ωστόσο, στην πρώτη κυριολεκτικά αγάπησα τα αρχαία! Και επειδή το όνειρό μου είναι να περάσω στη νομική σκέφτομαι να επιλέξω θεωρητική. Αυτό που με απασχολεί είναι πως οι καθηγητές μου μου λένε πως θα είναι λάθος από μέρος μου να πάω θεωρητική εξαιτίας κυρίως της ικανότητάς μου στη φυσική και στα μαθηματικά, μιας και είμαι πολύ καλός, ιδιαίτερα στην πράξη.

Είμαι γενικότερα μπερδεμένος. Κατά βάθος όμως θέλω θεωρητική, και σαν άνθρωπος πιστεύω πως είμαι πιο κοντά στα μαθήματά της. :p

Γεια σου Νίκο!
Ήμουν κι εγώ στην ίδια θέση...Είχα ακριβώς τα ίδια διλήμματα και τις ίδιες ακριβώς αντιμτωπίσεις από καθηγητές και γνωστούς. Κι εγώ Νομική θέλω και γι'αυτό πάω θεωρητική. Βασικά δεν μου άρεσε τόσο πολύ καμία άλλη σχολή από τα άλλα 3 πεδία και έβαλα στόχο να βρω πρώτα την σχολή και μετά να διαλέξω κατεύθυνση.
Ένα έχω να σου πω πάντως: αν έχεις πόθο διακαή και αν έχεις κατασταλλάξει μέσα σου με σιγουριά ΜΗΝ ακούς κανένα γιατί οι άλλοι θα λένε πάντα το μακρύ τους και το κοντό τους εκτός κι αν είναι η οικογένειά σου ή/και άνθρωποι που είναι εκ των έσω στα εν λόγω επαγγέλματα/σχολές.
Δες τι σου αρέσει να κάνεις...και μία συμβουλή από μία ομοιοπαθής συνομίληκη: κλείσε τα αυτιά σου στις σειρήνες και στους κομπλεξικούς. :)

Υ.Γ. Αν θα είμαστε στην ίδια κατεύθυνση, ελπίζω να πούμε περισσότερα ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aris95

Νεοφερμένος

Ο Aris95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Για να το θεσω αλλιωςσ.Το διλημμα που εχω ειναι να παω θεωρητικη που σιγουρα ειμαι καλος η να παω τεχνολογικη που μποριε και να μη μ αρεσει....Θα μου πειτε πηγαινε θεωρητικη αφου απλα σ αρεσει αλλα μ αρεσει μονο το επαγγελμα του φιλολογου και σκεφτομαι να το θυσιασω για χαρη των επαγγελματικων επιλογων της τεχνολογικης...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,097 μηνύματα.
Για να το θεσω αλλιωςσ.Το διλημμα που εχω ειναι να παω θεωρητικη που σιγουρα ειμαι καλος η να παω τεχνολογικη που μποριε και να μη μ αρεσει....Θα μου πειτε πηγαινε θεωρητικη αφου απλα σ αρεσει αλλα μ αρεσει μονο το επαγγελμα του φιλολογου και σκεφτομαι να το θυσιασω για χαρη των επαγγελματικων επιλογων της τεχνολογικης...

Θετική να πας πιστεύω. Μπορείς να διαλέξεις παραπάνω επαγγέλματα και μην ξεχνάς στα επαγγέλματα υγείας δουλεύεις άμεσα στις μέρες μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BILL KEXA

Νεοφερμένος

Ο BILL KEXA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Έδεσσα (Πέλλας). Έχει γράψει 113 μηνύματα.
Κοίτα η θετική είναι η καλύτερη επιλογή ! Όσο για τα μαθηματικά είναι θέμα εμπειρίας και να σου κόβει λίγο !!! Ξεκίνα απο έυκολες ασκήσεις και προχώρα σε πιο συνδιαστικές !!!!! και μην ξεχνάς.....Ο ΤΟΛΜΩΝ ΝΙΚΑ !!!!! φιλικά !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aris95

Νεοφερμένος

Ο Aris95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Κι εγω απ οτι βλεπω αυτο θα κανω φιλε!Θα προχωρησω με την ελπιδα οτι θα πορωθω.......δεν τρελαινομαι για ματθηματικα και φυσικη προσ οτ παρον αλλα απ αυτα που βλεπω και διαβαζω για φιλολογους 3χρονια ανεργους και αλλα τοσα υποαπασχολουμενος θα παρω το ρισκο κι οτι γινει!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BILL KEXA

Νεοφερμένος

Ο BILL KEXA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Έδεσσα (Πέλλας). Έχει γράψει 113 μηνύματα.
έτσι!!!!!!!! Άσε η θεωρητική είναι πολύ δύσκολα ! Έχουν να διαβάσουν ολόκληρα κατεβατά τα οποία είναι ανιαρά ενώ η θετική έχει μαθήματα τα οποία είναι χρήσιμα στην καθημερινή σου ζωή ;) Πόσο είχες μαθηματικά - φυσική ( αν επιτρέπεται :redface: )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aris95

Νεοφερμένος

Ο Aris95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Αλγεβρα 20 Γεωμετρια 19 Φυσικη 20 (στη φυσικη η καθηγητρια δε λεει και πολλα οντας πτυχιουχα βιολογος οποτε δε μετραει και πολυ)
Αρχαια,Ιστορια 20 Εκθεση 18 Κειμενα 20.......ετσι για ενα εχετε ολο το background μπασ και βγαλω ακρη!!!! χαχα :p

Υ.Γ να προσθεσω οτι αυτα τα ανιαρα κειμενα εμενα με ενδιεφεραν ενω μαθηματικα κλπ δεν πολυσκοτωνομαι!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pagitas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pagitas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 341 μηνύματα.
Κοίτα η θετική είναι η καλύτερη επιλογή !

υπαρχει καποια υποβοσκουσα λογικη σε αυτο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BILL KEXA

Νεοφερμένος

Ο BILL KEXA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Έδεσσα (Πέλλας). Έχει γράψει 113 μηνύματα.
Pagitas το λέω με την λογική στο οτι η θετική ''πιάνει'' τα περισσότερα πεδία χωρίς απώλεια μορίων το οποίο είναι ένα αντικειμενικό κριτήριο στην επιλογή κατεύθυνσης :) Όσο για σένα Άρη ότι και να διάλέξεις δεν έχεις πρόβλημα και στα θεωρητικά και στα θετικά καλός είσαι !!!! Απλά οτι πάρεις να το γουστάρεις και να μην το μετανιώσεις αργότερα !!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aris95

Νεοφερμένος

Ο Aris95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Αυτο ειναι και ο μεγαλυτερος μου φοβος..οτι μποριε να μετανιωσω....ξερω οτι γουσταρω πολυ τη θεωρητικη αλλα ειμαι ατομο που μπορει ενας καθηγητης να με πορωσει αγρια με τη φυσικη και να τη λατρεψω..........Οσο για το ευρος των πεδιων που ανεφερες αυτος ειναι κι ο μεγαλυτερος λογος που αμφιταλαντευομαι!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BILL KEXA

Νεοφερμένος

Ο BILL KEXA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Έδεσσα (Πέλλας). Έχει γράψει 113 μηνύματα.
χμμμμμμμμμμ...... τι δουλειά θές να κάνεις ( ΞΕΧΝΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΚΡΙΣΗ )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aris95

Νεοφερμένος

Ο Aris95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Αρχικα ελεγα νομικη,φιλολογια και προγραμματιστης (ειμαι τρελος με την τεχνολογια απο κινητα μεχρι υπολογιστες).Μετα απεκλεισα νομικη γιατι διαβαζω κι ακουω οχι κακα...χειριστα σχολια και μου μενει η φιλολογια (ενα απο τα πιο κορεσμενα επαγγελματα) και προγραμματιστης (ενας θεος ξερει πως θα ασχολουμαι ολη μερα με αριθμους)...............αααχ τελικα λεω να μη σπουδασω....χαχα

υ.γ ευχαριστω παρα πολυ παιδια που ασχολειστε με το θεμα μου γιατι ειναι αλλιως να μιλας με ατομα που τα εχουν περασει!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BILL KEXA

Νεοφερμένος

Ο BILL KEXA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Έδεσσα (Πέλλας). Έχει γράψει 113 μηνύματα.
χμμμμμμ πειράζει να μην σε νοιάζει τι να λένε οι άλλοι και να κάνεις αυτό που λεεί το ''εσυ'' >>>>????? σχετικά με την νομική.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aris95

Νεοφερμένος

Ο Aris95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Ε μονο που σ αυτη την περιπτωση ειναι παραπανω απο φημες......με στοιχεια παο το δικηγορικο συλλογο 11.000 δικιγοροι δνε εχουν πατισιε σε δικη 6000 εχουν πατισει μια φορα κι αλλοι τοσοι ειναι εντελως ανεργοι.......με τρομαζει πολυ η ιδεα της ανεργιας.Τελος παντων....γενικα μ αρεσουν πολυ οι γλωσσες και το μεταφραστικο κλπ αλλα ολα με κακες προοπτικες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xoudis

Νεοφερμένος

Ο xoudis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Εσύ Ari να ακολουθήσεις οποιο επάγγελμα θες ανεξαρτήτως το τι λένε οι άλλοι . Είναι ανάγκη να καταλάβει ο κάθε μαθητής ότι αν διαθέτει υψηλές αποδόσεις και ισχυρή θέληση μπορεί να επιλεγει οποιο επάγγελμα θέλει , ακόμα και αν αυτό έχει αρνητικές προοπτικές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

BILL KEXA

Νεοφερμένος

Ο BILL KEXA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Έδεσσα (Πέλλας). Έχει γράψει 113 μηνύματα.
Πότε μην λες ποτέ ! Προτιμότερο είναι να κάνεις κάτι που σου αρέσει παρά κάτι που να λες ωχ ΑΔΕΡΦΕ////// σκέψου μόνο ότι τα διαζύγια αυξάνονται :P:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aris95

Νεοφερμένος

Ο Aris95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Ναι ρε παιδια αλλα μακαρι να ειχα 100% κλιση προς μια μερια......το να διαλεξεις μεταξυ θετικης και τεχνολογικης ειναι ευκολο....θεωρητικη ομως με τεχνολογικη......δε νομιζω οτι ειναι πολλοι αυτοι που ειναι εστω 90% σιγουροι...

Λοιπον απ οτι φαινεται πρεπει να βρω σχολες και να αποφασισω μεταξυ αυτων!Ουτως η αλλως κανεις δνε ξερει τι τον περιμενει.....δε νομιζω οτι μπορω να μαθω ολοκληρα βιβλια απ εξω ουτε να λυνω πολυπλοκες ασκησεις ομως οπως λενε στο χωριο μου η πεινα κανει ποδια!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xoudis

Νεοφερμένος

Ο xoudis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
ε τοτε αφου εισαι μεταξυ αυτων των δυο κατευθυνσεων σκεψου σε ποια κατευθηνση ανηκουν τα περισσοτερα επαγγελματα που σου αρεσουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BILL KEXA

Νεοφερμένος

Ο BILL KEXA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Έδεσσα (Πέλλας). Έχει γράψει 113 μηνύματα.
η......κάντο κορώνα γράμματα !!!!! :P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 11 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top