Εξετάσεις Michigan ECCE/ECPE Νοέμβριος-Δεκέμβριος 2011

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,251 μηνύματα.
Καλως ηρθες !
Γραμματα στο ECPE δεν πεφτουν ποτε γι' αυτο μην ανησυχεις.Δεν εχεις να διαβασεις καποια φορμα.Προσπαθησε να χρησιμοποιεις διαρθρωτικες λεξεις , να χωριζεις παραγραφους και να εξασκησε γραφοντας εκθεσεις , ετσι ωστε να βελτιωθεις. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fretoe

Δραστήριο μέλος

Ο fretoe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 692 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους. Επειδή μιλάω αρκετά καλά αγγλικά, αποφάσισα να δώσω το ECPE το Νοεμβριο μιας και παντού ζητάνε τώρα πτυχίο ξένης γλώσσας και δεν έχω κανένα. Πήρα και κάνα δύο βιβλία με τεστ και πιάνω γύρω στο 90% σε όλα τα τεστ/listening/grammar etc, αν και δεν έχω κάνει καμία προετοιμασία. Φοβάμαι όμως λίγο για την έκθεση γιατί κάνω ορθογραφικά λάθη. Ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχουν συγκεκριμένες φόρμες που πρέπει να μάθω. Για παράδειγμα μπορεί να μου ζητήσουν να γράψω κάποιο γράμμα και να πρέπει να βάλω πάνω αριστερά ή δεξιά τη διεύθυνση, τον παραλήπτη κτλ. με συγκεκριμένο τρόπο? Αν ναι ξέρει κανείς κάποιο site στο οποίο να περιγράφονται αυτά? Δε νομίζω ότι αξίζει να αγοράσω κάποιο βιβλίο μόνο γι' αυτό.
Στο ΕCPE γραφεις μονο essays. Για αυτο το λεξιλογιο σου θα πρεπει να ναι πολυ ανεβασμενο, χωρις να χρησιμοποιεις συντομους τυπους. Οι παραγραφοι θα πρεπει να ναι χωρισμενες με μια κενη σειρα, και θα πρεπει να χρησιμοποιεις πολλες συνδετικες λεξεις. Καλο ειναι επειδη υπαρχουν διαφορετικα ειδη essay, να κοιταξεις πως ανεπτυσσεται η καθεμια. Σου προτεινω να γραψεις αρκετες, για να εξασκηθεις, γιατι ειναι και σχετικα μικρος ο χρονος που σου δινουν στο τελος για να την γραψεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,251 μηνύματα.
Οι παραγραφοι θα πρεπει να ναι χωρισμενες με μια κενη σειρα
Για ποιο λογο;Δε χρειαζεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fretoe

Δραστήριο μέλος

Ο fretoe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 692 μηνύματα.
Για ποιο λογο;Δε χρειαζεται.
Ναι? Δεν ξερω, εμενα παντως ο καθηγητης που μου κανει, μου εχει πει, οτι ετσι πρεπει να τις χωριζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,251 μηνύματα.
Δε χωριζα ποτε ετσι τις παραγραφους.Φανταζομαι δεν ειναι λαθος ,αλλα ουτε και αναγκαιο.
Και στα ελληνικα αν το δεις , χωρις κενο μιας σειρας γραφουμε εκθεσεις.Δεν ειναι ποιημα ξερω 'γω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vassia!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 383 μηνύματα.
Καλή μας επιτυχία παιδιά, εγώ δίνω ecce για τρίτη φορά (αν δεν το πιστεύεται).Μπορείτε να μου πείτε κάποια βιβλία καλά που γνωρίζετε ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,251 μηνύματα.
Καλή μας επιτυχία παιδιά, εγώ δίνω ecce για τρίτη φορά (αν δεν το πιστεύεται).Μπορείτε να μου πείτε κάποια βιβλία καλά που γνωρίζετε ;
Τα Burlington books θεωρω πως ειναι πολυ καλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,251 μηνύματα.
Για την καλύτερη εξυπηρέτηση των υποψηφίων και των Κέντρων Ξένων Γλωσσών, η προθεσμία για την υποβολή αιτήσεων για τις εξετάσεις ECPE Νοεμβρίου 2011 και ECCE Δεκεμβρίου 2011 παρατείνεται έως και την Παρασκευή 14 Οκτωβρίου 2011.

Οι μεμονωμένοι υποψήφιοι μπορούν μέσω του online συστήματος ORFEAS for Individual Candidates να υποβάλουν τις αιτήσεις τους έως τις 23:59 της ίδιας ημέρας. Επιπλέον, μέσω του online συστήματος εγγραφών ORFEAS τα Κέντρα Ξένων Γλωσσών μπορούν να κάνουν κράτηση χώρου και βάρδιας για τους μαθητές τους.


Πηγή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marinap

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η marinap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Εγώ δινω για τριτη φορά ecpe....κόπηκα και τις 2 φορές στο listening αν και τη δευτερη φορά μου ήρθε κεραμίδα γιατι δεν περιμενα να κοπω εκει και το αστειο της υποθεσης ειναι οτι κοπηκα για 2 απαντησεις για 2 κυκλάκια δηλαδή...το πιστευετε???και τωρα ποιος ξερει τι θα γινει??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria....

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Information security. Έχει γράψει 1,970 μηνύματα.
Εγώ δινω για τριτη φορά ecpe....κόπηκα και τις 2 φορές στο listening αν και τη δευτερη φορά μου ήρθε κεραμίδα γιατι δεν περιμενα να κοπω εκει και το αστειο της υποθεσης ειναι οτι κοπηκα για 2 απαντησεις για 2 κυκλάκια δηλαδή...το πιστευετε???και τωρα ποιος ξερει τι θα γινει??
Θετική σκέψη να έχεις και όλα θα πάνε καλά. Όσον αφορά το listening κάνε περισσότερη εξάσκηση για να μην αντιμετωπίσες κανένα πρόβλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jackass

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jackass αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 124 μηνύματα.
δινω ecpe το μαη κ εχω για companion to ecpe honors burlington books θεωρειτε οτι αρκει αυτο για το λεξιλογιο ενοψει εξετασεων??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vassia!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 383 μηνύματα.
Μπορείτε να μου πείτε ένα link που να έχει διάφορα τέστ για ecce ; (όχι αυτό της ελληνοαμερικάνικης ) Ευχαριστώ πολύ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,251 μηνύματα.
Μπορείτε να μου πείτε ένα link που να έχει διάφορα τέστ για ecce ; (όχι αυτό της ελληνοαμερικάνικης ) Ευχαριστώ πολύ..
Ολοκληρωμένα tests δε θα βρεις στο διαδίκτυο , πέρα απ' αυτό της ελληνοαμερικάνικης.Υπάρχουν μόνο κάποια που συναντάς με μια αναζήτηση στο google τα οποία είναι λιγότερων ερωτήσεων και συνήθως βασίζονται σε ένα συγκεκριμένο section.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria90

Δραστήριο μέλος

Η Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 415 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά! Είχα δώσει το 2009 το ECCE.. μην αγχωνεστε! Λίγο το άγχος, λίγο η προετοιμασία, λίγο τα θέματα.. όλα παίζουν ρόλο! Ενώ είχα δώσει 3 φορές του Gambrige και απέτυχα. Ενώ το άλλο με την πρώτη. Οπότε τζάμαπ αγχώνεστε.. Ό,τι είναι να γίνει θα γίνει!!
Ωστόσο,μετά απο 2 χρόνια σκέφτηκα να αρχίσω το ECPE... τη Δευτέρα έκανα και το πρώτο μου μάθημα. Μου φαίνεται ΠΑΝ-δύσκολο. Έχω και 2 χρόνια να ασχοληθώ και με τα Αγγλικά βέβαια. Πότε μου προτείνετε να δώσω για πρώτη φορα; Γιατί είδα άτομα που το έχουν πάρει και ξέρουν τι περίπου γίνεται :) Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

amy001

Πολύ δραστήριο μέλος

Η amy001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,585 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά! Είχα δώσει το 2009 το ECCE.. μην αγχωνεστε! Λίγο το άγχος, λίγο η προετοιμασία, λίγο τα θέματα.. όλα παίζουν ρόλο! Ενώ είχα δώσει 3 φορές του Gambrige και απέτυχα. Ενώ το άλλο με την πρώτη. Οπότε τζάμαπ αγχώνεστε.. Ό,τι είναι να γίνει θα γίνει!!
Ωστόσο,μετά απο 2 χρόνια σκέφτηκα να αρχίσω το ECPE... τη Δευτέρα έκανα και το πρώτο μου μάθημα. Μου φαίνεται ΠΑΝ-δύσκολο. Έχω και 2 χρόνια να ασχοληθώ και με τα Αγγλικά βέβαια. Πότε μου προτείνετε να δώσω για πρώτη φορα; Γιατί είδα άτομα που το έχουν πάρει και ξέρουν τι περίπου γίνεται :) Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

κοιτα εχω δωσει cpe οχι ecpe...αλλα νομιζω οτι θα χρειαστεις πρωτα μια μικρη επαναληψη στην γραμματικη...για να τα ξαναθυμηθεις....:)το ποτε θα δωσεις θα σ το πει ο καθηγητης σου βρε...:)ελπιζω να σε βοηθησα καπως..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria90

Δραστήριο μέλος

Η Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 415 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ. Δηλαδή πιστεύεις οτι είναι πιο εύκολο το CPE από το ECPE? Ή είχες προετοιμαστεί μόνο για αυτό? Δεν ξέρω γενικά με αγχώνουν τα Αγγλικάγιατί δεν τα συμπαθώ και τρελά :Ρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

amy001

Πολύ δραστήριο μέλος

Η amy001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,585 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ. Δηλαδή πιστεύεις οτι είναι πιο εύκολο το CPE από το ECPE? Ή είχες προετοιμαστεί μόνο για αυτό? Δεν ξέρω γενικά με αγχώνουν τα Αγγλικάγιατί δεν τα συμπαθώ και τρελά :Ρ

oχι οχι μαρια μ..δεν ειναι πιο ευκολο...ισα ισα αν δεν τα συμπαθεις και τρελα ειναι πολυ πολυ δυσκολο γιατι ισως ειναι γενικα πιο απαιτητικο...απλα εγω εχω μια τρελα με τα αγγλικα γενικα...:redface:και εδωσα cpe επειδη μ αρεσε σαν δομη...σαν ειδος ασκησεων...:Dγια μενα δωσε ecpe ειναι πιο βατο για τον πολυ κοσμο...:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria90

Δραστήριο μέλος

Η Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 415 μηνύματα.
Τρέλα με τα Αγγικά ε;; Σε ζηλεύω τότε:D Έγινε σε ευχαριστώ πολύ. Ξέρεις κανένα site ή βιβλίο με practice tests? :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

amy001

Πολύ δραστήριο μέλος

Η amy001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,585 μηνύματα.
Τρέλα με τα Αγγικά ε;; Σε ζηλεύω τότε:D Έγινε σε ευχαριστώ πολύ. Ξέρεις κανένα site ή βιβλίο με practise tests? :whistle:

βιβλιο εχω ακουσει πολυ καλα λογια για αυτο https://www.andrewbetsiselt.gr/Michigan-ECPE-cracking.html δεν ξερω ομως κανενα σαιτ που να ειναι καλο δεν το εχω κοιταξει...:hmm:αλλα και για αυτο το βιβλιο μου ειπανε οτι κανει δουλεια..https://www.hau.gr/?i=learning.el.ecpe.360...αν και δεν τα εχω κανει αφου εδινα αλλο διπλωμα...ελπιζω να βοηθησουν...:redface::)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria90

Δραστήριο μέλος

Η Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 415 μηνύματα.
Αχα... ωραία! Θα τα έχω υπόψιν μου. Σε ευχαριστώ πάααααρα πολύυυυυ... Amy :) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top