Εξετάσεις Michigan ECCE/ECPE Μάιος 2013

Ορεστης97

Νεοφερμένος

Ο Ορεστης97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
ORAL: P
LST: HP
LST Score: 845
GCRV: HP
GCRV Score: 1000
WRI: P

:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olgalicious97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η olgalicious97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 281 μηνύματα.
@Maria90 ναι! :)
Γραμματική: Bridging the Gap (1 βιβλίο με θεωρία και ασκήσεις+1 βιβλίο με πολλέεες ασκήσεις+1 companion - εκδ. litera)
Έκθεση: Successful Writing (1 βιβλίο. πολύ καλό! Είτε για ecpe είτε για fce. Γεματό εκφράσεις, βοηθάει και στο speaking. - εκδ. Express Publishing)
όλη τη σειρά Upstream (s/b, w/b, companion - εκδ. express publishing) αλλά αυτά ήταν για cambridge (δεν έδωσα αλλά η καθηγήτρια μάς τα δίδασκε για extra εξάσκηση)
Κι ένα βιβλίο με 15 tests, της Sylvia Kar. 15 ECPE Tests by SylviaKar λέγεται. Καλό. Έχει και τα 4 parts μέσα και μοιάζει αρκετά με αυτά που βάζουν στις εξετάσεις. Αλλά αυτή τη φορά θα προτιμήσω κάτι πιο δύσκολο (αν κάνω μόνη μου προσπάθεια για δεύτερη φορά και όχι σε φροντιστήριο). Επίσης, το φροντιστήριο έδινε κιλά με φωτοτυπίες (gcvr, writing, expressions, etc. θεωρία+ασκήσεις). Θα ξαναδώσεις Νοέμβρη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

trelomogolo

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο trelomogolo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 147 μηνύματα.
Γεια σας,το περασα και ακομα δεν μπορω να το πιστεψω.Θα κάνω αντιγραφή τα αποτελέσματα ..
Final: P
ORAL: P
LST: HP
LST Score: 915
GCRV: P
GCRV Score: 765
WRI: LP
οταν ειχα βγει απο την αιθουσα,ελεγα αντε το Νοέμβριο παλι...αλλα ευτυχώς ολα πηγαν ,μια χαρα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marelpol

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πολωνία (Ευρώπη). Έχει γράψει 103 μηνύματα.
Μονο εγω κοπηκα?? :Ρ
Να είσαι σίγουρη πως πολλοί κόπηκαν και απλά αποφεύγουν να το πουν;) . Εσύ πάντως μην κάθεσαι και σκας ! Θα ξαναδώσεις τον Νοέμβρη και θα το πάρεις :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

domigr

Νεοφερμένος

Ο domigr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ραφήνα (Αττική). Έχει γράψει 34 μηνύματα.
παιδια ποτε περιπου θα μπορεσουμε να παμε να παρουμε τα διπλωματα??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
παιδια ποτε περιπου θα μπορεσουμε να παμε να παρουμε τα διπλωματα??
Σεπτέμβρη με Οκτώβρη.
Αν και πιο πιθανά το κόβω και για λίγο πιο μετά μιας και που τον Οκτώβρη θα΄ναι οι δηλώσεις για τους εξεταζόμενους του Νοέμβρη..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

domigr

Νεοφερμένος

Ο domigr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ραφήνα (Αττική). Έχει γράψει 34 μηνύματα.
να φανταστω θα βγει ανακοινωση??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iron

Νεοφερμένος

Ο Iron αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
ΠΑΙΔΙΑ ΜΙΛΑΜΕ ΣΤΟ ΤΣΑΚ ΑΛΛΑ ΑΦΟΥ ΤΟ ΠΗΡΑ ΔΕΝ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ!

Final: P
ORAL: LP
LST: BF
LST Score: 635
GCRV: LP
GCRV Score: 655
WRI: LP
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
@Maria90 ναι! :)
Γραμματική: Bridging the Gap (1 βιβλίο με θεωρία και ασκήσεις+1 βιβλίο με πολλέεες ασκήσεις+1 companion - εκδ. litera)
Έκθεση: Successful Writing (1 βιβλίο. πολύ καλό! Είτε για ecpe είτε για fce. Γεματό εκφράσεις, βοηθάει και στο speaking. - εκδ. Express Publishing)
όλη τη σειρά Upstream (s/b, w/b, companion - εκδ. express publishing) αλλά αυτά ήταν για cambridge (δεν έδωσα αλλά η καθηγήτρια μάς τα δίδασκε για extra εξάσκηση)
Κι ένα βιβλίο με 15 tests, της Sylvia Kar. 15 ECPE Tests by SylviaKar λέγεται. Καλό. Έχει και τα 4 parts μέσα και μοιάζει αρκετά με αυτά που βάζουν στις εξετάσεις. Αλλά αυτή τη φορά θα προτιμήσω κάτι πιο δύσκολο (αν κάνω μόνη μου προσπάθεια για δεύτερη φορά και όχι σε φροντιστήριο). Επίσης, το φροντιστήριο έδινε κιλά με φωτοτυπίες (gcvr, writing, expressions, etc. θεωρία+ασκήσεις). Θα ξαναδώσεις Νοέμβρη;

Προσωπικά, στο φροντιστήριο, μας έκαναν προετοιμασία για το Cambridge, αλλά το βιβλίο που κάναμε μας κάλυπτε και για το Michigan.

Proficiency Masterclass, by Oxford University Press.

Είναι ένα απ' τα δύσκολα βιβλία για proficiency, αλλά άπαξ και μάθεις τι λέει μέσα, πας στο Michigan ''τουρίστας'', γιατί σ' έχει σκίσει σε όλα τα κομμάτια και είσαι έτοιμος ακόμα και για το πιο UFO ερώτημα του Michigan.

Και το μυστικό, για να βγάλεις, το Michigan είναι ένα: πακετάκια. Μαθαίνεις πακετάκια λέξεων (πχ. ποιες λέξεις colloca-ρουν με τι, σταντέ εκφράσεις), γραμματικών φαινομένων και είσαι έτοιμος για την εξέταση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christos365

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Christos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Παιδια και εγω στο τσακ αν και πιστευα θα κοβομουνα παλι καλα αν και με το καθηγητη μου επερνα πολυ καλητερους βαθμους .. δεν βαριεσε :)
Τα αποτελεσματα ελεγαν Final: "Pass" αν και ειχα "LP - P - LP - LP"
Για οσους γνωριζουν και εχουν ειδη πτυχιο ... μπορει να ανεβασει φωτογραφια του πτυχιου η εστω να μας πει λιγο τι λεει εμενα 8α λεει οτι ειχα ενα Pass και 3 Low Pass .. :(
Τελος το πτυχιο ποτε ερχετε περιπου και απο που θα το παρω γιατι ο καθηγητης που μου εκανε μαθημα λειπει στο εξωτερικο για δουλιες και γυρναει τα χριστουγενα ...?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

linoub

Νεοφερμένος

Η linoub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Παιδια και εγω στο τσακ αν και πιστευα θα κοβομουνα παλι καλα αν και με το καθηγητη μου επερνα πολυ καλητερους βαθμους .. δεν βαριεσε :)
Τα αποτελεσματα ελεγαν Final: "Pass" αν και ειχα "LP - P - LP - LP"
Για οσους γνωριζουν και εχουν ειδη πτυχιο ... μπορει να ανεβασει φωτογραφια του πτυχιου η εστω να μας πει λιγο τι λεει εμενα 8α λεει οτι ειχα ενα Pass και 3 Low Pass .. :(
Τελος το πτυχιο ποτε ερχετε περιπου και απο που θα το παρω γιατι ο καθηγητης που μου εκανε μαθημα λειπει στο εξωτερικο για δουλιες και γυρναει τα χριστουγενα ...?

Καλε οχι το πτυχιο λεει μονο οτι εχεις παρει λοουερ προφισενσι και εχει μια ασημενια η χρυση σφραγιδα αντιστοιχα που και καλα ειναι το αυθεντικο; ) δεν λεει αναλυτικα βαθμους ( μονο στο κεμπριτζ γραφει ας πουμε a b ή c)....και απο οσο θυμαμαι εγω το ειχα παρει γυρω στα τελη νοεμβριου τωρα στο απο που ακριβως θα το παρεις δεν μπορω να σε βοηθησω γιατι εμενα μου το εστειλαν απο το φροντιστηριο που ημουν :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

christos365

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Christos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Α χαχα παλι καλα δηλαδη ... ευχαριστω για την απαντηση σου ;)
Οσο για το πτυχιο ελπιζω να μου το στειλουν σπιτι χαχα :P
Κατι ασχετο .. απο οτι ειδα στο προφιλ σου εδεινες πανελληνιες, πως τα πειγες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

linoub

Νεοφερμένος

Η linoub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Α χαχα παλι καλα δηλαδη ... ευχαριστω για την απαντηση σου ;)
Οσο για το πτυχειο ελπιζω να μου το στειλουν σπιτι χαχα :P
Κατι ασχετο .. απο οτι ειδα στο προφιλ σου εδεινες πανελληνιες, πως τα πειγες?

Οχι οσο περιμενα αλλα ευτυχως αμα δεν ανεβουν οι βασεις δηλαδη περναω στη σχολη που θελω. .(φυσικο) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christos365

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Christos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Α οκ .. μακαρι να μην ανεβουν δηλαδη και γενικα καλη σου επιτυχια ..!! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Maria.Bb

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 20 μηνύματα.
ημουν και εγώ μέσα στς άτυχους που δν το πηραν και θα ήθελα να ρωτήσω τι γνώμη σας για το τι να κανω.. Έδινα δεύτερη φορα και η καθηγήτρια μου μου ειπε να παρω ένα πρακτις βοοκ και να ασχοληθω μόνη μου και να ξαναδωσω αλλα δν ξέρω τι να κανω:/ σκέφτομαι να παρω κανένα βιβλίο με γραμματική για να μην ξεχνιέμαι και να διαβάζω λέξεις και να δώσω τον επόμενο Μάιο γιατί θα παω 2α λυκείου φετος και δν θέλω να πιεστω πολύ.. Πιστευτε ότι αξίζει να ξαναδωσω τριτη φορα και στ 2α λυκείου? Κι αν ναι τι πρόγραμμα διαβάσματος θα μ προτείνατε?

Ευχαριστώ πολύ και συγνώμη αν σας κούρασα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ορεστης97

Νεοφερμένος

Ο Ορεστης97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Αν θες την άποψή μου , το σημαντικότερο είναι να νιώθεις εσύ έτοιμη και αποφασισμένη , ότι αυτή τη φορά πάση θυσία θα το πάρεις.Από 'κει και πέρα όλα τα άλλα θα 'ρθουν.. Για μένα , ο καταλληλότερος τρόπος προετοιμασίας για να πας και να δώσεις ένα πτυχίο σε μια ξένη γλώσσα είναι , καλώς ή κακώς , το φροντιστήριο. Όπως και να το κάνουμε είναι μεγάλο αβαντάζ για έναν μαθητή να έχει μπει σε έναν συγκεκριμένο ρυθμό από μικρή ηλικία και να ακολουθεί μια συγκεκριμένη πορεία. Προσωπικά , άλλωστε , αυτό γνώρισα και δεν ξέρω κατά πόσο θα μπορούσα να μπω στην διαδικασία του να μάθω μια ξένη γλώσσα μόνος μου ή ακόμα και με ιδιαίτερα.. Σε αυτόν τον τομέα μόνο εσύ ξέρεις τι σου ταιριάζει.. Βέβαια καταλαβαίνω πολύ καλά το δίλημμά σου γιατί και μένα ο μεγαλύτερος φόβος μου μέχρι να βγουν τα αποτελέσματα ήταν αυτός , αν δηλαδή θα το πάρω ή θα αναγκαστώ να ξαναδώσω μέσα στην χρονιά , επηρεάζοντας πιθανώς τόσο τις σχολικές μου επιδόσεις όσο και την ψυχολογία μου..( και γω β' λυκείου θα πάω.) Πιστεύω , πάντως , ότι δυο επιλογές έχεις.. Είτε αποφασίζεις να δώσεις τον Νοέμβριο - Δεκέμβριο είτε το αφήνεις για την φοιτητική σου ζωή.
Πως τα πήγες τις 2 φορές που έδωσες ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maria.Bb

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Την γλώσσα την ξέρω, απλά στάθηκα ατυχη γι αυτό και η καθηγήτρια μ απο το φρο μ ειπε να μν κανω αλλα μαθηματα απλά να ασχολουμε για ν μν τα ξεχάσω.. Προσφέρθηκε μάλιστα ν μ διορθώνει εκθέσεις κ τέστ χωρίς ν την πληρωνω.. Και γι αυτό δν ξέρω τι να κανω, φοβάμαι μια τυχόν τριτη αποτυχια :(
και τς δυο φορές κοπηκα για πολύ λίγο.. Την πρώτη στ gcvr και τώρα στ listening
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ορεστης97

Νεοφερμένος

Ο Ορεστης97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Αν περνάς writing και speaking τα άλλα 2 και , ειδικά , το listening μπορείς εύκολα να τα καλύψεις.. Η προετοιμασία δεν θα είναι τίποτα το φοβερό κι αφού και η καθηγήτριά σου προσφέρεται να σε βοηθήσει νομίζω αξίζει να προσπαθήσεις και μια 3η φορά.. Άλλωστε και από την σχολική χρονιά δεν θα χάσεις και τίποτα σπουδαίο αν αποφασίσεις να δώσεις Νοέμβριο.. Εγώ αυτό θα έκανα στην θέση σου γιατί σε άλλη περίπτωση θα το είχα κατά κάποιο τρόπο έγνοια.Ενώ , εφόσον αποφασίσεις να το δώσεις , είτε θα το πάρεις - που είναι και το πιθανότερο - είτε θα έχεις τουλάχιστον ένα πρόγραμμα στο μυαλό σου , ότι δεν θα ξανασχοληθείς με τα αγγλικά μέχρι να τελειώσεις και την 3η λυκείου. Εσύ ξέρεις καλύτερα όμως.. Το avatar σου , πάντως , είναι η καλύτερη συμβουλή που θα μπορούσες να δώσεις στον εαυτό σου! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maria.Bb

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Αγχονομαι και δν ξερω ποτέ θα ειναι καλύτερα να ξαναδωσω.. Ο Νοέμβριος ειναι τοοοοοσο κοντά και ο Μάιος τοοοοοσο μακρυά :-S
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grape

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η grape αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 195 μηνύματα.
αν όντως δεν έχεις πολλά κενά δώστο μόνη σου...εγώ έδωσα το Νοέμβριο και δεν το πήρα και το ξαναέδωσα χωρίς φροντιστήριο τον Μάη μαζί με Cambridge...απλά έκανα 2 ιδιαίτερα την βδομάδα για 3 μήνες cambridge και Μιchigan 2 επιπλέον βιβλία που τα έκανα μόνη μου...η καθηγήτρια μου απλά διόρθωνε τις εκθέσεις και κάναμε speaking μαζι...Είχα απογοητευτεί αλλά ανταμείφθηκαν οι προσπάθειες μου αφού σε 3 και κάτι μήνες κατάφερα να πάρω και το Cambridge και το Michigan..απλά θέλει Πείσμα και πίστη ότι θα τα καταφέρεις...;)

επίσης να σου πω ότι και εγώ την πρώτη φορά είχα πρόβλημα με το listening...εκεί κόπηκα τον Νοέμβριο αλλά το παν είναι την μέρα των εξετάσεων να μην "τα χάσεις"...και πολύ εξασκηση απ την πλευρά σου...κάνε πολλά τεστακια με listening..και γραμματική πάρε το ECPE TOY GRIVA ένα μπλε...έχει αρκετούς ιδιωματισμούς που φέτος έπεσαν στην γραμματική..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top