Εξετάσεις Michigan ECCE/ECPE Mάιος 2011

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

angeliki1981

Νεοφερμένος

Η angeliki1981 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Όσοι δεν τα καταφέρατε στο Listening πάρ'τε κανένα βιβλίο ΜΟΝΟ για αυτό το section και ταυτόχρονα εντείνετε τα προφορικά. Εμένα η Αγγλίδα μου μιλούσε όλη την ώρα και λέγαμε πάντα άσχετα. Συνήθισα (στα Αγγλική, βέβαια, όχι στην Αμερικάνικη προφορά) και βοήθησε κι αυτό. Ταυτόχρονα θα κάνετε και τις σχετικές επαναλήψεις για τα υπόλοιπα sections.
Δεν χρειάζεται να αλλάξετε εξετάσεις. Θέλει εκ νέου προσπάθεια και προσαρμογή και ίσως νέα βιβλία, αφού αλλάζουν κάποια δεδομένα...
Και κυρίως, στοχεύστε στα 2 πρώτα part. Να πάρετε πόντους από εκεί ώστε στο 3ο να μην προβληματίζεστε.
Κάποια στιγμή, αργά ή γρήγορα, θα τα καταφέρετε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roulagara

Νεοφερμένος

Η roulagara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Τι ακριβώς αλλάζει Αγγελική; Δε γνωρίζω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

marinap

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η marinap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Όσοι δεν τα καταφέρατε στο Listening πάρ'τε κανένα βιβλίο ΜΟΝΟ για αυτό το section και ταυτόχρονα εντείνετε τα προφορικά. Εμένα η Αγγλίδα μου μιλούσε όλη την ώρα και λέγαμε πάντα άσχετα. Συνήθισα (στα Αγγλική, βέβαια, όχι στην Αμερικάνικη προφορά) και βοήθησε κι αυτό. Ταυτόχρονα θα κάνετε και τις σχετικές επαναλήψεις για τα υπόλοιπα sections.
Δεν χρειάζεται να αλλάξετε εξετάσεις. Θέλει εκ νέου προσπάθεια και προσαρμογή και ίσως νέα βιβλία, αφού αλλάζουν κάποια δεδομένα...
Και κυρίως, στοχεύστε στα 2 πρώτα part. Να πάρετε πόντους από εκεί ώστε στο 3ο να μην προβληματίζεστε.
Κάποια στιγμή, αργά ή γρήγορα, θα τα καταφέρετε.


Και εγω στο listening κοπηκα και 2 φορές μάλιστα...τα νεύρα μου έχουν χτυπήσει κόκκινο αλλα θα ξαναδώσω δεν το παρατάω...μάλλον θα αλλάξω και φροντιστήριο γιατι έχω σπαστεί και με αυτούς....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roulagara

Νεοφερμένος

Η roulagara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Και εγώ 2 φορές στο listening τώρα θα προσπαθήσω μόνη δεν ξαναπάω φροντιστήριο, δεν έχει και νόημα...Χαμένα χρήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

marinap

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η marinap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Και εγώ 2 φορές στο listening τώρα θα προσπαθήσω μόνη δεν ξαναπάω φροντιστήριο, δεν έχει και νόημα...Χαμένα χρήματα.


Εγώ τη 2η φορά δεν πλήρωσα....αλλα μου φανήκέ πολύ αδιάφορος ο ιδιοκτήτης του φροντ γιατί έκανα με αυτόν...τώρα δεν ξέρω...σκέφτομαι να πάω και αλλού να ρωτήσω..:hmm::hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

angeliki1981

Νεοφερμένος

Η angeliki1981 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Roulagara, και όσοι "κοπήκατε" εκεί, καλή λύση είναι να αλλάξετε φροντιστήριο, όχι από την άποψη πως εκείνοι ευθύνονται για την ατυχία αυτή αλλά επειδή πλέον "τους συνηθίσατε", να το πω κομψά. Ή μάλλον, δεν τους ντρέπεστε... Δηλαδή, καλά είναι να κάνετε με κάποιον/κάποια που ευθύς εξ'αρχής θα το πάτε δυναμικά μαζί.
Εγώ τον Νοέμβρη που πήρα τα Pass μου και "κόπηκα" στο Listening, το άξιζα. Δεν άκουγα τίποτα και όχι δεν έφταιγε η αίθουσα ούτε είμαι κουφή. Απλά, δεν είχα κάνει βιβλίο αποκλειστικά για το παρτ αυτό. Δηλαδή μετά, μέσα σε 2 μήνες και είδα διαφορά. Δεν μιλάω για το αν το πήρα ή όχι, γιατί για 'μένα σημασία έχει να εξελιχθώ και εφόσον είδα βελτίωση μου φτάνει. Αν είχα βάλει υψηλότερους στόχους θα έκανα περισσότερο καιρό μαθήματα και σε ποσότητα και σε διάρκεια και φυσικά και μόνη μου θα προσπαθούσα.

Θέλει συστηματική προσπάθεια. Η ξένη γλώσσα είναι ζωντανό πράγμα, όχι κάτι απλό.
Και όπως είπα στο προηγούμενο ποστ: στοχεύστε στα 2 πρώτα παρτ και στο προφορικό. Βρείτε native speakers και κάντε κουβεντούλα. Κι ας μιλάνε μόνο αυτοί. Εγώ ό,τι ταινία μου έδωσε να δω και με όσους φίλους της κυρίας μου μίλησα, ήταν όλοι Άγγλοι και η προφορά μου, πήγε και προς τα εκεί, αλλά ΟΚ τα κατάφερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marinap

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η marinap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Roulagara, και όσοι "κοπήκατε" εκεί, καλή λύση είναι να αλλάξετε φροντιστήριο, όχι από την άποψη πως εκείνοι ευθύνονται για την ατυχία αυτή αλλά επειδή πλέον "τους συνηθίσατε", να το πω κομψά. Ή μάλλον, δεν τους ντρέπεστε... Δηλαδή, καλά είναι να κάνετε με κάποιον/κάποια που ευθύς εξ'αρχής θα το πάτε δυναμικά μαζί.
Εγώ τον Νοέμβρη που πήρα τα Pass μου και "κόπηκα" στο Listening, το άξιζα. Δεν άκουγα τίποτα και όχι δεν έφταιγε η αίθουσα ούτε είμαι κουφή. Απλά, δεν είχα κάνει βιβλίο αποκλειστικά για το παρτ αυτό. Δηλαδή μετά, μέσα σε 2 μήνες και είδα διαφορά. Δεν μιλάω για το αν το πήρα ή όχι, γιατί για 'μένα σημασία έχει να εξελιχθώ και εφόσον είδα βελτίωση μου φτάνει. Αν είχα βάλει υψηλότερους στόχους θα έκανα περισσότερο καιρό μαθήματα και σε ποσότητα και σε διάρκεια και φυσικά και μόνη μου θα προσπαθούσα.

Θέλει συστηματική προσπάθεια. Η ξένη γλώσσα είναι ζωντανό πράγμα, όχι κάτι απλό.
Και όπως είπα στο προηγούμενο ποστ: στοχεύστε στα 2 πρώτα παρτ και στο προφορικό. Βρείτε native speakers και κάντε κουβεντούλα. Κι ας μιλάνε μόνο αυτοί. Εγώ ό,τι ταινία μου έδωσε να δω και με όσους φίλους της κυρίας μου μίλησα, ήταν όλοι Άγγλοι και η προφορά μου, πήγε και προς τα εκεί, αλλά ΟΚ τα κατάφερα.



ναι κάτι τέτοιο σκέφτομαι και εγώ...τώρα δεν ξέρω τι να κάνω...και εγώ την πρώτη φορά δεν άκουγα τίποτα την δεύτερη και στο φροντιστήριο τα πήγαινα καλά μεχρι και 40/50 έπιανα...στις εξετάσεις δεν ξέρω τι έγινε....:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angeliki1981

Νεοφερμένος

Η angeliki1981 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Και συμβουλή στο Listening από το 1ο παρτ, από το Νο1 κιόλας:
Γράψτε ό,τι καταλαβαίνετε και ΜΗΝ προσπαθείτε να το ξανασκεφτείτε
καθώς ο νους θέλει λίγο να "καθαρίσει" πρωτού περάσει στο Νο2 και να ξαναακούσει/σκεφτεί/αποφασίσει σωστά.

Αυτό το λάθος είχα κάνει την 1η φορά. Είμαι και τελειομανής!!! :whistle: Τρομάρα μου! χα χα χα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marinap

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η marinap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Και συμβουλή στο Listening από το 1ο παρτ, από το Νο1 κιόλας:
Γράψτε ό,τι καταλαβαίνετε και ΜΗΝ προσπαθείτε να το ξανασκεφτείτε
καθώς ο νους θέλει λίγο να "καθαρίσει" πρωτού περάσει στο Νο2 και να ξαναακούσει/σκεφτεί/αποφασίσει σωστά.

Αυτό το λάθος είχα κάνει την 1η φορά. Είμαι και τελειομανής!!! :whistle: Τρομάρα μου! χα χα χα!!!


αχ ναι το κάνω και εγω αυτό...ναι αλλα αν δεν έχεις πιάσει τίποτα γιατι τα λένε και γρήγορα....:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gorgonokoritso

Πολύ δραστήριο μέλος

Η zenia.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,328 μηνύματα.
ας πω και γω τη γνωμη μου
εγω διαβαζα μονη μου
ουτε καθηγητη ειχα
μονο τη βοηθεια 2 καλων φιλων αφιλοκερδως
στο ακουστικο ομως ισχυει αυτο που λενε να ακους και να βλεπεις ξενογλωσσα εργα χωρις υποτιτλους
εβλεπα συνεχεια τα αστυνομικα CSI χωρις υποτιτλους και φαινεται πως εκαναν καλη δουλεια
πηρα το μοναδικο μου Ρ εκει :P
σαν εργο δεν ειναι καθολου ευκολο
εχει και δυσκολο λεξιλογιο
ας βρει λοιπον ο καθενας τι του αρεσει και του ταιριαζει και ας πεσει με τα μουτρα
και πρακτικη θα κανει και θα ευχαριστηθει τη θεαση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angeliki1981

Νεοφερμένος

Η angeliki1981 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Μαρίνα, μη συγκρίνεις τα του φροντιστηρίου με τις εξετάσεις. Καμία σχέση!
Εγώ όταν έκανα τα τεστάκια του Listening στο σπίτι, έβαζα και κανένα πλυντήριο, καμιά τηλεόραση χαμηλά για να συνηθίσω στους ανεπαίσθητους θορύβους. Άγχος όμως δεν είχα! Ενώ στις εξετάσεις είχα πολύ...Ειδικά τώρα τον Μάιο, γι'αυτό και πέρασα οριακά...
Δε γίνεται λίγους μήνες πριν να ήξερα καλύτερα αγγλικά από τον Μάιο, τη στιγμή που έκανα ιδιαίτερα! Είναι παράλογο!!!! χα χα χα!!!
Είχα άγχος, φόβο και στην έκθεση έτρεμα! Όταν ήρθε η σειρά του Listening έκανα αυτό που έγραψα πιο πάνω. Δεν έχασα χρόνο να ξανασκεφτώ την ίδια ερώτηση, π.χ.
Πάρε αν θες το "Listening and Speaking" της Piniaris και στα επαναληπτικά προσπάθησε να ακολουθήσεις όλες τις μεθόδους του κεφαλαίου. Μην το κάνεις το επαναληπτικό τεστάκι σα να θες να μάθεις από αυτό, αλλά σα να θες να εφαρμόσεις όσα έμαθες λίγες σελίδες πριν.
Δες καμιά ταινία (εγώ από μία κράτησα/έμαθα μόνο 1 λέξη γιατί είχα κολλήσει να κοιτάω τον πρωταγωνιστή, χα χα χα χα, αλλά το αυτί μου ξέφυγε από τα ελληνικά για κανένα 2ωράκι).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gorgonokoritso

Πολύ δραστήριο μέλος

Η zenia.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,328 μηνύματα.
θελω μια χαρη...
βασικα περιεργεια ειναι....
αν μπορει καποιος πιο παλιος που εχει ηδη παρει το χαρτι στα χερια του, αν δεν του κανει κοπο, ας ανεβασει μια φωτο, να δουμε και μεις πως ειναι :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Roulaki teacher

Νεοφερμένος

Η Roulaki teacher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 31 μηνύματα.
παιδια να σας δωσω και εγω μια συμβουλη σε οσους θα ξανα δωσετε εξετασεις.
Μην καταναλωνετε χρονο και κοπο σε καθηγητες και φροντιστηρια που δεν σας ταιριαζουν. Ειστε ολοι αρκετα ωριμοι και συνειδητοποιημενοι τι θελετε και γιατι δινετε εξετασεις.
να βρειτε ατομα και τροπο με τους ρυθμους σας. Αν θελετε περισσοτερη εξασκηση στο listening or speaking να το απαιτησετε. Μην φοβαστε να μιλησετε. το μαθημα πρεπει να γινετε για να κερδιζει ο μαθητης απο αυτο. Αποφασιστε τι θελετε, πωσ το θελετε, γιατι και μετα να το ζητησετε απο τουσ καθηγητες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marinap

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η marinap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
παιδια να σας δωσω και εγω μια συμβουλη σε οσους θα ξανα δωσετε εξετασεις.
Μην καταναλωνετε χρονο και κοπο σε καθηγητες και φροντιστηρια που δεν σας ταιριαζουν. Ειστε ολοι αρκετα ωριμοι και συνειδητοποιημενοι τι θελετε και γιατι δινετε εξετασεις.
να βρειτε ατομα και τροπο με τους ρυθμους σας. Αν θελετε περισσοτερη εξασκηση στο listening or speaking να το απαιτησετε. Μην φοβαστε να μιλησετε. το μαθημα πρεπει να γινετε για να κερδιζει ο μαθητης απο αυτο. Αποφασιστε τι θελετε, πωσ το θελετε, γιατι και μετα να το ζητησετε απο τουσ καθηγητες.


Εγω τωρα τη δευτερη φορα κοπηκα ξανά στο listening...εκανα τεστ στο σπιτι και μετα πήγαινα στο φροντιστήριο και τα διόρθωνα...δεν ξαναέκανα μαθήματα αλλα και ο καθηγητής μου φαινόταν αδιάφορος...τώρα δεν ξέρω τι να κάνω....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

oikonomologos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο oikonomologos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 237 μηνύματα.
Εγω τωρα τη δευτερη φορα κοπηκα ξανά στο listening...εκανα τεστ στο σπιτι και μετα πήγαινα στο φροντιστήριο και τα διόρθωνα...δεν ξαναέκανα μαθήματα αλλα και ο καθηγητής μου φαινόταν αδιάφορος...τώρα δεν ξέρω τι να κάνω....
αμα δεν τον πληρωνες .....λογικο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marinap

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η marinap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
αμα δεν τον πληρωνες .....λογικο!



ναι αλλα δεν πηρε και λιγα απο εμενα...και επιπλεον αυτος δεν ζητησε λεφτα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

oikonomologos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο oikonomologos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 237 μηνύματα.
ναι αλλα δεν πηρε και λιγα απο εμενα...και επιπλεον αυτος δεν ζητησε λεφτα....
αρα αυτο φταιει....ασε τι ζητησε απο σενα:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Roulaki teacher

Νεοφερμένος

Η Roulaki teacher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Marianap τι κερδισες πηγαινοντας στο φροντιστηριο για να διορθωσουν το listening?
Μπορουσες να το κανεις και μονη σου. Εσυ παλι δεν ειχες αποριες? Γιατι κατι ειναι λαθος? να σου πει καποιος τεχνικη, συμβουλη για το listening? Αφου ηταν αδιαφορος (οπως λες) εσυ τι κερδισες απο ολη αυτη την ιστορια?
Αποφασιστε τι θελετε, πως το θελετε και βρειτε ατομα να ακολουθουν τα δικα σας θελω και τισ ικανοτητες σας. Δεν ειναι ολοι ιδιοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angeliki1981

Νεοφερμένος

Η angeliki1981 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Roulaki, έχεις δίκιο. Εμένα η καθηγήτρια όταν κάναμε τις ασκήσεις-τεστάκια του Listening και τελείωνε το κεφάλαιο, γύριζε σελίδα και με ρωτούσε αν έκανα το επαναληπτικό. Ε, μόνη μου το σκέφτηκα και της είπα "όχι". Πως θέλω να διαβάσω τα προηγούμενα, να δω τα λάθη μου, να τα μάθω και μετά να το κάνω το επαναληπτικό. Αλλιώς δεν είχε νόημα!
Και κάθε φορά που έκανα κάτι λάθος την ρωτουσα να μου πει που έσφαλα. Όχι πως δεν το έκανε, αλλά αν πιάνεις την κουβέντα 1 ώρα, μέσα σε μισή ωρίτσα διορθώνεις τα multiple choices και δεν έχεις καταλάβει τι σου γίνεται. Ε...δε με ένοιαζε αν βιαζόταν. Της έλεγα να ξαναδιαβάσει τον διάλογο, π.χ. να τον ξανα-ακούσω και να μου πει το λάθος.
Θέλει λίγο να τους προσαρμόζουμε στα δικά μας δεδομένα, καθώς κάθε παιδί είναι διαφορετικό και θέλει άλλη μεταχείριση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crine

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Katerina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 163 μηνύματα.
παιδια κ εγω στο ακουστικο κοπηκα και ειμαι πολυ στενοχωρημενη... :( λεω να ξαναδωσω το νοεμβρη αλλα δινω κ πανελληνιες φετος....:/: πφφφφφφ.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top