Επικυρωμένα αντίγραφα αναλυτικής βαθμολογίας και πτυχίου ελληνικού ΑΕΙ;

Kordilia

Νεοφερμένος

Η Kordilia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Χαίρεται, :bye:

στον κανονισμό για διδακτορικές σπουδές που ενδιαφέρομαι, αναφέρει το εξής:

- επικυρωμένο/α αντίγραφο/α αναλυτικής βαθμολογίας και τίτλου/ων σπουδών με επίσημη βεβαίωση ισοτιμίας, όπου αυτή απαιτείται

Όλες τις σπουδές μου τις έχω κάνει στο ίδιο πανεπιστήμιο, συνεπώς έχω αντίγραφα πτυχίου και αναλυτικής βαθμολογίας με τη στρογγυλή σφραγίδα του Πανεπιστημίου και τις υπογραφές.

Όμως, αυτό αρκεί ή θέλει επικύρωση από τα ΚΕΠ;
Έχω προσπαθήσει επανειλημμένως να επικοινωνήσω με τη γραμματεία, αλλά είναι αδύνατον.
Έχει κανείς ανάλογη εμπειρία, για το τι εννοούν;

Δηλαδή το ελληνικό πανεπιστήμιο, δίνει το πτυχίο και αντίγραφα για κάθε νόμιμη χρήση, όμως το ίδιο εξαιρεί τον εαυτό του και όχι μόνο αυτό αλλά αμφισβητεί την εγκυρότητα των εγγράφων που δίνει; Τι φάση;
 

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Υπό κανονικές συνθήκες έχουν καταργηθεί οι επικυρώσεις των εγγράφων.
Από τη στιγμή όμως που ήδη έχεις αντίγραφα (πρόσεξε πάρα πολύ να μην δώσεις το πρωτότυπο!!) δεν θα έχεις πρόβλημα!
 

Kordilia

Νεοφερμένος

Η Kordilia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Υπό κανονικές συνθήκες έχουν καταργηθεί οι επικυρώσεις των εγγράφων.
Από τη στιγμή όμως που ήδη έχεις αντίγραφα (πρόσεξε πάρα πολύ να μην δώσεις το πρωτότυπο!!) δεν θα έχεις πρόβλημα!

Ευχαριστώ για την ανταπόκριση και την απάντηση.
Η κατάργηση των επικυρώσεων έχει γίνει χρόνια και ο κανονισμός διδακτορικών σπουδών του τμήματος Κοινωνιολογίας στο Πάντειο είναι αναθεωρημένος το 2018, δηλαδή πρόσφατος. Θα έπρεπε να το είχαν λάβει υπόψιν, αλλά απ' ότι φαίνεται το ζητάνε.
Οπότε, πραγματικά, δεν αντιλαμβάνομαι τι γίνεται. Θα μπορούσα να το καταλάβω, αν τα πτυχία είναι από πανεπιστήμια της αλλοδαπής.
 

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Ευχαριστώ για την ανταπόκριση και την απάντηση.
Η κατάργηση των επικυρώσεων έχει γίνει χρόνια και ο κανονισμός διδακτορικών σπουδών του τμήματος Κοινωνιολογίας στο Πάντειο είναι αναθεωρημένος το 2018, δηλαδή πρόσφατος. Θα έπρεπε να το είχαν λάβει υπόψιν, αλλά απ' ότι φαίνεται το ζητάνε.
Οπότε, πραγματικά, δεν αντιλαμβάνομαι τι γίνεται. Θα μπορούσα να το καταλάβω, αν τα πτυχία είναι από πανεπιστήμια της αλλοδαπής.
Αν ήταν από έξω τα πτυχία, θες επικυρωμένη τη μετάφραση που είναι άλλο θέμα (και ακριβό)...
Πάρε τηλέφωνο σε ένα ΚΕΠ στην περιοχή σου να ρωτήσεις, θα ξέρουν.
 

Kordilia

Νεοφερμένος

Η Kordilia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Αν ήταν από έξω τα πτυχία, θες επικυρωμένη τη μετάφραση που είναι άλλο θέμα (και ακριβό)...
Πάρε τηλέφωνο σε ένα ΚΕΠ στην περιοχή σου να ρωτήσεις, θα ξέρουν.

Αύριο πάω ΚΕΠ και την Τρίτη στη γραμματεία που θα είναι ανοιχτή.
Ελπίζω να βγάλω άκρη...

Ευχαριστώ και πάλι.
 

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Αν είναι να πας έτσι και αλλιώς ΚΕΠ για άλλο λόγο, τότε κάνε και την επικύρωση να είσαι σίγουρη.
 

Kordilia

Νεοφερμένος

Η Kordilia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Τότε τράβα από ένα και στα υπόλοιπα για να μην ψάχνεις άκρη στη γραμματεία.
Πάντως, αν δεν τα κάνουν, θα στο πουν.
 

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Οι επικυρώσεις φωτοαντιγραφων έχουν καταργηθεί από το 2014. Και σε ΚΕΠ να πας, θα σε διώξουν... Κανένας δεν κάθεται να βάζει πια σφραγίδες και υπογραφές για φωτοαντιγραφα

Πιθανολογω γραφειοκρατική αντιγραφή από παλιότερα κείμενα δημ. Υπαλλήλου, που βαριέται να δει τι αντιγράφει. Μου θυμίζει για εμάς τα αγοράκια που ζητούν πιστοποιητικό α στρατολογίας (ότι πήγαμε στρατό), ενώ εδώ και χρόνια πάει αυτεπάγγελτα μέσω δημοσίων υπηρεσιών
 

Kordilia

Νεοφερμένος

Η Kordilia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Το ξέρω, ότι θα φάω μάλλον πόρτα.
Είδα παρόμοια θέματα και σε άλλα φόρουμ και μια τύπισσα πήγε με τον κανονισμό του μεταπτυχιακού στα ΚΕΠ, για να της δώσουν, γιατί όντως της έλεγαν πως δεν δίνουν.
Μα είναι κουλό, δηλαδή το Πανεπιστήμιο δίνει τα αντίγραφο πτυχίων για κάθε νόμιμη χρήση, αλλά τα ίδια θέλουν αυτά τα χαρτιά επικυρωμένα (όταν ήδη έχουν βάλει στρογγυλή σφραγίδα). Παράνοια.
Εκτός αν εννοούν αυτό επικύρωση, δηλαδή να υπάρχει η στρογγυλή σφραγίδα του Πανεπιστημίου...

Το πρωί, θα εκτυπώσω τον κανονισμό, και θα τους τον δώσω να το δουν ότι ζητείται έτσι από δημόσιο οργανισμό, αν μου αρχίσουν τα «δεν δίνουμε» και παράλληλα θα έχω και τα πρωτότυπα έγγραφα.
Μια σφραγίδα θέλω να μου βάλουν, πόσο κόλαση θα μου κάνουν τη ζωή;

Θα ενημερώσω αύριο και για τις εξελίξεις, έτσι ώστε αν κάποιος στο μέλλον αντιμετωπίσει το ίδιο πρόβλημα να μπορέσει να βγάλει μια άκρη ( όπως ελπίζω ότι θα βγάλω και εγώ, μέχρι τις 15/9).

Ευχαριστώ πολύ,
Καλό βράδυ.

Καλημέρα,

τελικά δουλειά δεν έκανα.
Πήγα στα ΚΕΠ τους είπα τι θέλω και μου είπαν πως έχουν καταργηθεί οι επικυρώσεις με το Ν. 4250/14.
Τους έδειξα το ΦΕΚ του κανονισμού που δημοσιεύτηκε το 2018, για να δουν ότι το ζητάει δημόσιος οργανισμός και μου απάντησαν πως «δεν έχουν το δικαίωμα και είναι υποχρεωμένοι να τα δεκτούν»

Με λίγα λόγια, οι πολίτες πρέπει να κάνουμε τον διαμεσολαβητή ανάμεσα στο δημόσιο, επειδή δεν είναι εναρμονισμένοι όλοι τους στο ίδιο νομικό πλαίσιο. Δράμα.

Αύριο θα περάσω από το Πανεπιστήμιο, αν τους βρω, για να δω τι θα μου πουν.
 

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Το έχεις κάνει ολόκληρη ιστορία ενώ απάντησες η ίδια στο προβληματισμό σου και παιδεύεσαι άδικα..

Όταν λέει επικυρωμένο εννοεί το πρωτότυπο αντίγραφο με την σφραγίδα, όπου σου έδωσαν.
Άλλο επικύρωση από κάποια δημόσια υπηρεσία κι άλλο η επικύρωση με την σφραγίδα του πανεπιστημίου.
 

Kordilia

Νεοφερμένος

Η Kordilia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Το έχεις κάνει ολόκληρη ιστορία ενώ απάντησες η ίδια στο προβληματισμό σου και παιδεύεσαι άδικα..

Όταν λέει επικυρωμένο εννοεί το πρωτότυπο αντίγραφο με την σφραγίδα, όπου σου έδωσαν.
Άλλο επικύρωση από κάποια δημόσια υπηρεσία κι άλλο η επικύρωση με την σφραγίδα του πανεπιστημίου.

Σύμφωνοι, ας πούμε ότι εννοούν αυτό στην περίπτωση των πτυχίων. Ζητάνε όμως και επικυρωμένο φωτοαντίγραφο αστυνομικής ταυτότητας.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top