Εξετάσεις Michigan ECCE/ECPE Mάιος 2011

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,261 μηνύματα.
Εγώ έδωσα 2 φορές και τις 2 τα είχα περασμένα όλα εκτός απο το listening...:(:(:(τώρα δεν ξέρω τι να κάνω...να ξαναπροσπαθήσω ή να το αφήσω??Η αλήθεια είναι ότι τώρα φοβάμαι περισσότερο...:(:(:(και να σκεφτείτε οτι ήμουνα πιο αισιοδοξη την 2η φορα...δεν ξέρω τι να πω...μεγάλη γκίνια:(:(:(
Περίμενε για ένα διάστημα.Τώρα είσαι φορτισμένη ψυχολογικά και γι' αυτό δε μπορείς να πάρεις μια σίγουρη απόφαση.
Σε λίγο καιρό από τώρα θα έχεις κατασταλλάξει.
Υπάρχει συγκεκριμένη μεθοδολογία για την βελτίωση της ακουστικής αντίληψης, μην το λες πως δεν γίνεται τίποτα...Άλλο αν συνήθως γίνεται το γνωστόν σε όλους μας: απλά πάτημα του κουμπιού του για να παίξει το CD...
Συμφωνώ.
Ταινίες χωρίς υπότιτλους πιστεύω πως θα βοηθούσαν , αλλά χρειάζεται πολύ εξάσκηση στα practise examinations και γενικά με τη γλώσσα.Συνήθως το Listening ή το έχεις , ή δεν το έχεις.Αυτό εξαρτάται απ' την όλη επαφή σου με τη γλώσσα.Δεν καλλιεργείται μέσα σε μία μέρα.Εγώ απ' την αρχή της προετοιμασίας μέχρι και το τέλος έπιανα τα ίδια ποσοστά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marinap

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η marinap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
εγω πιστευω οτι αξιζει να προσπαθησεις ξανα,αλλωστε ξερω πολλους που το περασαν με την τριτη η τεταρτη φορα..ειναι κριμα να το αφησεις ενω περνας και ολα τα υπολοιπα...και εγω βαριεμαι πολυ ξανα ολη αυτη τη διαδικασια γιατι διαβαζα οντως αρκετα αλλα και κριμα δεν ειναι να παει ετσι ολος αυτος ο κοπος?


αυτο σκέφτομαι και εγώ ότι είναι κρίμα με τόσο κόπο...αλλα όπως είπα και σε ένα άλλο μηνυμά μου αυτή τη φορα δεν είναι μόνο το άγχος αλλα΄φοβάμαι κιόλας...:(:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

melina_deu

Νεοφερμένος

Η Μελίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Μα έτσι και αλλιως δεν έκανα σε ολόκληρη τάξη...την πρώτη φορά έκανα με μια κοπέλα μαζι...αυτη το πέρασε..και τη δεύτερη μου έδινε τεστ στο σπίτι και μετά πήγαινα στο φροντ και τα διόρθωνα...τώρα δεν ξέρω τι θα μου πεί να κάνω...απο τέλος του μηνα και μετά θα πάω να το συζητήσουμε...το θέμα είναι οτι αυτη τη φορα φοβάμαι..δεν έχω απλό αγχος αλλα φοβάμαι κιόλας....:(:(σε ευχαριστω πολυ πάντως:)
Άγχος και φόβος,χμ...Με αγάπη:πίστεψε στον εαυτό σου και κούλαρε!!! Με αυτά τα δυο ''φιλαράκια'' που ανέφερες πριν(άγχος, φόβος) ούτε από το σπίτι δε βγαίνεις, όχι να πας και σε εξετάσεις!
Παρακαλώ:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

oikonomologos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο oikonomologos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 237 μηνύματα.
''για τοσο υψηλο επιπεδο'', πού το είδες καλέ? Φιλικά...ας γελάσω:D
παιδια με το ECPE διδασκεις ...δεν ειναι ευκολο πραγμα...πριν κανα 7 χρονια δεν εφτανε κανενας (σχεδον)σε αυτο το επιπεδο....τωρα ολοι μας σπρωχνουν εκει για την οικονομα:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yoman13

Νεοφερμένος

Ο yoman13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
αλήθεια???θα με βοηθήσουν και στο listening??γιατι εκεί κόπηκα ρε γαμώτο...και στο φροντιστήριο έπιανα 40/50...δεν το πιστέυω οτι μου έκατσε πάλι στραβή:(:(:(και πόσο τσαντίζομαι ότι θα δω στο φροντ και κάτι σκατόφατσες που θα μου το παίζουν και καλά κάποιοι και θα πουλάνε ειρωνία:(:(:(


Δοκίμασε αυτά και πάρε και το βιβλίο με test του σιούντρι το πορτοκαλί, είναι πολύ καλό στα γραπτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

giotis1985

Νεοφερμένος

Ο PANAGIOTIS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Θα καταλαβει κανεις οτι ολο αυτο το συστημα με τα πτυχια εξυπηρετει μονο τους καθηγητες αγγλικων που περνουν μαυρα χρηματα.Μην τρελαθουμε εντελως.Η υλη του πτυχιου καλυπτεται πανευκολα.Η γραμματικη που καλυπτει ειναι ελαχιστη.Το μονο που χρειαζεται να ξερεις ειναι καλο λεξιλογιο και να μπορεις να αναπτυξεις και δυο σωστες παραγραφους στην εκθεση.Το listening και το speaking ειναι θεμα ικανοτητων του καθε ανθρωπου.Η δυσκολια ειναι ο χρονος που ειναι ελαχιστος για τοσα πολλα ερωτηματα.Καποιος που κοπηκε με 8 βδομαδες καλο διαβασμα μπορει να ξαναδωσει ανετα.Αν διαφωνει καποιος ας μου το πει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marinap

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η marinap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Άγχος και φόβος,χμ...Με αγάπη:πίστεψε στον εαυτό σου και κούλαρε!!! Με αυτά τα δυο ''φιλαράκια'' που ανέφερες πριν(άγχος, φόβος) ούτε από το σπίτι δε βγαίνεις, όχι να πας και σε εξετάσεις!
Παρακαλώ:)



Ελα ντε αστα να πάνε....και με εναν παραπανω πιαστηκα χθες γιατι επέμενε ότι δεν είναι όλοι για ''τοσο υψηλό επίπεδο'' έλεος δηλαδη...να έχεις το άγχος σου να ακους και χαζομάρες που σε απογοητευουν χειρότερα....για να δουμε ελπιζω σε λιγες μερες να είμαι καλύτερα...ειναι και φρεσκα τα παοτελέσματα τώρα και μπορει για αυτο να ειμαι έτσι...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

melina_deu

Νεοφερμένος

Η Μελίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 27 μηνύματα.
παιδια με το ECPE διδασκεις ...δεν ειναι ευκολο πραγμα...πριν κανα 7 χρονια δεν εφτανε κανενας (σχεδον)σε αυτο το επιπεδο....τωρα ολοι μας σπρωχνουν εκει για την οικονομα:mad:
Πριν 7χρόνια μπορεί- και μάλλον- ήταν υψηλότερο το επίπεδο που εξεταζόταν κανείς, δεν υπήρχαν και τόσοι φορείς να εκδίδουν πιστοποιητικά, φαντάζομαι ήταν πιο αυστηρά τα πράγματα. Τώρα όλοι έχουν ρίξει τον πήχη στα αγγλικά, για να τους προτιμούν οι υποψήφιοι και να έχουν ''πελατεία'', εδώ συμφωνούμε. Διαφωνώ με το ότι κάποιος μπορεί να διδάξει με ecpe οριζόντια -κάθετα- και αμετάκλητα.Γνώμη μου είναι,γι' αυτό και μόνο τη λέω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eli84

Νεοφερμένος

Η eli84 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
αυτο σκέφτομαι και εγώ ότι είναι κρίμα με τόσο κόπο...αλλα όπως είπα και σε ένα άλλο μηνυμά μου αυτή τη φορα δεν είναι μόνο το άγχος αλλα΄φοβάμαι κιόλας...:(:(

δεν εχεις να φοβηθεις τιποτα!θα δεις καμια ταινια,θα κανεις πιο πολλα listening και φυσικα δε θελει αγχος εκεινη την ωρα.εγω στο listening σκεψου πιο πολυ σκεφτομουν αν θα παω καλα και δεν συγκεντρωνομουν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

melina_deu

Νεοφερμένος

Η Μελίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Ελα ντε αστα να πάνε....και με εναν παραπανω πιαστηκα χθες γιατι επέμενε ότι δεν είναι όλοι για ''τοσο υψηλό επίπεδο'' έλεος δηλαδη...να έχεις το άγχος σου να ακους και χαζομάρες που σε απογοητευουν χειρότερα....για να δουμε ελπιζω σε λιγες μερες να είμαι καλύτερα...ειναι και φρεσκα τα παοτελέσματα τώρα και μπορει για αυτο να ειμαι έτσι...:)
Ξεκόλλα καλέ! Από τότε που δίνουν επάρκεια αυτά τα πιστοποιητικά, γιατί πιστοποιητικά είναι γλωσσομάθειας κι όχι πτυχία,κάποιοι θεωρούν ότι πήραν ένα prof. και εξισωθήκαν και με πυρηνικό επιστήμονα! Παιδιά να συγκεντρωθούμε λίγο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thomas_cyke

Νεοφερμένος

Ο Thomas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 54 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Θα καταλαβει κανεις οτι ολο αυτο το συστημα με τα πτυχια εξυπηρετει μονο τους καθηγητες αγγλικων που περνουν μαυρα χρηματα.Μην τρελαθουμε εντελως.Η υλη του πτυχιου καλυπτεται πανευκολα.Η γραμματικη που καλυπτει ειναι ελαχιστη.Το μονο που χρειαζεται να ξερεις ειναι καλο λεξιλογιο και να μπορεις να αναπτυξεις και δυο σωστες παραγραφους στην εκθεση.Το listening και το speaking ειναι θεμα ικανοτητων του καθε ανθρωπου.Η δυσκολια ειναι ο χρονος που ειναι ελαχιστος για τοσα πολλα ερωτηματα.Καποιος που κοπηκε με 8 βδομαδες καλο διαβασμα μπορει να ξαναδωσει ανετα.Αν διαφωνει καποιος ας μου το πει.
Ως καθηγητης Αγγλικων, θα ηθελα μια διευκρινιση για τα "μαυρα χρηματα" που αναφερεις. Τι ακριβως εννοεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

oikonomologos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο oikonomologos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 237 μηνύματα.
Ελα ντε αστα να πάνε....και με εναν παραπανω πιαστηκα χθες γιατι επέμενε ότι δεν είναι όλοι για ''τοσο υψηλό επίπεδο'' έλεος δηλαδη...να έχεις το άγχος σου να ακους και χαζομάρες που σε απογοητευουν χειρότερα....για να δουμε ελπιζω σε λιγες μερες να είμαι καλύτερα...ειναι και φρεσκα τα παοτελέσματα τώρα και μπορει για αυτο να ειμαι έτσι...:)
κοριτσι μου γλυκο δεν σε απογοητευω...απλα σου λεω τι εχω καταλαβει τοσα χρονια απο την εμπειρια μου......και δεν σε λεω χαζη......μπορει να εχεις δεικτη iq 200 και να μη κατεχεις τα αγγλικα.....και μενα με εχουν δυσκολεψει πολυ...και οπως σου ειπα και χθες εγω δεν θελω να ριχνω σταχτι στα ματια....αυτο κανω και με τον εαυτο μου αλλωστε....συγγνωμη παντως αν σεστεναχωρησα...μονο αυτο δεν ηθελα να κανω......
ελπιζω να με συγχωρησεις...ωραια μου κυρια:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

melina_deu

Νεοφερμένος

Η Μελίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Θα καταλαβει κανεις οτι ολο αυτο το συστημα με τα πτυχια εξυπηρετει μονο τους καθηγητες αγγλικων που περνουν μαυρα χρηματα.Μην τρελαθουμε εντελως.Η υλη του πτυχιου καλυπτεται πανευκολα.Η γραμματικη που καλυπτει ειναι ελαχιστη.Το μονο που χρειαζεται να ξερεις ειναι καλο λεξιλογιο και να μπορεις να αναπτυξεις και δυο σωστες παραγραφους στην εκθεση.Το listening και το speaking ειναι θεμα ικανοτητων του καθε ανθρωπου.Η δυσκολια ειναι ο χρονος που ειναι ελαχιστος για τοσα πολλα ερωτηματα.Καποιος που κοπηκε με 8 βδομαδες καλο διαβασμα μπορει να ξαναδωσει ανετα.Αν διαφωνει καποιος ας μου το πει.
Πέσ'τα Χρυσόστομε! Να αγιάσει το στόμα σου!!!:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

oikonomologos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο oikonomologos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 237 μηνύματα.
Ως καθηγητης Αγγλικων, θα ηθελα μια διευκρινιση για τα "μαυρα χρηματα" που αναφερεις. Τι ακριβως εννοεις?
λογικα εννοει λεφτα χωρις receipt!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marinap

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η marinap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Περίμενε για ένα διάστημα.Τώρα είσαι φορτισμένη ψυχολογικά και γι' αυτό δε μπορείς να πάρεις μια σίγουρη απόφαση.
Σε λίγο καιρό από τώρα θα έχεις κατασταλλάξει.

Συμφωνώ.
Ταινίες χωρίς υπότιτλους πιστεύω πως θα βοηθούσαν , αλλά χρειάζεται πολύ εξάσκηση στα practise examinations και γενικά με τη γλώσσα.Συνήθως το Listening ή το έχεις , ή δεν το έχεις.Αυτό εξαρτάται απ' την όλη επαφή σου με τη γλώσσα.Δεν καλλιεργείται μέσα σε μία μέρα.Εγώ απ' την αρχή της προετοιμασίας μέχρι και το τέλος έπιανα τα ίδια ποσοστά.




ναι και εγώ πιστεύω οτι σε λίγες μέρες θα είμαι καλύτερα...όντως σε αυτό που λές με το listening έχεις δίκιο...εγώ στις αρχες είχα χαμηλά ποσοστα και μετα άρχισαν να αυξανονται...μέχρι και 40/50 έπιανα στα τεστ...τώρα δεν ξέρω τι έγινε στις εξετάσεις....και πίστευα ότι τα πήγα καλύτερα την 2η φορά ημουνα πιο αισιόδοξη....και όντως είναι κρίμα να πάει τοσος κόπος και διάβασμα χαμένος γιατι αφιερωσα πολύ καιο απο τα 2...απλά είμαι φορτισμένη τώρα επειδη ειναι πρόσφατο...:redface::redface::)

λογικα εννοει λεφτα χωρις receipt!


Γενικά ο Κυριος οικονομολόγος έχει ένα μοναδικό τρόπο να ΠΡΟΣΒΑΛΕΙ και να ΜΕΙΩΝΕΙ χωρίς να το καταλαβαίνει....:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

giotis1985

Νεοφερμένος

Ο PANAGIOTIS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
τα ιδιαιτερα..τι να εννοω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marinap

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η marinap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Δοκίμασε αυτά και πάρε και το βιβλίο με test του σιούντρι το πορτοκαλί, είναι πολύ καλό στα γραπτά.


Σε ευχαριστώ πολύ...θα τα σημειώσω και θα τα προτείνω και στον καθηγητή μου....εσύ τι λές ??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

oikonomologos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο oikonomologos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 237 μηνύματα.
Γενικά ο Κυριος οικονομολόγος έχει ένα μοναδικό τρόπο να ΠΡΟΣΒΑΛΕΙ και να ΜΕΙΩΝΕΙ χωρίς να το καταλαβαίνει....:whistle:
ξεκολλαααα...δεν θελω να σε μειωσω....απλα δεν θελω να σε κοροιδευω.......και απλα με τον ορο μαυρα λεφρα εγω αυτο καταλαβαινω.....δεν εχω κατι με εσενα....και εγω 3 φορες εχω κοπει στο λοουερ κι ολας:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

melina_deu

Νεοφερμένος

Η Μελίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Στην ελλαδα τα αγγλικα που ακους ειναι απο κανεναν νιγηριανο και τα αγγλικα που μιλας στην καθημερινοτητα σου ειναι ελαχιστα.Δεν μαθαινεις να ακους διαλογους μονο μεσα απο κασετες ουτε βεβαια και να μιλας στο φροντιστηριο.Ολοι αυτοι που πηραν το ecpe τωρα δηλαδη μπορουν να δουν ταινιες και να δουν ειδησεις στο bbc χωρις μεταφραση.Οι μισοι αν βγουν εκτος ελλαδας με το ζορι θα μπορουν να μιλησουν.Μην τρεφετε ψευδαισθησεις.Τα μορια στο δημοσιο μετρανε σε αυτα τα πτυχια και τιποτε αλλο.
Με αρέσει πολύ όπως τα λές;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitris 96

Νεοφερμένος

Ο dimitris 96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
το πηρα!!!! ( αν και το εμαθα λιγο αργα :D). Παιδια, μηπως ξερετε τι γενικο βγαζουν P,P,HP KAI HP???
(γιατι μου ειπαν μονο σε καθε ξεχωριστη ενοτητα τα σκορ):look:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top