Επαγγέλματα που καταλήγουμε από "σπόντα"

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,797 μηνύματα.
Έβλεπα χθες το επεισόδιο Επαγγελματικός Προσανατολισμός - Σεκιουριτάς του Μάκη Παπασημακόπουλου (Netwix), στο οποίο πέφτει μέσα η ιδέα ότι το απωθημένο ενός σεκιουριτά ήταν να γίνει αστυνομικός, αλλά δεν τα κατάφερε για διάφορους λόγους.

Με αφορμή το παραπάνω, σκέφτηκα να ανοίξω αυτό το thread για να συζητήσουμε για επαγγέλματα - σπόντες, δηλαδή επαγγέλματα στα οποία καταλήγει κανείς ως εναλλακτικά λόγω δυσκολιών στο να προσεγγίσει το αρχικό επάγγελμα (οι δυσκολίες μπορεί να είναι σε οποιαδήποτε βάση: δυσκολία σωματική ή πνευματική, οικονομικές δυσκολίες, απροσδόκητα αποτελέσματα κατά την εξέταση στο σύστημα εισαγωγής στη σχολή, φοβίες, προσδοκίες γονέων κτλ).

Το θέμα αφορά απλή συζήτηση κι ερμηνεία φαινομένων, ο καθένας θα πρέπει να είναι περήφανος για όσα πετυχαίνει στη ζωή του και αρκεί να απολαμβάνει το όποιο επάγγελμά του, ακόμα κι αν δεν ήταν το πολύ αρχικό του επάγγελμα που είχε στο νου του. :)

Άρα έχουμε τα ακόλουθα που μου έρχονται στο νου:
  • σεκιουριτάς - αστυνόμος
  • tutor αγγλικών με proficiency - φιλόλογος αγγλικών
  • (ίσως; ) φαρμακοποιός - ιατρός
  • κάπου στο Grey's Anatomy τη σειρά, είχε πέσει η άποψη ότι όσοι δεν καταφέρανε να γίνουν χειρουργοί, γίνανε ιατροδικαστές (ξέρετε αυτοί που μελετάνε τα πτώματα)

Δικό σας!
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,632 μηνύματα.
ιστορικός - υπάλληλος ΟΑΕΔ
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,887 μηνύματα.
ΕΠΟΠ λοχίας ΠΖ - Ευελπίδων (όπλα/καταδρομεις)
 

Obi-Wan Kenobi

Δραστήριο μέλος

Ο Obi-Wan Kenobi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Γεωπονίας Πελοποννήσου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Πιλοτος σε επιβατικα και τελικα να γινεσαι πιλοτος στο flight simulator!!
 

kost28

Νεοφερμένος

Ο kost28 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Από προσωπική εμπειρία μπορώ να πω πως το ζεύγος Ιατρός→ Φαρμακοποιός ισχύει. Περίπου οι μισοί εισακτέοι της σχολής μου μπήκαν σε 7η+ επιλογή τους, και η συντριπτική πλειοψηφία από αυτούς είχαν δηλώσει πρώτα ιατρικές/οδοντιατρικές.

Η πρώτη ερώτηση που μου κάνει το 90% όταν λέω ότι πέρασα Φαρμακευτική είναι "Α για ιατρική πήγαινες ε?" Με λυπημένο ύφος κιόλας,ότι και καλά δεν έπιασες τα μόρια 😵
Το ίδιο ισχύει και για πολλές σχολές του πεδίου ( Οδοντιατρική, Βιολογικό, Χημικό, Φυσικοθεραπεία κλπ).

Έχει αρχίσει να γίνεται εκνευριστικό 🥲.
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,555 μηνύματα.
Καλά από Βιολογικό πόσες φορές έχω ακούσει ότι πήγαιναν για Ιατρική δεν περιγράφεται.
 

Giii

Δραστήριο μέλος

Ο Giii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Λογιστικής & Χρηματοοικονομικής ΟΠΑ. Έχει γράψει 751 μηνύματα.
Οδοντίατρος --> Γιατρός
 

Pharmacist01

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pharmacist01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 385 μηνύματα.
Από προσωπική εμπειρία μπορώ να πω πως το ζεύγος Ιατρός→ Φαρμακοποιός ισχύει. Περίπου οι μισοί εισακτέοι της σχολής μου μπήκαν σε 7η+ επιλογή τους, και η συντριπτική πλειοψηφία από αυτούς είχαν δηλώσει πρώτα ιατρικές/οδοντιατρικές.

Η πρώτη ερώτηση που μου κάνει το 90% όταν λέω ότι πέρασα Φαρμακευτική είναι "Α για ιατρική πήγαινες ε?" Με λυπημένο ύφος κιόλας,ότι και καλά δεν έπιασες τα μόρια 😵
Το ίδιο ισχύει και για πολλές σχολές του πεδίου ( Οδοντιατρική, Βιολογικό, Χημικό, Φυσικοθεραπεία κλπ).

Έχει αρχίσει να γίνεται εκνευριστικό 🥲.
Κάτσε να αρχίσει η σχολή να ακούς τους επικούς διαλόγους, για πόσα μόρια έχασε ο ο καθένας την ιατρική/οδοντιατρική....
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,886 μηνύματα.
Κάτσε να αρχίσει η σχολή να ακούς τους επικούς διαλόγους, για πόσα μόρια έχασε ο ο καθένας την ιατρική/οδοντιατρική....
Ευτυχώς που στο τμήμα της Αθήνας στην γενιά μου δεν ήταν τόσο έντονη αυτή η συζήτηση. Τα 3/4 είχαμε δηλώσει πρώτη επιλογή. Τους επικούς διαλόγους τους έκαναν μόνο 5-10 παιδιά που ήταν αρκετά εξτριμ, οι 2-3 ξαναεδωσαν και δεν ξέρω τι έκαναν, και οι υπόλοιποι έμειναν στο τμήμα.

Το αστείο είναι ότι πολλά παιδιά ανακαλύπτουν ότι τους ταιριάζει περισσότερο η φαρμακευτική εν τέλει (συνήθως παιδιά με αγάπη για την χημεία) όταν αριστεύουν στις χημείες και δυσκολεύονται να διώξουν ακόμη και την ανατομία πρώτου εξαμήνου 😂
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,632 μηνύματα.
Λίγο πολύ αυτό συμβαίνει και σε εμάς. Η πλειοψηφία μπήκε ιστορικό αρχαιολογικό γιατί δεν έπιασε τη Νομική ή γιατί έχει σχέδιο για κατατακτήριες προς τα εκεί. Απλά δεν είναι τόσο στερεότυπο όπως η Φαρμακευτική.
 

kiyoshi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kiyoshi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 336 μηνύματα.
Ευτυχώς που στο τμήμα της Αθήνας στην γενιά μου δεν ήταν τόσο έντονη αυτή η συζήτηση. Τα 3/4 είχαμε δηλώσει πρώτη επιλογή. Τους επικούς διαλόγους τους έκαναν μόνο 5-10 παιδιά που ήταν αρκετά εξτριμ, οι 2-3 ξαναεδωσαν και δεν ξέρω τι έκαναν, και οι υπόλοιποι έμειναν στο τμήμα.

Το αστείο είναι ότι πολλά παιδιά ανακαλύπτουν ότι τους ταιριάζει περισσότερο η φαρμακευτική εν τέλει (συνήθως παιδιά με αγάπη για την χημεία) όταν αριστεύουν στις χημείες και δυσκολεύονται να διώξουν ακόμη και την ανατομία πρώτου εξαμήνου 😂
Πολύ αστείες οι αρχικές αλληλεπιδράσεις με αυτά τα παιδιά στο πρώτο εξάμηνο που δεν μπορούσαν να μην αναφέρουν σε κάθε συζήτηση το πόσο κοντά ή όχι ήταν στα μόρια της ιατρικής. Κάποιοι έφυγαν την πρώτη εβδομάδα, άλλοι έκατσαν και η αύρα του "αποτυχημένου" τους στοιχειώνει ακόμα, άλλοι έκατσαν και ανακάλυψαν ότι μισούν κάθε ιατρικό μάθημα.
Πράγματι, όμως, τα παιδιά που μπήκαν από δική τους συνειδητή επιλογή δεν είναι η μειονότητα σε αντίθεση με το τι πιστεύει ο κόσμος έξω από την σχολή (στο εκπα τουλάχιστον).
 

kost28

Νεοφερμένος

Ο kost28 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Πολύ αστείες οι αρχικές αλληλεπιδράσεις με αυτά τα παιδιά στο πρώτο εξάμηνο που δεν μπορούσαν να μην αναφέρουν σε κάθε συζήτηση το πόσο κοντά ή όχι ήταν στα μόρια της ιατρικής. Κάποιοι έφυγαν την πρώτη εβδομάδα, άλλοι έκατσαν και η αύρα του "αποτυχημένου" τους στοιχειώνει ακόμα, άλλοι έκατσαν και ανακάλυψαν ότι μισούν κάθε ιατρικό μάθημα.
Πράγματι, όμως, τα παιδιά που μπήκαν από δική τους συνειδητή επιλογή δεν είναι η μειονότητα σε αντίθεση με το τι πιστεύει ο κόσμος έξω από την σχολή (στο εκπα τουλάχιστον).
Πλέον είμαστε μειονότητα από ο,τι φαίνεται :/
IMG_20220904_185505.jpg
 

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,887 μηνύματα.
Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι πρέπει να έκλαψες με μαύρο δάκρυ που δεν σε έπιανε ηλικιακά η προκήρυξη για τους ΕΠΟΠ... :laugh:
Είχα μια τελευταία ευκαιρία κατά τη θητεία οριακά στην προ-προηγούμενη προκήρυξη, τώρα είναι αργά για δάκρυα... :laugh:
 

nicole1982

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nicole1982 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Γαλλικής Γλώσσας & Φιλολογίας (Αθήνα). Έχει γράψει 299 μηνύματα.
Από προσωπική εμπειρία μπορώ να πω πως το ζεύγος Ιατρός→ Φαρμακοποιός ισχύει. Περίπου οι μισοί εισακτέοι της σχολής μου μπήκαν σε 7η+ επιλογή τους, και η συντριπτική πλειοψηφία από αυτούς είχαν δηλώσει πρώτα ιατρικές/οδοντιατρικές.

Η πρώτη ερώτηση που μου κάνει το 90% όταν λέω ότι πέρασα Φαρμακευτική είναι "Α για ιατρική πήγαινες ε?" Με λυπημένο ύφος κιόλας,ότι και καλά δεν έπιασες τα μόρια 😵
Το ίδιο ισχύει και για πολλές σχολές του πεδίου ( Οδοντιατρική, Βιολογικό, Χημικό, Φυσικοθεραπεία κλπ).

Έχει αρχίσει να γίνεται εκνευριστικό 🥲.
Τώρα θυμήθηκα μια γνωστή της αδερφής μου από το φροντιστήριο που όταν δίνανε πανελλήνιες το 1994 η κοπέλα ήθελε να σπουδάσει νηπιαγωγός. Τυχαίνει, λοιπόν, να σπάσει το χέρι της λίγες μέρες πριν τις εξετασεις, οπότε έπρεπε να δώσει προφορικά. Πάει η κοπέλα να δώσει έκθεση, λέει προφορικά τις 3-4 σελίδες που έπρεπε να γράψουν, ο βαθμός της σχεδόν άγγιξε το 20, αλλά το πιο θεϊκό ήταν το γεγονός πως όταν οι εξεταστές της είπαν «Μάλλον για νομική στοχεύετε εσείς», η απάντηση που πήραν ήταν «Όχι, βέβαια, για νηπιαγωγός». Είχαν μείνει όλοι και την κοιτούσαν σαν ούφο σκεπτόμενοι ότι πως γίνεται να παίρνει κανείς 20 σε ένα τόσο δύσκολο μάθημα και μάλιστα σε προφορική εξέταση και αντί να θελει να περάσει στην τοπ σχολή της τότε Γ Δέσμης, ο στόχος του να είναι το ταπεινό παιδαγωγικό νηπιαγωγών.
 

Obi-Wan Kenobi

Δραστήριο μέλος

Ο Obi-Wan Kenobi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Γεωπονίας Πελοποννήσου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Θεωρω οτι δεν ειναι σωστο για μενα να κοιταμε τι σχολη θα δηλωσουμε λογω μοριων.
Νομιζω καλο ειναι να δηλωνουμε αυτο που θελουμε.
Η ποιοτητα της σχολης δεν καθοριζετε απο τον βαθμο.
Μια σχολη που εχει 15.000 μορια και στο 10% εχει 11.000 δεν εχασε ξαφνικα την ποιοτητα της.
Για εμενα οσα μορια και να εχεις καλο ειναι να μην ειναι το τοπ κριτηριο.
Η γνωμη μου ειναι αυτη,μπορει να κανω και λαθος βεβαια.
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Ιωαννίνων και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Εμάς πάντως από χημικό οι περισσότεροι ήθελαν ιατρική και φαρμακευτική.Και μας τα έκαναν τσουρέκια.Αφού λοιπόν δεν κατάφεραν να περάσουν αποφάσισαν να γίνουν ανταγωνιστικοί,μπας και από αποτυχημένοι γιατροί γίνουν πετυχημένοι επιστήμονες.

Βέβαια κανείς δε τους είπε ότι με τέτοια συμπεριφορά δε θα τους ανέχεται ούτε θηλυκιά γάτα αλλά οκ,ας ζήσουν με το όνειρο να γίνουν η δεύτερη Marie Curie.
 

Poirot

Διάσημο μέλος

Ο τ. Aspiring Lawyer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,558 μηνύματα.
Πολλοί των θετικών επιστημών (φυσικοί, χημικοί κυρίως) κατέληξαν καθηγητές χωρίς να το θέλουν πραγματικά. Το διαπίστωσα και στο σχολείο δηλαδή, συνάντησα περιπτώσεις ανθρώπων που τους άρεσε η επιστήμη τους και φαινόταν, αλλά δεν ήταν αποδοτικοί ως καθηγητές. Κάποιοι μάλιστα το είχαν παραδεχτεί ότι δεν είναι η διδασκαλία που τους συγκινεί αλλά θα ήθελαν να απασχοληθούν σε άλλους κλάδους της επιστήμης τους.
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,886 μηνύματα.
Πλέον είμαστε μειονότητα από ο,τι φαίνεται :/View attachment 108048
Καμία σχέση αυτό το σάιτ με το τι γίνεται στην πραγματικότητα. Και τους ΗΜΜΥ ΕΜΠ όταν έδινα, ελεγε "λοιπές επιλογές" η πλειοψηφία...σιγά μην το μασησω αυτό😂
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Πολύ αστείες οι αρχικές αλληλεπιδράσεις με αυτά τα παιδιά στο πρώτο εξάμηνο που δεν μπορούσαν να μην αναφέρουν σε κάθε συζήτηση το πόσο κοντά ή όχι ήταν στα μόρια της ιατρικής. Κάποιοι έφυγαν την πρώτη εβδομάδα, άλλοι έκατσαν και η αύρα του "αποτυχημένου" τους στοιχειώνει ακόμα, άλλοι έκατσαν και ανακάλυψαν ότι μισούν κάθε ιατρικό μάθημα.
Πράγματι, όμως, τα παιδιά που μπήκαν από δική τους συνειδητή επιλογή δεν είναι η μειονότητα σε αντίθεση με το τι πιστεύει ο κόσμος έξω από την σχολή (στο εκπα τουλάχιστον).
Ααα τι μου θύμησες τώρα. Κάποτε μου ήρθε όρεξη να τσιγκλισω τον ποιο εξτριμ αυτών των παιδιών γιατί καθόταν και στο πίσω έδρανο και ήμουν οριακά να βγω από το αμφιθέατρο με το μπουρού μπουρου. Του λέω λοιπόν εγώ μπορούσα να πάω ιατρική και δεν το έκανα γιατί δεν το γουσταρα. Αν έβλεπες το reaction του και τι ερωτήσεις μου έκανε μετά... Οριακά να του πω ότι ούτε για ιατρική δεν κάνει, ούτε για φαρμακευτική, αλλά για την δραματική σχολή 😂
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top