Εξετάσεις Michigan ECCE/ECPE Μάιος 2013

Maria.Bb

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 20 μηνύματα.
αν όντως δεν έχεις πολλά κενά δώστο μόνη σου...εγώ έδωσα το Νοέμβριο και δεν το πήρα και το ξαναέδωσα χωρίς φροντιστήριο τον Μάη μαζί με Cambridge...απλά έκανα 2 ιδιαίτερα την βδομάδα για 3 μήνες cambridge και Μιchigan 2 επιπλέον βιβλία που τα έκανα μόνη μου...η καθηγήτρια μου απλά διόρθωνε τις εκθέσεις και κάναμε speaking μαζι...Είχα απογοητευτεί αλλά ανταμείφθηκαν οι προσπάθειες μου αφού σε 3 και κάτι μήνες κατάφερα να πάρω και το Cambridge και το Michigan..απλά θέλει Πείσμα και πίστη ότι θα τα καταφέρεις...;)

επίσης να σου πω ότι και εγώ την πρώτη φορά είχα πρόβλημα με το listening...εκεί κόπηκα τον Νοέμβριο αλλά το παν είναι την μέρα των εξετάσεων να μην "τα χάσεις"...και πολύ εξασκηση απ την πλευρά σου...κάνε πολλά τεστακια με listening..και γραμματική πάρε το ECPE TOY GRIVA ένα μπλε...έχει αρκετούς ιδιωματισμούς που φέτος έπεσαν στην γραμματική..

αυτό με προβληματίζει είναι τα μαθήματα του σχολείου :/ σκέφτηκα να δώσω τον Μάιο για να διαβάσω χαλαρά και να μην παραμελήσω το σχολείο, απο την αλλη αν δώσω Νοέμβριο θα ξεμπερδέψω πιο γρήγορα.. αλλα ο Νοέμβριος είναι πολύ κοντά και δεν ξερω αν είμαι ψυχολογικά έτοιμη να ξαναπεράσω όλο αυτό τόσο σύντομα :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grape

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η grape αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 195 μηνύματα.
αυτό με προβληματίζει είναι τα μαθήματα του σχολείου :/ σκέφτηκα να δώσω τον Μάιο για να διαβάσω χαλαρά και να μην παραμελήσω το σχολείο, απο την αλλη αν δώσω Νοέμβριο θα ξεμπερδέψω πιο γρήγορα.. αλλα ο Νοέμβριος είναι πολύ κοντά και δεν ξερω αν είμαι ψυχολογικά έτοιμη να ξαναπεράσω όλο αυτό τόσο σύντομα :/:

σίγουρα έχοντας και τα μαθήματα του σχολείου είναι πιο δύσκολο να επικεντρωθείς στα Αγγλικά αποκλειστικά...αλλά πιστεύω ότι αν μπορείς να αφιερώνεις ξεκάθαρα κάποιες ώρες μόνο για τα αγγλικά καθημερινά...τότε σίγουρα θα τα καταφέρεις...:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
ημουν και εγώ μέσα στς άτυχους που δν το πηραν και θα ήθελα να ρωτήσω τι γνώμη σας για το τι να κανω.. Έδινα δεύτερη φορα και η καθηγήτρια μου μου ειπε να παρω ένα πρακτις βοοκ και να ασχοληθω μόνη μου και να ξαναδωσω αλλα δν ξέρω τι να κανω:/ σκέφτομαι να παρω κανένα βιβλίο με γραμματική για να μην ξεχνιέμαι και να διαβάζω λέξεις και να δώσω τον επόμενο Μάιο γιατί θα παω 2α λυκείου φετος και δν θέλω να πιεστω πολύ.. Πιστευτε ότι αξίζει να ξαναδωσω τριτη φορα και στ 2α λυκείου? Κι αν ναι τι πρόγραμμα διαβάσματος θα μ προτείνατε?
Πόσος καιρός μεσολάβησε μεταξύ των δύο προηγούμενων εξεταστικών και ποια ήταν η βαθμολογία σου την κάθε φορά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maria.Bb

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Πόσος καιρός μεσολάβησε μεταξύ των δύο προηγούμενων εξεταστικών και ποια ήταν η βαθμολογία σου την κάθε φορά;

Έδωσα πρώτη φορά τον Νοέμβριο του 12 και τώρα τον Μάιο.. την πρώτη φορά κόπηκα για πολύ λίγο στο gcvr ενώ τώρα στο listening πάλι για πολύ λίγο αλλά δεν είχα ποτέ πρόβλημα με το ακουστικό μέρος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Ο λόγος που σε ρώτησα για τις βαθμολογίες είναι γιατί δείχνουν πόσο μπορείς να βελτιωθείς σε Χ χρονικό διάστημα. Μην κοιτάς μόνο το πού κόπηκες αλλά και το πόσο βελτίωσες (αν βελτίωσες) τις βαθμολογίες σου γενικότερα. Δηλαδή αν τον Νοέμβριο είχες 610 στο GCVR και το Μάιο 645, η βελτίωση είναι αμελητέα και μπορεί να οφείλεται αποκλειστικά στον παράγοντα τύχη. Δεν ξέρω αν καταλαβαίνεις τι εννοώ. Θεωρητικά μέσα σε 3 μήνες μπορείς να ανέβεις μέχρι και 10 μονάδες στο GCVR και στο Listening, αλλά χρειάζονται γερές βάσεις και πάρα πολύ διάβασμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maria.Bb

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Ο λόγος που σε ρώτησα για τις βαθμολογίες είναι γιατί δείχνουν πόσο μπορείς να βελτιωθείς σε Χ χρονικό διάστημα. Μην κοιτάς μόνο το πού κόπηκες αλλά και το πόσο βελτίωσες (αν βελτίωσες) τις βαθμολογίες σου γενικότερα. Δηλαδή αν τον Νοέμβριο είχες 610 στο GCVR και το Μάιο 645, η βελτίωση είναι αμελητέα και μπορεί να οφείλεται αποκλειστικά στον παράγοντα τύχη. Δεν ξέρω αν καταλαβαίνεις τι εννοώ. Θεωρητικά μέσα σε 3 μήνες μπορείς να ανέβεις μέχρι και 10 μονάδες στο GCVR και στο Listening, αλλά χρειάζονται γερές βάσεις και πάρα πολύ διάβασμα.
νομίζω πως τ καλύτερο ειναι να δώσω τν ερχόμενο Μάιο ώστε να μν πιεστω στ σχολείο και να έχω χρόνο να αφιερώσω στα αγγλικα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria90

Δραστήριο μέλος

Η Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 415 μηνύματα.
@Maria90 ναι! :)
Γραμματική: Bridging the Gap (1 βιβλίο με θεωρία και ασκήσεις+1 βιβλίο με πολλέεες ασκήσεις+1 companion - εκδ. litera)
Έκθεση: Successful Writing (1 βιβλίο. πολύ καλό! Είτε για ecpe είτε για fce. Γεματό εκφράσεις, βοηθάει και στο speaking. - εκδ. Express Publishing)
όλη τη σειρά Upstream (s/b, w/b, companion - εκδ. express publishing) αλλά αυτά ήταν για cambridge (δεν έδωσα αλλά η καθηγήτρια μάς τα δίδασκε για extra εξάσκηση)
Κι ένα βιβλίο με 15 tests, της Sylvia Kar. 15 ECPE Tests by SylviaKar λέγεται. Καλό. Έχει και τα 4 parts μέσα και μοιάζει αρκετά με αυτά που βάζουν στις εξετάσεις. Αλλά αυτή τη φορά θα προτιμήσω κάτι πιο δύσκολο (αν κάνω μόνη μου προσπάθεια για δεύτερη φορά και όχι σε φροντιστήριο). Επίσης, το φροντιστήριο έδινε κιλά με φωτοτυπίες (gcvr, writing, expressions, etc. θεωρία+ασκήσεις). Θα ξαναδώσεις Νοέμβρη;


Μαλλον για Μαιο.. δουλευω και δεν προλαβαινω καν!! Δεν θελω να πιεστω και αλλο.. και θα το αρχισω μονη μου. Με ταινιες,βιβλια κλπ... απλα δν ξερω τι βιβλια να αγορασω για τεστς κλπ!! εγω εχω κανει του γριβα τα τεστς, της HAU BOOK 2 και τα honors (1o χρονο). Και για εκθεσεις δουλευα λιγο τα σsuper course. Αν θες στειλε μου προσωπικο μηνυμα να μου πεις πως τα πηγες κλπ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aliki89

Νεοφερμένος

Η aliki89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Μαλλον για Μαιο.. δουλευω και δεν προλαβαινω καν!! Δεν θελω να πιεστω και αλλο.. και θα το αρχισω μονη μου. Με ταινιες,βιβλια κλπ... απλα δν ξερω τι βιβλια να αγορασω για τεστς κλπ!! εγω εχω κανει του γριβα τα τεστς, της HAU BOOK 2 και τα honors (1o χρονο). Και για εκθεσεις δουλευα λιγο τα σsuper course. Αν θες στειλε μου προσωπικο μηνυμα να μου πεις πως τα πηγες κλπ!

Εγώ έκανα 3 εκπληκτικά βιβλία που μπορώ να σου πω ότι σχεδόν όλες τις λέξεις από το vocabulary τις ήξερα από αυτά.
Burlington Practice tests for ecpe 2013 (Ωραία τεστάκια με το αντίστοιχο λεξιλόγιο στο τέλος.)
Michigan Proficiency Skills Builder Revised edition 2007, Diane Flanel Piniaris (Λεξιλόγιο ανά κατηγορία, φανταστικό!!!)
Michigan Proficiency Practice Tests for the michigan ecpe, Diane Flanel Piniaris( είναι αρκετά δύσκολο αλλά θα μάθεις πολλά, ειδικά το λεξιλόγιο είναι power.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Εγώ έκανα 3 εκπληκτικά βιβλία που μπορώ να σου πω ότι σχεδόν όλες τις λέξεις από το vocabulary τις ήξερα από αυτά.
Burlington Practice tests for ecpe 2013 (Ωραία τεστάκια με το αντίστοιχο λεξιλόγιο στο τέλος.)
Michigan Proficiency Skills Builder Revised edition 2007, Diane Flanel Piniaris (Λεξιλόγιο ανά κατηγορία, φανταστικό!!!)
Michigan Proficiency Practice Tests for the michigan ecpe, Diane Flanel Piniaris( είναι αρκετά δύσκολο αλλά θα μάθεις πολλά, ειδικά το λεξιλόγιο είναι power.)
Της Burlington θα το ξεκινήσω και΄γω από Σεπτέμβρη μιας και έχω πρόβλημα με τη μορφή του λεξιλογίου στα Companion.
Προς το παρόν εμείς δουλεύουμε τα Practice Test Books της HAU.
Και για να μην το ξεχάσω,για γραμματική απίστευτα δύσκολη στο τέλος του βιβλίο έχει το βιβλίο με τα Practice Tests του Γρίβα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria90

Δραστήριο μέλος

Η Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 415 μηνύματα.
Του γριβα το πρασινο βιβλιο ειναι πολυ καλο! Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Του γριβα το πρασινο βιβλιο ειναι πολυ καλο! Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας!!!!!
Έχει γαμάτη Γραμματική στο τέλος. Σκέψου,ότι εγώ από τα 40 ερωτήματα στη γραμματική βγάζω τα 30 περίπου εκεί έβγαλα 20.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria90

Δραστήριο μέλος

Η Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 415 μηνύματα.
Εγω καμια σχεση.. αποτυχια :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Εγω καμια σχεση.. αποτυχια :(
Kαλέ σιγά.:P
Σε κάποια άτομα το αδύνατο σημείο τους είναι η Γραμματική σε άλλα το Cloze σε άλλα το Λεξιλόγιο.
Αα,εμένα είναι τα Reading με θέμα βιολογίες και κάτι τέτοια.:P
Μη μιλήσω για το Vocabulary...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Λίγο αργά τα έμαθα αλλά δεν πειράζει.

ORAL HP
LST P
GCVR HP
WRI P

Final: P

Πάει κι αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Soleado Febrero ~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Soleado Febrero ~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,033 μηνύματα.
Εγώ παιδιά θα δώσω το Μάιο του 2014..Πως ήταν φέτος οι εξετάσεις;Πως τα πήγατε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria90

Δραστήριο μέλος

Η Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 415 μηνύματα.
Kαλέ σιγά.:P
Σε κάποια άτομα το αδύνατο σημείο τους είναι η Γραμματική σε άλλα το Cloze σε άλλα το Λεξιλόγιο.
Αα,εμένα είναι τα Reading με θέμα βιολογίες και κάτι τέτοια.:P
Μη μιλήσω για το Vocabulary...:P

Aυτή η Γραμματική :mad: ολα ειναι δυσκολα..διαβασμα θελει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ErMygdaliou

Νεοφερμένος

Η ErMygdaliou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
χρειάζεσαι εξάσκηση και μελέτη των λαθών σου..εγώ βάζω τους μαθητές να βρουν γιατί αυτό που έγραψαν είναι λάθος και να σημειώσουν εκ νέου την νέα απάντηση ,...μέσα από αυτήν την μελέτη τους μένουν τα λάθη τους..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria90

Δραστήριο μέλος

Η Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 415 μηνύματα.
Το εχω κανει.. απιστευτες σημειωσεις εχω κανει. Αλλα τιποτα......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ErMygdaliou

Νεοφερμένος

Η ErMygdaliou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
να κάνω μια ερώτηση..μια μαθήτρια μου έχει το βιβλίο 10 more practice examinations for the michigan proficiency ..και έχει κάνει το 1ο τεστ όμως η προηγούμενη καθηγήτρια της δεν της το διόρθωσε και εγώ δεν έχω το βιβλίο..επιπλέον το έψαξα αλλά έχει σταματήσει να τυπώνεται και δεν υπάρχει stock..μήπως έκανε κανείς το ίδιο βιβλίο και μπορεί να μου μεταφέρει τα αποτελέσματα??...είναι της sylvia kar...ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria90

Δραστήριο μέλος

Η Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 415 μηνύματα.
Απο οτι ξερω της sylvia ειναι.. ισως το βρεις εδω: https://www.book-it.gr/ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top