Επαγγελματικά δικαιώματα αποφοίτων ΣΤΕΦ

Αλκίμαχος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αλκίμαχος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 224 μηνύματα.
1ον) τα ΤΕΙ δεν είναι ιδρύματα τεχνικής εκπαίδευσης. Είναι ιδρύματα ανώτατης εκπαίδευσης τεχνολογικού προσανατολισμού. Τεχνική εκπαίδευση είναι κάτι άλλο που στην Ελλάδα δεν υπάρχει παρά μόνο στα τεχνικά σχολεία (και εκεί μόνο στο όνομα και όχι στην "χάρη" :worry:). Αλλά προφανώς κάποιοι δεν γνωρίζουν το πόσο διαφορετικές είναι η έννοιες "τεχνικός" και "τεχνολογικός" όπως και το "τέχνη" και "τεχνολογία". Αλλά τεσπα..

2ον) Το θέμα με τους μηχανολόγους δεν είναι τόσο απλό όσο το θέτουν μερικοί που λένε ότι ο υποψήφιος γνωρίζει από πριν ότι το ΤΕΙ δεν έχει επαγγελματικά δικαιώματα, άρα ποιος ο λόγος να πηγαίνει και μετά να μας τα πρήζει; Η οπτική αυτή είναι πέρα για πέρα λάθος.
Όταν το παλικαράκι με το όνειρο στα δόντια αποφασίζει να φτιάξει μηχανογραφικό και είναι τίγκα ψημένο για μηχανολογία θα βάλει με την λογική σειρά πολυτεχνεία κλπ ως τα αντίστοιχα ΤΕΙ τμήματα μηχανολογίας προφανώς με την αντίστοιχη ζήτηση. Αν περάσει τελικά σε ΤΕΙ τι θα κάνει; θα το σκιπάρει χαλαρά λέγοντας "δεν έχει επαγγελματικά δικαιώματα"; Όχι βέβαια. Θα πάει γιατί του αρέσει η μηχανολογία.

3ον) Τα τμήματα μηχανολογίας ΤΕΙ έχουν επαγγελματικά δικαιώματα, δεν είναι ότι δεν έχουν καθόλου. Έχουν αλλά με πολλούς περιορισμούς που αν τους μελετήσει κανείς σοβαρά θα διαπιστώσει πως έχουν σκοπό τον οικονομικό περιορισμό. Δηλαδή σου λέει ότι μπορείς να υπογράψεις πχ μελέτη μέχρι ενός συγκεκριμένου ορίου τεχνικής και οικονομικής φύσης. Δηλαδή αποδέχονται μεν την ικανότητα τους να συντάσσουν τεχνική μελέτη αλλά όχι για μεγάλα έργα. (χeστe με! κάνει καραμπάμ του κερατά το τι σημαίνει αυτό) Λες και τηρουμένων των αναλογιών δεν ισχύουν οι ίδιοι νόμοι της φυσικής τόσο για μικρά όσο και για μεγάλα έργα. Αυτό είναι αστείο. Αν ένας μηχανικός ΤΕΙ μπορεί να υπογράψει μελέτη ανελκυστήρα για δυόροφο κτήριο γιατί να μην μπορεί να κάνει το ίδιο και για ένα δεκαόροφο; Τις ίδιες αρχές θα χρησιμοποιήσει αλλά με μεγαλύτερο συντελεστή ασφάλειας.

4ον) Από το 2001 και μετά τα ΤΕΙ και συνεπώς τα τμήματα μηχανολογίας δίνουν πτυχίο επιπέδου Bachelor. Το ΤΕΕ απαιτεί τέτοιο πτυχίο, και κάνει αποδεκτούς και πτυχιούχους αλλοδαπής αλλά δεν αναγνωρίζει το πτυχίο του ΤΕΙ που είναι σε όλο τον πλανήτη αναγνωρισμένο ως Bachelor.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Zaraki

Δραστήριο μέλος

Ο Zaraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 536 μηνύματα.
Συγγνώμη γνωρίζεις τι θα πει μεταπτυχιακός τίτλος σπουδών?
Πρώτον είναι εξειδίκευση σε κάτι.
Δεύτερον συνήθως στα πολυτεχνικά τμήματα τα μαθήματα είναι στα πρώτα 4.5 χρόνια και στο τελευταίο εξάμηνο γίνεται η διπλωματική αν δεν κάνω λάθος.οπότε πως γίνεται σε 4.5 χρόνια κάποιος να παίρνει και προπτυχιακό και μεταπτυχιακό πτυχίο?
Στο εξωτερικό γιατί τα προπτυχιακά είναι ή 3 ή 4 έτη και χώρια τα μεταπτυχιακά 1.5 με 2 χρόνια?
Όσο για το να αναβαθμιστούν τα τει σε 5 χρόνια δεν νομίζω να γίνει ποτέ, αλλά στο να μειωθεί το πολυτεχνείο στα 4 χρόνια είναι μάλλον πιο πραγματοποιήσιμο.


Δεν βλεπω που διαφωνεις.Ειπα ξεκαθαρα οτι δεν θεωρω οτι το διπλωμα του πολυτεχνειου πρεπει να ανιστοιχει σε Master.


...το Ελληνικό κράτος βάσει συντάγματος είναι υποχρεωμένο να λειτουργεί τριτοβάθμια ιδρύματα με αποφοίτους με δικαιώματα. και αυτό δεν μπορώ να το ορίσω ούτε εγώ ούτε εσύ ούτε κανένας από εμάς.
Δεν διαφωνω.Γι αυτο ειπα οτι πολλα τμηματα θα πρεπει να κλεισουν αμεσα, και οσα κριθουν οτι ακαδημαικα ειναι οκ, να γινουν πολυτεχνεια.Οσο βεβαια γκρινιαζουν οι καθηγητες και οι φοιτητες που ξεβολευονται, αυτο δεν θα γινει ποτε.


Σε όλα τα κράτη εντός ΕΕ οι μηχανικοί σπουδάζουν 3 χρόνια και κάνουν άλλο ένα για το μεταπτυχιακό, master, Msc ή όπως λέγεται στην κάθε χώρα.
Νομιζω οτι οι περισσοτεροι που εχουν περασει απο εξωτερικο ή εχουν γνωστους, συμφωνουν οτι στο προπτυχιακο, το επιπεδο σπουδων που εχουμε στην Ελλαδα ειναι υψηλοτερο.Γιατι να κοψουμε 1 ή 2 χρονια λοιπον;Διοτι δεν γινεται μονο τα πολυτεχνεια να γινουν 3ετη, αλλα και ολες οι υπολοιπες σχολες.Σου φαινεται καλο;Σκοπος μας πρεπει να ειναι να αντιγραφουμε τα θετικα των ξενων συστηματων παιδειας, οχι και τα αρνητικα.Για τα διδακτρα τι εχεις να πεις;

Στην Ελλάδα αφου αποδεδειγμένα μπορει το κράτος να παρέχει 5ετή πολυτεχνική εκπαίδευση, τότε καλό είναι αυτή να είναι και σύμφωνα με τα πανευρωπαϊκά standarts, και οι απόφοιτοι να έχουν και μεταπτυχιακό σίγουρα και όχι ενδιάμεσες λύσεις!;)
Καθαρα ακαδημαικα, εισαι σιγουρος οτι αξιζει το διπλωμα των πολυτεχνειων να αναγνωριζεται ως master;Εγω δεν ειμαι.Ας μην κοιταμε μονο τα χρονια, δεν ειναι το ιδιο να να κανεις 3+2, οπου το 2 ειναι μεταπτυχιακου επιπεδου με το 3+2 που θες να εφαρμοστει στην Ελλαδα, οπου και τα 5 ετη ειναι πρακτικα προπτυχιακου επιπεδου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zaraki

Δραστήριο μέλος

Ο Zaraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 536 μηνύματα.
3ον) Τα τμήματα μηχανολογίας ΤΕΙ έχουν επαγγελματικά δικαιώματα, δεν είναι ότι δεν έχουν καθόλου. Έχουν αλλά με πολλούς περιορισμούς που αν τους μελετήσει κανείς σοβαρά θα διαπιστώσει πως έχουν σκοπό τον οικονομικό περιορισμό. Δηλαδή σου λέει ότι μπορείς να υπογράψεις πχ μελέτη μέχρι ενός συγκεκριμένου ορίου τεχνικής και οικονομικής φύσης. Δηλαδή αποδέχονται μεν την ικανότητα τους να συντάσσουν τεχνική μελέτη αλλά όχι για μεγάλα έργα. (χeστe με! κάνει καραμπάμ του κερατά το τι σημαίνει αυτό) Λες και τηρουμένων των αναλογιών δεν ισχύουν οι ίδιοι νόμοι της φυσικής τόσο για μικρά όσο και για μεγάλα έργα. Αυτό είναι αστείο. Αν ένας μηχανικός ΤΕΙ μπορεί να υπογράψει μελέτη ανελκυστήρα για δυόροφο κτήριο γιατί να μην μπορεί να κάνει το ίδιο και για ένα δεκαόροφο; Τις ίδιες αρχές θα χρησιμοποιήσει αλλά με μεγαλύτερο συντελεστή ασφάλειας.

Ενδιαφερων.Αυτο ισχυει και για αλλους μηχανικους ΤΕΙ(Ηλεκτρολογους, Δομικων εργων κλπ);Αν ναι, τοτε το προβλημα ειναι σαφως μικροτερο.Φυσικα και δεν μπορουν να εξισωθουν 5ετεις με 4ετεις σπουδες, ορθως υπαρχει διαφορα στα επαγγελματικα δικαιωματα.Αρα, η προταση μου να γινουν τα καλα ΤΕΙ 5ετη, εχει ακομα μεγαλυτερη βαση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Δεν βλεπω που διαφωνεις.Ειπα ξεκαθαρα οτι δεν θεωρω οτι το διπλωμα του πολυτεχνειου πρεπει να ανιστοιχει σε Master.

Γενικά το έθεσα το θέμα..
Κάτι πρέπει να γίνει..
Δεν μπορεί να συνεχιστεί αυτό το πρόβλημα,δηλαδή τα τει να ζητάνε επαγγελματικά δικαιώματα, το ΤΕΕ να θεωρεί τους μηχανικούς τει κατώτερους γιατί οι σπουδές είναι 4ετή σε σχέση με τα 5ετή πολυτεχνεία.Το ΤΕΕ όμως να δέχεται σαν μηχανικούς στους κόλπους του αποφοίτους εξωτερικού με 3ετή πτυχία ή τετραετή.Το ΤΕΕ να προσπαθεί να αναγνωρίσει στα μέλη του αποφοιτους πολυτεχνείου το πτυχίο σαν master αλλά να μην αναγνωρίζει έναν μηχανικό από τει με 4ετή σπουδές και κατοχή μεταπτυχιακού τίτλου.
Είναι πολλά τα θέματα και πλέον έχουν αρχίσει να κουράζουν και τους μεν και τους δε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εquilibria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Equilibrium αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Το ΤΕΕ να προσπαθεί να αναγνωρίσει στα μέλη του αποφοιτους πολυτεχνείου το πτυχίο σαν master αλλά να μην αναγνωρίζει έναν μηχανικό από τει με 4ετή σπουδές και κατοχή μεταπτυχιακού τίτλου.
Είναι πολλά τα θέματα και πλέον έχουν αρχίσει να κουράζουν και τους μεν και τους δε
Μαζί με μεταπτυχιακό και δεν τους αναγνωρίζει;;; Αυτό, προσωπικά, δεν το ήξερα νόμιζα σκέτο μόνο το πτυχίο...Σίγουρα ισχύει αυτό;(μαζί με μπσ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
3ον) Τα τμήματα μηχανολογίας ΤΕΙ έχουν επαγγελματικά δικαιώματα, δεν είναι ότι δεν έχουν καθόλου. Έχουν αλλά με πολλούς περιορισμούς που αν τους μελετήσει κανείς σοβαρά θα διαπιστώσει πως έχουν σκοπό τον οικονομικό περιορισμό. Δηλαδή σου λέει ότι μπορείς να υπογράψεις πχ μελέτη μέχρι ενός συγκεκριμένου ορίου τεχνικής και οικονομικής φύσης. Δηλαδή αποδέχονται μεν την ικανότητα τους να συντάσσουν τεχνική μελέτη αλλά όχι για μεγάλα έργα. (χeστe με! κάνει καραμπάμ του κερατά το τι σημαίνει αυτό) Λες και τηρουμένων των αναλογιών δεν ισχύουν οι ίδιοι νόμοι της φυσικής τόσο για μικρά όσο και για μεγάλα έργα. Αυτό είναι αστείο. Αν ένας μηχανικός ΤΕΙ μπορεί να υπογράψει μελέτη ανελκυστήρα για δυόροφο κτήριο γιατί να μην μπορεί να κάνει το ίδιο και για ένα δεκαόροφο; Τις ίδιες αρχές θα χρησιμοποιήσει αλλά με μεγαλύτερο συντελεστή ασφάλειας.
Είχαν δικαιώματα υπομηχανικού βάσει 6422/1934 τα οποια σταματησαν να ισχυουν με προσφυγη του ΤΕΕ στο ΣτΕ, το οποιο και ανέστειλε την ισχυ τους

Μαζί με μεταπτυχιακό και δεν τους αναγνωρίζει;;; Αυτό, προσωπικά, δεν το ήξερα νόμιζα σκέτο μόνο το πτυχίο...Σίγουρα ισχύει αυτό;(μαζί με μπσ)
με σκέτο πτυχίο εγγράφονται οι απόφοιτοι σχολών του εξωτερικού
επίσης εχουν γραφτει και ΤΕ απο την πισω πορτα, αλλά αυτό είναι ακόμα ένα δείγμα της διάβρωσης του ΤΕΕ

Δεν διαφωνω.Γι αυτο ειπα οτι πολλα τμηματα θα πρεπει να κλεισουν αμεσα, και οσα κριθουν οτι ακαδημαικα ειναι οκ, να γινουν πολυτεχνεια.
Διαφωνώ. Άλλο τεχνολογική εκπαίδευση, άλλο πολυτεχνική.
Οσο βεβαια γκρινιαζουν οι καθηγητες και οι φοιτητες που ξεβολευονται, αυτο δεν θα γινει ποτε.
Κυρίως κομματόσκυλα.
Νομιζω οτι οι περισσοτεροι που εχουν περασει απο εξωτερικο ή εχουν γνωστους, συμφωνουν οτι στο προπτυχιακο, το επιπεδο σπουδων που εχουμε στην Ελλαδα ειναι υψηλοτερο.Γιατι να κοψουμε 1 ή 2 χρονια λοιπον;Διοτι δεν γινεται μονο τα πολυτεχνεια να γινουν 3ετη, αλλα και ολες οι υπολοιπες σχολες.Σου φαινεται καλο;
μιλησα για 4 έτη προπτυχιακό
και 1 μεταπτυχιακό (το προγραμμα του οποίο θα είναι διαφορετικό σε κάθε απο τις πολυτεχνικες σχολές)
τα δίδακτρα και για τα 5 χρόνια θα τα καλύπτει το κράτος όπως κάνει και τώρα.
Για τα διδακτρα τι εχεις να πεις;
όπως τώρα καλύπτονται από την Ελληνική πολιτεία, έτσι και πρέπει να συνεχίσουν (και στο προ και στο μετα)
Καθαρα ακαδημαικα, εισαι σιγουρος οτι αξιζει το διπλωμα των πολυτεχνειων να αναγνωριζεται ως master;Εγω δεν ειμαι.Ας μην κοιταμε μονο τα χρονια, δεν ειναι το ιδιο να να κανεις 3+2, οπου το 2 ειναι μεταπτυχιακου επιπεδου με το 3+2 που θες να εφαρμοστει στην Ελλαδα, οπου και τα 5 ετη ειναι πρακτικα προπτυχιακου επιπεδου.
Το θέμα είναι να υπάρχει και μια ρεαλιστική αντιστοίχηση μεταξύ ακαδημαϊκών/ουσίας


γενικά όπως και παλιότερα είχε ειπωθεί, ένας φοιτητής απαιτεί σε γενικές γραμμές

  • Επαγγελματικά δικαιώματα αντάξια των σπουδών του
  • Αξιοπρέπεια
αυτά τα δύο είναι αλληλένδετα και αλληλοεξαρτώμενα;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zaraki

Δραστήριο μέλος

Ο Zaraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 536 μηνύματα.
Γενικά το έθεσα το θέμα..
Κάτι πρέπει να γίνει..
Δεν μπορεί να συνεχιστεί αυτό το πρόβλημα,δηλαδή τα τε να ζητάνε επαγγελματικά δικαιώματα το ΤΕΕ να θεωρεί τους μηχανικούς τει κατώτερους γιατί οι σπουδές είναι 4ετή σε σχέση με τα 5ετή πολυτεχνεία.Το ΤΕΕ όμως να δέχεται σαν μηχανικούς στους κόλπους του αποφοίτους εξωτερικού με 3ετή πτυχία ή τετραετή.Το ΤΕΕ να προσπαθεί να αναγνωρίσει στα μέλη του αποφοιτους πολυτεχνείου το πτυχίο σαν master αλλά να μην αναγνωρίζει έναν μηχανικό από τει με 4ετή σπουδές και κατοχή μεταπτυχιακού τίτλου.
Είναι πολλά τα θέματα και πλέον έχουν αρχίσει να κουράζουν και τους μεν και τους δε
Για το εξωτερικο εχεις δικιο δυστυχως, σε σχεση με αυτους οι ΤΕΙτζηδες ειναι ρηγμενοι.Μακαρι να γινοταν να κοπουν και απο αυτους ΕΔ κατ εμε.Ή τουλαχιστον να επρεπε να παρακολουθησουν 1-2 ετη σε ελληνικο πανεπιστημιο, αν θελουν δικαιωματα στην Ελλαδα.Αλλα φανταζομαι λογω ΕΕ δεν γινεται αυτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Μαζί με μεταπτυχιακό και δεν τους αναγνωρίζει;;; Αυτό, προσωπικά, δεν το ήξερα νόμιζα σκέτο μόνο το πτυχίο...Σίγουρα ισχύει αυτό;(μαζί με μπσ)

Φυσικά...Και έχω γνωρίσει καποιον κάποτε που είχε και διδακτορικό.....από αναγνώριση φυσικά καμία..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εquilibria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Equilibrium αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Φυσικά...Και έχω γνωρίσει καποιον κάποτε που είχε και διδακτορικό.....από αναγνώριση φυσικά καμία..
Καλά εντάξει.....δεν υπάρχει αυτό. Εγώ ήξερα μόνο για το πτυχίο....πωωωωω....η κατάσταση είναι μπουρλούτο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zaraki

Δραστήριο μέλος

Ο Zaraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 536 μηνύματα.
Διαφωνώ. Άλλο τεχνολογική εκπαίδευση, άλλο πολυτεχνική.
Ας μην κολλαμε στο ονομα, το κλειδι ειναι να γινουν 5ετη, γι τα αλλα βλεπουμε.



μιλησα για 4 έτη προπτυχιακό
και 1 μεταπτυχιακό (το προγραμμα του οποίο θα είναι διαφορετικό σε κάθε απο τις πολυτεχνικες σχολές)
τα δίδακτρα και για τα 5 χρόνια θα τα καλύπτει το κράτος όπως κάνει και τώρα.

όπως τώρα καλύπτονται από την Ελληνική πολιτεία, έτσι και πρέπει να συνεχίσουν (και στο προ και στο μετα)
Την στιγμη που θα σπασει το προγραμμα σπουδων, θα μπουν διδακτρα.Ηδη ψαχνονται οι του υπουργειου, με το να κανεις το 5ο ετος μεταπτυχιακο, τους ανοιγεις το δρομο.


γενικά όπως και παλιότερα είχε ειπωθεί, ένας φοιτητής απαιτεί σε γενικές γραμμές

  • Επαγγελματικά δικαιώματα αντάξια των σπουδών του
  • Αξιοπρέπεια
αυτά τα δύο είναι αλληλένδετα και αλληλοεξαρτώμενα;)
Εχεις δικιο.Η κυρια διαφωνια λοιπον μας ειναι στο οτι εσυ θελεις τα πολυτεχνεια να γινουν 4+1, ενω εγω τα ΤΕΙ να γινουν 5 μαζι με τα πολυτεχνεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Καλά εντάξει.....δεν υπάρχει αυτό. Εγώ ήξερα μόνο για το πτυχίο....πωωωωω....η κατάσταση είναι μπουρλούτο...

Βέβαια το διδακτορικό φυσικά και δεν είναι κάτι το καθημερινό παρόλα αυτά το μεταπτυχιακό είναι όντως κάτι συχνό...Βέβαια για την Ελλάδα είτε το κάνεις είτε όχι άμα είσαι από τεί το ίδιο σε βλέπει..Μιλάω για τους μηχανικούς και το ΤΕΕ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εquilibria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Equilibrium αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Για εμένα έπρεπε να υπάρχουν σχολές. Σχολή μηχανικών, σχολή λογιστών κ.ο.κ(μετά την αποφοίτηση στα αει-τει). Δλδ, τελειώνεις τει-αει και θες αναγνώριση; πολύ ωραία εξετάσεις να μας αποδείξεις ότι αξίζεις. Μόνο έτσι εγώ το βλέπω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Για εμένα έπρεπε να υπάρχουν σχολές. Σχολή μηχανικών, σχολή λογιστών κ.ο.κ(μετά την αποφοίτηση στα αει-τει). Δλδ, τελειώνεις τει-αει και θες αναγνώριση; πολύ ωραία εξετάσεις να μας αποδείξεις ότι αξίζεις. Μόνο έτσι εγώ το βλέπω.

Σε αυτό δεν διαφωνεί κανείς
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αλκίμαχος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αλκίμαχος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Αν είναι να ξαναδώσεις εξετάσεις τότε τι το θες το πτυχίο;
Ναι διαφωνώ μάγκες μου γιατί έτσι θα σκάσει και ο εμπειρικός που δεν σπούδασε καθόλου και θα σου πει κοίτα εγώ αν θέλω περνάω τις εξετάσεις σου. Δώσε επαγγελματικά δικαιώματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
Αν είναι να ξαναδώσεις εξετάσεις τότε τι το θες το πτυχίο;
Ναι διαφωνώ μάγκες μου γιατί έτσι θα σκάσει και ο εμπειρικός που δεν σπούδασε καθόλου και θα σου πει κοίτα εγώ αν θέλω περνάω τις εξετάσεις σου. Δώσε επαγγελματικά δικαιώματα.
Σε πολλα επαγγέλματα παίζουν οι εξετάσεις για να πάρεις δικαιώματα--δε φτάνει το πτυχίο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εquilibria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Equilibrium αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Αν είναι να ξαναδώσεις εξετάσεις τότε τι το θες το πτυχίο;
Για να πάρεις πρώτα τις βασικές γνώσεις που πρέπει μπλα μπλα...Και μετά κατευθείαν σε σχολή μηχανικών για δεν ξέρω χ χρονικό διάστημα προετοιμασίας και παρακολούθησης μαθημάτων εξειδικευμένων πλέον και καθαρά πρακτικών θεμάτων(κάτι σαν μεταπτυχιακό δες τις σχολές που λέω) και μετά μπαμ εξετάσεις..(οι λεγόμενες επαγγελματικές εξετάσεις)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αλκίμαχος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αλκίμαχος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Ναι αλλά εμπειρικοί μηχανικοί υπάρχουν. Εμπειρικοί γιατροί όχι.

Κοίτα να σου πω. Δεν πάσχουμε από εξετάσεις. Από μυαλά πάσχουμε. Δώσε αναγνώριση σε όλες τις τριτοβάθμιες σχολές. Αν το πολυτεχνείο είνει 5ετές να γίνει μάστερ κατευθείαν και τελείωσε το σκηνικό. Περισσότερες εξετάσεις σημαίνει πως το σύστημα δεν πέτυχε, έτυχε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
Ας μην κολλαμε στο ονομα, το κλειδι ειναι να γινουν 5ετη, γι τα αλλα βλεπουμε.
Δεν εννοώ το καθεαυτό όνομα με το πολυτεχνική και τεχνολογική,
εννοώ την κατεύθυνση και το σκοπό των δυο διαφορετικών σπουδών του ίδιου αντικείμενου!

Την στιγμη που θα σπασει το προγραμμα σπουδων, θα μπουν διδακτρα.Ηδη ψαχνονται οι του υπουργειου, με το να κανεις το 5ο ετος μεταπτυχιακο, τους ανοιγεις το δρομο.
Είναι ένα θέμα αυτό, αλλά από ότι μου λες, για μάστερ σπουδές κάνεις και μάστερ δεν έχεις.
πέραν του προσωπικού οφέλους και γνώσης από τη μελέτη, τι άλλο αποκομίζεις;:hmm:

Έχεις δικιο.Η κυρια διαφωνια λοιπον μας ειναι στο οτι εσυ θελεις τα πολυτεχνεια να γινουν 4+1, ενω εγω τα ΤΕΙ να γινουν 5 μαζι με τα πολυτεχνεια.
Το πήγες λίγο μακριά, εγώ προς το παρόν μένω στα

  • Επαγγελματικά δικαιώματα αντάξια των σπουδών του πτυχιούχου
  • και στην Αξιοπρέπεια ως φοιτητής/πτυχιούχος
Στην παρούσα φάση όμως για να είμαστε ρεαλιστές, μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο που προτείνεις, αφου καταργήθηκαν πλέον τα διπλά εξάμηνα στα ΤΕΙ, οπότε η πρόταση που κάνεις μοιάζει ολοένα και πιο εφικτή:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
Ναι αλλά εμπειρικοί μηχανικοί υπάρχουν. Εμπειρικοί γιατροί όχι.
Μια απλή δικλείδα ασφαλείας χρειάζεται--του στυλ:"...ο υποψήφιος πρέπει επίσης να προσκομήσει πτυχίο Χ σχολής...".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
https://www.alfavita.gr/artro.php?id=55776

Πραγματικά αξίζει να το διαβάσετε, αυτό το χάος μόνο στην ελληνική πραγματικότητα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top