Εξετάσεις Michigan ECCE/ECPE Μάιος 2010

Πως νομίζετε ότι τα πήγατε;
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 79)
  • Πολύ καλά, σίγουρα πέρασα

    Ψήφοι: 21 26.6%
  • Καλά, μάλλον πέρασα

    Ψήφοι: 35 44.3%
  • Μέτρια, παίζεται αν πέρασα

    Ψήφοι: 19 24.1%
  • Χάλια, σίγουρα κόπηκα

    Ψήφοι: 4 5.1%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Darklord

Νεοφερμένος

Ο Darklord αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 73 μηνύματα.

IronMaiden

Νεοφερμένος

Ο IronMaiden αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Μεγαλες αλυσιδες μαθαινουν ηδη τα αποτελεσματα τους.Θα μαζεψω στοιχεια και θα σταλουν πακετο στο ELI-UM για να δουνε τα αγραγανθηματα της hau.
Πολλα βλεπουμε αλλα λιγα λέμε...:whistle:

Ποτέ δεν πίστευα ότι θα έπαιζε κάτι τέτοιο...
Επιλεκτικά να ενημερώνονται φροντιστήρια...είναι απλά απαράδεκτο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Silence_

Διάσημο μέλος

Η _Silence_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,382 μηνύματα.
απαραδεκτο δεν λες τιποτα και αδικο δηλαδη τα παιδια απο ορισμενα φροντιστηρια γιατι να τα μαθαινουν πρωτοι ειναι πιο μαγκες απο τα αλλα παιδια που εχουν δωσει το ιδιο πτυχιο ,που εχουν πληρωσει τα ιδια χρηματα και εχουν το ιδιο αγχος????????????????????????????????????????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tntqaz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βέλγιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 294 μηνύματα.
Εγώ λέω όσοι από εμάς έχουν blog να κάνουν ένα πόστ όπου θα αναφέρονται στην απαράδεκτη αυτή συμπεριφορά...ΑΙΣΧΟΣ:hmm::hmm::hmm:
και αμα πάει σε 2-3 blogs, στην συνέχεια θα το μάθουν όλοι... να δούνε τότε... λίγη δυσφήμηση καλό θα τους κάνει...ΚΑΛΑ ΔΕΝ ΛΕΩ????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

themis.eft

Νεοφερμένος

Η themis.eft αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Ερώτηση Κ Ρ Ι Σ Ε Ω Σ (γιατί εδώ μιλάμε για κρίση)

Πόσοι απο εσάς, ΌΛΗ την ημέρα που παρακολουθείτε το φόρουμ, έχετε μπει να πατήσετε για 278η φορά τον κωδικό σας στον ΟΡΦΕΑ μήπως και είστε οι τυχεροί και εντωμεταξύ -ενώ κανείς ακόμα δεν το έμαθε- τα αποτελέσματα βγήκαν και είστε οι πρώτοι που τα μαθαίνετε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EFL Cyclades

Νεοφερμένος

Ο EFL Cyclades αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 52 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Λοιπόν, παιδιά, να αποκαταστήσω την αλήθεια. Τελικά η ανιψιά μου πήρε το Cambridge (το οποίο πήρε με B). Κατάλαβε λάθος και δεν της είχε πει κανείς μέχρι σήμερα ότι είχε περάσει το Cambridge (αυτό είναι ακόμα πιο τραγικό, με δεδομένο ότι η κοπέλα βρίσκεται σε ένα πολύ μικρό νησί χωρίς internet). Πήρα ξανά ο ίδιος και μίλησα με HAU και με διαβεβαίωσαν ότι τα αποτελέσματα δεν έχουν ανακοινωθεί πουθενά, επειδή δεν είναι ακόμα έτοιμα. Να τα περιμένετε μέχρι την Τετάρτη. Εγώ, τουλάχιστον, έτσι κατάλαβα.

Άρα, γράψτε λάθος. Ζητώ συγνώμη για την όποια αναστάτωση προκάλεσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Darklord

Νεοφερμένος

Ο Darklord αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Μεγαλες αλυσιδες μαθαινουν ηδη τα αποτελεσματα τους.Θα μαζεψω στοιχεια και θα σταλουν πακετο στο ELI-UM για να δουνε τα αγραγανθηματα της hau.
Πολλα βλεπουμε αλλα λιγα λέμε...:whistle:

Να το κάνεις όμως.... Τι δηλαδή επειδή μερικοί πηγαίνουν σε αυτά το φροντιστήρια πρέπει να τα μαθαίνουν και πρώτοι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwerty111

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.
Να δώσεις ξανά για το Cambridge. Ξύπνιος είσαι, έξυπνος είσαι (ναι υπάρχει διαφορά σ' αυτά τα δυο) και θα το καταφέρεις. Δεν υπάρχει λόγος να κοντεύεις να μείνεις από καρδιά μέσα σ' αυτό το τόπικ από το θυμό σου.

Ειλικρινά εγώ το φοβόμουν από τους Άγγλους και μου το δώσανε και με άριστα. Δεν το λέω φυσικά για να το τρίψω στη μούρη κανενός, αλλά για να δείξω ότι αυτή η εσφαλμένη λογική του "πάμε για Michigan να το πάρουμε" δεν βγαίνει πάντα σε καλό.

Το michigan είναι άριστο παράδειγμα πιστοποιητικού "for the masses". Ότι και να κάνεις, έχεις 4 απαντήσεις μπροστά σου, μπορείς να το βγάλεις και στην τύχη. Γι αυτό πάει και το δίνει και η κουτσή Μαρία. Γι αυτό και κόβουν κυρίως από τα Writing και Listening. Ειδικά το Listening φέτος ήταν ο βόθρος ο ίδιος να κόψουν κόσμο να ξαναδώσει μπας και μαζεψουν κανα "έουρο" (Euro).

Σε μεταπτυχιακά του εξωτερικού που κοίταζα, θέλουν είτε IELTS μαζί με GMAT, είτε Cambridge Proficiency μαζί με GMAT. Το χαρτάκιον της Μισιγκανίας (έτσι λεγόταν το state του Michigan πριν γίνει state, ομοίως και το πανεπιστήμιο) είναι διεθνώς αναγνωρισμένο ως "δώστε προφίσιενσι στο λαο".

Δεν είναι τυχαίο ότι το CPE σε εξετάζει σε ουσιαστικά Αγγλικά εις βάθος, ενώ το ECPE σε εξετάζει ίσα ίσα να δει αν καταλαβαίνεις και μπορείς να τα ξεπετάξεις.

Για παράδειγμα στο CPE είχαμε ασκήσεις παραγώγων λέξεων (το γνωστό word formation) ή και ασκήσεις όπου έπρεπε να βάλεις έναν ιδιωματισμό-φράση μέχρι 8 λέξεις. Αυτά εγώ τα θεωρώ σοβαρό test, διότι είτε ξέρεις Αγγλικά και τα γράφεις, είτε νομίζεις ότι ξέρεις Αγγλικά και παίρνεις το μισό mark ή και τίποτα.

Η λογική του ECPE είναι να σου δίνει 4 επιλογές. Στη ζωή όμως δε θα χεις 4 multiple choices μπροστά σου όταν θα συνεννοείσαι με τον άλλο. Θα πρέπει να θυμάσαι τον ιδιωματισμό, όπως κι εκείνη την περίεργη λεξούλα πχ. που έχει σχέση με το solve ωπ σου ρχεται στο μυαλό dissolution. Παίζει το μυαλό σου, δεν κοιμάται.


Μη μιλήσω για την εξεταστική εμπειρία του ECPE, να θέλω να πάω για κατούρημα στην έκθεση και να μη μπορώ, να πρέπει να πάρω χίλιες άδειες πρώτα και μετά να κόβω χρόνο από το GCVR. Πήγα ανετούλης για πιπί, τιναζόμουν για κανα 10λεπτο και στο τέλος το έληξα το GCVR στη μισή ώρα και μου ρχοταν να ανάψω και τσιγάρο από την ηδονή...

Και σου λέει το listening αρτζι μπούρτζι και λουλά όλο ΜΠΟΥΡΔΕΣ που δεν έχουν σχέση με το κείμενο, μόνο και μόνο για να κόψει κόσμο. Καλά ας πάρουν τώρα το Cambridge μου με Α κι ας έρθουν με φόρα να μου κάνουν αέρα. Και το καλό που τους θέλω να μου το δώσουν το Μισιγκάνι γιατί έδωσα 180 ευρώ και απλά δε θέλω να πάνε χαμένα (όχι ότι με καίει για το δίπλωμα, ας το κάνουν υπόθετο:P).


Τα καθυστερούν κι όλας λες και περιμένουμε το Θεο τον ίδιο να κατέβει να πιούμε φραπέ. Οι Άγγλοι 2 Ιουλίου, 10 το πρωί ώρα Αγγλίας έλεγαν και στο δευτερόλεπτο ήταν όλα αμέσως διαθέσιμα και αναλυτικά. Γι αυτό τους γουστάρω τρελά! Με το ρολόι, κύριοι!:)

Φίλε θα συμφωνήσω απολύτως μαζί σου. Δεν χρειάζεται να πω τίποτα άλλο. Δεν είναι τυχαίο άλλωστε ότι το Michigan διενεργεί εξετάσεις με το ζόρι σε 20 χώρες ενώ το Cambridge σε 130 χώρες. Και εγώ το φοβόμουν το Cambridge αλλά τελικά το πήρα. Και ένας δυνατός μαθητής ή κάποιος που του αρέσουν τα Αγγλικά δεν έχει κανένα λόγο να μην το δώσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Tα αποτελεσματα ειναι στα χερια της HAU.Μιλησα ο ιδιος με το ELI-UM στην Αμερικη.
Οποιος δεν με πιστευει ας τους παρει τηλεφωνο να το διαπιστωσει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EFL Cyclades

Νεοφερμένος

Ο EFL Cyclades αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 52 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Tα αποτελεσματα ειναι στα χερια της HAU.Μιλησα ο ιδιος με το ELI-UM στην Αμερικη.
Οποιος δεν με πιστευει ας τους παρει τηλεφωνο να το διαπιστωσει!


Ναι, Teol20, αλλά δεν είναι καταχωρημένα ακόμα. Εκεί είναι το θέμα. Αν έχουν 2 υπαλλήλους να περάσουν στο σύστημα τόσες χιλιάδες υποψήφιους, φαντάζεσαι πόσες ημέρες χρειάζονται. Διάβασε και το post μου λίγο πιο πάνω. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwerty111

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.
Να μην είχαν 2 υπάλληλους. Να είχαν 10 και παραπάνω αν χρειαζόταν. Δεν τους έδωσα 180 ευρώ για να έχουν μόνο 2 υπάλληλους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Παιδια κουλ δεν τα περνανε και manually!:P
Exουν ολοκληρη εταιρια απο πίσω που τους εχει φτιαξει το site!Αυτοι τα περνανε και ειναι θεμα 2-3 ωρων και οχι ημερων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eleni1995

Νεοφερμένος

Η Eleni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Να μην είχαν 2 υπάλληλους. Να είχαν 10 και παραπάνω αν χρειαζόταν. Δεν τους έδωσα 180 ευρώ για να έχουν μόνο 2 υπάλληλους.

Σωστο... απλώς στην hau δεν μπορουν να καταλαβουν την αγωνια που τραβαμε... Δεν μας λενε την ημερομηνια συγκεκριμενα για να ξερουμε κ εμεις.. το μονο που κανουν ειναι να μας μπερδεύουν... ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΤΑΝΕ ΧΑΡΤΑΕΤΟ...:/::/::/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

FregMar

Νεοφερμένος

Η FregMar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Ερώτηση Κ Ρ Ι Σ Ε Ω Σ (γιατί εδώ μιλάμε για κρίση)

Πόσοι απο εσάς, ΌΛΗ την ημέρα που παρακολουθείτε το φόρουμ, έχετε μπει να πατήσετε για 278η φορά τον κωδικό σας στον ΟΡΦΕΑ μήπως και είστε οι τυχεροί και εντωμεταξύ -ενώ κανείς ακόμα δεν το έμαθε- τα αποτελέσματα βγήκαν και είστε οι πρώτοι που τα μαθαίνετε?

Εγωωωω!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :D:redface::whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
H πληρης απογοητευση!Οι τυποι βεβαια δεν παιζονται μιας και σε ερωτηση αν τα χουν λάβει τα αποτελεσματα μου πανε ενα καθετο ΟΧΙ και πως αν τα χανε θα τα ανεβαζανε το ταχυτερο δυνατων.1 βδομαδα δηλαδη τι κάνουν ρε παιδια?!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Darklord

Νεοφερμένος

Ο Darklord αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 73 μηνύματα.
H πληρης απογοητευση!Οι τυποι βεβαια δεν παιζονται μιας και σε ερωτηση αν τα χουν λάβει τα αποτελεσματα μου πανε ενα καθετο ΟΧΙ και πως αν τα χανε θα τα ανεβαζανε το ταχυτερο δυνατων.1 βδομαδα δηλαδη τι κάνουν ρε παιδια?!

Και γιατί δεν τους λες ότι πήρες τηλ. στο ELI-UM και σου είπαν ότι τα 'χουν στείλει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Φυσικα και τους το εχω πει και μου λενε πως δεν εχουν καμια ενημερωση ακομα απο το ELI-UM!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Silence_

Διάσημο μέλος

Η _Silence_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,382 μηνύματα.
παιδια 1000 συγγνωμη που θα ρωτησω κατι off topic αλλα πρεπει να μαθω και δεν ξερω που να θεσω την ερωτηση μου.. Λοιπον μηπως ξερετε ποτε βγαινουν τα αποτελεσματα απο το advance edit???? thanks in advance!!!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwerty111

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.
https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?t=64386
Τέλη Αυγούστου. :)
Αν εννοείς το advanced του Cambridge (CAE) έχουν βγει από τις 2 Ιουλίου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,280 μηνύματα.
Φυσικα και τους το εχω πει και μου λενε πως δεν εχουν καμια ενημερωση ακομα απο το ELI-UM!

Άκου ενημέρωση. Ενημέρωση για τι; Για το αν μπήκαν τα αποτελέσματα στο αεροπλάνο και τους πρόσφερε η αεροσυνοδός φαγητό; Αφού λένε οι Αμερικάνοι ότι τα έστειλαν.

Κάτσε να πλακώσω κανα ζεστό πιτόγυρο να πούμε γιατί με κάνανε και πείνασα μ' αυτά και μ' αυτά! Να χα και μια κρέπα σοκολάτα μπισκότο να το κανα γκολ το ζήτημα στο στομάχι... αχ!:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top