Επάρκεια διδασκαλίας αγγλικών

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Δεν ξέρω καθόλου!:hmm:Εμένα πάντως μου είχε πει η καθηγήτριά μου πως η αποφαση έχει βγει υπέρ των αποφοίτων αγγλικής φιλολογίας αλλά πως δεν εφαρμόζεται ακόμα....τώρα δεν ξέρω!πάντως αν ισχύσει κάτι τέτοιο θα είναι μεγάλο πλήγμα για τους κατόχους του proficiency και θα επιλέγουν περισσότεροι αγγλική φιλολογία!:D

Πλήγμα για ποιον λόγο; Το Proficiency δεν είναι επάγγελμα, δεν το παίρνεις γι'αυτόν τον λόγο. Για την αγγλική φιλολογία είναι πλήγμα αυτό που γίνεται τόσα χρόνια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pit14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο pit14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Ναι αλλά γνωρίζω άτομα που δεν πήγαν καν να σπουδάσουν επειδή είχαν το proficiency και μπορουσαν να διδαξουν σε φροντιστηριο και ιδιαίτερα!τώρα όμως αν θέλουν να διδάξουνε αγγλικά θα μπορούνε μόνο μέσω πτυχίου αγγλικής φιλολογίας...καλύτερα ετσι είναι και το πιο δίκαιο!:)αλλά ας εφαρμοστεί πρώτα κάτι τέτοιο και βλέπουμε,στην Ελλάδα είμαστε και μέχρι να απαγορευθει η αδεια διδασκαλίας με proficiency σίγουρα θα περάσει καιροοοοοοοςςςς!!!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Αν και οφφ τοπικ μακάρι να καταργήσουν την επάρκεια μέσω proficiency...Είναι τελείως άδικο,όσο άδικο να πάω εγώ ως αυριανός -λέμε τώρα-δασολογος να διδαξω μαθηματικά επειδή έχω κάνει κάποια μαθήματα και καλά ανώτερων..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Δεν νομίζω ότι είναι εκτός θέματος, καθώς μπορεί στην επιλογή της σχολής να παίζει ρόλο και αυτή η παράμετρος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maria889

Νεοφερμένος

Η Maria889 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Να σας ρωτήσω ξέρει κανένας αν μπορώ να βγάλω επάρκεια διδασκαλίας με πτυχίο κολλεγίου? 'Εχω τελειώσει Αγγλική Διδασκαλία αλλά δεν έχω δώσει Proficiency. Μπορώ να χρησιμοποιήσω το πτυχίο μου ώς δικαιολογιτικό για την επάρκεια ή μόνο με Proficiency γίνεται?

Ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isaak

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ισαάκ Παπαδόπουλος - Isaak Papadopoulos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Δυτικής Μακεδονίας (Φλώρινα) και μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 359 μηνύματα.
εαν εχεις πυτχίο αγγλικής γλώσσας... βγάλε κατευθείαν άδεια διδασκαλίας από την δευτεροβάθμια... έτσι νομίζω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marinap

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η marinap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Παιδια θέλω να σας ρωτήσω για την επάρκεια αγγλικής γλώσσας....το πτυχίο μπορεί να θεωρηθεί για την γνησιότητα του και απο δικηγόρο ή πρέπει να πάω στην Ελληνοαμερικανική ένωση?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spurakos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο spurakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 325 μηνύματα.
εγω που εχω παρει το ecpe μετα τα 18 θα μπορω να παρω επαρκεια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gorgonokoritso

Πολύ δραστήριο μέλος

Η zenia.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,328 μηνύματα.
Παιδια θέλω να σας ρωτήσω για την επάρκεια αγγλικής γλώσσας....το πτυχίο μπορεί να θεωρηθεί για την γνησιότητα του και απο δικηγόρο ή πρέπει να πάω στην Ελληνοαμερικανική ένωση?
βασικα θες επικυρωμενο αντιγραφο του πτυχιου που δινεται μονο απο την αμερικανικη
και υστερα μεταφραση του αντιγραφου ειτε απο την μεταφραστικη υπηρεσια ειτε απο δικηγορο

εγω που εχω παρει το ecpe μετα τα 18 θα μπορω να παρω επαρκεια?
αν δεν κανω φοβερο λαθος, ναι μπορεις
να τονισω ομως οτι για αδεια διδασκαλιας πρεπει να εισαι απο 21 και πανω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

marinap

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η marinap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
βασικα θες επικυρωμενο αντιγραφο του πτυχιου που δινεται μονο απο την αμερικανικη
και υστερα μεταφραση του αντιγραφου ειτε απο την μεταφραστικη υπηρεσια ειτε απο δικηγορο


αν δεν κανω φοβερο λαθος, ναι μπορεις
να τονισω ομως οτι για αδεια διδασκαλιας πρεπει να εισαι απο 21 και πανω






Και τότε στη σελίδα του υπουργείου παιδείας γιατι λέει οτι χρειάζεται αντίγραφο του πτυχίου θεωρημένο για τη γνησιότητά του από το μορφωτικό ακόλουθο τηςΠρεσβείας ή τα κατά τόπους Προξενεία της χώρας από την οποία προέρχεται ή τονφορέα που τα εξέδωσε ή από δικηγόρο ή όπως ορίζεται από τις ισχύουσες διατάξειςτου Κώδικα Διοικητικής Διαδικασίας ή να φέρουν την επισημείωση της σύμβασης τηςΧάγης (APOSTILLE).:hmm:Είναι σίγουρο οτι πρέπει να είναι μονο απο την Ελληνοαμερικανική Ένωση???:hmm::hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gorgonokoritso

Πολύ δραστήριο μέλος

Η zenia.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,328 μηνύματα.
αυτο ισχυει αν καποιος εχει πτυχιο που το πηρε στο εξωτερικο
εσυ το απεκτησες στην ελλαδα
αρα δεν σε ενδιαφερει αυτο
εσενα σε νοιαζει το νουμερο 3 "Επίσημη μετάφραση του ξενόγλωσσου τίτλου"
την προηγουμενη βγομαδα πηρα στα χερια μου την επαρκεια
ξερω τι σου λεω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marinap

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η marinap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
αυτο ισχυει αν καποιος εχει πτυχιο που το πηρε στο εξωτερικο
εσυ το απεκτησες στην ελλαδα
αρα δεν σε ενδιαφερει αυτο
εσενα σε νοιαζει το νουμερο 3 "Επίσημη μετάφραση του ξενόγλωσσου τίτλου"
την προηγουμενη βγομαδα πηρα στα χερια μου την επαρκεια
ξερω τι σου λεω





Δηλαδή δεν μπορώ να επικυρώσω το αντίγραφο του πτυχίου μου σε κάποιον δικηγόρο - μεταφραστή ??Δηλαδή να κάνω και την επικυρωση και την μεταφραση σε αυτον.... για να αποφύγω το τρεξιμο στην ελληνοαμερικανική ρωτάω...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gorgonokoritso

Πολύ δραστήριο μέλος

Η zenia.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,328 μηνύματα.
δες τι λεει η ιδια η αμερικανικη ενωση σχετικα με το προφισιενσι για την επαρκεια και την αδεια
https://www.hau.gr/resources/examinations/eparkeia.pdf
https://www.hau.gr/resources/examinations/adeia-didaskalias.pdf

για το πρωτο σταδιο αναγκαστικα θα πας στην αμερικανικη
για το δευτερο σταδιο που θελει μεταφραση αν θες πας σε δικηγορο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mixalisbarca

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 346 μηνύματα.
Ποιο proficiency σου δίνει την δυνατότητα να διδάξεις αγγλικά;;;(Ενδιαφέρει έναν φίλο μου)...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sonia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η sonia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Καλησπέρα. Απλά να ενημερώσω πως με τροπολογία που ψηφίζεται, αλλάζει το καθεστώς χορήγησης επάρκειας διδασκαλίας. Πλέον θα μπορεί ο/η Υπουργός να ορίζει κριτήρια, πράγμα που δεν μορούσε να γίνει μέχρι τώρα.
Προσωρικά το θεωρώ καλή εξέλιξη ωστε να υπάρχει διαφάνεια και εύχομαι να μπουν αυστηρά κριτήρια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
Πλέον θα μπορεί ο/η Υπουργός να ορίζει κριτήρια,

οπως τι κριτηρια;;;παραξενο εμενα μου φαινεται το μετρο αυτο:hmm::hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sonia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η sonia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Βασικα παράξενο ήταν ότι ο υπουργός δεν είχε δικαίωμα από το Νόμο να θεσπίσει κριτήρια σε σχέση με το ποιος θα παίρνει επάρκεια και ποιος όχι (θεωρητικά η κρίση γινότανε κατα περίπτωση) Πλέον θα μπορεί να θέσει κριτήρια και όσοι τα καλύπτουν θα παίρνουν επάρκεια. Το τι κριτηρια θα μπουν δεν το ξερω αλλά είναι καλύτερο από το τίποτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Elena75

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Elena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 120 μηνύματα.
Καλό θα ήταν μετά την απόκτηση του τίτλου, όποιος ενδιαφέρεται να ασχοληθεί με την διδασκαλία να παρακολουθούσε υποχρεωτικά σεμινάριο τύπου celta-delta.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sonia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η sonia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Φαντάζομαι θα μπουν στην λογική αναβάθμισης του θεσμου, τουλάχιστον για όσους θα αποκτήσουν επάρκεια στο μέλλλον. Βέβεαια προηγείται η ψήφιση της τροπολογίας, καθως αυτό δεν έχει γίνει ακόμη. Μακάρι να γινει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marinap

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η marinap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Παιδιά αν μπορει κάποιος να μου απαντήσει....όσον αφορά την επάρκεια ξένης γλώσσας μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε την αίτηση που βρίσκεται στην ιστοσελίδα του Υπουργείου Παιδείας ή μπορούμε να την βρούμε και στα γραφεία δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης??? ευχαριστώ:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top