Επαγγελματική αποκατάσταση Ψυχολογίας

BE16

Νεοφερμένος

Η BE16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 103 μηνύματα.
δικαιο εχεις και εγω ετσι σκεφτομαι !

Υ.Γ.:το μεταπτυχιακο δεν χρειαζεται να γινει στο εξωτερικο και τα ελληνικα πανεπιστημια προσφερουν την δυνατοτητα για καλα μεταπτυχιακα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giouliii

Νεοφερμένος

Η giouliii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 85 μηνύματα.
ήταν το όνειρο μου η ψυχολογία..παντείου συγκεκριμένα για να χει και κάποιο κύρος..και μετά άκουσα τέτοια όμορφα για ανύπαρκτη επαγγελματική αποκατάσταση εντός ελλάδας και είπα να επανέλθω στην πραγματικότητα..άρα παιδαγωγικο βόλου φετος..

όμως ωραίο δε θα ήταν να είχε τη θέση που τησ αρμόζει η ψυχολογία?σε σχολεία,σε φυλακές,σε ιδρύματα......?
:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanous18

Περιβόητο μέλος

Ο thanous18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 4,131 μηνύματα.
ήταν το όνειρο μου η ψυχολογία..παντείου συγκεκριμένα για να χει και κάποιο κύρος..και μετά άκουσα τέτοια όμορφα για ανύπαρκτη επαγγελματική αποκατάσταση εντός ελλάδας και είπα να επανέλθω στην πραγματικότητα..άρα παιδαγωγικο βόλου φετος..

όμως ωραίο δε θα ήταν να είχε τη θέση που τησ αρμόζει η ψυχολογία?σε σχολεία,σε φυλακές,σε ιδρύματα......?
:(

Κοπελα μου οχι απλα ειναι ωραιο αλλα και απαραιτητο.Ολα τα σχολεια χρειαζονται ψυχολογους καθως ολοι εχουμε αντιμετωπισει διαφορα προβληματα με την ψυχολογια του σχολειου.Αλλα εδω δεν υπαρχουν οι υποδομες για αλλα πραγματα....:(Και στις φυλακες ειναι απαραιτητοι γιατι μετα οι εγκληματιες βγαινουν χειροτεροι απο οτι μπηκαν.
-----------------------------------------
παιδαγωγικο?ναι,γ 4 ακομη χρονια θα ειναι καλα...αστυνομια?εγω παντως κοβομαι λογω υψους.ας πανε οι ψηλοι εκει.αγγλικη,γ οσους αρεσουν καλα ειναι.δηλαδη αν εχει 100 σχολες το 1ο πεδιο,ολοι θα παμε στισ 3 αυτες?στις αλλες δε θα παμε?αλλοι που εχουν ονειρο να γινουν ψυχολογοι η φιλολογοι,δε θα πανε?γ να μην ζοριστουν?αν αγαπας κατι,θα πας...κ μιλαω μονο γ αυτους που πραγματικα θελουν την ψυχολογια κ ακουνε διαφορα γ την επιλογη τουσ..

Κοπελα μου δικιο εχεις αλλα στην χωρα αυτη τα πραγματα δεν λειτουργουν οπως πρεπει:(.Εγω σκεφτομουν να παω μουσικων σπουδων στην κερκυρα η στη θεσσ αλλα ειναι πολυ δυσκολο να ασχοληθεις μονο με αυτο το επαγγελμα στην ελλαδα καθως η μουσικη εδω θεωρειται περισσοτερο ως χομπι παρα ως επαγγελμα και δεν αποδιδει οικονομικα εκτος αν εισαι καθηγητης στο δημοσιο που δεν με ενδιεφερε και πολυ.Ετσι διαλεξα αγγλικη φιλολογια γιατι μου αρεσουν τα αγγλικα και παραλληλα θα κανω και την μουσικη μου!!!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giouliii

Νεοφερμένος

Η giouliii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 85 μηνύματα.
όντως άμα αγαπάς κάτι το κηνυγάς..απλά δε θέλω να τελειώσω ψυχολογία ,να δουλεύω ως τα 30 μου σε καφετέρια παρά τα μεταπτυχιακά μου (όπως κάνουν 2 γνωστές μου) και να καταλή3ω να σιχα8ώ τη δουλειά μου επειδή δε με βοη8αει να προχωρησω στη ζωή μου..παιδαγωγικό προτίμησα με το σκεπτικό ότι ίσωσ κάνω κάποιο μεταπτυχιακό στην παιδοψυχολογία κ βλέέέπωω..αλλά να έχω και τη σιγουριά..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3leni

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Συκιές (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 254 μηνύματα.
νομιζω οτι αν θες κατι πολυ,το τολμας...
ολα σ****α τα εχουν κανει εδω ρε γμτ να φοβασαι να σπουδασεις αυτο που αγαπας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aphroditechan

Νεοφερμένος

Η Αφροδιτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αγρίνιο (Αιτωλοακαρνανία). Έχει γράψει 21 μηνύματα.
εγω παντως την δηλωσα πρωτη και μαλιστα δηλωσα το προγραμμα ψυχολογιας στο καποδιστριακο γιατι μου εχουν πει οτι υπαρχει σαφως καλυτερη οργανωση απο το τμημα της παντειου.δεν ειναι ευκολο το επαγγελμα του ψυχολογου αλλα δε πιστευω οτι τα πραγματα ειναι τοσο τραγικα.εκτος απο το να εισαι ελευθερος επαγγελματιας πιστευω μπορεις να εργαστεις σε παρα πολλες επιχειρησεις,υπηρεσιες,σε ιδρυματα κ ευελπιστς μεχρι αν αποφοιτησω οτι θα ανοιξουν θεσεις και στα σχολεια.ολα θελουν ψαξιμο και τπτ δεν το παιρνεις ετοιμο σε αυτη τη ζωη.ακομα και παιδαγωγικο να δηλωνα τπτ δεν ειναι σιγουρο.μεχρι το 2013 ειπαν θα διοριζεσαι ανετα και μιλαμε πια για τεραστιο ογκο φοιτητων στα παιδαγωγικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nomikarios

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Nomikarios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 167 μηνύματα.
:) βασικα σε υπερασπιζομαι γιατι εχω και εγω σκοπο να περασω ψυχολογια και επειδη το εχω ψαξει το θεμα δεν μπορω να ακουω να τα παρουσιαζουν εδω στην Ελλαδα ολα τραγικα και να εξυψωνουν μονο σχολες οπως η νομικη και η ιατρικη επειδη πριν 30 χρονια ειχαν τρομερο κυρος μεσα στην κοινωνια!!! και φυσικα δεν εχω τιποτα με τις συγκεκριμενες σχολες καθως ειναι πολυ ενδιαφερουσες!! με εκνευριζει ομως που οι περισσοτεροι τις επιλεγουν οχι γιατι τους αρεσε πραγματικα σαν επαγγελμα αλλα επειδη πιπιλησαν μια καραμελα που τους πουλησαν του τυπου ''νομικη=λεφτα'', ''νομικη=κυρος'' ....

Τα πράγματα είναι πολύ απλά....Στη σύγχρονη εποχή όποιος πιστεύει ότι θα βρει μη κορεσμένο επάγγελμα είναι γελασμένος...το κόλπο είναι να επιλέγεις το επάγγελμα που θα κάνεις με βάση το τι σου αρέσει..όταν κάνεις κάτι που σου αρέσει...θα έχεις το κουράγιο να το κυνηγήσεις και δεν θα τα παρατήσις τόσο εύκολα!

Ο καλός βγάζει λέφτά είτε είναι νομικός είτε έχει περίπτερο!δεν έχει καμία σημασία!Βάλτε το καλά στο μυαλό σας αυτό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BE16

Νεοφερμένος

Η BE16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 103 μηνύματα.
μπραβο ρε nomikarie πες τα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3leni

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Συκιές (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 254 μηνύματα.
εεε μα πια,μας εχουν φαει οτι δε θα βρουμε δουλεια ουτε σε 100 χρονια..ενω ας πουμε ο δικηγορος(π.χ.),αν δεν εχει ετοιμο γραφειο θα βρει κατευθειαν ολους τους δολοφονους κ θα γινει κουγιας με ενα τσουβαλι λεφτα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antigrafakias

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο antigrafakias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Πόπο πάρλα! Είναι και τρεισίμιση τα ξημερώματα τα μάτια τούμπανο και το κεφάλι καζάνι. Λέμε ένα δύο πράγματα ρε παιδιά. Όποιος θέλει τα δέχεται. Και αν λέτε ότι τη δεδομένη στιγμή η ψυχολογία έχει δουλειά απλά εθελοτυφλείτε.
Και η αγάπη για τη δουλειά και το μεράκι είναι καλά αλλά άμα δεν πέφτουν τα φράγκα για να μπορείς να τα βγάζεις πέρα όλα τα άλλα είναι για λαϊκή κατανάλωση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BE16

Νεοφερμένος

Η BE16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 103 μηνύματα.
μα δεν ειπε κανεις οτι απτην ψυχολογια βγαζεις λεφτα με το τσουβαλι απλα βαρεθηκαμε να ακουμε συνεχως ασχημα γιαυτο το επαγγελμα ενω και τα υπολοιπα αντιμετωπιζουν παρομοιες δυσκολιες!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antigrafakias

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο antigrafakias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 295 μηνύματα.
μα δεν ειπε κανεις οτι απτην ψυχολογια βγαζεις λεφτα με το τσουβαλι απλα βαρεθηκαμε να ακουμε συνεχως ασχημα γιαυτο το επαγγελμα ενω και τα υπολοιπα αντιμετωπιζουν παρομοιες δυσκολιες!!!
Ε, γιατί για τα άλλα τι λένε δηλαδή; Τα ίδια ακούμε όλοι; Τα δεδομένα είναι αυτά, πώς να το να κάνουμε δηλαδή; Να πούμε ότι τα πράγματα είναι θετικά τη στιγμή που δεν είναι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BE16

Νεοφερμένος

Η BE16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 103 μηνύματα.
μα δεν καταλαβαινεις τι λεω!!! ηδη σου ειπα οτι πιστευω οτι ολα τα επαγγελματα αντιμετωπιζουν δυσκολιες!!! απλα ειναι αδικο να ριχνουν ετσι την ψυχολογια ! δεν εχω ακουσει ποτε κανεναν να μιλησει για τα αρνητικα της νομικης π.χ........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antigrafakias

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο antigrafakias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 295 μηνύματα.
μα δεν καταλαβαινεις τι λεω!!! ηδη σου ειπα οτι πιστευω οτι ολα τα επαγγελματα αντιμετωπιζουν δυσκολιες!!! απλα ειναι αδικο να ριχνουν ετσι την ψυχολογια ! δεν εχω ακουσει ποτε κανεναν να μιλησει για τα αρνητικα της νομικης π.χ........
Αυτά που έχω ακούσει εγώ για τη νομική ξεπερνούν αυτά που έχεις ακούσει για την ψυχολογία!!! :jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3leni

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Συκιές (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 254 μηνύματα.
ναι αλλα κανεις δε θα σε πιεσει να πας ψυχολογια..αντιθετα,πολλοι θα σε πιεσουν για να πας νομικη....ειναι υποτιμημενη σχολη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanous18

Περιβόητο μέλος

Ο thanous18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 4,131 μηνύματα.
ναι αλλα κανεις δε θα σε πιεσει να πας ψυχολογια..αντιθετα,πολλοι θα σε πιεσουν για να πας νομικη....ειναι υποτιμημενη σχολη...

Ναι ρε συ και εγω αυτη τη μανια δεν την καταλαβαινω.Ειναι το κομπλεξ της ελληνικης επαρχιας το επαγγελμα του γιατρου και του δικηγορου γιατι τα πολυ παλιοτερα χρονια οι ανθρωποι τα ειχαν μυθοποιησει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antigrafakias

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο antigrafakias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Ειναι το κομπλεξ της ελληνικης επαρχιας το επαγγελμα του γιατρου και του δικηγορου γιατι τα πολυ παλιοτερα χρονια οι ανθρωποι τα ειχαν μυθοποιησει.
Πιστεύεται ότι κατά την εποχή του Ομήρου υπήρξε μεγάλη ζήτηση για κομπογιαννίτες και πατρώνους. Φημολογείται μάλιστα ότι συνεγράφησαν έπη αναλόγου ποιότητος και εκτάσεως με την Ιλιάδα, σχετικά με τους κατατρεγμούς ενός έρμου δικηγοράκου και τη γραφειοκρατία της εποχής. Το μοτίβο αυτό διατηρείται και κατά το χρυσό αιώνα του Περικλή με τους δικομανείς Αθηναίους και τη μεγάλη ζήτηση πατρώνων καθώς και στα πρώτα Χριστιανικά έτη με πολλές διδασκαλίες του Ιησού να είναι καταγεγραμμένες από το Κατά Λουκάν Ευαγγέλιο ενώ οι δικηγόροι έχουν σημαίνοντα ρόλο τόσο κατά τη διάρκεια του μεσαίωνα όσο και κατά τη διάρκεια του Διαφωτισμου. Έκτοτε λοιπόν τα επαγγέλματα αυτά έχουν ισχύουσα θέση στο ελληνικό κοινωνικό-οικονομικό κατεστημένο...
Τι λέμε ρε παιδιά;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3leni

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Συκιές (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 254 μηνύματα.
εγω δε καταλαβα τιποτα απο αυτο γτ αλλιως ξεκινας κ αλλου καταληγεις..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nomikarios

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Nomikarios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 167 μηνύματα.
Πιστεύεται ότι κατά την εποχή του Ομήρου υπήρξε μεγάλη ζήτηση για κομπογιαννίτες και πατρώνους. Φημολογείται μάλιστα ότι συνεγράφησαν έπη αναλόγου ποιότητος και εκτάσεως με την Ιλιάδα, σχετικά με τους κατατρεγμούς ενός έρμου δικηγοράκου και τη γραφειοκρατία της εποχής. Το μοτίβο αυτό διατηρείται και κατά το χρυσό αιώνα του Περικλή με τους δικομανείς Αθηναίους και τη μεγάλη ζήτηση πατρώνων καθώς και στα πρώτα Χριστιανικά έτη με πολλές διδασκαλίες του Ιησού να είναι καταγεγραμμένες από το Κατά Λουκάν Ευαγγέλιο ενώ οι δικηγόροι έχουν σημαίνοντα ρόλο τόσο κατά τη διάρκεια του μεσαίωνα όσο και κατά τη διάρκεια του Διαφωτισμου. Έκτοτε λοιπόν τα επαγγέλματα αυτά έχουν ισχύουσα θέση στο ελληνικό κοινωνικό-οικονομικό κατεστημένο...
Τι λέμε ρε παιδιά;;;

χαχαχαχα κορυφαίος:no1::no1::no1::lol::lol::lol::jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

a_s_d

Νεοφερμένος

Η a_s_d αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους.
Απόφοιτος Ψυχολογίας Παντείου εδώ. Μια συμβουλή: παραβλέπετε την ευρεία γκάμα επιλογών που σας δίνει η Ψ. Είναι ίσως η μοναδική σχολή θεωρητικής προέλευσης που σας προσφέρει τη δυνατότητα να μεταπηδήσετε σε πιο θετικίζουσες μεταπτυχιακές σπουδές, αν το αποφασίσετε. Συγκεκριμένα, Ψυχολόγος δεν είναι μόνο ο Ψυχοθεραπευτής ή ο Κλινικός Ψυχολόγος. Πρόκειται για μια εσφαλμένη και στερεοτυπική αντίληψη του Ψ. Η Ψυχολογία εκτείνεται σε απεριόριστα πεδία: Βιομηχανική, Αναπτυξιακή, Γνωστική, Σχολική, Κοινωνική, Εκπαιδευτική, Νευροψυχολογία είναι μόνο μερικές από τις κατευθύνσεις, για να μην αναφέρω ειδικότητες που δεν υπάρχουν στα ελληνικά πανεπιστήμια ακόμη αλλά κάνουν θραύση στο εξωτερικό π.χ. Ψυχοβιολογία και φυσικά απαιτούν διεπιστημονικές γνώσεις (πτυχία Ψυχολογίας και Βιολογίας). Επομένως, σαν προοπτική σπουδών ενδεχομένως να είναι και η πιο εξελισσόμενη σχολή συγκριτικά με τις προσφερόμενες του πρώτου πεδίου, δεδομένου ότι σου αφήνει περιθώριο να επιλέξεις από εντελώς θεωρητικές κατευθύνσεις π.χ. Εκπαιδευτική Ψ μέχρι απόλυτα εφαρμοσμένες π.χ. Κλινική Νευροψυχολογία ή και Νευροεπιστήμες ακόμη (οι οποίες για να σε δεχτούν σε μεταπτυχιακό απαιτούν πτυχίο Ιατρικής, Βιολογίας, Ψυχολογίας κ.λπ).
Επειδή γνωρίζω απόφοιτους κι άλλων τμημάτων-ηλικίας 30-35 πολλοί από αυτούς-, θα ήθελα να σας επιστήσω την προσοχή σε ένα πράγμα: μην πέσετε στην παγίδα του να κάνετε κάτι μόνο και μόνο για την αποκατάσταση ή για το "κύρος", γιατί θα δυστυχήσετε και έπειτα θα ψάχνεστε σε μεγαλύτερες ηλικίες (που δεν είναι καθόλου κακό). Το σημαντικότερο: τίποτα πια δεν προσφέρει σιγουριά από μόνο του, καμία Ιατρική, καμία Νομική, κανένα ΗΜΜΥ. Τα πράγματα τρέχουν σε ιλιγγιώδεις ρυθμούς, υπάρχει υπερπληθώρα αποφοίτων σε όλους σχεδόν τους τομείς και η κοινωνία απαιτεί διαρκή εξειδίκευση....
Για μένα προτιμότερο είναι πριν επιλέξετε σχολή, να διαβάσετε όπως και δήποτε τα μαθήματα των σπουδών για να δείτε αν αυτό που θέλετε να σπουδάσετε αντιπροσωπεύει-να το πω ετσι απλά-αυτό που έχετε στο μυαλό σας για μια επιστήμη. Εγώ υπήρξα βραβευμένη μαθήτρια και μόνο ένα όνειρο είχα: να σπουδάσω Ψυχολογία και τίποτα άλλο....Οι σπουδές όμως δεν ήταν ακριβώς αυτό που είχα κατά νου ή καλύτερα, υπάρχει μεγάλη διαφορά ανάμεσα στην αγάπη για την Ψ και την υπαρξιακή αναζήτηση και την εφαρμογή επαγγέλματος. Για αυτό και τώρα ψάχνομαι σε πιο εφαρμοσμένα κομμάτια της Ψ (αυτό, επαναλαμβάνω, είναι το δικό μου παράδειγμα, δεν ισχύει για όλους).
Έπειτα, συμβουλευτείτε άτομα μεγαλύτερης ηλικίας και πιο έμπειρα για τις προοπτικές των τμημάτων, πάρτε πολλές και διαφορετικές γνώμες και φιλτράρετέ τις. Στις ηλικίες των 17 και 18 είναι πολύ σύνηθες κάποιος να διαλέγει σχολή είτε λόγω της υψηλής βάσης της, που αυτόματα θα τον κατατάξει στους "έξυπνους" και "πετυχημένους", είτε λόγω κάποιων ουτοπικών αναπαραστάσεων μεγαλείου που έχει στο μυαλό του για κάποια επαγγέλματα. Πραγματική επιτυχία όμως είναι να απολαμβάνεις την ζωή χωρίς φθορές και εσωτερική μιζέρια....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top