Εξεταστική

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

giannis

Νεοφερμένος

Ο giannis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
τι σφάλμα θα προκύψει(θετικό η αρνητικό η τίποτα)

α)κατά την ογκομέτρηση ασκορβικού οξέος με πρότυπο διάλυμα KIO3 ο αναλυτής δεν εκτέλεσε τιτλοδότηση του προτύπου διαλύματος

β)κατά την ογκομέτρηση σκληρότητας του νεύρου το διάλυμα EDTA 50ml αραιώνεται με νερό βρύσης στα 500ml κατά την τιτλοδότηση του

γ)Διάλυμα KIO3 οξινίζετα με ΗCl για την ογκομέτρηση ασκορβικού

βοηθειαα!!
 

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Σε αυτό το εξάμηνο είχα δηλώσει 7 μαθήματα. Μάλλον θα αφήσω 1 για Σεπτέμβρη. Έχω δώσει 1 και μου μένουν 5.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

The Mountain

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο The Mountain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 944 μηνύματα.
Πάω λοιπόν σήμερα να δώσω μάθημα το οποίο έχω δουλέψει καλά, παλιά θέματα κλπ τα έλυνα άνετα, όλα συνηγορούσαν στο ότι πήγαινα για βαθμό.

Διαβάζω την εκφώνηση, λοιπόν, και οριακά νόμιζα ότι έχω μπει σε λάθος αίθουσα και έδινα λάθος μάθημα. Το ίδιο συνέβη με πρακτικά όλη την υπόλοιπη σχολή, διότι
1) το μάθημα είναι συνδιδασκαλια με άλλη σχολή και έβαλε πράγματα που διδάσκονται σε προηγούμενα μαθήματα της άλλης σχολής, αλλά όχι στη δική μου
2) το πρωί πριν την εξέταση άλλαξε τις διαφάνειες του μαθήματος και πρόσθεσε νέο υλικό το οποίο μετά ζητούσε στην εξέταση

Το κρίσιμο ερώτημα είναι: ξέρει κανείς που πουλάνε φτηνα τούβλα και τσιμέντο να του χτίσω το γραφείο?
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,209 μηνύματα.
Πάω λοιπόν σήμερα να δώσω μάθημα το οποίο έχω δουλέψει καλά, παλιά θέματα κλπ τα έλυνα άνετα, όλα συνηγορούσαν στο ότι πήγαινα για βαθμό.

Διαβάζω την εκφώνηση, λοιπόν, και οριακά νόμιζα ότι έχω μπει σε λάθος αίθουσα και έδινα λάθος μάθημα. Το ίδιο συνέβη με πρακτικά όλη την υπόλοιπη σχολή, διότι
1) το μάθημα είναι συνδιδασκαλια με άλλη σχολή και έβαλε πράγματα που διδάσκονται σε προηγούμενα μαθήματα της άλλης σχολής, αλλά όχι στη δική μου
2) το πρωί πριν την εξέταση άλλαξε τις διαφάνειες του μαθήματος και πρόσθεσε νέο υλικό το οποίο μετά ζητούσε στην εξέταση

Το κρίσιμο ερώτημα είναι: ξέρει κανείς που πουλάνε φτηνα τούβλα και τσιμέντο να του χτίσω το γραφείο?

Πάει καλά;;;Επιτρέπεται αυτό που έκανε Και άλλαξε τις διαφάνειες;;
 

The Mountain

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο The Mountain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 944 μηνύματα.
Πάει καλά;;;Επιτρέπεται αυτό που έκανε Και άλλαξε τις διαφάνειες;;

Από βαθμολογικής άποψης το κύριο πρόβλημα ήταν το 1ο, αλλά αυτό με την αλλαγή διαφανειών πρέπει να ναι η πιο ανέντιμη και σαδιστική συμπεριφορά που έχω δει σε καθηγητη. Τέλος πάντων...
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,209 μηνύματα.
Από βαθμολογικής άποψης το κύριο πρόβλημα ήταν το 1ο, αλλά αυτό με την αλλαγή διαφανειών πρέπει να ναι η πιο ανέντιμη και σαδιστική συμπεριφορά που έχω δει σε καθηγητη. Τέλος πάντων...
Λυπαμε πολύ!Ευχομαι να χτυπήσεις 9-10 στα αλλά μαθήματα!!!
 

Panagiotis849

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Μάρκετινγκ & Επικοινωνίας ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.
Εμείς έχουμε περίπτωση καθηγήτριας που διαγράφει απροειδοποίητα τις διαφάνειες όποτε τις καπνίσει και μετά δε τις ανεβάζει ξανά. Κοινώς αν δε τα κατεβάσεις ΑΚΡΙΒΩΣ τη στιγμή που τα ανέβασε, την έβαψες. Φυσικά δεν απαντάει στα e-mail αλλά βέβαια λέει αν έχουμε απορίες να της στείλουμε.
 

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Σε εμάς πάλι σε αυτές τις ηλεκτρονικές εξετάσεις μέχρι στιγμής η κατάσταση είναι μια μεγάλη φάρσα. Θεωρώ κρινομαστε στο ποσό γρήγορα θα γράψουμε και όχι στο ποσό διαβάσαμε. Αδικαιολόγητα μικροί χρόνοι για την απάντηση θεμάτων που σε δια ζώσης εξετάσεις θα είχαμε τον διπλάσιο χρόνο. Παντού η φθηνή δικαιολογία ότι μειώνουμε τον χρόνο για να μην υπάρξουν αντιγραφές και στην τελική μιλάμε για χρόνους που απαιτούν να λύνεις ένα θέμα των 3 ερωτημάτων σε 30 λεπτά χωρίς να σου "δίνεται" καν το περιθώριο να ξεκινήσεις να γράφεις μια λάθος σκέψη με αυτό τον χρόνο. Μου έτυχε σε θέμα που στα 20 λεπτά κατάλαβα ότι αυτό που λύνω είναι λάθος και το άφησα έτσι επειδή αν το ξανάρχισα δεν θα προλάβαινα να κάνω τίποτα
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Το κρίσιμο ερώτημα είναι: ξέρει κανείς που πουλάνε φτηνα τούβλα και τσιμέντο να του χτίσω το γραφείο?

Δε χρειάζεται να μπεις σε έξοδα. Ξεβίδωσε το πόμολο και βάλε στον αφαλό της κλειδαριάς μια σιδερόβεργα. Ή ρίξε στην πόρτα βενζίνη και κάψ'τη.

Πάντως, εγώ θυμάμαι ένα μάθημα ΜΔΕ που ο άτιμος έβαλε θέματα που ένιωθα ότι αναφέρονται σε άλλη ύλη.

Τελικά, όντως αναφέρονταν και σε άλλη ύλη. :Ρ

Σε εμάς πάλι σε αυτές τις ηλεκτρονικές εξετάσεις μέχρι στιγμής η κατάσταση είναι μια μεγάλη φάρσα. Θεωρώ κρινομαστε στο ποσό γρήγορα θα γράψουμε και όχι στο ποσό διαβάσαμε. Αδικαιολόγητα μικροί χρόνοι για την απάντηση θεμάτων που σε δια ζώσης εξετάσεις θα είχαμε τον διπλάσιο χρόνο. Παντού η φθηνή δικαιολογία ότι μειώνουμε τον χρόνο για να μην υπάρξουν αντιγραφές και στην τελική μιλάμε για χρόνους που απαιτούν να λύνεις ένα θέμα των 3 ερωτημάτων σε 30 λεπτά χωρίς να σου "δίνεται" καν το περιθώριο να ξεκινήσεις να γράφεις μια λάθος σκέψη με αυτό τον χρόνο. Μου έτυχε σε θέμα που στα 20 λεπτά κατάλαβα ότι αυτό που λύνω είναι λάθος και το άφησα έτσι επειδή αν το ξανάρχισα δεν θα προλάβαινα να κάνω τίποτα

Αυτό το έχω ακούσει κι από άλλα παιδιά σε διάφορα τμήματα ανά την Ελλάδα και είναι όντως λίγο τρολ σαν σκέψη. Ότι, δηλαδή, έτσι αποθαρρύνεις την αντιγραφή ενώ, επί της ουσίας, σπρώχνεις τον κόσμο να συνεργαστεί για να περάσει.
 

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Δε χρειάζεται να μπεις σε έξοδα. Ξεβίδωσε το πόμολο και βάλε στον αφαλό της κλειδαριάς μια σιδερόβεργα. Ή ρίξε στην πόρτα βενζίνη και κάψ'τη.

Πάντως, εγώ θυμάμαι ένα μάθημα ΜΔΕ που ο άτιμος έβαλε θέματα που ένιωθα ότι αναφέρονται σε άλλη ύλη.

Τελικά, όντως αναφέρονταν και σε άλλη ύλη. :Ρ



Αυτό το έχω ακούσει κι από άλλα παιδιά σε διάφορα τμήματα ανά την Ελλάδα και είναι όντως λίγο τρολ σαν σκέψη. Ότι, δηλαδή, έτσι αποθαρρύνεις την αντιγραφή ενώ, επί της ουσίας, σπρώχνεις τον κόσμο να συνεργαστεί για να περάσει.
Εγώ πλέον αυτό που ακούω από πολλούς είναι να αφήνουν μαθήματα γιατί δεν έχει τόσο νόημα να είσαι διαβασμενος και να πηγαίνεις για 5-6. Γενικά θεωρώ θα έπρεπε να καταλάβουν ορισμένοι καθηγητές ότι δνε μπορούν να αποφύγουν την αντιγραφή με αυτό τον τρόπο εξέτασης. Λες και στις δια ζώσης εξετάσεις δεν αντιγράφει κάνεις. Το να παίρνεις τέτοια ημίμετρα το θεωρώ κάπως κομπλεξικο για να είμαι ειλικρινής
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Εγώ πλέον αυτό που ακούω από πολλούς είναι να αφήνουν μαθήματα γιατί δεν έχει τόσο νόημα να είσαι διαβασμενος και να πηγαίνεις για 5-6. Γενικά θεωρώ θα έπρεπε να καταλάβουν ορισμένοι καθηγητές ότι δνε μπορούν να αποφύγουν την αντιγραφή με αυτό τον τρόπο εξέτασης. Λες και στις δια ζώσης εξετάσεις δεν αντιγράφει κάνεις. Το να παίρνεις τέτοια ημίμετρα το θεωρώ κάπως κομπλεξικο για να είμαι ειλικρινής

Ναι, είναι προφανώς χαζομάρα, ειδικά όταν απαιτούν να έχουν και όλες τις κάμερες ανοικτές και μετά απορούν γιατί κρασάρει το δίκτυο... Λες και στα άλλα πανεπιστήμια δεν το είχαν σκεφτεί και ελέγχουν εκ περιτροπής τις κάμερες των εξεταζόμενων.

Ακόμα και σε αυτό το ζήτημα που είχαμε δύο μήνες και βάλε, έγινε προχειροδουλειά - όχι από όλα τα ιδρύματα, αλλά από τα περισσότερα.
 

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Aς μη το ανοίξω καλύτερα. . . :P
 

The Mountain

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο The Mountain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 944 μηνύματα.
Πάω λοιπόν σήμερα να δώσω μάθημα το οποίο έχω δουλέψει καλά, παλιά θέματα κλπ τα έλυνα άνετα, όλα συνηγορούσαν στο ότι πήγαινα για βαθμό.

Διαβάζω την εκφώνηση, λοιπόν, και οριακά νόμιζα ότι έχω μπει σε λάθος αίθουσα και έδινα λάθος μάθημα. Το ίδιο συνέβη με πρακτικά όλη την υπόλοιπη σχολή, διότι
1) το μάθημα είναι συνδιδασκαλια με άλλη σχολή και έβαλε πράγματα που διδάσκονται σε προηγούμενα μαθήματα της άλλης σχολής, αλλά όχι στη δική μου
2) το πρωί πριν την εξέταση άλλαξε τις διαφάνειες του μαθήματος και πρόσθεσε νέο υλικό το οποίο μετά ζητούσε στην εξέταση

Το κρίσιμο ερώτημα είναι: ξέρει κανείς που πουλάνε φτηνα τούβλα και τσιμέντο να του χτίσω το γραφείο?

UPDATE από την εξεταστική Σεπτεμβρίου, στο ίδιο μάθημα, για να καταλάβετε με τι τριμπούρδελους ψυχάκηδες έχω μπλέξει: πριν μοιραστούν τα θέματα μπαίνει ένας εκ των δυο διδασκόντων στο αμφιθέατρο και λέει πως επιτρέπονται μόνο έντυπες κι όχι ηλεκτρονικές σημειώσεις. Αυτό θα έβγαζε νόημα αν το βιβλίο του Ευδόξου είχε μοιραστεί σε όλους τους φοιτητές (που δεν συνέβη) ή η σχολή παρείχε δωρεάν έντυπες σημειώσεις όπως γίνεται σε άλλα μαθήματα (που επίσης δε συνέβη). Επομένως, για να έχει κάποιος άτυχος που δεν πήρε βιβλίο από τον Εύδοξο έντυπες σημειώσεις, θα έπρεπε είτε να έχει αγοράσει το βιβλίο ή να επωμιστεί τα έξοδα για εκτύπωση των διαδικτυακά αναρτημένων σημειώσεων, δηλαδή τουλάχιστον 300 σελίδων.

Εγώ είχα πάρει βιβλίο, οπότε δεν με επηρέασε κι εν τέλει έγραψα καλά, αλλά η μαλάκυνση που τους δέρνει δεν περιγράφεται. Α και στο δίπλα αμφιθέατρο εξετάζονταν με ανοιχτά pc...
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,797 μηνύματα.
Έχουμε καμία πληροφορία εκ των έσω, πότε θα βγει το πρόγραμμα της εξεταστικής του ΟΠΑ; :)
 

Panagiotis849

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Μάρκετινγκ & Επικοινωνίας ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.
Πως πιστεύετε ότι θα γίνει η εξεταστική του εαρινού;
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Ιωαννίνων και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,589 μηνύματα.

Panagiotis849

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Μάρκετινγκ & Επικοινωνίας ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.
Σκέφτομαι μήπως δώσουν το ελεύθερο σε μερικά μαθήματα. Τουλάχιστον σε εμάς αυτό είχαν κάνει πέρσι στο εαρινό εξάμηνο. Μαθηματικά-Στατιστική ή άλλα μαθήματα τύπου Εμπορικό Δίκαιο (πιο θεωρητικά), εξετάστηκαν δια ζώσης. Βέβαια δε το βλέπω να γίνεται φέτος.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top