Εξεταστική

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
3/4:clapup::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Ε όχι και άχρηστη η ανοσολογία, είπαμε σπαστική/κουραστική αλλα όχι και άχρηστη.
Οκ, let me rephrase: Η Ανοσολογία σαν ξεχωριστό μάθημα είναι άχρηστη. Καλύπτεται μια χαρά στα πλαίσια της Μικροβιολογίας, Παθοφυσιολογίας και σε επιμέρους κλινικά μαθήματα με νοσολογικές οντότητες. Μου αρέσει να διαβάζω για τα αυτοάνοσα νοσήματα και τις μεταμοσχεύσεις, αλλά είναι ένα βιβλίο ούτε 250 σελίδων και με έχει φτάσει στα όριά μου από το πόσο κακογραμμένο είναι, + ότι τα μαθήματα ήταν κόψιμο φλέβας το λιγότερο.
Το μάθημα ξεκίνησε σαν ξεχωριστό υποχρεωτικό όταν μια γυναίκα ενός καθηγητή πριν κάποια χρόνια ήθελε να πάρει κι αυτή θέση, και έκτοτε αυτό το έκτρωμα συνεχίζεται. Είπαν ότι από του χρόνου θα είναι επιλεγόμενο (πολύ σωστή απόφαση). Για να δούμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Drama Prinzessin

Περιβόητο μέλος

Η Drama Prinzessin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5,089 μηνύματα.
Μας κάνουν πλάκα;! Μας το άλλαξαν για 3η φορά, δεν θα γράψουμε τελικά την παρασκευή. Άγνωστο το πότε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Ελπίζω να την περνάω την Ανοσολογία, δεν θα αντέξω να την "διαβάσω" πάλι τον Σεπτέμβριο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Athr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 238 μηνύματα.
διαφωνείς σε κάτι από αυτά που είπα;

Aπλά είπες ότι κάποιος θέλει 6.5 7.5 βαριά ενώ εγώ απ όσο έχω καταλάβει τα πολυ καλά πανεπιστήμια (όχι τα top, πιο κάτω) θέλουν τουλάχιστον 7.5 για να σε λάβουν υπόψην. Και γενικά στον ακαδημαικό τομέα επειδή έχεις λίγα σχετικά προσόντα (δε νομίζω να κανει κανεις προπτυχιακές ερευνες κλπ) ο Μ.Ο έχει αρκετή σημασία και δεν είναι απλά ενα κοφτήρι.

Στον επαγγελματικό τομέα συμφωνώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

buffon85

Δραστήριο μέλος

Η buffon85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Νέος Κόσμος (Αττική). Έχει γράψει 516 μηνύματα.
τελος σημερα.. 2 εχουν βγει τα εχω περασει, τωρα περιμενω 3 να βγουν.. ανακουφιση βεβαια δεν νιωθω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Aπλά είπες ότι κάποιος θέλει 6.5 7.5 βαριά ενώ εγώ απ όσο έχω καταλάβει τα πολυ καλά πανεπιστήμια (όχι τα top, πιο κάτω) θέλουν τουλάχιστον 7.5 για να σε λάβουν υπόψην. Και γενικά στον ακαδημαικό τομέα επειδή έχεις λίγα σχετικά προσόντα (δε νομίζω να κανει κανεις προπτυχιακές ερευνες κλπ) ο Μ.Ο έχει αρκετή σημασία και δεν είναι απλά ενα κοφτήρι.

Στον επαγγελματικό τομέα συμφωνώ.

huh?
Απ 'οσα πανεπιστήμια αναφέρονται στα links πιο πάνω μόνο για imperial και LSE βρήκα αναφορά σε βαθμό πτυχίου. Και αυτό που ζητούσαν είναι 7 για το LSE και από 6.8 μέχρι 7.5 ( ανάλογα και τη φήμη του τμήματος και τον τομέα ) για το imperial. Και μιλάμε για καλά πανεπιστήμια. Το 8 πού το είδες;

Εσείες πιστεύετε πως αν ζητάνε πχ τουλάχιστον 7 και πάει ένας με 7 κι ένας με 7.5 για μία θέση θα πάρουν το 2ο λόγο βαθμού; Ή θα τους φωνάξουν για καμιά συνέντευξη ας πούμε;

Και φυσικά και μπορείς να κάνεις έρευνα στο προτυχιακό, μη κοιτάτε που οι περισσότεροι κοιτάνε να πάρουν το χαρτί να την κάνουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Athr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 238 μηνύματα.
huh?
Απ 'οσα πανεπιστήμια αναφέρονται στα links πιο πάνω μόνο για imperial και LSE βρήκα αναφορά σε βαθμό πτυχίου. Και αυτό που ζητούσαν είναι 7 για το LSE και από 6.8 μέχρι 7.5 ( ανάλογα και τη φήμη του τμήματος και τον τομέα ) για το imperial. Και μιλάμε για καλά πανεπιστήμια. Το 8 πού το είδες;

Εσείες πιστεύετε πως αν ζητάνε πχ τουλάχιστον 7 και πάει ένας με 7 κι ένας με 7.5 για μία θέση θα πάρουν το 2ο λόγο βαθμού;
Ή θα τους φωνάξουν για καμιά συνέντευξη ας πούμε;

Και φυσικά και μπορείς να κάνεις έρευνα στο προτυχιακό, μη κοιτάτε που οι περισσότεροι κοιτάνε να πάρουν το χαρτί να την κάνουν.


Αll other things being equal, ναι. Κοίτα όσοι κάνουν προπτυχιακή ερευνα πιστευω είναι πιο πιθανόν να κανουν apply για PhD κατευθείαν ή για research master γιατί μάλλον θα θέλουν να ασχοληθουν με κάτι πιο ερευνοκεντρικό παρά εξετάσεις και μαθήματα στην τάξη. Δεν είμαι σιγουρος βεβαια, εκτίμιση κάνω.
Ξέρω ομως οτι οι περισσότεροι που κανουν apply για taught masters είτε είναι προπτυχιακoι φοιτητές με μηδαμινή ερευνητική εμπειρία, είτε άτομα που εχουν ήδη δουλέψει κάποια χρόνια στον εργασιακό τομέα.
Οπότε σ'ενα προγραμμα με μεγάλη ζήτησης , όταν πολλοί έχουν καλά letters of recommendation, όλοι καλά purpose statements και ο ελληνας προπτυχιακός φοιτητής να έχει στη καλύτερη κάποιο internship (που κακά τα ψέματα σε κάποια μετρια εταιρία της Ελλαδας θα ναι.. πόσους ξερεις να έκαναν πρακτική σε μεγάλη εταίρια εξωτερικου σε προπτυχιακο επίπεδο? Ενω οι άλλοι μπορει να εχουν κανει ακόμα και σε κολλωσους του τομέα τους απλα επειδή και μονο είναι στην χώρα τους) και ο άλλος θα σου ρχεται με 4-5 χρόνια πχ εργασιακή εμπειρία ή πχ αντε να χει κάποια personal projects που λιγο πολυ όλοι θα χουν τα δικά τους τότε πως να μην μετρήσει ο βαθμός?

Επίσης οταν σε αρκετα απαιτητικα προγράμματα οταν σου λένε οτι το minimum requirement είναι 7.0 πχ αλλά μετα σου λέει απο κάτω ότι οι περισσότεροι που γίνονται δεκτοί έχουν τουλάχιστον 7.5 πχ (το έχω δει αρκετά σε τοπ αγγλικα και αμερικάνικα πανεπιστήμια) μπλοφάρουν νομίζεις?

Εκει που θέλω να καταλήξω είναι ότι όσο λιγότερα πράγμα έχεις στο βιογραφικό σου και όσο πιο απαιτητικό είναι το πρόγραμμα που κάνεις αίτηση τόσο πιο πολύ αυτά έχουν σημασία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
διαφωνείς σε κάτι από αυτά που είπα;

Προσπαθώ να αποδείξω αυτά που έγραψα στο 4066 post μου και συμφωνώ με την πρότασή σου που παρέθεσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

natasoula...

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,907 μηνύματα.
Αll other things being equal, ναι. Κοίτα όσοι κάνουν προπτυχιακή ερευνα πιστευω είναι πιο πιθανόν να κανουν apply για PhD κατευθείαν ή για research master γιατί μάλλον θα θέλουν να ασχοληθουν με κάτι πιο ερευνοκεντρικό παρά εξετάσεις και μαθήματα στην τάξη. Δεν είμαι σιγουρος βεβαια, εκτίμιση κάνω.
Ξέρω ομως οτι οι περισσότεροι που κανουν apply για taught masters είτε είναι προπτυχιακoι φοιτητές με μηδαμινή ερευνητική εμπειρία, είτε άτομα που εχουν ήδη δουλέψει κάποια χρόνια στον εργασιακό τομέα.
Οπότε σ'ενα προγραμμα με μεγάλη ζήτησης , όταν πολλοί έχουν καλά letters of recommendation, όλοι καλά purpose statements και ο ελληνας προπτυχιακός φοιτητής να έχει στη καλύτερη κάποιο internship (που κακά τα ψέματα σε κάποια μετρια εταιρία της Ελλαδας θα ναι.. πόσους ξερεις να έκαναν πρακτική σε μεγάλη εταίρια εξωτερικου σε προπτυχιακο επίπεδο? Ενω οι άλλοι μπορει να εχουν κανει ακόμα και σε κολλωσους του τομέα τους απλα επειδή και μονο είναι στην χώρα τους) και ο άλλος θα σου ρχεται με 4-5 χρόνια πχ εργασιακή εμπειρία ή πχ αντε να χει κάποια personal projects που λιγο πολυ όλοι θα χουν τα δικά τους τότε πως να μην μετρήσει ο βαθμός?

Επίσης οταν σε αρκετα απαιτητικα προγράμματα οταν σου λένε οτι το minimum requirement είναι 7.0 πχ αλλά μετα σου λέει απο κάτω ότι οι περισσότεροι που γίνονται δεκτοί έχουν τουλάχιστον 7.5 πχ (το έχω δει αρκετά σε τοπ αγγλικα και αμερικάνικα πανεπιστήμια) μπλοφάρουν νομίζεις?

Εκει που θέλω να καταλήξω είναι ότι όσο λιγότερα πράγμα έχεις στο βιογραφικό σου και όσο πιο απαιτητικό είναι το πρόγραμμα που κάνεις αίτηση τόσο πιο πολύ αυτά έχουν σημασία.

Σε τέτοιες περιπτώσεις,μια καλή συνέντευξη μπορεί να είναι πολύ σημαντικότερη από το μεγαλύτερο βαθμό πτυχίου. Κι έχω αρκετά παραδείγματα δει που το αποδεικνύουν :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
...μια καλή συνέντευξη μπορεί να είναι πολύ σημαντικότερη από το μεγαλύτερο βαθμό πτυχίου. Κι έχω αρκετά παραδείγματα δει που το αποδεικνύουν :)
Αν έχεις και μεγάλο βαθμό πτυχίου και καλή συνέντευξη, δεν θα είναι καλύτερα; Πάντως, κάποια πανεπιστήμια του U.K. για μεταπτυχιακά, ζητάνε (προαιρετικά) ακόμα και βαθμό απολυτηρίου ή και μπορείς να συμπληρώσεις οτιδήποτε άλλο θεωρείς προσόν (π.χ. δίπλωμα ωδείου, πρωτάθλημα πατινάζ κλπ).

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Πολλά μπορεί να μετράνε, εμείς λέμε τι μπορεί όμως να μετρά περισσότερο. Ειδικά σε μερικά πρωτοκλασάτα πανεπιστήμια της Αμερικής το να τους πεις έχω πτυχίο με 9 τι σημασία μπορεί να έχει αν υπάρχουν άλλοι 3000 σαν κι εσένα; Παιδιά θαύματα ψάχνουνε. ( αν κάποιος έχει δει το 21 καταλαβαίνει πώς το εννοώ ).
Φυσικά κάποιος μπορεί να πει "why not both" αλλά προσωπικά δε θα προσάρμοζα έτσι τη φοιτητική μου ζωή για να βγάλω ένα 9 αν δεν ήμουν σίγουρος πως αυτό θα μου εξασφάλιζε μια πολύ καλή πορεία. Μας έχουν πει στη σχολή πως έχουν απορρίψει στο MIT και παιδί με 9,5. Τουλάχιστον αν είναι να λιώσεις να ναι επειδή ζούσες όπως σου άρεσε κι όχι γιατί το θέμα είναι να έχουμε βαθμό στα πάντα ( κι όχι αυτά τα 2 δεν ταυτίζονται ).

Οπότε σ'ενα προγραμμα με μεγάλη ζήτησης , όταν πολλοί έχουν καλά letters of recommendation, όλοι καλά purpose statements και ο ελληνας προπτυχιακός φοιτητής να έχει στη καλύτερη κάποιο internship (που κακά τα ψέματα σε κάποια μετρια εταιρία της Ελλαδας θα ναι.. πόσους ξερεις να έκαναν πρακτική σε μεγάλη εταίρια εξωτερικου σε προπτυχιακο επίπεδο? Ενω οι άλλοι μπορει να εχουν κανει ακόμα και σε κολλωσους του τομέα τους απλα επειδή και μονο είναι στην χώρα τους) και ο άλλος θα σου ρχεται με 4-5 χρόνια πχ εργασιακή εμπειρία ή πχ αντε να χει κάποια personal projects που λιγο πολυ όλοι θα χουν τα δικά τους τότε πως να μην μετρήσει ο βαθμός?

δε θα μετρήσει είναι απλό, θα μετρήσουν αυτά που έχουν οι άλλοι και δεν έχεις εσύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

unπαικτable

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο unπαικτable αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 963 μηνύματα.
Πρωτο μαθημα σημερα. Ζωαρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Τελέυταιο μαθημα 10 μιση και μετα τερμαα:clapup::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Drama Prinzessin

Περιβόητο μέλος

Η Drama Prinzessin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5,089 μηνύματα.
Εγώ Τετάρτη τελειώνω επιτέλους! :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.

Drama Prinzessin

Περιβόητο μέλος

Η Drama Prinzessin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5,089 μηνύματα.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Ναι, κανονικά θα τελείωνα αύριο αλλά το μετέφεραν λόγω δημοψηφίσματος.. :\

Πωπω..εγω 11 μιση το αργοτερο τελειωνω το μαρτυριο Καλοκαιριατικα:clapup::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Drama Prinzessin

Περιβόητο μέλος

Η Drama Prinzessin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5,089 μηνύματα.
Άντε καλά αποτελέσματα και καλό (υπόλοιπο) καλοκαίρι!! :hug:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top