Εξεταστική

Elisavet21

Δραστήριο μέλος

Η Ελίσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 504 μηνύματα.
Δεν νομίζω ότι έτσι γίνεται στα ελληνικά πανεπιστήμια. Νομίζω ότι έτσι κάνουν οι Έλληνες φοιτητές...Έχει μεγάλη διαφορά! :)

Ναι έχεις δίκιο. Δικό μου λάθος ! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Ναι έχεις δίκιο. Δικό μου λάθος ! :)

Βασικά είναι λάθος όλων μας, στα πρώτα έτη του πανεπιστημίου!

Όλοι νομίζουμε ότι η ελευθερία του πανεπιστημίου στην Ελλάδα (δωρεάν, όχι απουσίες κλπ) είναι ατελείωτη. Στην ουσία, την «πληρώνεις» αλλιώς, αν την καταχραστείς. Γιατί τι να το κάνεις ένα πτυχίο με 5.5 στα 6 χρόνια....;; Ούτε καν κορνίζα...:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dmitsos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 929 μηνύματα.
Όταν λένε όλοι ότι δεν μπορείς να διαβάσεις τον τελευταίο μήνα και θα κοπείς σ' όλα τα μαθήματα, υπάρχει ένα πολύ μικρό ποσοστό φοιτητών που λέει "Δέχομαι την πρόκληση"!! :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Όταν λένε όλοι ότι δεν μπορείς να διαβάσεις τον τελευταίο μήνα και θα κοπείς σ' όλα τα μαθήματα, υπάρχει ένα πολύ μικρό ποσοστό φοιτητών που λέει "Δέχομαι την πρόκληση"!! :whistle:

Συγγνώμη αλλά σιγά την πρόκληση. Το να περάσεις μπακάλικα τα μαθήματα με 5-6-7 απλά για να τα περάσεις (αν έχεις φιλοδοξίες για κάτι καλύτερο με το πτυχίο σου) μόνο μαγκιά δεν μπορεί να χαρακτηριστεί!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dmitsos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 929 μηνύματα.
Συγγνώμη αλλά σιγά την πρόκληση. Το να περάσεις μπακάλικα τα μαθήματα με 5-6-7 απλά για να τα περάσεις (αν έχεις φιλοδοξίες για κάτι καλύτερο με το πτυχίο σου) μόνο μαγκιά δεν μπορεί να χαρακτηριστεί!

Ωραία βάζω σαν πήχη το 8, τώρα έγινε πρόκληση; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,799 μηνύματα.
Αυτό να το πεις όταν στην λίστα έξω από την πόρτα του καθηγητή θα δεις:

οι υπόλοιποι κόπηκαν με βαθμό

Ρεβέκκα, αρκετοί καθηγητής δεν δίνουν τόσο εύκολα τον βαθμό 5. Εκεί τι κάνεις; :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dmitsos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 929 μηνύματα.
Ρεβέκκα, αρκετοί καθηγητής δεν δίνουν τόσο εύκολα τον βαθμό 5. Εκεί τι κάνεις; :(

Σκοτώνεις τον καθηγητή για να τον αναπληρώσει κάποιος καλύτερος και να το πάρεις το γαμημένο το πτυχίο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Ωραία βάζω σαν πήχη το 8, τώρα έγινε πρόκληση; :hmm:

Μόλις δώσεις την πρώτη εξεταστική σου, θα αναθεωρήσεις. Οι εξεταστικές δεν είναι πανελλαδικές. Είναι πανελλαδικές επί 10 σε δυσκολία επί 3 φορές το χρόνο και όχι μία.

Ρεβέκκα, αρκετοί καθηγητής δεν δίνουν τόσο εύκολα τον βαθμό 5. Εκεί τι κάνεις; :(

Το καταλαβαίνω τι λες Νίκο, αλλά αυτή είναι άλλη περίπτωση. Στο κάθε τμήμα νομίζω ότι πρέπει να προσδιορίζεις τους στόχους σου διαφορετικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,799 μηνύματα.
Εδώ σε κόβουν με 4,7 και για να στο κάνει 5 σου αναθέτει βιβλιογραφική εργασία. :) Welγκόμεν στο δημόσιο και δωρεάν Πανεπιστήμιο της Ελλάδας.

οι υπόλοιποι κόπηκαν με βαθμό


μ' αρέσει που στο "υπόλοιποι" κρύβονται καμιά -αριά από Α.Μ. φοιτητών όπου -αριά = 100, 200,...κτλ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Κακώς θεωρείται το ελληνικό πανεπιστήμιο εύκολο και παράδεισος πάντως. Οι αξιόλογοι άνθρωποι πρέπει να προσπαθήσουν για να ξεχωρίσουν, αλλιώς θα είναι ένα με τη μάζα. Και αυτό έχει άμεση σχέση με τις πανελλαδικές και την ψυχολογία των μαθητών γιατί μπαίνουν τελείως απροετοίμαστοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dmitsos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 929 μηνύματα.
Εδώ σε κόβουν με 4,7 και για να στο κάνει 5 σου αναθέτει βιβλιογραφική εργασία. :) Welγκόμεν στο δημόσιο και δωρεάν Πανεπιστήμιο της Ελλάδας.

οι υπόλοιποι κόπηκαν με βαθμό


μ' αρέσει που στο "υπόλοιποι" κρύβονται καμιά -αριά από Α.Μ. φοιτητών όπου -αριά = 100, 200,...κτλ

Ε δε φταεί ο καθηγητής άμα ο φοιτητής δεν μπορεί να πάρει τουλάχιστον το σωστό 5!!
Πέρα από την πλάκα τώρα, επειδή καλό το trolling αλλά διαβάζουνε το θέμα παιδιά που πρόκειται να μπούνε στο πανεπιστήμιο, ένα έχω να πω:

Σκοτώνεσαι στην κυριολεξία στις πανελλήνιες για να μπεις στην τριτοβάθμια, μετά ακούς να σου λένε ότι πρέπει να πεθάνεις για να πάρεις πτυχίο. Και μετά τι; Να ξαναπεθάνεις για να πάρεις μεταπτυχιακό; Και μετά τι; Να ξαναματαπεθάνεις για να πάρεις διδακτορικό; Και μετά; Να μαζεύεις τα κοκκαλάκια σου από τα αεροπλάνα πηγαίνοντας από τη μια χώρα στην άλλη. Αυτό ακούγεται απ' όλους! Ηρεμήστε!! Και άμα αφήσεις 3 μαθήματα από το Α εξάμηνο για το σεπτέμβριο δεν έγινε και τίποτα!!!!!
Αρχίζουμε και λέμε στα 18χρονα (ενίοτε και 17χρονα) ότι στη ζωή αυτή δε θα έχουνε δικαίωμα για τίποτα άλλο πέρα από το να διαβάζουνε για μια εξεταστική και ένα πτυχίο!!!
Ναι, το σύστημα είναι σάπιο, και εγώ μαζί σας, δε διαφωνώ αλλά λίγο αυτοσυγκράτηση δε βλάπτει.
Γεμίζουμε με άχρηστες πληροφορίες τα μυαλά παιδιών που δεν έχουνε μπει καν σε αμφιθέατρο, δεν έχουνε ιδέα πως λειτουργεί το δημόσιο πανεπίστημιο, τι σημαίνει εξεταστική και απλά θέλουνε να μπούνε σ' αυτό γιατί έτσι τους μάθαμε ότι πρέπει!!
Η δική μου η συμβουλή είναι ότι η ζωή περνάει σαν αέρας, τα χρόνια αυτά δεν ξανάρχονται, οπότε ναι, προτιμώ μέσα σ' αυτή τη σαπίλα της υποχρέωσης που ζούμε να αφήσω ένα μάθημα για το σεπτέμβρη ή για το πτυχίο έτσι ώστε να βγω για έναν καφέ με τους φίλους μου και να συζητήσουμε χαλαρά πέρα από τα καθημερινά πρέπει που μας έχουνε κατακλύσει το μυαλό και μας κάνανε ρομποτάκια σ' ένα παιχνίδι που οι υποχρεώσεις σταματάνε μόνο όταν σε σκεπάζουνε με το νεκροσέντονο.
Πολύ δραματικό το κάνα. Δε βαριέσαι.
Στο πανεπιστήμιο θα ξεχωρίσει αυτός που αγαπάει και όχι αυτός που διαβάζει όλη τη μέρα ξέρω γω. Αυτόν που τον ενδιαφέρει η επιστήμη του και θα τρέξει να ενημερώθει, όχι αυτός που θα περάσει όλα τα μαθήματα 10. Γιατί στη σχολή μου τουλάχιστον ξέρω παιδιά που θα περάσουν όλα τα μαθήματα με 10 μόνο και μόνο γιατί αυτό νομίζουν ότι είναι το σωστό. Αυτά τα παιδιά όμως δεν θα γίνουνε γιατροί γιατί πολύ απλά δεν τους αρέσει η επιστήμη. Τους αρέσει το διάβασμα και η αντικοινωνικότητα. Αυτό θέλουμε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,799 μηνύματα.
Κανείς δεν είπε να μην ζήσεις ως νέος ή ως φοιτητής. Όντως δεν ξαναγυρίζουν αυτά τα χρόνια. Κανείς δεν είπε να μην χρωστάς μαθήματα. Απλά συνήθως εύκολα φτάνουμε στο άλλο άκρο μετά. Μια λεπτή κόκκινη γραμμή είναι...

Υ.Γ.: Καλά Χριστούγεννα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Όντως το έκανες πολύ δραματικό! Άλλο το να αφήσεις και ένα και δύο και τρία μαθήματα και άλλο να τα αφήσεις όλα.

Οι πιο παλιοί φοιτητές λέμε να μην πάτε από το ένα άκρο στο άλλο! Δηλαδή από το σκότωμα των πανελλαδικών στο πλήρες άραγμα. Θέλει μια μέση λύση, θέλει σταθερό ρυθμό, για να μη χαθεί η μπάλα!

Και κατά τη γνώμη μου, η προσπάθεια αυξάνεται από βαθμίδα σε βαθμίδα...προσπάθεια στις πανελλαδικές, λίγο μεγαλύτερη προσπάθεια για ένα καλό πτυχίο, λίγη περισσότερη για ένα καλό μεταπτυχιακό και πολύ περισσότερη για ένα καλό διδακτορικό. Όχι του θανατά, αλλά θέλει όντως προσπάθεια, μην κλείνουμε τα μάτια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Balthazor

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Balthazor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,011 μηνύματα.
Συμφωνω με τους παραπανω! Καλως ή κακως, ειναι τετοια η ελληνικη πραγματικοτητα ωστε ΣΥΝΕΧΕΙΑ στη ζωη σου να χρειαζεται να διαβασεις για να πας μπροστα! Αλλοτε λιγοτερο και αλλοτε περισσοτερο! Προσωπικα διαβαζω απο την αρχη του εξαμηνου χαλαρα τοτε, τωρα λιγο πιο σοβαρα και Ιανουαριο-Φεβρουαριο θα διαβασω οπως ξερουμε οταν δινουμε σε λιγο εξετασεις! Οταν εχεις 6 μαθηματα με υλη τεραστια, ε ενταξει αμα θες μπορεις να αφησεις 3 μαθηματα...Αλλα 3 απο το α'εξαμηνο, και αλλα 3 απο το β' οπου θα εισαι πτωμα απο το διαβασμα της προηγουμενης εξεταστικης, 6 μαθηματα για Σεπτεμβρη! Και πολυ απλα να διαβαζεις 6 μαθηματα το καλοκαιρι που σκαει ο τζιτζικας, οπως οπως για να τα περασεις, αδυνατο!!!
Τελος παντων, αν επιλεξεις αυτο που αγαπας, πιστευω οτι θα διαβαζεις ευχαριστα! Απλα μην πηγαινετε με τη νοοτροπια ''τωρα θα αραξω τελος!'' Καλο ειναι να παρακολουθεις ημεριδες ή οτιδηποτε σχετικο με την επιστημη σου, μοιραιως ομως πρεπει και να διαβασεις! Ο καθενας λοιπον ας κανει ο,τι θελει, δικαιωμα του να αφησει 1, 3, ή 5 μαθηματα! Αλλα να μην περνα νοοτροπια του χαβαλε και του αραγματος! Μαγκια ειναι να συνδυαζεις βαθμους με βολτες!
Και, Δημητρη, μια συμβουλη: ΔΕΝ εισαι σε θεση απο το α' εξαμηνο κιολας να ξερεις ποιοι θα γινουν γιατροι, ποιοι οχι, και σε ποσο βαθμο καλοι ή οχι! Απλα δεν μπορεις να κρινεις ετσι ανθρωπους απο καποια φαινομενα, υπονοωντας οτι εσυ εισαι το ακριβως αντιθετο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pennyy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η πεννυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 303 μηνύματα.
εμείς δεν έχουμε καν πρόγραμμα ακόμα -.-

Κοινωνική Ψυχολογία Τρίτη 31/1
Πολιτική Θεωρία Παρασκευή 3/2
Αισθητική και Επικοινωνία Τετάρτη 8/2
Εισαγωγή στις Θεωρίες της Μαζικής Επικοινωνίας Παρασκευή 10/2
Μεθοδολογία Έρευνας Τετάρτη 15/2
Γενική Γλωσσολογία Παρασκευή 17/2 ( χρωστάω από το πρώτο έτος)
Θεωρία και Πρακτική της Ηλεκτρονικής Επικοινωνίας Παρασκευή 24/2

Καλό μας διάβασμα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
απο την Πεμπτη που ανεβαινω Ναουσα λεω να αρχισω να διαβαζω :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
απο την Πεμπτη που ανεβαινω Ναουσα λεω να αρχισω να διαβαζω :)

δλδ για ποσες ωρες την ημερα;;;εγω λεω κανα 3ωρακι,χαλαρα:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
δλδ για ποσες ωρες την ημερα;;;εγω λεω κανα 3ωρακι,χαλαρα:P
ε σιγα σιγα θα αρχισω με ενα 2-3 ωρακι..ετσι εχω στο μυαλο μου..το καλο ειναι οτι ξεκιναμε αργα την εξεταστικη..10 Φεβρουαριου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
ε σιγα σιγα θα αρχισω με ενα 2-3 ωρακι..ετσι εχω στο μυαλο μου..το καλο ειναι οτι ξεκιναμε αργα την εξεταστικη..10 Φεβρουαριου

ε οκ χαλαρα ρε εισαι απλα εχεις πολυ χρονο,chill:D:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
παιδια υπαρχει γενικα η δυνατοτητα να βρουμε τα θεματα που εχουνε πεσει προηγουμενες χρονιες? για να δουμε γενικοτερα το ειδος των ασκησεων και εν μερει την φιλοσοφια των καθηγητων..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top