Επαναληπτικές Πανελλήνιες Εξετάσεις 2012

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

nick0s93

Νεοφερμένος

Ο nick0s93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
τα θεματα της φυσικης νομιζω οτι ειναι καπως πιο δυσκολα απτα θεματα του μαιου.Μπορει να εχω και αδικο γιατι ισωσ εχω χασει λιγο την επαφη.Συγκεκριμενα το θεμα Α ειναι λιγο πιο δυσκολο απτο αντιστοιχο του μαιου.στο θεμα Β το β1 αντιστοιχης δυσκολιας με του μαιου,το β2 λιγακι πιο δυσκολο και το β3 πιο ευκολο σαφως απτο β3 του μαιου.το θεμα Γ τρομαζει λιγο στην οψη αλλα στην πραγματικοτητα δεν ειναι κατι το εξωπραγματικο, δν δυσκολευει πιστευω ατομα που εχουν κατανοησει το κεφαλαιο της μηχανικης στερεου.Δεν εχει ασαφεια σε αντιθεση με του μαιου στο περιβοητο γ4.Τελος,το θεμα Δ τρομαζει και αυτο στην οψη και θεωρω οτι ειναι οντως δυσκολο.Εχει μεσα στην ουσια δυο διαφορετικα προβληματα, τα οποια απαιτουν μεγαλη δεξιοτητα στο κεφαλαιο των κρουσεων.Προσωπικα τα δ1 και δ2 μου φαινονται πολυ δυσκολα γιατι δν συμπαθουσα τις πλαγιες κρουσεις.Σαφως πιο δυσκολο απτο αντιστοιχο του μαιου.Πολυ δυσκολα αλλα ωραια θεματα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr.Blonde

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mr.Blonde αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 866 μηνύματα.
Χωρις να θελω να κρινω τη δυσκολια των θεματων,τα περισσοτερα θεματα απο αυτα τα εχω δει ολοιδια σε βοηθηματα και ειδικα το Δ ΘΕΜΑ.Το β θεμα ισως η ηλεκτρικη ταλαντωση να μπερδευε,αλλα δεν ειναι συγκρισιμο με το λαδι και τη κρουση του μαιου.Για το Γ θεμα WTF!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Δεν εχει ασαφεια
Πάλι κάτι ξέχασαν. Για να λυθεί το Δ4 πρέπει το κεκλιμένο να είναι λείο. (Φαντάζομαι να το έδωσαν διευκρίνηση).
Προσωπικα τα δ1 και δ2 μου φαινονται πολυ δυσκολα γιατι δν συμπαθουσα τις πλαγιες κρουσεις
Την άσκηση 5.41 του βιβλίου όποιος ήξερε, καθάριζε.
Σαφως πιο δυσκολο απτο αντιστοιχο του μαιου.Πολυ δυσκολα αλλα ωραια θεματα!
Τα θεωρώ πιο έυκολα από του Μαιου και πολύ πιο κλασικά.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr.Blonde

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mr.Blonde αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 866 μηνύματα.
Την άσκηση 5.41 του βιβλίου όποιος ήξερε, καθάριζε.

Τα θεωρώ πιο έυκολα από του Μαιου και πολύ πιο κλασικά.


Γενικα ειναι μια ασκηση που και να μην την εχεις δει στο σχολικο την εχει σε ολα τα βοηθηματα.Απλως ειναι λιγο αντισοσ η πλαγια κρουση.
Εννοειται οτι ειναι πιο κλασσικα του μαιου.Κυριως το β θεμα με το doppler.Το Γ μου φαινεται παλουκι αν και δεν το κοιταξα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Πάρτε και πρόχειρες συνοπτικές λύσεις. (Αν υπάρχει κάποιο αριθμητικό λάθος διορθώστε).

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Μολις ειδα το Γ θυμηθηκα μια λυμενη ασκηση απο βοηθημα που ειχα δει μια μερα πριν δωσω και τα 3 πρωτα ερωτηματα ειναι ακριβως τα ιδια.
Παντως δεν ειχαν τις δικες μας ασαφειες και θεωρω οτι ηταν πιο ευκολα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitris001

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 7,608 μηνύματα.
θεωρώ πως αυτά τα θέματα ήταν πιο εύκολα από τα θέματα του μαιου που έδωσα......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nick0s93

Νεοφερμένος

Ο nick0s93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
προσωπικα πιστευω οτι το θεμα Δ θα εκαβε πολυ κοσμο αν εμπαινε τον μαη, γιατι οι πλαγιες κρουσεις δν ειναι και οτι πιο συνηθισμενο σε πανελληνιες, αν και υπαρχει σαν ιδεα τοσο στο σχολικο οσο και σε εξωσχολικα βιβλια,τις βλεπεις και λες ενταξει δν θα μπουν.Βεβαια και στα δικα μας τον μαη το θεμα Δ καθε αλλο παρα αναμενομενο ηταν ,τι να πει κανεις..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SiMoS43710

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Σίμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 303 μηνύματα.
Κι εγώ νομίζω πως ήταν ελαφρώς ευκολότερα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
προσωπικα πιστευω οτι το θεμα Δ θα εκαβε πολυ κοσμο αν εμπαινε τον μαη, γιατι οι πλαγιες κρουσεις δν ειναι και οτι πιο συνηθισμενο σε πανελληνιες, αν και υπαρχει σαν ιδεα τοσο στο σχολικο οσο και σε εξωσχολικα βιβλια,τις βλεπεις και λες ενταξει δν θα μπουν...
Αν υπάρχει κάποιος καθηγητής (σε οποιοδήποτε μάθημα, σχολείου ή φροντιστηρίου) που κάτι το οποίο υπάρχει στο σχολικό βιβλίο, δεν το δίδαξε ή το χαρακτήρισε "αντιSOS", κατά την ταπεινή μου γνώμη, θα πρέπει να αλλάξει επάγγελμα.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nick0s93

Νεοφερμένος

Ο nick0s93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
ενταξει την γνωμη μου λεω.Εμενα μου φανηκε δυσκολο το Δ για διαφορουσ λογους, μπορει να το ελυνε καποιος αλλος σε 10 λεπτα.υποκειμενικα μιλαω,δν αντιλαμβανομαστε ολοι με τον ιδιο τροπο καθε θεμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
Αν υπάρχει κάποιος καθηγητής (σε οποιοδήποτε μάθημα, σχολείου ή φροντιστηρίου) που κάτι το οποίο υπάρχει στο σχολικό βιβλίο, δεν το δίδαξε ή το χαρακτήρισε "αντιSOS", κατά την ταπεινή μου γνώμη, θα πρέπει να αλλάξει επάγγελμα.


Στο σχολείο δεν είχαμε κάνει αυτή την άσκηση, ενώ στο φροντιστήριο την είχαμε κάνει και μας την είχε τονίσει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Porcia+Brutus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Porcia+Brutus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 381 μηνύματα.
https://www.minedu.gov.gr/publications/docs2012/them_neoel_kat_c_hmer_d_esp_epan_1206.pdf

Χμμμ... Βιζυηνός.
Αναμενόμενες και βατές οι ερωτήσεις για τον Βιζυηνό!
:)

Ζήλεψαν τον οεφε?????????
Βλακεία κείμενο, ενώ το συμπάθησα στην αρχή, όλο και μειούται αυτό το συναίσθημα.
Σίγουρα, πάντως, θα έκαιγε περισσότερο κόσμο, απ' ό,τι ο αγαπητός μας Καβάφης....αποχεραίτα τον τον ΒΙζυηνό που χάνεις!

Πάντως το 3ωρο δεν έφτανε...την μάνα του και τον πατέρα του είχε! Και την Αννιώ μαζί μη σου πω !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Athr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 238 μηνύματα.
Αν ειναι δυνατον.. αν ειχαμε αυτα τα θεματα φυσικης τον Μαη πεζει να αγγιζα και το 100.. Ειναι σχεδον αυτα που φανταζομουν οτι θα πεσουν.. ειδικα οταν ειδα το Δ3 ανατριχιασα γιατι δεν ξερω πως μου ειχε κολισει το ΗΞΕΡΑ οτι θα πεσει αυτη η ασκηση.. Τελευτεα μερα πριν την φυσικη κατ ειχα κοιταξει την ασκηση του Dias εδω στο αι σκουλ που ειναι ακριβως το ιδιο θεμα (πλαγια κρουση-κεκλειμενο) Κριμα παντως τι να πω..
Και το 3ο θεμα που λετε δεν εχει καν αποδειξη α.α.τ ειναι θεμα μισαωρου κατα τη γνωμη μου.. Πολυ καλυτερα θεματα μακαρι να μας τα βαζαν σε μας :wall:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Που να πάρει, περίμενα το Δ1 να πέσει φέτος στις εξετάσεις του Μαΐου (ως 2ο θέμα)! Όλοι την περνούσαν έτσι και δεν της έδιναν σημασία!
Τα θέματα ήταν SOSάρες και αναμενόμενα. Πολύ πιο εύκολα από τα αντίστοιχα του Μαΐου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Limoncello

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Limoncello αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 199 μηνύματα.
Και γω τα ίδια θα πώ:P Πιο κλασσικά,αναμενόμενα και επομένως εύκολα θέματα.Φαίνονται ψαρωτικά αλλά δεν είναι τόσο δύσκολα.
Εγώ γιατί πάντα είχα την εντύπωση οτι στις επαναληπτικές έπεφταν παλούκια?:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drosos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 1,151 μηνύματα.
Αμα το 4ο θεμα ειναι κλασσικο τι να σας πω... Για δειξτε μου αλλες χρονιες αν εχουν βαλει πλαγια κρουση μαζι με ταλαντωση και κεκλιμενο;; Το Γ θεμα τελικα ηταν ψαρωτικο οχι τοσο δυσκολο! Απο οτι βλεπω ομως και το Α θεμα εχει δυσκολια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Και γω τα ίδια θα πώ:P Πιο κλασσικά,αναμενόμενα και επομένως εύκολα θέματα.Φαίνονται ψαρωτικά αλλά δεν είναι τόσο δύσκολα.
Εγώ γιατί πάντα είχα την εντύπωση οτι στις επαναληπτικές έπεφταν παλούκια?:(

Πλαγια κρουση δεν εχει μπει ποτε ουτε σε 4ο ουτε σε τριτο θεμα(νομιζω) ,πως ειναι κλασσικα και αναμενομενα τα θεματα?.Απο θεμα δυσκολιας σε σχεση με τον μαιο κατα την γνωμη μου το πρωτο ειναι δυσκολοτερο το δευτερο αρκετα πιο ευκολο το τριτο πιο ευκολο και το τεταρτο πιο δυσκολο μονο και μονο επειδη κανεις δεν περιμενει να δει πλαγια κρουση στο τεταρτο.
Παντως στα περισσοτερα φροντιστηρια την πλαγια κρουση την περνανε αερα (ενα μαθημα το πολυ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Takis_Kal

Νεοφερμένος

Ο Takis_Kal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 63 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
Νομιζω οτι ειναι αρκετα πιο ευκολα απο αυτα του Μαιου .Ειδικα το θεμα 2 και το θεμα 4
Πλαγια κρουση ειχαμε και το 2010
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Porcia+Brutus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Porcia+Brutus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 381 μηνύματα.
Σήμερα να δούμε τί παίζει στα αρχαία...θα 'χει πλάκα να τους κοπανήσουν Πολιτικά το 20...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top