Εξετάσεις Michigan ECCE/ECPE Μάιος 2010

Πως νομίζετε ότι τα πήγατε;
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 79)
  • Πολύ καλά, σίγουρα πέρασα

    Ψήφοι: 21 26.6%
  • Καλά, μάλλον πέρασα

    Ψήφοι: 35 44.3%
  • Μέτρια, παίζεται αν πέρασα

    Ψήφοι: 19 24.1%
  • Χάλια, σίγουρα κόπηκα

    Ψήφοι: 4 5.1%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

GetOuttaMyWay

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Johnson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
Κωστα δεν ειναι εκει το θεμα...το θεμα ειναι οτι το μελος τεολ20 λεει ανακριβιες ως προς τη βαση του ECCE και του ECPE ... Κατι που συμφερει φανταζομαι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alex2395

Δραστήριο μέλος

Ο Aλεξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 600 μηνύματα.
ξερει κανεις ποτε βγαινουν τα αποτελεσματα για ecpe???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GetOuttaMyWay

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Johnson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
μετα τις 20 ιουλιου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

andrikoc13

Δραστήριο μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 551 μηνύματα.
Εγώ προσωπικά που έστειλα mail έλαβα απάντηση για ecce & ecpe για τέλη ιουλίου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwerty111

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.
Σε αυτό που ανέβασε ο andrikoc13 λέει ότι το LP είναι approximately 65% to 79%. Άρα αυτό σημαίνει ότι μπορεί να πάει και 66%-80% ή και 67%-81%. Τουλάχιστον έτσι το καταλαβαίνω εγώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Η αξιοπιστία που αναφέρεις εξαρτάται από τα γραφόμενα κάθε χρήστη. Δε μπορείς να χρεώνεις στο ischool και κατ'επέκταση στους διαχειριστές του τυχόν ανακρίβειες που υπάρχουν σε δημοσιεύσεις, είτε αυτές είναι απλών χρηστών είτε της διαχειριστικής/συντονιστικής ομάδας. Και επειδή φαντάζομαι δεν περιορίζεις το σερφάρισμα σου σε αυτό το φόρουμ μόνο, να έχεις κατά νου πως η ελευθερία που χαρακτηρίζει το Internet είναι ταυτόχρονα και το μεγαλύτερο μειονέκτημά του. Αν εσύ δέχεσαι άκριτα οτιδήποτε δεις γραμμένο αφορά εσένα προσωπικά και δε μπορεί να χαρακτηρίσει αυτό το forum σαν αναξιόπιστο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

andrikoc13

Δραστήριο μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 551 μηνύματα.
Σε αυτό που ανέβασε ο andrikoc13 λέει ότι η βάση είναι approximately 65% to 79%. Άρα αυτό σημαίνει ότι μπορεί να πάει και 66%-80% ή και 67%-81%. Τουλάχιστον έτσι το καταλαβαίνω εγώ.


Ναι εντάξει αλλά δεν έχει ανέβει ποτε πάνω απο 65!
Και επίσης, όλα τα practice books λένε 60-65!
Εδώ σε cambridge και ειναι 60 που είναι ο παλαιότερος φορέας πιστοποιήσης..δεν νομίζω να τρελάθηκε η eli-um και να το ανεβάσει στο 70 ή στο 80 :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GetOuttaMyWay

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Johnson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
Σε αυτό που ανέβασε ο andrikoc13 λέει ότι η βάση είναι approximately 65% to 79%. Άρα αυτό σημαίνει ότι μπορεί να πάει και 66%-80% ή και 67%-81%. Τουλάχιστον έτσι το καταλαβαίνω εγώ.

οχι...εννοει οτι το LP κυμαινεται απο 65-79%, αρα και με ενα 65% περνας...αρα αυτη ειναι η βαση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GetOuttaMyWay

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Johnson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
Ναι εντάξει αλλά δεν έχει ανέβει ποτε πάνω απο 65!
Και επίσης, όλα τα practice books λένε 60-65!
Εδώ σε cambridge και ειναι 60 που είναι ο παλαιότερος φορέας πιστοποιήσης..δεν νομίζω να τρελάθηκε η eli-um και να το ανεβάσει στο 70 ή στο 80 :hmm:

οχι αντρεα δν σημαινει αυτο. σημαινει οτι θες τουλαχιστον 65% για να περασεις.... και μεχρι το 79% απλα παιρνεις τον ιδιο βαθμο...αλλα το ελαχιστο ποσοστο για να περασεις ειναι το 65%...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwerty111

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.
Δεν μπορούμε να ξέρουμε αν έχει ξεπεράσει το 65% ή όχι. Το Michigan δεν δίνει τέτοιες πληροφορίες (τουλάχιστον εγώ δεν τις έχω δει κάπου) άρα στο παρασκήνιο μόνο αυτοί ξέρουν τι γίνεται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GetOuttaMyWay

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Johnson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
Δεν μπορούμε να ξέρουμε αν έχει ξεπεράσει το 65% ή όχι. Το Michigan δεν δίνει τέτοιες πληροφορίες (τουλάχιστον εγώ δεν τις έχω δει κάπου) άρα στο παρασκήνιο μόνο αυτοί ξέρουν τι γίνεται...

και θα ξαναπω για πολλοστη φορα οτι ΔΕΝ ανεβαινει πανω απο 65%. περισσοτερες ινφο στις προηγουμενες σελιδες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gime

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η gime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 132 μηνύματα.
Επειδή μου έχετε κρατήσει παρέα από το προηγούμενο καλοκαίρι που πάλι περιμέναμε αποτελέσματα, θα ήθελα να πω και εγώ την άποψή μου. Σας το έχω ξαναπεί ότι σας θεωρώ όλους αξιόλογους που αντιμετωπίζετε με τόση σοβαρότητα και ωριμότητα τα πράγματα στη ζωή σας πχ.αυτές τις εξετάσεις και προσπαθείτε να μαθαίνετε και τα μυστικά των οργανισμών. Αλλά νομίζω ότι κάποιοι σε αυτή την προσπάθεια ψάχνετε το δέντρο και χάνετε το δάσος. Τι σημασία έχει αυτή τη στιγμή να διαφωνείτε για το +/- 65%? Σημασία έχει που προσπαθήσατε μια ολόκληρη χρονιά ( ίσως και 2) για να πάρετε αυτό το πιστοποιητικό και σε λίγες ημέρες θα ξέρετε αν οι κόποι σας ανταμείφθηκαν. Ο κάθε οργανισμός έχει το δικό του τρόπο διεξαγωγής εξετάσεων. Καλό είναι να θέλετε να ενημερώνεστε αλλά η υπερβολή δεν έχει βοηθήσει ποτέ κανένα. Κάντε λίγο υπομονή και όλοι θα μάθουμε και μη ξεχνάτε ότι έχετε μπροστά σας ένα υπέροχο καλοκαίρι. Μην το σπαταλάτε με υπονοούμεντα και μικρές κακιούλες. Αυτά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Προσπαθώ να αντιμετωπίζω ολα τα μέλη ίσα.Αυτο που θα κανω ειναι μια μικρη παρενθεση στο όλο νήμα και συγχωρήστε με για αυτό.
Βρισκομαι σε αυτο το φορουμ 2 1/2 χρονια και προσπαθώ να βοηθάω αφιλοκερδώς τα μέλη του iSchool.Ούτε σκοπο έχω να θίξω κανένα με αυτα που λέω ούτε φερέφωνο εξεταστικου φορέα είμαι είτε αυτος λέγεται HAU είτε λέγεται British Council.Προσπαθω να ειμαι με όλους τους φορεις αντικειμενικός και να γνωρίζω πραγματα οσων αφορα τις εξετασεις τους.Το οτι γραφει πως το LP ειναι περιπου 65-79% σημαινει πως είτε μπορει να ναι λιγοτερο είτε περισσοτερο.Για αυτο αλλωστε και οι εξεταστικοι φορεις υπολογιζουν περιθωριο λάθους στα στατιστικα τους.Άλλωστε αυτό φαινεται απο τα official report οπου παρουσιαζονται εκτενεστατα oι αλγοριθμοι και οι τυποι που χρησιμοποιούνται.Για να μην γινομαι φλυαρος πριν πω κατι το ψάχνω.Και επειδη και τα βιβλια λένε οτι στο περιπου λεει και ο ιδιος ο εξεταστικος φορέας ουδεις δεν ξερει ΠΟΙΑ ειναι πραγματικα η βάση τελικα μέσα απο ολους αυτους τους αλγοριθμους που προκυπτουν.Το ιδιο συμβαινει και στο Cambridge οπου το σκορ τους ειναι standardized που σημαινει πως χρονο με το χρονο το 60% δεν σημαινει πως ειναι τόσο πραγματικα γιατι οι παραγοντες που επηρεαζουν τα ποσοστα ειναι παρα πολλοι.Ουτε σκοπο εχω να τρομαξω τους υποψηφιους,ούτε κανένα.Αλλωστε σε αυτες τις εξετασεις ειμαι και εγω υποψηφιος.Απλα για να πέσουμε μέσα στο ποσοστο αξιζει να αναφερουμε πως το 60-65% δεν ειναι απολυτο.Για αυτο και σε πολλα φροντιστηρια υπολογιζουν ως βαση το 70%.Δειτε και μονοι σας τα τεστ που εχει βγαλει το πανεπιστημιο online!

When the ECPE is taken under examination conditions, the listening section and the grammar, cloze, vocabulary, reading (GCVR) section are scored by computer using Item Response Theory (IRT). This method ensures that the ability required to pass a section, or to receive a high score, remains the same from year to year. IRT scores are not the same as number-right scores, but there is very high correlation between number of correct answers provided and the IRT scores.

Listening SectionScores 38 and above: If you have strictly followed the instructions for taking the sample test, you are likely to pass the listening section of the ECPE under examination conditions.

Scores 34 – 37: You have a chance of passing the listening section of the ECPE under examination conditions but you may benefit from more lessons or more practice before you register for the examination.
Scores 33 and below: You are unlikely to pass the listening section of the ECPE under examination conditions and should spend more time improving your English before taking the examination.
Grammar, Cloze, Vocabulary, and Reading (GCVR) SectionScores 90 and above: If you have strictly followed the instructions for taking the sample test, you are likely to pass the GCVR section of the ECPE under examination conditions.
Scores 78 – 89: You have a chance of passing the GCVR section of the ECPE under examination conditions but you may benefit from more lessons or more practice before you register for the examination.
Scores 77 and below: You are unlikely to pass the GCVR section of the ECPE under examination conditions and should spend more time improving your English before taking the examination.
Writing SectionIf you have strictly followed the instructions for taking the sample test and your writing meets the criteria of at least a C on the ECPE writing section scoring rubric, then you have a chance of passing the ECPE writing section under examination conditions. If your writing meets the criteria of at least a B on the ECPE writing section scoring rubric, then you are likely to pass the ECPE writing section under examination conditions.Passing the ECPE OverallExaminees who pass three sections with a Low Pass (or higher) and receive no less than a Borderline Fail in one section will be awarded an ECPE certificate. If you are able to meet the standards described above then you are probably ready to take the ECPE.Important Points to Note1. Although the sample test is designed to be similar in difficulty to the ECPE and will give you a reasonable idea of how you should expect to score on the exam, there is no guarantee that your score on the sample test will be the same as the score you receive when you take the ECPE.2. The writing and speaking section scores you receive when you take an ECPE under examination conditions are determined by raters trained and certified according to ELI-UM. It is possible that when you review your own writing performance or have your performance on the writing and speaking sections evaluated by someone who is not a trained ELI-UM evaluator, the scores assigned might be different from those that would have been assigned by certified raters and examiners.

Δεν προκειτε να σταθω αλλο σε αυτο το γεγονός.Αλλωστε εγω νομιζω πως σε αυτα που σας μεταφερω ειμαι ακριβής.Τωρα ούτε μάντης ειμαι ούτε μάγος ούτε το ELI-UM,ούτε η HAU ούτε φερεφωνο της HAU.Αν θελει να τοποθετηθει η HAU επι του θέματος επειδη παρακολουθει το iSchool ας το κανει.Η εγκυροτητα των αποψεων ΟΠΟΙΟΣ και αν τις γραφει δεν διασφαλίζεται.Όσοι πάλι νομιζουν πως το iSchool ειναι αναξιοπιστο ας μην το παρακολουθουν.Εγω θα βρισκομαι ΕΔΩ οσο ακομα υπαρχουν μελη που σέβονται την προσπαθεια μου και με στηρίζουν.Δεν εχω κανενα οικονομικο οφελος και δεν αποσκοπω πουθενά.Θα σας παρακαλουσα να μην υπαρξει περαοτερω συζητηση επι του θεματος.Σας ευχαριστω για το χρονο σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GetOuttaMyWay

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Johnson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
το 60% βασιζεται στα standard items. αν ενας υποψηφιος παρει 60% και εχει πολλα σωστα σε αυτα τα αιτεμς, τοτε μπορει να περασει. η βαση γενικα ειναι 65% και δεν ανεβοκατεβαινει. οποιος εχει αμφιβολιες ας καλεσει την ΕΑΕ κ τ ιδιο το ELI-UM και ας μη βασιζεται μονο σε ο,τι υπαρχουν στις ιστοσελιδες... το ποιος πραγματικα σεβεται κ ποιος οχι ειναι αλλο θεμα... επισης ΟΝΤΩΣ αυτα που ειπες ηταν ανακριβειες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

panos1994

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 290 μηνύματα.
το 60% βασιζεται στα standard items. αν ενας υποψηφιος παρει 60% και εχει πολλα σωστα σε αυτα τα αιτεμς, τοτε μπορει να περασει. η βαση γενικα ειναι 65% και δεν ανεβοκατεβαινει. οποιος εχει αμφιβολιες ας καλεσει την ΕΑΕ κ τ ιδιο το ELI-UM και ας μη βασιζεται μονο σε ο,τι υπαρχουν στις ιστοσελιδες... το ποιος πραγματικα σεβεται κ ποιος οχι ειναι αλλο θεμα... επισης ΟΝΤΩΣ αυτα που ειπες ηταν ανακριβειες...

Και ποια θεωρούνται standard items?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GetOuttaMyWay

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Johnson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
στανταρ ιτεμς ειναι ερωτησεις που μπαινουν σε καθε εξεταστικη (οχι απαραιτητα ΙΔΙΕΣ, εννοω πχ τα γραμματικα φαινομενα ) και καθοριζουν το επιπεδο δυσκολιας, ετσι ωστε να μην απεχει το επιπεδο της καθε περιοδου απο τις αλλες. Το πανεπιστημιο δεν ανακοινωνει παλαια θεματα γιαυτον ακριβως το λογο... Τωρα, για το 60%... εαν εχεις απο 60 μεχρι 65% ποσοστο επιτυχιας, και εχεις πιασει τα περισσοτερα στανταρ ιτεμς τοτε μπορει και να περασεις το τεστ αν τα πας καλα στα αλλα. Γιαυτο λεει και το 60. Σε καμμια περιπτωση δεν ανεβαινει η βαση στο 70%.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria....

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Information security. Έχει γράψει 1,970 μηνύματα.
εμαθε κανενας αν ανακοινωθηκε καποια ημερομηνια για τα αποτελεσματα?η ακομα εχει μεινει οτι τα αποτελεσματα θα βγουν 22-25 ιουλιου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pupsi

Νεοφερμένος

Η pupsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Δεν νομίζω οτι θα εβαζαν ποτέ τόσο πάνω τη βάση (70%)όσο εύκολα θέματα και να βάλουν. Δεν θα πήγαινε κανένας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GetOuttaMyWay

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Johnson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
εμαθε κανενας αν ανακοινωθηκε καποια ημερομηνια για τα αποτελεσματα?η ακομα εχει μεινει οτι τα αποτελεσματα θα βγουν 22-25 ιουλιου?

δυστυχως οχι, ακομα κ η ενωση μαθαινει μια μερα πριν οτι θα βγουνε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Περσι βγηκαν 27 για το ΕCCE και 29 για το ECPE και τα τεστς δόθηκαν 16 και 17 Μαιου αντιστοιχα.
Αρα φετος 22-25 του μηνος ειναι το πιο πιθανο να βγουν εχοντας ως βαση προηγουμενες εξεταστικές.Πιο συγκεκριμενα μην περιμένετε πάντως γιατι στην ΗAU δεν πολυ ξερουν τι τους γίνεται.Το ELI-UM αυτην την περιοδο δινει ως πιο πιθανή.Στην HAU δεν ξερουν παρα μόνο ενα "τέλος Ιουλίου".:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top