Εξεταστική

tomi_77

Νεοφερμένος

Ο Θωμάς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
Πες μου έναν λόγο για τον οποίο κάθεσαι και διαβάζεις αγγλικα:P...
στο δικο μας τμημα τα αγγλικα παντως υπαρχουν σε 4 εξαμηνα, και θεωρειται ως ενας βαθμος στην κλιμακα του 10, αμα μαζεψεις 4 δεκαρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Tον δεύτερο έχω αλλά άμα διάβασες προηγούμενο μήνυμά μου δεν ήταν μάθημα αυτό που έκανε...ποτέ μου δεν κατάφερα να διαβάσω σ αυτόν..Αλήθεια πως τα κατάφερες και πέρασες και με βαθμό;;;;

Και σε μας δεν γινόταν μάθημα, έτσι είναι ο Ευαγγελάκης.
Πάρε το βιβλίο μαζί και θα δεις ότι θα είναι εύκολα. ;) Έγραψα 7 χωρίς διάβασμα. Ήμουν και η αδυναμία του, ακόμη με θυμάται. :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Αν και σίγουρα την πέρασα, λογικά θα την κόψω την Φυσικοχημεία! Μα 2 μονάδες για μια άσκηση τζόκερ? Τι καλά που ήταν τα προηγούμενα θέματα:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
Πάει και το 3ο μάθημα. Ας βάλει ο θεός το χέρι του για τον βαθμό. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΨΑΡΑΚΙ1993

Πολύ δραστήριο μέλος

Η BLOODY MARY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Αγωγής & Φροντίδας στην Πρώιμη Παιδική Ηλικία Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,816 μηνύματα.
εγω αρχιζω 5 φλεβαρη και εχω τρελω ανγχος παω αμεσως για διαβασμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Black_Butterfly

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,327 μηνύματα.
Αύριο γράφω Java, το Σάββατο εξετάζομαι για το project της Java. Και τελος για αυτό το εξάμηνο! :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Superhuman

Δραστήριο μέλος

Ο Νικηφόρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 797 μηνύματα.
Κι εγώ την πέρασα,αλλά δεν με παίρνει να την κόψω γιατι χρωστάω πολλά! :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
εγω αρχιζω 5 φλεβαρη και εχω τρελω ανγχος παω αμεσως για διαβασμα




jesus gurl,με άNγχωσες και μένα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanosnt

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο thanosnt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 399 μηνύματα.
πρωτο μαθημα σμρα γ.φ πιθανοτατα το περασα αλλας δεν ξερεις πως
βαθμολογουν...τεσπα υπαρχει καποιο ενδεχομενο να μην το περασω ... το πιο πιθανο ειναι να ειμαι στο 5-6 αντε 8/2 το επομενο μαθημα χημεια γτ απο εφαρμοσμενα μαθηματικα δεν ξερω ΤΙΠΟΤΑ κ λεω να μη το δωσω καν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ZETAXA

Δραστήριο μέλος

Η ZETAXA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
Ωωωωωωωωχ!Πρεπει να διαβασω και δε θελω αλλο βαριεμαι...


Μου φαινεται οτι θα το καψω στο τελος


Και θα γινω καπως ετσι:knife:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
Αν και σίγουρα την πέρασα, λογικά θα την κόψω την Φυσικοχημεία! Μα 2 μονάδες για μια άσκηση τζόκερ? Τι καλά που ήταν τα προηγούμενα θέματα:P
Τι ακριβώς κάνει κάποιος για να κόψει μάθημα; Αυτό γίνεται μετά την ανακοίνωση του βαθμού, σωστά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Τι ακριβώς κάνει κάποιος για να κόψει μάθημα; Αυτό γίνεται μετά την ανακοίνωση του βαθμού, σωστά;

Eξαρτάται από την εκάστοτε σχολή. Γενικά περίπλοκο θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
5... αυτο θελω

Από όσα έχω ακούσει από παλαιότερους φοιτητές, έχω πεισθεί ότι το να περνάει κάποιος μαθήματα με την παγκόσμια φοιτητική σταθερά 5, είναι μεγάλο λάθος. Ο βαθμός του πτυχίου είναι καθοριστικός για τα μεταπτυχιακά, είτε στην Ελλάδα είτε στο εξωτερικό. Πολλοί φοιτητές όλων των σχολών στα δύο πρώτα έτη έχουν τη νοοτροπία "αντε να το περάσω και ας είναι και με 5". Από το τρίτο έτος και μετά καταλαβαίνουν την ανάγκη του βαθμού πτυχίου, οπότε τρέχουν και δεν φτάνουν. Για να βελτιώσουν το βαθμό τους προσπαθούν να χτυπήσουν 10ρια σε μαθήματα των τελευταίων ετών (και αυτό δεν είναι πάντα εύκολο) ή να διαγράφουν και να ξαναδίνουν (όπου γίνεται) μαθήματα των πρώτων ετών. Γιαυτό πιστεύω ότι καλό είναι από τα πρώτα εξάμηνα να στοχεύουμε σε υψηλούς βαθμούς και αν δεν μπορούμε ας βάζουμε και ρήτρα.
Υ.Γ. Είμαι σίγουρος ότι δεν είμαι ο πρώτος που τα λέει αυτά, αλλά τα έχετε ακούσει ήδη χιλιάδες φορές. Ήθελα απλά να καταχωρηθεί στο ischool η άποψη αυτή για να συζητηθεί.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
[/CENTER]

Από όσα έχω ακούσει από παλαιότερους φοιτητές, έχω πεισθεί ότι το να περνάει κάποιος μαθήματα με την παγκόσμια φοιτητική σταθερά 5, είναι μεγάλο λάθος. Ο βαθμός του πτυχίου είναι καθοριστικός για τα μεταπτυχιακά, είτε στην Ελλάδα είτε στο εξωτερικό. Πολλοί φοιτητές όλων των σχολών στα δύο πρώτα έτη έχουν τη νοοτροπία "αντε να το περάσω και ας είναι και με 5". Από το τρίτο έτος και μετά καταλαβαίνουν την ανάγκη του βαθμού πτυχίου, οπότε τρέχουν και δεν φτάνουν. Για να βελτιώσουν το βαθμό τους προσπαθούν να χτυπήσουν 10ρια σε μαθήματα των τελευταίων ετών (και αυτό δεν είναι πάντα εύκολο) ή να διαγράφουν και να ξαναδίνουν (όπου γίνεται) μαθήματα των πρώτων ετών. Γιαυτό πιστεύω ότι καλό είναι από τα πρώτα εξάμηνα να στοχεύουμε σε υψηλούς βαθμούς και αν δεν μπορούμε ας βάζουμε και ρήτρα.
Υ.Γ. Είμαι σίγουρος ότι δεν είμαι ο πρώτος που τα λέει αυτά, αλλά τα έχετε ακούσει ήδη χιλιάδες φορές. Ήθελα απλά να καταχωρηθεί στο ischool η άποψη αυτή για να συζητηθεί.


Άμα δεν υπήρχαν τόσα πολλά μαθήματα σε κάθε εξάμηνο, ίσως να μπορούσες να κόψεις μάθημα, αλλά άμα σε ένα εξάμηνο έχεις 7 μαθήματα δεν γίνεται να κόβεις. Άσε που όλο και περισσότεροι βιάζονται να τελειώσουν και δεν έχουν την άνεση να βάζουν ρήτρα.
* στο τελευταίο έτος, της κατεύθυνσης δηλαδή, είναι πιο εύκολο να βγάλεις καλούς βαθμούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Από όσα έχω ακούσει από παλαιότερους φοιτητές, έχω πεισθεί ότι το να περνάει κάποιος μαθήματα με την παγκόσμια φοιτητική σταθερά 5, είναι μεγάλο λάθος. Ο βαθμός του πτυχίου είναι καθοριστικός για τα μεταπτυχιακά, είτε στην Ελλάδα είτε στο εξωτερικό. Πολλοί φοιτητές όλων των σχολών στα δύο πρώτα έτη έχουν τη νοοτροπία "αντε να το περάσω και ας είναι και με 5". Από το τρίτο έτος και μετά καταλαβαίνουν την ανάγκη του βαθμού πτυχίου, οπότε τρέχουν και δεν φτάνουν. Για να βελτιώσουν το βαθμό τους προσπαθούν να χτυπήσουν 10ρια σε μαθήματα των τελευταίων ετών (και αυτό δεν είναι πάντα εύκολο) ή να διαγράφουν και να ξαναδίνουν (όπου γίνεται) μαθήματα των πρώτων ετών. Γιαυτό πιστεύω ότι καλό είναι από τα πρώτα εξάμηνα να στοχεύουμε σε υψηλούς βαθμούς και αν δεν μπορούμε ας βάζουμε και ρήτρα.
Υ.Γ. Είμαι σίγουρος ότι δεν είμαι ο πρώτος που τα λέει αυτά, αλλά τα έχετε ακούσει ήδη χιλιάδες φορές. Ήθελα απλά να καταχωρηθεί στο ischool η άποψη αυτή για να συζητηθεί.


Εντάξει, είμαι στο πρώτο εξάμηνο, δε μπορώ αμέσως να πάω να βάλω ρήτρα, δεν ξέρω καν πώς βαθμολογούν! Η πρώτη εξεταστική είναι περισσότερο αναγνωριστική. Μετά, τι να σου πω, δεν έχω ιδέα. Για εμένα πάντως ισχύει το: "Κάλλιο πέντε και στο χέρι, παρά δέκα και καρτέρι". :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tomi_77

Νεοφερμένος

Ο Θωμάς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
και εγω παντως που ειμαι τελευταιο ετος δεν μπορω να πω οτι ''καιγομαι'' κιολας, δεν εβαλα ποτε ρητρα, δεν ''εγλειψα'' ποτε καθηγητη, και με λιγη τυχη μπορει να πετυχω αυτο που θελω, θα δειξει...!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
[/CENTER]

Από όσα έχω ακούσει από παλαιότερους φοιτητές, έχω πεισθεί ότι το να περνάει κάποιος μαθήματα με την παγκόσμια φοιτητική σταθερά 5, είναι μεγάλο λάθος. Ο βαθμός του πτυχίου είναι καθοριστικός για τα μεταπτυχιακά, είτε στην Ελλάδα είτε στο εξωτερικό. Πολλοί φοιτητές όλων των σχολών στα δύο πρώτα έτη έχουν τη νοοτροπία "αντε να το περάσω και ας είναι και με 5". Από το τρίτο έτος και μετά καταλαβαίνουν την ανάγκη του βαθμού πτυχίου, οπότε τρέχουν και δεν φτάνουν. Για να βελτιώσουν το βαθμό τους προσπαθούν να χτυπήσουν 10ρια σε μαθήματα των τελευταίων ετών (και αυτό δεν είναι πάντα εύκολο) ή να διαγράφουν και να ξαναδίνουν (όπου γίνεται) μαθήματα των πρώτων ετών. Γιαυτό πιστεύω ότι καλό είναι από τα πρώτα εξάμηνα να στοχεύουμε σε υψηλούς βαθμούς και αν δεν μπορούμε ας βάζουμε και ρήτρα.
Υ.Γ. Είμαι σίγουρος ότι δεν είμαι ο πρώτος που τα λέει αυτά, αλλά τα έχετε ακούσει ήδη χιλιάδες φορές. Ήθελα απλά να καταχωρηθεί στο ischool η άποψη αυτή για να συζητηθεί.


Θα μιλήσω για την σχολή μου, δεν ξέρω τι γίνεται στις άλλες.
Ναι μεν στα πρώτα έτη υπάρχουν μαθήματα τα οποία είναι πολύ εύκολα, αλλά σ' αυτές τις περιπτώσεις το εύκολο συνάδει με το βαρετό. Ποιος βρίσκει ενδιαφέρον στην Ιστορία Ιατρικής ή στην Ιατρική Ορολογία (τουλάχιστον όπως διδάσκονται και από τια απαιτήσεις στην εξεταστική, γιατί δυνητικά θα μπορούσαν όλα να είναι τέρμα ενδιαφέροντα).
Το αποτέλεσμα? Μαθήματα στα οποία μπορείς να χτυπήσεις *υποτίθεται* 9+, εγώ να χτυπάω 8 με το ζόρι.

Από την άλλη, στα κλινικά έτη (από το 6ο εξάμηνο και μετά), μπορεί να δυσκολεύουν τα πράγματα, αλλά γίνονται σίγουρα πιο ενδιαφέροντα. Σε τραβάνε περισσότερο τα μαθήματα. Μπορεί να μην χτυπάς 10ρια εκεί, αλλά δεν πας σε όλα με την προοπτική "κάλλιο 5 και στο χέρι...", όχι γιατί το μάθημα είναι εύκολο, αλλά γιατί μία οι πιθανές απαιτήσεις από τον διδάσκοντα/συνθήκες, μία ότι κάποια είναι ενδιαφέροντα (σε σχέση με την ιστορία της Ιατρικής:P) οπότε ασχολείσαι περισσότερο, πας καλύτερα προετοιμασμένος.

Και ελπίζω να μην διαψευστώ, αλλά εγώ αυτό ακούω να μου λένε μεγαλοετείς κλινικών ετών...

Προσωπικά δεν είμαι της λογικής του να κόβω μάθημα πάντως, γιατί ρε παιδιά αυτός ο Σεπτέμβρης δεν παλεύεται με τέτοια ζέστη να διαβάζεις, χειρότερα και από Ιούνη. Συν ότι μπορεί να σου βγει και κανένα χρωστούμενο που δεν περίμενες και να έχεις κι άλλα μετά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zaraki

Δραστήριο μέλος

Ο Zaraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 536 μηνύματα.
Εχει απολυτο δικιο ο Διας.Ειδικα οσοι εχουμε βλεψεις για εξωτερικο, δεν νοειται να εχουμε 5αρια και 6αρια. Ειναι 1000 φορες προτιμοτερο να κοψεις μαθημα για το Σεπτεμβρη ή να το ξαναπαροκολουθησεις απο το να βγαλεις ενα μετριο μεσο ορο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Κι εγώ εχω βάλει τόσες ρήτρες, που νομίζω πως θα κοπω σε όλα. :P

Πάντως αν και αναγνωρίζω τη σημασία του υψηλού μ.ο. θέλω να τονίσω πως παίζουν πολλά πράγματα ρόλο στο μεταπτυχιακό. Μπορεί να μη δεχτούν κάποιον με 8.5 που δεν τους πείθει ως άτομο, εν αντιθέσει με έναν με 7.5 π.χ. που έχει βλέψεις και στόχους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top