Επάρκεια διδασκαλίας αγγλικών

Elena75

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Elena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 120 μηνύματα.
ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ
«Αιωνόβια» η επάρκεια διδασκαλίας ξένης γλώσσας στην Ελλάδα; (09.04.2012)
09.04.2012 Αποσύρθηκε από τον Υπουργό Παιδείας Καθηγητή Γεώργιο Μπαμπινιώτη σήμερα στη Βουλή η τροπολογία για τη θέσπιση κριτηρίων στη χορήγηση της επάρκειας διδασκαλίας ξένων γλωσσών και ως εκ τούτου παραμένει ανέπαφο το καθεστώς της επάρκειας που θεσπίστηκε ένα μήνα πριν την εμπλοκή της χώρας στο Β΄ Παγκόσμιο Πόλεμο, στις 10 Σεπτεμβρίου 1940 και εξακολουθεί να ισχύει μέχρι σήμερα!

Σε δελτίο τύπου του Υπουργείου Παιδείας σχετικά με το θέμα αναφέρεται:
«Αποσύρθηκε η προτεινόμενη ρύθμιση για τον καθορισμό ενιαίων κριτηρίων χορήγησης της διδακτικής επάρκειας. Μολονότι είναι προς τη σωστή κατεύθυνση επίλυσης υπαρκτών προβλημάτων, απαιτεί περαιτέρω διάλογο με τους ενδιαφερομένους και τα Πανεπιστήμια»

Σιγά μην άφηναν τα θηρια του Michigan και του Cambridge να γίνει καμια αλλαγή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
ξερει κανενας τι ακριβως ειναι και τι παιζει με το city and guilds???
αναγνωριζεται στην Ελλαδα;;;στο εξωτερικο;;;απο το δημοσιο παιρνεις επάρκεια;;;:hmm::hmm::hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Elena75

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Elena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 120 μηνύματα.
''Tα Πιστοποιητικά Αγγλικής Γλώσσας City & Guilds αναγνωρίζονται από το ΑΣΕΠ (Ανώτατο Συμβούλιο Επιλογής Προσωπικού) στα Επίπεδα Β1, Β2, C1 και C2 από τον Αύγουστο 2007.''
''Τα Προγράμματα «Εθνικών Πιστοποιήσεων» City & Guilds έχουν ενταχθεί στο Βρετανικό Πλαίσιο Εθνικών Προσόντων (National Qualifications Framework), ενώ έχουν αναγνωριστεί από αντίστοιχα συστήματα διαπίστευσης πολλών επιμέρους κρατών εντός της Ευρωπαϊκής Ένωσης, αλλά και σε κάθε γωνιά του κόσμου.

Επίσης, ο City & Guilds έχει διαπιστευθεί από τον «Εθνικό Οργανισμό Εκπαίδευσης» (National Training Organization) και έχει συνεργασίες με Υπουργεία, Κυβερνητικούς Οργανισμούς και φορείς της Τοπικής Αυτοδιοίκησης σε κάθε χώρα που δραστηριοποιείται, με στόχο τη δημιουργία και την από κοινού έκδοση πιστοποιήσεων που αναγνωρίζονται από το Κράτος.''
Διεθνείς οργανισμοί και πολυεθνικές εταιρείες έχουν υιοθετήσει Προγράμματα City & Guilds για την εκπαίδευση / κατάρτιση του προσωπικού τους. Μερικά ενδεικτικά παραδείγματα:

• Το Εθνικό Σύστημα Υγείας (National Health Service – NHS)
• Το Μετρό του Λονδίνου και η British Aerospace
• Ο Τραπεζικός Οργανισμός Lloyds TSB
• Μεγάλες αλυσίδες λιανικού εμπορίου, όπως για παράδειγμα οι Marks & Spencer, Tesco, ASDA, Safeway, John Lewis κ.ά.
• Αυτοκινητοβιομηχανίες (Rolls Royce, Honda, BMW, Volkswagen)
• Πολυεθνικές Εταιρείες, όπως Orange και Shell

Επίσης, οι Πιστοποιήσεις City & Guilds αναγνωρίζονται από Διεθνείς Επαγγελματικές Ενώσεις με παγκόσμια ισχύ και αποδοχή, όπως:

• Hotel & Catering International Management Association (HCIMA)
• Global Travel & Tourism Partnership (GTTP)
• Academy of Food and Wine Service (AFWS)
• Association Culinaire Francaise (ACF)
• American Society of Certified Engineering Technicians (ASCET)
• Institute for the Management of Information Systems (IMIS)''
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sonia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η sonia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Δεν νομίζω πως είχε να κάνει με τους αναφερόμενους φορείς η απόσυρση της τροπολογίας. Άλλα πράγματα πρέπει να έγιναν.
Βέβαια έτσι κι αλλιώς κρίμα είναι, αλλά ελπίζει κανείς στο μέλλον. Για να δούμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pit14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο pit14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
να ρωτησω κι εγω κατι...ποια προφισιενσυ δινουν επαρκεια και αδεια διδασκαλιας στην Ελλαδα?ξερω σιγουρα για το μισιγκαν και το κεμπριντζ...καποιο αλλο?εγω εχω το σιτυ εντ γκιλντς....μπορω να διδαξω?:hmm::D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Να ρωτησω κατι:Μπορεις να παρεις αδεια διδασκαλια αν εχεις το Proficiency Edexcel?

Νομίζω πως μόνο με CPE και ECPE μπορείς
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimosthenisgeo

Νεοφερμένος

Ο dimosthenisgeo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 49 μηνύματα.
Να κανω μια ερωτηση:Ενας φιλος μου εχει παρει το proficiency του edexcel.Μπορει να παρει αδεια διδασκαλιας ή πρεπει να εχει το michigan proficiency ή το cambridge proficiency;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Να κανω μια ερωτηση:Ενας φιλος μου εχει παρει το proficiency του edexcel.Μπορει να παρει αδεια διδασκαλιας ή πρεπει να εχει το michigan proficiency ή το cambridge proficiency;
Mόνο τα επίπεδα proficiency του Michigan και του Cambridge δίνουν επάρκεια διδασκαλίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Mόνο τα επίπεδα proficiency του Michigan και του Cambridge δίνουν επάρκεια διδασκαλίας.

Επάρκεια ούτε αυτά δε σου δίνουν, μαι φρέντ.
Για να διδάξεις, πρέπει να δώσεις επιπλέον εξετάσεις που διεξάγει η ελληνο-βρετανική και ελληνο-αμερικανική αντίστοιχα.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Επάρκεια ούτε αυτά δε σου δίνουν, μαι φρέντ.
Για να διδάξεις, πρέπει να δώσεις επιπλέον εξετάσεις που διεξάγει η ελληνο-βρετανική και ελληνο-αμερικανική αντίστοιχα.;)
Δε δίνεις εξετάσεις, απλά σου δίνουν θεωρημένο αντίγραφο του πιστοποιητικού.

Δες εδώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gorgonokoritso

Πολύ δραστήριο μέλος

Η zenia.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,328 μηνύματα.
επαρκεια και επειετα αδεια διδασκαλιας δινουν σιγουρα κειμπριτζ και μισιγκαν
μια χαρα εβγαλα εγω περυσι με το μισιγκλαν μου
αυτο που λες για την ελληνοαμερικανικη ειναι κατι σαν σεμιναρια διδακτικης για να μπορεσεις να διδαξεις καλυτερα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.
Χαζομάρες, ποιος θα σε εμπιστευτεί αν δεν έχεις βιβλίο αγγλικής φιλολογίας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gorgonokoritso

Πολύ δραστήριο μέλος

Η zenia.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,328 μηνύματα.
μαλλον πτυχιο εννοεις....
εγω προσωπικα το εβγαλα για να υπαρχει, καθως εχω ηδη ενα παρομοιο "βιβλιο" οπως αναφερεις εσυ :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Δηλαδη δε μπορω μονο με προφισιενσυ να διδαξω αγγλικα? Τι αλλο χρειαζομαι για την επαρκεια διδασκαλιας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gorgonokoritso

Πολύ δραστήριο μέλος

Η zenia.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,328 μηνύματα.
αναλογα το προφοσιενσι μπορεις
αλλα ισως καποιοι να μην σε εμπιστευτουν επειδη δεν εισαι της αντιστοιχης φιλολογιας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
αναλογα το προφοσιενσι μπορεις
αλλα ισως καποιοι να μην σε εμπιστευτουν επειδη δεν εισαι της αντιστοιχης φιλολογιας
Μισιγκαν και Κειμπριτζ εχω, για ολα τα γουστα.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gorgonokoritso

Πολύ δραστήριο μέλος

Η zenia.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,328 μηνύματα.
τοτε βγαζεις πρωτα την επαρκεια και μετα την αδεια διδασκαλιας και εισαι οκ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
τοτε βγαζεις πρωτα την επαρκεια και μετα την αδεια διδασκαλιας και εισαι οκ
Πως τα βγαζω αυτα? Γιατι ειμαι ασχετος.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gorgonokoritso

Πολύ δραστήριο μέλος

Η zenia.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,328 μηνύματα.
για την επαρκεια το αναφερει και o jj
https://ischool.e-steki.gr/showpost.php?p=3296801&postcount=210
παιρνει αρκετο καιρο, οποτε ξεκινα
επειτα βλεπουμε και για την αδεια :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
για την επαρκεια το αναφερει και o jj
https://ischool.e-steki.gr/showpost.php?p=3296801&postcount=210
παιρνει αρκετο καιρο, οποτε ξεκινα
επειτα βλεπουμε και για την αδεια :P
Γ***ω τη γραφειοκρατια μου σ αυτη τη χωρα πια..ποσο τυπολατρες παιζει να ειμαστε?:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top