Επιλογή Ομάδας Προσανατολισμού

mariapg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 265 μηνύματα.
Γιατι τοση απαισιοδοξια? Και η χημεια μαθημα σαν ολα τα αλλα ειναι. Διαβασμα θελει.


δεν ξερω...φετος ειχα 18 αλλα αν δεν ηταν καλος ο καθηγητης θα ειχα χαμηλοτερο αφου εγραψα 75/100...

θέτω υψηλούς στόχους...δεν ξέρω αν με την χημεια θα τα καταφέρω:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parantop

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο parantop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 201 μηνύματα.
θέλω να πάω θετική...θέλω να γίνω ή φυσικός ή βιολόγος...ΑΛΛΑ...φοβάμαι ότι δεν θα τα καταφέρω στην χημεία...βασικά είμαι σίγουρη ότι θα αποτύχω στην χημεία....αλλά μου αρέσει τόσο πολύ η βιολογία...τι να κάνω...:'(
Τα στατιστικά επιβεβαιώνουν ότι η Χημεία είναι το πιο εύκολο μάθημα της Θετικής κατεύθυνσης!!! Επίσης μπορεί στη Β τάξη η Χημεία να είναι δύσκολη, αλλά στην Γ πραγματικά είναι ένα πολύ εύκολο μάθημα. Η σύγκριση γίνεται σε σχέση με τα υπόλοιπα μαθήματα κατευθύνσεων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Μπορεις και απο την τεχνολογικη κατευθυνση να γινεις φυσικος ή βιολογος με τα καταλληλα μαθηματα επιλογης. :)
Αλλα δεν εχει νοημα, αφου και στις 2 σχολες θες δεν θες θα βρισκεις χημεια παντου μπροστα σου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
θέλω να πάω θετική...θέλω να γίνω ή φυσικός ή βιολόγος...ΑΛΛΑ...φοβάμαι ότι δεν θα τα καταφέρω στην χημεία...βασικά είμαι σίγουρη ότι θα αποτύχω στην χημεία....αλλά μου αρέσει τόσο πολύ η βιολογία...τι να κάνω...:'(

Συμφωνώ με Parantop.:)
Αν θέλει να περάσει σε σχολή Βιολογίας η κοπέλα, το να πάει τεχνολογική και να πάρει ειδικά μαθήματα επιλογής,κατά την ταπεινή μου γνώμη δεν θα την βοηθήσει, αφού θα έχει χάσει πάρα πολλά που χρειάζονται στην μετέπειτα σχολή της.
Επειδή λοιπόν σου αρέσει πολύ η Βιολογία όπως λες, μην θυσιάσεις το όνειρο σου για ένα μάθημα που δεν τα καταφέρνεις. Πάτησέ το κάτω.Κάτσε το Σάββατο 2 ώρες όποτε θες εσύ και σκέψου να κάτσεις να δεις αυτά που έχετε κάνει μέχρι τώρα με καλό μάτι. Σαν να είναι ένα παιχνίδι. Μίλα δυνατά, κάνε κινήσεις..τελοσπάντων οτιδήποτε σε κάνουν να νιώθεις ωραία. Και θα δεις δεν είναι και τίποτα τραγικό.Κόπος χρειάζεται, όπως και σε όλα τα μαθήματα.
Η Χημεία της Α' στην Β' θετικής κατ. δεν έχω δει μέχρι στιγμής ότι χρειάζεται και πάρα πολύ.Μόνο κάποια πράγματα στην αρχή. Τα περισσότερα με ονοματολογία κτλ κτλ προς το τέλος και αυτά.
Αυτά, από μένα.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

naty_chem

Νεοφερμένος

Η Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
κοιτα...εγω ειμαι 8ετικη...το επιπεδο μας ειναι λιγο.....δαπεδο!οποτε αυτο με τα επιπεδα δεν ισχυει...πολλοι ερχονται θετικη γτ θελουνε να κανουν ησυχο μαθημα ή για να μην ειναι μαζι με τους ''αλητες'' του σχολειου...αφου εσυ δεν θες ιατρικες..τοτε μπορεις να πας τεχνολογικη..αλλα σκεψου οτι χημεια και βιολογια γραφονται πιο ευκολα απο αοδε-ή οπως λεγεται- και προγραμματισμο! σκεψου το....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Απο τεχνολογικη δε χρειαζεται να παρει μαθημα επιλογης βιολογια, γιατι η σχολη βιολογιας ειναι ΚΑΙ στο 2ο πεδιο :)
Η χημεια παντως ειναι το τελευταιο μαθημα που θα πρεπει να σε ανησυχει, πραγματικα ειναι το πιο ευκολο απο της κατευθυνσης, αν μπορεις να γραψεις μαθηματικα και φυσικη καλα δε θα χεις κανενα προβλημα.
Στο φυσικο παντως δεν κανουμε χημεια. Παντως αν θες βιολογια μην πας τεχνολογικη γιατι θα σου ειναι πιο δυσκολο μετα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MzChiniz

Νεοφερμένος

Η Πωλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Μυτιλήνη (Λέσβος). Έχει γράψει 109 μηνύματα.
λοιπον,εγω εκανα το εξης στην β λυκειου ημουν θετικη κ τωρα στην γ τεχνολογικη....δν ηθελα σχολες του 3ου πεδιου κ γι αυτο αλλαξα κατευθυνση....αν σου αρεσει η χημεια συνεχισε κ θα πας πολυ καλα.....αν επιλεξεις τεχνολογικη τελικα του χρονου να ξερεις οτι το αοδε ειναι ουσιαστικα 65 περιπου σελιδες αλλα πρεπει να το μαθεις παπαγαλια....ειναι κ ακαταλαβιστικο σε πολλα σημεια....ο προγραμματισμος ειναι σχετικα ευκολος αν κατανοησεις καποια πραγματα.....με τν προγραμματισμο ειναι αυτο που λεμε οτι πρεπει να το κατεχεις....εγω παντως δν το μετανιωσα που αλλαξα....βεβαια δν μ αρεσε η χημεια.....η αποφαση δικη σου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

milanezos92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο milanezos92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 225 μηνύματα.
δεν συμφωνω με οσου λενε οτι δεν πρεπει να παρεις θετικη κατευθυνση στη β λυκειου.εγω του χρονου στην τριτη θα παρς τεχνολογικη κατευθυνση , παρολα αυτα ομως στη β προτιμησα την θετικη γιατι εχει λιγοτερα ατομα ανα τμημα(τουλαχιστον στο δικο μου σχολειο) οσον αφορα τα κενα και αν αυτα αναπληρωνονται εφοσον πας χημικο απο τεχνολογικη εγω κσερω ατομο το οποιο περασε γεωπονικη και αντιμετωπιζει τεραστια προβληματα λογω ελλειψης βασικων γνωσεων χημειας(εννοειται πως περασε μεσω τεχνολογικης)
-----------------------------------------
σε καμια περιπτωση μη θεωρησης οτι η χημεια κατευθυνσης β λυκειου θελει πολυ διαβασμα ωστε να μην την παρεις...εγω διαβαζω μετρημενα μια ωρα την εβδομαδα (και αμα) για φροντ και για σχολειο και ειχω 20 και στα δυο τετραμηνα χωρις να εχω γραψει ουτε ενα διαγωνισμα κατω απο 19....επιπλεον θεωρω πως ειναι προτιμοτερο να κανεις χημεια απο το να σπαταλας το χρονο σου στο αντιστοιχο μαθημα τεχνολογικης(τεχνολογια επικοινωνιων) που απο οτι εχω μαθει ειναι εντελως αχρηστο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
είναι μια καλή επιλογή αν σκεφτεί κανείς ότι δεν σε ενδιαφέρουν χημικά και λοιπά και βαριέσαι τη χημεία... -1 μάθημα δύσκολο είναι μεγάλη υπόθεση:)
-----------------------------------------
και όσο για τον κώστα από πάνω.. λένε ότι είναι η πιο δύσκολη χημεία που συναντάμε στο λύκειο... χαίρομαι που 'καταρίπτεται' αυτός ο μύθος:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chem22

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο chem22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 193 μηνύματα.
Διαβάζοντας ορισμένες δημοσιεύσεις σ' αυτό το θέμα για διάφορους τρόπους με τους οποίους μπορείς να μπεις σε κάποιες σχολές ( χημικό , χημικούς μηχ. παραϊατρικά κτλ) έχω και εγώ να σας προτείνω ορισμένους τέτοιους καλούς τρόπους να πετύχετε το σκοπό!!!
1) Να πάρεις θεωρητική κατεύθυνση νυχτερινού σχολείου για να περάσεις στο πολυτεχνείο ή στην ιατρική ή στο βιολογικό ή .... τα κενά καλύπτονται .............
2) Για το πανεπιστήμιο μην ανησυχείς τα κενά καλύπτονται πως με το κινητό και με αντιγραφή .....ή στην χειρότερη με αντιγραφή .....
3) Μετά για δουλειά θα είναι έτοιμη η διευθυντική θέση σε μια μεγάλη εταιρία και έναν τεράστιο μισθό.
Ως πότε ο Έλληνας θα σκέφτεται τόσο «έξυπνα» για να πιάσει τον πάτο της Ευρώπης !!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silent-Knight

Νεοφερμένος

Ο Silent-Knight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 52 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Διαβάζοντας ορισμένες δημοσιεύσεις σ' αυτό το θέμα για διάφορους τρόπους με τους οποίους μπορείς να μπεις σε κάποιες σχολές ( χημικό , χημικούς μηχ. παραϊατρικά κτλ) έχω και εγώ να σας προτείνω ορισμένους τέτοιους καλούς τρόπους να πετύχετε το σκοπό!!!
1) Να πάρεις θεωρητική κατεύθυνση νυχτερινού σχολείου για να περάσεις στο πολυτεχνείο ή στην ιατρική ή στο βιολογικό ή .... τα κενά καλύπτονται .............
2) Για το πανεπιστήμιο μην ανησυχείς τα κενά καλύπτονται πως με το κινητό και με αντιγραφή .....ή στην χειρότερη με αντιγραφή .....
3) Μετά για δουλειά θα είναι έτοιμη η διευθυντική θέση σε μια μεγάλη εταιρία και έναν τεράστιο μισθό.
Ως πότε ο Έλληνας θα σκέφτεται τόσο «έξυπνα» για να πιάσει τον πάτο της Ευρώπης !!!!!!!!!!

Διακρίνω κάποιο είδος ειρωνείας ή απλά ήταν η ιδέα μου;...:nono:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chem22

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο chem22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 193 μηνύματα.
Δεν είναι ειρωνεία(?) αλλά είναι άλλη στάση για τη γνώση η οποία δεν είναι «εργολαβία» και δεν έχει καμία σχέση με την ήσσονα προσπάθεια !!!!
Απλά ορισμένες φορές ο λόγος πρέπει να είναι δηκτικός για να διασαφηνίζει την κατάσταση.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silent-Knight

Νεοφερμένος

Ο Silent-Knight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 52 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Δεν είναι ειρωνεία(?) αλλά είναι άλλη στάση για τη γνώση η οποία δεν είναι «εργολαβία» και δεν έχει καμία σχέση με την ήσσονα προσπάθεια !!!!
Απλά ορισμένες φορές ο λόγος πρέπει να είναι δηκτικός για να διασαφηνίζει την κατάσταση.:)

Η ιδιότητα σου είναι καθηγητής. Και βάσει αυτής σου της ιδιότητας
τα νέα παιδιά που ψάχνουν έναν τρόπο για να πραγματοποιήσουν
το όνειρο τους σχετικά με ένα καλύτερο αυριανό μέλλον για εκείνα,
υποθέτω ότι θα περίμεναν να τους μιλήσεις κάπως διαφορετικά.
Εκτός εάν κάνω λάθος...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

selina

Νεοφερμένος

Η selina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 53 μηνύματα.
παιδια να κρινετε και με γνωμονα τα μαθηματα στις σχολες που σκεφτεστε. γιατι μπορει πχ να πας απο τεχνολογικη σε μια σχολη που εχει χημεια και να μην ξερεις που παν' τα 4!! δ ειναι λιγες οι περιπτωσεις αυτες! επισης αν ειστε θετικη στη Β, να εχετε υποψη οτι η χημεια της τριτης δ εχει απολυτως καμια σχεση, ειναι πολυ πιο μικρη υλη και πιο κατανοητη. το ζορι ειναι η βιολογια, αλλα ειναι σαφως πιο ενδιαφερον να παπαγαλιζεις αυτα που γινονται στον οργανισμο σου παρα τις μπουρδες των επιχειρησεων.. εκτος βεβαια αν εχετε κατα νου οικονομικες σχολες κ τετοια.. τοτε τεχνολογικη. απλα απο θετικη κατα τη γνωμη μου ειναι πιο ενδιαφερον και σχετικα ευκολοτερο. εξαρταται πως το βλεπει κανεις.. παντως το ξαναλεω γιατι περυσι εφαγα φρικη με τη χημεια και ψιλοτρομαξα για το τι να περιμενω φετος, οτι η χημεια της τριτης ειναι πολυυυ πιο ευκολη!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Ερώτησης... Πες ότι εγώ θέλω αρχιτεκτονική.. δεν με συμφέρει σαφώς να πάω τεχνολογική παρά θετική?το ίδιο ισχύει και για αυτούς που θέλουν 5ο πεδίο αλλά όχι λόγω του ΑΟΔΕ..:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chem22

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο chem22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 193 μηνύματα.
Το καλύτερο είναι να λέμε την αλήθεια και να έχουμε το θάρρος της γνώμης μας η οποία είναι αιτιολογημένη. Έτσι τα παιδιά θα μάθουν πρώτα να σκέφτονται και μετά να επιλέγουν με κριτική σκέψη αυτό που οι ίδιοι θέλουν και όχι αυτόπου θέλουν οι εργολάβοι της εκπαίδευσης και οι αμαθείς !!!!!!! Δες και τα υπόλοιπα post εδώ
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

selina

Νεοφερμένος

Η selina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 53 μηνύματα.
πεμπτο πεδιο πας απο παντου. εχω ρωτησει καθηγητες, συμμαθητες και φοιτητες που ειχαν τετοια δηλημματα, και εχω καταληξει στο συμπερασμα, απο αυτα που μου ειπαν, οτι πιο "ευκολη" κατευθυνση ειναι η θετικη, καθως σου ανοιγει περισσοτερες πορτες και τα μαθηματα ειναι πολυ πιο ενδιαφεροντα και τα διαβαζεις αρκετα ευχαριστα. το βλεπω κ απο τον εαυτο μου δηλαδη. οσον αφορα την αρχιτεκτονικη που λες, πας κ απο τις δυο, αλλα εξαρταται απο σενα τι προτιμας και που πιστευεις οτι θα τα πας καλυτερα. ουσιαστικα ομως, αν αντιστοιχισεις τα μαθηματα της τεχν. και της θετ. μπορεισ να πεις οτι το ΑΟΔΕ ειναι αντιστοιχο της βιολογιας και το ΑΕΠΠ με τη χημεια.. το πρωτο θελει απομνημονευση και το δευτερο να μαθεις τη μεθοδολογια των ασησεων καθως απο ενα σημειο κ μετα ολες οι ασκησεις μοιαζουν.. :xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chem22

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο chem22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 193 μηνύματα.
Φαντάζομαι ότι σʼένα μηχανογραφικό δεν βάζεις μια σχολή και αυτοί οι υποψήφιοι που μπαίνουν στην σχολή 1ης προτίμησης είναι ελάχιστοι(τυχεροί). Μετά τι γίνεται ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

selina

Νεοφερμένος

Η selina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 53 μηνύματα.
κοιτα, καλο ειναι να εχεις αρκετες εναλλακτικες, οι οποιες σε ενδιαφερουν, ωστε να μην μεινεις απ'εξω. δυστυχως η ευτυχως εγω θα βαλω 3 σχολες κ ολες το ιδιο αντικειμενο, επιδη το θελω απο Β γυμνασιου κ επειδη δεν βρισκω τιποτα αλλο να μου αρεσει.. οχι, δ ειναι απαραιτητα ελαχιστοι. αν ξερεις που φτανουν οι δυνατοτητες σου, αποφασισεις συνετα τι θες και βαλεις τα δυνατα σου ολα γινονται! βεβαια αν καποιος ειναι του 11 και βαλει ιατρικη ειναι πολυυυυ πιθανο να μην περασει!!!! ρεαλιστικοι στοχοι λοιπον, πεισμα κ επιμονη για να τους πετυχεις!! οταν λες μετα τι γινεται, τι εννοεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Daisy

Δραστήριο μέλος

Η Daisy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 734 μηνύματα.
τεχνολογική:iagree::iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 11 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top