Εξεταστική

ioannaion

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ioannaion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 288 μηνύματα.
Παιδιά εσείς τώρα αρχίζετε, εγώ την Παρασκευή τελειώνω. :dance3:

Έδωσα 5 μαθήματα και την Παρασκευή δίνω το τελευταίο μου. (Τα μισά τα περνάω, τα μισά όχι, αλλά για πρώτη εξεταστική καλά τα κατάφερα)

Καλή επιτυχία σε όλους σας!!
 

johnietraf

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Στατιστικής ΟΠΑ και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,889 μηνύματα.
Μην προσπαθήσετε να δώσετε εξεταστική όσο είστε φαντάροι
 

aekarare

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο aekarare αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
Γεια σας παιδια..θελω να σας κανω μια ερωτηση σχετικα με το μαθημα των πιθανοτητων..πιο συγκεκριμενα στις διαταξεις-μεταθεσεις-συνδιασμους...οταν εχω μια ασκηση και πρεπει να χρησιμοποιησω καποιο απο αυτο πολλες φορες κολλαω και δεν ξερω ποιο να χρησιμοποιησω..μπορει καποιος να βοηθησει να καταλαβω τις διαφορες τους??
 

Guest 039548

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γεια σας παιδια..θελω να σας κανω μια ερωτηση σχετικα με το μαθημα των πιθανοτητων..πιο συγκεκριμενα στις διαταξεις-μεταθεσεις-συνδιασμους...οταν εχω μια ασκηση και πρεπει να χρησιμοποιησω καποιο απο αυτο πολλες φορες κολλαω και δεν ξερω ποιο να χρησιμοποιησω..μπορει καποιος να βοηθησει να καταλαβω τις διαφορες τους??

Συνδυασμος - δεν μετραει η σειρα των στοιχειων. ( ABC = BCA )
Διάταξη n στοιχειων ανά k = διατεταγμένη κ-αδα, δηλαδη μετράει η σειρα. (ABC != BCA)
Μετάθεση = ιδιο με διαταξη,απλα n = k,δηλαδη αφορά ολα τα στοιχεία του συνόλου.

https://www.samos.aegean.gr/math/dimitheo/Sindiastiki_Kef_2.pdf
 

aekarare

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο aekarare αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
Συνδυασμος - δεν μετραει η σειρα των στοιχειων. ( ABC = BCA )
Διάταξη n στοιχειων ανά k = διατεταγμένη κ-αδα, δηλαδη μετράει η σειρα. (ABC != BCA)
Μετάθεση = ιδιο με διαταξη,απλα n = k,δηλαδη αφορά ολα τα στοιχεία του συνόλου.

https://www.samos.aegean.gr/math/dimitheo/Sindiastiki_Kef_2.pdf


Ναι εντάξει αυτά..αλλα από την εκφώνηση μιας άσκησης πως θα καταλαβαίνω τι πρέπει να χρησιμοποιησω;
 

sparaskeg

Νεοφερμένος

Η Παρασκευή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 62 μηνύματα.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.

GoddamnRight

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GoddamnRight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 339 μηνύματα.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,455 μηνύματα.
Ούτε σε εμάς ζητούσαν πάσο ιδιαίτερα πάντως, ειδικά στα πιο μεγάλα εξάμηνα που μας είχαν μάθει σχεδόν όλοι οι καθηγητές
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Ναι εντάξει αυτά..αλλα από την εκφώνηση μιας άσκησης πως θα καταλαβαίνω τι πρέπει να χρησιμοποιησω;

Για αυτό δίνεται η εκφώνηση για να καταλάβεις τι παίζει ρόλο ώστε να απαντήσεις στο ζητούμενο .
Εαν σε ρωτάει ας πούμε πόσες διαφορετικές λέξεις μπορείς να δημιουργήσεις με τα γράμματα A,B,C,D τότε προφανώς δεν θα ήθελες συνδυασμούς αφού για έναν συνδυασμό το ABCD είναι το ίδιο με το DCBA . Όμως εαν το δεις σαν λέξη κάποιας γλώσσας προφανώς δεν είναι το ίδιο . Άρα εδώ μιλάμε για ματαθέσεις καθώς μας ενδιαφέρει η σειρά .

Υπάρχουν γενικά διάφοροι τρόποι να σκεφτείς ορισμένα προβλήματα συνδυαστικής . Μην κολλάς τόσο σε συγκεκριμένες λύσεις όσο γενικότερα στην σκέψη για να φτάσεις σε αυτή . Και δούλεψε πολλά προβλήματα ώστε να ξέρεις ποια προσέγγιση σε βοηθάει περισσότερο κάθε φορά .
 

aekarare

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο aekarare αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
24-01-2020


παιδια επειδη ειμουν βιολογια και μερικα ολοκληρωματα θα μου χρειαστουν στις πιθανοτητες..ο τροπος που τα δουλευω στην πανω ασκηση ειναι σωστη?εχω καποιο λαθος?
 
Τελευταία επεξεργασία:

Panagiotis849

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Μάρκετινγκ & Επικοινωνίας ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.

aekarare

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο aekarare αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
Παιδια μπορει καποιος παρακαλω πολυ να μου εξηγησει γιατι P(A|B1)=0.99??
 

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,777 μηνύματα.
Γιατί το τεστ δίνει λάθος διάγνωση κατά 1% των περιπτώσεων όπου οι ασθενείς νοσούν. Δηλαδή στο υπόλοιπο 99% δίνει σωστή διάγνωση. Άρα η πιθανότητα το τεστ να είναι θετικό *δεδομένου* ότι το άτομο πάσχει από την ασθένεια είναι 99% = 0,99.
 

aekarare

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο aekarare αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
Ωραια..και εδω γιατι P(A|B)=1 και P(A|B')=1/4??


Α:ο φοιτητης που απανταει σωστα στην ερωτηση
Β:Ο φοιτητης που γνωριζει την σωστη απαντηση της ερωτησης
 

tsiobieman

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 798 μηνύματα.
Ωραια..και εδω γιατι P(A|B)=1 και P(A|B')=1/4??


Α:ο φοιτητης που απανταει σωστα στην ερωτηση
Β:Ο φοιτητης που γνωριζει την σωστη απαντηση της ερωτησης


P(A|B) =1 επειδή απαντάει σωστά ΔΕΔΟΜΕΝΟΥ ότι ξέρει τη σωστή απάντηση της ερώτησης. Δεν γίνεται να μην απαντήσει σωστά σε αυτή την περίπτωση, οπότε η πιθανότητα αυτή ισούται με 1 (100%) . P(A|B') = 1/4 επειδή η πιθανότητα να απαντήσει κάποιος σωστά ΔΕΔΟΜΕΝΟΥ ότι ΔΕΝ ξέρει τη σωστή απάντηση είναι 25% επειδή κάθε ερώτηση έχει 4 απαντήσεις. Η σωστή απάντηση είναι ΜΙΑ από τις τέσσερις άρα 1/4 :).
 

aekarare

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο aekarare αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
Παιδια μπορει καποιος να μου εξηγησει αυτην την ασκηση;τον παρονομαστη τον εχω καταλαβει και στα 2
 

aekarare

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο aekarare αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
παιδια μπορεί να βοηθήσει κανεις στην άσκηση που έστειλα παραπάνω??
 

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
1 μάθημα μένει και είναι η οικονομετρία

Αστικο 9

Ελληνική 1 7

Προχωράμε
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top