Εξεταστική

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Το να περνάς σπίτι σου πέρα από το οικονομικό θέμα, είναι τελείως καταστροφή.

οχι απαραιτητα ,δεδομενου οτι το μεγαλυτερο κομματι τις μερας το περνας εκτος σπιτιου (εγω τουλαχιστον) + οτι κρατας και τις παλιες παρεες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Klaou2

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Βιολογίας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 264 μηνύματα.
Εμας μας εδωσαν και τους 3 τομους Lehninger, αν και σχεδον ολοι πηραν Stryer τελικα το μετανιωσαν... Τωρα εχω 3 τελειους τομους των 120 ευρω ο καθενας :D (αν και οι αλλοι θα χουν την ευκαιρια να παρουν Lehninger στη Βιοχημεια 2)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
οχι απαραιτητα ,δεδομενου οτι το μεγαλυτερο κομματι τις μερας το περνας εκτος σπιτιου (εγω τουλαχιστον) + οτι κρατας και τις παλιες παρεες

Δεν μπορώ να διαβάσω (για διάφορους λόγους).

Βασικά μπορώ, αλλά όχι καλά ή όσο θα ήθελα.

Δηλαδή σκέφτομαι να πηγαίνω να διαβάζω στο αναγνωστήριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Δεν μπορώ να διαβάσω (για διάφορους λόγους).

Βασικά μπορώ, αλλά όχι καλά ή όσο θα ήθελα.

Δηλαδή σκέφτομαι να πηγαίνω να διαβάζω στο αναγνωστήριο
.

συμπασχω:) (αυτο θα κανω σημερα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Το να περνάς σπίτι σου πέρα από το οικονομικό θέμα, είναι τελείως καταστροφή.
Εξαρτάται από τις συνθήκες. Το σπίτι μας είναι μονοκατοικία με κήπο. Στην αυλή υπήρχε μια αποθηκούλα η οποία επισκευάστηκε ολικά και διαμορφώθηκε σε στούντιο 30m², πλήρως εξοπλισμένο με όλα τα κομφόρ και τη δική του ανεξάρτητη είσοδο. Έτσι ουσιαστικά έχω το δικό μου σπίτι, φεύγω ή έρχομαι όποτε θέλω, δέχομαι όποιον θέλω, όσο θέλω και οποιαδήποτε ώρα θέλω. Η γιάφκα μου επικοινωνεί με το σπίτι των δικών μου μέσω της αυλής. Οι γονείς μου ποτέ δεν ήταν καταπιεστικοί μαζί μου ούτε στα μαθήματα ούτε σε οτιδήποτε άλλο. Υπάρχουν φορές που δεν τους συναντώ για 2-3 μέρες. Πιστεύω ότι έχω τα πλεονεκτήματα της άλλης πόλης, αλλά χωρίς τα μειονεκτήματα. Η καλή μου μανούλα φροντίζει το φαγάκι μου, τα ρουχαλάκια μου και την καθαριότητα του σπιτιού μου. Ακόμα, θεωρώ ότι και η χρήση αυτοκινήτου που έχω είναι κάτι σημαντικό. Δε νομίζω ότι θα ήμουν καλύτερα αν είχα περάσει σε άλλη πόλη.
...σκέφτομαι να πηγαίνω να διαβάζω στο αναγνωστήριο.

Απορώ πώς τα καταφέρνετε και διαβάζετε στα αναγνωστήρια. Δοκίμασα 2-3 φορές και μου ήταν αδύνατο να συγκεντρωθώ. Συνέχεια χάζευα από δω και από κει. Μου είναι αδύνατο να μελετήσω αλλού εκτός από την ησυχία του γραφείου μου. Δυσκολεύομαι να διαβάσω ακόμα και εφημερίδα στην παραλία. (Ξέρω, θα πείτε ότι αυτά είναι γούστα).


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Εξαρτάται από τις συνθήκες. Το σπίτι μας είναι μονοκατοικία με κήπο. Στην αυλή υπήρχε μια αποθηκούλα η οποία επισκευάστηκε ολικά και διαμορφώθηκε σε στούντιο 30m², πλήρως εξοπλισμένο με όλα τα κομφόρ και τη δική του ανεξάρτητη είσοδο. Έτσι ουσιαστικά έχω το δικό μου σπίτι, φεύγω ή έρχομαι όποτε θέλω, δέχομαι όποιον θέλω, όσο θέλω και οποιαδήποτε ώρα θέλω. Η γιάφκα μου επικοινωνεί με το σπίτι των δικών μου μέσω της αυλής. Οι γονείς μου ποτέ δεν ήταν καταπιεστικοί μαζί μου ούτε στα μαθήματα ούτε σε οτιδήποτε άλλο. Υπάρχουν φορές που δεν τους συναντώ για 2-3 μέρες. Πιστεύω ότι έχω τα πλεονεκτήματα της άλλης πόλης, αλλά χωρίς τα μειονεκτήματα. .



:P Χωρις να σε ξέρω πιστεύω ότι έχεις το προτέρημα ότι οι γονείς σου δουλεύουν πολλές ώρες την ημέρα και έτσι δεν έχουν χρόνο για να σε ελέγχουν και να σου σπάνε τα νεύρα. Σε έχουν αφήσει να κάνεις την δικιά σου ζωή με τον έλεγχο που χρειάζεται για ένα παίδί της ηλικίας σου.

Όμως αυτό δε συμβαίνει σε οικογένειες που δουλεύει μόνο το ένα μέλος (Συνήθως πατέρας) ή κάνουν δουλειές με λίγες ώρες ή πολλά διαλείμματα και άδειες. Σε αυτές τις περιπτώσεις ο έλεγχος είναι εκνευριστικός και καθώς δεν έχουν με τι άλλο να ασχοληθούν στον ελεύθερο τους χρόνο ασχολούνται με τα παιδιά σαν να είναι ακόμα στο γυμνάσιο.
_________

Εγώ ευτυχώς κατάγομαι σε πόλη χωρίς πολλές σχολές οπότε θεωρούσα δεδομένο ότι θα μείνω μακριά από το σπίτι μου :P (καλά δε λυπόμουνα κιόλας). Όταν σπούδασα Αθήνα έμενα πολύ κοντά στην σχολή μου και αυτοκίνητο δεν έίχα ανάγκη (τα παιδιά της Αθήνας μένανε πολύ μακριά συνήθως από την σχολή και δυσκολευόντουσαν να παρακολοθούν μαθήματα (γιατί κανανε 1 και 2 ώρες για να πανε σχολή ) ενώ εγώ μόνο 5 λεπτά :D :D.

Τώρα στην Πάτρα έχω το αυτοκινητάκι μου και θεωρώ πως σε αντίθεση με την Αθήνα στην Πάτρα είναι απαραίτητο το αυτοκίνητο και μάλιστα πιο οικονομικό από το αυτοκίνητο για διάφορους λόγους.

Πάντως αν σπούδαζα στο σπίτι μου θα μου σπάγανε τα νεύρα οι γονείς μου (Τουλαχιστον όταν ήμουν πιο μικρούς οπότε μακρία και αγαπημένοι).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Εξαρτάται από τις συνθήκες. Το σπίτι μας είναι μονοκατοικία με κήπο. Στην αυλή υπήρχε μια αποθηκούλα η οποία επισκευάστηκε ολικά και διαμορφώθηκε σε στούντιο 30m², πλήρως εξοπλισμένο με όλα τα κομφόρ και τη δική του ανεξάρτητη είσοδο. Έτσι ουσιαστικά έχω το δικό μου σπίτι, φεύγω ή έρχομαι όποτε θέλω, δέχομαι όποιον θέλω, όσο θέλω και οποιαδήποτε ώρα θέλω. Η γιάφκα μου επικοινωνεί με το σπίτι των δικών μου μέσω της αυλής. Οι γονείς μου ποτέ δεν ήταν καταπιεστικοί μαζί μου ούτε στα μαθήματα ούτε σε οτιδήποτε άλλο. Υπάρχουν φορές που δεν τους συναντώ για 2-3 μέρες. Πιστεύω ότι έχω τα πλεονεκτήματα της άλλης πόλης, αλλά χωρίς τα μειονεκτήματα. Η καλή μου μανούλα φροντίζει το φαγάκι μου, τα ρουχαλάκια μου και την καθαριότητα του σπιτιού μου. Ακόμα, θεωρώ ότι και η χρήση αυτοκινήτου που έχω είναι κάτι σημαντικό. Δε νομίζω ότι θα ήμουν καλύτερα αν είχα περάσει σε άλλη πόλη.





Δεδομενου οτι οι περισσοτεροι εν ετη 2013 δεν ειμαστε πλουτοκρατες ολα τα παραπανω φανταζουν ουτοπικα για τον μεσο ελληνα φοιτητη .Συμφωνω με τον Γιαννη το ενα εισαι εκτος της πολης σου εχει περισσοτερα πλεονεκτηματα(εκτος απτο οικονομικο φυσικα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Έχει το πλεονέκτημα ότι είσαι δίπλα στο πανεπιστήμιο, μεταφορικά και κυριολεκτικά. Κυρίως μεταφορικά. Ησυχία στο σπίτι, δεν έχεις αδέρφια γονείς, οργανώνεσαι όπως σε βολεύει χωρίς να προσαρμόζεται το πρόγραμμα σου στις ανάγκες άλλων. Ακόμα και στο αναγνωστήριο δεν μπορώ να πάω, χωρίς να πρέπει να ενημερώσω έγκαιρα τους γονείς μου για το αμάξι που χρειάζονται. Δηλαδή αν μου καρφώσει σε 5 λεπτά να πάω στο αναγνωστήριο, θα έχω χίλια πράγματα στο κεφάλι μου να σκέφτομαι και στο τέλος δεν έχω όρεξη να κάνω τίποτα.

Η ελπίδα μου ήταν η δημοτική βιβλιοθήκη, αλλά όταν δείτε το ωράριο θα καταλάβετε ότι ούτε εισαγωγή προλαβαίνεις να διαβάσεις εκεί. Άθλια τα πράγματα στις ελληνικές βιβλιοθήκες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Χωρις να σε ξέρω πιστεύω ότι έχεις το προτέρημα ότι οι γονείς σου δουλεύουν πολλές ώρες την ημέρα και έτσι δεν έχουν χρόνο για να σε ελέγχουν και να σου σπάνε τα νεύρα. Σε έχουν αφήσει να κάνεις την δικιά σου ζωή με τον έλεγχο που χρειάζεται για ένα παίδί της ηλικίας σου.

Δεν πέφτεις έξω. Από όταν ακόμα πήγαινα στο δημοτικό, υπήρχαν εποχές που ο πατέρας μου έλειπε μήνες στο εξωτερικό και η μητέρα μου είχε ιατρείο ή έλειπε ολόκληρες νύχτες για εφημερίες στο νοσοκομείο. Δηλαδή για μένα το "home alone" ήταν πάντα κάτι συνηθισμένο. Όμως, οι γονείς μου από πολύ μικρό με είχαν εκπαιδεύσει να προσέχω τον εαυτό μου και το σπίτι, καθώς και να χειρίζομαι τα συστήματα συναγερμού. Σίγουρα έκαναν τον έλεγχό τους (και καλά έκαναν) αλλά ήταν πολύ διακριτικοί, καθώς είχα δείξει ότι (γενικά) είμαι "καλό παιδί" και ειδικά για τα μαθήματά μου δεν τους στεναχώρησα ποτέ.
Δεδομενου οτι οι περισσοτεροι εν ετη 2013 δεν ειμαστε πλουτοκρατες ολα τα παραπανω φανταζουν ουτοπικα για τον μεσο ελληνα φοιτητη.
Για το "πλουτοκράτες" χαμογελάω. Οι γονείς μου εργάζονται πολλές-πολλές ώρες. Απλά μου έτυχαν κάποιες βολικές συνθήκες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Η ελπίδα μου ήταν η δημοτική βιβλιοθήκη, αλλά όταν δείτε το ωράριο θα καταλάβετε ότι ούτε εισαγωγή προλαβαίνεις να διαβάσεις εκεί. Άθλια τα πράγματα στις ελληνικές βιβλιοθήκες.
Ένας καλός τρόπος είναι να διαβάζεις το βράδυ όταν όλοι κοιμούνται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kd_25

Νεοφερμένος

Ο Ντέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Εμείς ξεκινάμε την άλλη Δευτέρα και προσπαθώ σιγά - σιγά να μπω στο ρυθμό της εξεταστικής. Αν και τα πράγματα είναι δύσκολα(και από άποψη μαθημάτων και από άποψη όρεξης διαβάσματος), τουλάχιστον ας γίνεται μια προσπάθεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Καλή επιτυχία σε όλους μας που ξεκινάμε εξεταστική από αύριο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

^natasa666^

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θεσσαλίας (Βόλος). Έχει γράψει 333 μηνύματα.
καλή επιτυχία σε όλους μας:)που θα πάει θα περάσει :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
καλή επιτυχία σε όλους μας:)που θα πάει θα περάσει :)

Το θέμα είναι... τι θα περάσει, και με τι βαθμό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hürrem Sultan

Νεοφερμένος

Η Hürrem Sultan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 34 μηνύματα.
καλή επιτυχία σε όλους! :thumbsup:

ξεκινάω την Τρίτη κι εχω ήδη βαρεθεί... :worry: :closed:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ZETAXA

Δραστήριο μέλος

Η ZETAXA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
Το θέμα είναι... τι θα περάσει, και με τι βαθμό!





Το θεμα ειναι να περασει με ο,τι βαθμο να ναι (καλοκαιρι ερχεται εχουμε και δουλειες :alljumpy: γιατι ποιος διαβαζει μετα για Σεπτεμβρη?:mpliaks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

natasoula...

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,907 μηνύματα.
Καλή αρχή για αύριο σε όλους μας παίδες! :)
Άγχος να υπάρχει μόνο δημιουργικό ;) Μου τα λέω και δεν τ' ακούω :eek:


Οι ηλεκτρικές μετρήσεις δεν πρέπει να χρειαστεί να ξαναδιαβαστούν ΠΟΤΈ.... :ropalo:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
καλή επιτυχία σε όσους ξεκινάνε αυριο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Εγώ πάλι μόνο τύχη χρειάζομαι για αύριο(την οποία τις περισσότερες φορές δεν έχω)...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top