Επαγγελματικά δικαιώματα αποφοίτων μαθηματικών

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,663 μηνύματα.
Ανοίγα αυτο το θεμα γτ πολλα παιδια δεν γνωριζουν τι κανεις με ενα πτυχιο μαθηματικου.Να ξερετε οτι δε γινεστε καθηγητες σε φροντιστηρια κτλπ οπως βλακωδως εχει επικρατησει.Μπορεις με μεταπτυχιακα κτλπ να βρεις καλη δουλεια
 

Ουριήλ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ουριήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 816 μηνύματα.
Τα μεταπτυχιακά δεν σου δίνουν επαγγελματικά δικαιώματα σωστά;
 

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Τα επαγγελματικά δικαιώματα είναι συνώνυμο με την πρόταση ''το κράτος σου δίνει το δικαίωμα να κάνεις το τάδε πράγμα''.Ενας πληροφορικάριος ή ενας μαθηματικός τι να τα κάνει τα επαγγελματικά δικαιώμα αφού δεν είναι ελεγχόμενα απο το κράτος το επάγγελμα του; Με ενα πτυχίο μαθηματικού προφανώς μπορείς να κάνεις κι άλλα πράγματα πέραν των ιδιαιτέρων και του φροντιστήριο αν σου κόβει λίγο και έχεις και τις γνωριμίες και φυσικά τα κατάλληλα μεταπτυχιακά αλλά κατά κύριο λόγο εκεί που καταλήγουν οι μαθηματικοί είναι στην άθλια δευτεροβάθμια εκπαίδευση για 3 ευρώ την ώρα ιδιαίτερα τουλάχιστον στην ελληνική πραγματικότητα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

tsiobieman

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 799 μηνύματα.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Ακριβώς. Μόνο το προπυχιακό σου δίνει επαγγελματικά δικαιώματα.
Οχι απαραίτητα αυτό είναι λάθος που λές γιατί στους οικονομολόγους μπορεί να σου δώσει επαγγελματικά δικαιώματα και ο δεύτερος κύκλος σπουδών (μεταπτυχιακό) και ο τρίτος κύκλος σπουδών (διδακτορικό).
 

johnietraf

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Στατιστικής ΟΠΑ και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,889 μηνύματα.
προφανως και δεν ειναι μονο εκπαιδευση ..προσωπικα θα ακολουθησω τον τομεα της στατιστικης
εκει ειναι το θεμα τι θες ακριβως κατι που εχω ξεκινησει και το ψαχνω σιγα σιγα
 

tsiobieman

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 799 μηνύματα.
Οχι απαραίτητα αυτό είναι λάθος που λές γιατί στους οικονομολόγους μπορεί να σου δώσει επαγγελματικά δικαιώματα και ο δεύτερος κύκλος σπουδών (μεταπτυχιακό) και ο τρίτος κύκλος σπουδών (διδακτορικό).

Δεν έχω ακούσει ποτέ κάτι τέτοιο , αλλά μάλλον τα λες εκ πείρας.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Στην Κύπρο, στην Ψυχολογία επαγγελματικά δικαιώματα ψυχολόγου για να παρακολουθεις πελατες σου δίνει το μεταπτυχιακό συγκεκριμένων προδιαγραφών, στην Αμερική και την Αγγλία το Διδακτορικό. Το πτυχίο δηλαδή δεν είναι αρκετό, όπως συμβαίνει στην Ελλάδα. Λογικά κάτι ανάλογο θα ισχύει και σε άλλους τομείς και σε άλλες χώρες.
 

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Δεν έχω ακούσει ποτέ κάτι τέτοιο , αλλά μάλλον τα λες εκ πείρας.
Στο λέω γιατί μου το έχουν πεί απο το ίδιο το ΟΕΕ δεν αποκτάται μόνο απο το πτυχίο η ιδιότητα υπάρχει και σε ανώτερες σπουδές η δυνατότητα. Στους μηχανικούς που είναι πιο αυστηρά νομίζω δεν ισχύει αυτό αποκτάται μόνο σε επίπεδο προπτυχιακού.
 

tsiobieman

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 799 μηνύματα.
Στους μηχανικούς που είναι πιο αυστηρά νομίζω δεν ισχύει αυτό αποκτάται μόνο σε επίπεδο προπτυχιακού.

Αυτό είχα ακούσει και λέω λογικά το ίδιο θα γίνεται και αλλού αλλά μάλλον μόνο για τους μηχανικούς ισχύει.
 

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Αυτό είχα ακούσει και λέω λογικά το ίδιο θα γίνεται και αλλού αλλά μάλλον μόνο για τους μηχανικούς ισχύει.
Οχι οχι οι μηχανικοί έχουν πολλοί αυστηρό πλαίσιο λειτουργίας σκέψου οτι οι κανονισμοί λειτουργίας του ΤΕΕ και τα επαγγελματικά δικαιώματα είναι προπολεμικά με κάτι νόμους του 1930 τα περισσότερα τμήματα μηχανικών και τα περισσότερα πανεπιστήμια προέκυψαν απο την Χούντα και μετά τότε μέχρι το 1930 τα τμήματα μηχανικών ήταν μετρημένα στα δάχτυλα (ΕΜΠ,ΑΠΘ) και κανένας δεν έκατσε να συμμορφώσει και να εναρμονίσει το πλαίσιο στις σύγχρονες συνθήκες γι' αυτό στερούνται δικαιώματα μηχανικού ακόμα και βαρβάτα τμήματα οπως ΗΜΜΥ ΔΠΘ είναι τρομερό αυτό.Στο ΟΕΕ που τα δικαιώματα οικονομολόγων καθιερώθηκαν αρχές του 1990 προβλέφθηκε με την ανωτατικοποιήση των ΤΕΙ το δικαίωμα οικονομολόγου με μεταπτυχιακό. Τα ΤΕΙ (τουλάχιστον στην πλειοψηφία τους) εχουν δικαίωμα εγγραφής στο ΟΕΕ σαν λογιστές Γ κατηγορίας οχι όμως σαν οικονομολόγοι (Ναι η άδεια οικονομολόγου είναι ξεχωριστή απο την άδεια λογιστή και εγώ δεν το ήξερα αλλά μου το είπε ενας περιφερειακός πρόεδρους του ΟΕΕ που τυγχάνει να τον ξέρω). Οπως επίσης και οι εσωτερικοί ελεγκτές το νομικό πλαίσιο λέει οτι για να γίνεις εσωτερικός ελεγκτής απαιτείται 5 χρόνια εργασιακής εμπειρίας και τώρα το ΟΕΕ κοιτάει να βάλει εξετάσεις με πιστοποιήση ώστε να το συμμορφώσει σαν επάγγελμα.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top