Εξετάσεις Michigan ECCE/ECPE Μάιος 2010

Πως νομίζετε ότι τα πήγατε;
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 79)
  • Πολύ καλά, σίγουρα πέρασα

    Ψήφοι: 21 26.6%
  • Καλά, μάλλον πέρασα

    Ψήφοι: 35 44.3%
  • Μέτρια, παίζεται αν πέρασα

    Ψήφοι: 19 24.1%
  • Χάλια, σίγουρα κόπηκα

    Ψήφοι: 4 5.1%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Μιλατε μεχρι να σας κοψουν αυτοι.Γιατι τα speaking test ο καθε εξεταστης τα προσαρμοζει οπως θελει στο Michigan.
Βασικα αυτο θελουν να δουν.Αν εχετε ευχερεια/συνοχη λογου,καλη γραμματικη/λεξιλογιο και φυσικα αν σας καταλαβαινουν και οι ιδιοι.
Στοχος ειναι να επικοινωνησετε!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria....

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Information security. Έχει γράψει 1,970 μηνύματα.
παιδια,θελω να σας ρωτησω κατι!αν εχω χρησημοποιησει πλουσιο λεξιλογιο και γραμματικη και η επικοινωνια μου με τον εξεταστη ηταν καθαρη(καλη δηλαδη να καταλαβαινε τι ελεγα),το speaking θα το περασω με high pass,pass,low pass?πειτε μου αποψεις! :D:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Τουλαχιστον Pass αν πηγανε ολα καλα.
Εχουν θεσπισει καποια κριτηρια αξιολογησης που βρισκονται στο https://lsa.umich.edu/UMICH/eli/Home/Test Programs/ECPE/ECPE09SpeakingRubricCondensed.pdf

Απο κει μπορεις να βγαλεις αρκετα συμπερασματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria....

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Information security. Έχει γράψει 1,970 μηνύματα.
Τουλαχιστον Pass αν πηγανε ολα καλα.
Εχουν θεσπισει καποια κριτηρια αξιολογησης που βρισκονται στο https://lsa.umich.edu/UMICH/eli/Home/Test Programs/ECPE/ECPE09SpeakingRubricCondensed.pdf

Απο κει μπορεις να βγαλεις αρκετα συμπερασματα.
pass?τελεια!μονο που εγω δεν εδωσα ecpe εδωσα ecce.μηπως ξερεις που μπορω να βρω τα κριτηρια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.

maria....

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Information security. Έχει γράψει 1,970 μηνύματα.
οκ!σε ευχαριστω πολυ!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NickTheGreek3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 354 μηνύματα.
Ναι αλλά τα θέματα δεν στα έχουν δώσει! Τα έχει ο άλλος και στα παρουσιάζει. Εσύ έχεις μπροστά τις σημειώσεις σου, και λες κάτι από εκεί. Δεν ξέρω, δεν πιστεύω πως θέλει πολύ ανάλυση. Το πολύ 1 λεπτό (το πάραααα πολύ). Δηλαδή 2-3 προτάσεις στην ουσία. Διαλέγω αυτό για αυτόν τον λόγο και όχι αυτό για αυτόν τον λόγο.

My humble belief, δεν είμαι και πολύ firm για αυτά που λέω.:P

Tα ιδια πραγματα λεμε! :P Oυτως ή αλλως δεν μπορεις να κανεις πολυ αναπτυξη στο 2o part αλλα και δεν χρειαζεται κιολας. Αμα κανεις αναπτυξη απο εκει στα υπολοιπα parts θα λες τα ιδια και τα ιδια. Για την αναπτυξη αναφερομουν στο 3ο (reaching a consensus) αλλα κυριως στο 4ο (presenting and convincing) part, που χρειαζεται να καλυψεις και καποιον χρονο γιατι αν τελειωσεις πολυ γρηγορα ειναι μειον...
Και ειμαι πολυ firm γι αυτα! :P:lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρυσανθουλα

Νεοφερμένος

Η Χρυσανθουλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Γεια χαρά σε όλους!
Εγώ είμαι νέο μέλος εδώ και θα ήθελα να ρωτήσω, αν μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει μερικά πράγματα σχετικά με τα προφορικά michigan ecce B2.(π.χ αν θα εξεταζώμαστε μόνοι μας, αν θα είναι ένας examiner και τι ακριβώς κάνουμε/λέμε σε κάθε part. Επίσης, δεν εχω καταλάβει, θα μας δώσουν και σημειώσεις σχετικά με το θέμα που εξεταζόμαστε? Help-help, anyone?:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria....

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Information security. Έχει γράψει 1,970 μηνύματα.
Γεια χαρά σε όλους!
Εγώ είμαι νέο μέλος εδώ και θα ήθελα να ρωτήσω, αν μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει μερικά πράγματα σχετικά με τα προφορικά michigan ecce B2.(π.χ αν θα εξεταζώμαστε μόνοι μας, αν θα είναι ένας examiner και τι ακριβώς κάνουμε/λέμε σε κάθε part. Επίσης, δεν εχω καταλάβει, θα μας δώσουν και σημειώσεις σχετικά με το θέμα που εξεταζόμαστε? Help-help, anyone?:redface:
το michigant χωριζεται σε 4 part.βασικα εισαι μονο με 1 εξεταστη.στο πρωτο μερος σε ρωτανε προσωπικες ερωτησεις,ατο δευτερο σου λεει οτι εχει ενα προβλημα και θελει να του/της το λυσεις.πρεπει να κανεις τις ερωτησεις που σου δινει.στο τριτο εκφραζεις την γνωμη σου σχετικα με ποιο απο τις 2 επιλογες που σου ανεφερε θες,λεγοντας ολα αυτα που ακουσες και να αιτιολογεις την αποψη σου και ακομα να πεις γιατι δεν διαλεξες την αλλη προταση.και στο τεταρτο και τελευταιο μερος σου κανει ερωτησεις σχετικα με το 3ο part που προηγηθηκε!
αυτα νομιζω οτι ειναι τα κυριοτερα!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρυσανθουλα

Νεοφερμένος

Η Χρυσανθουλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Μαλιστα Maria! Δηλ. στο δεύτερο part θα κάνουμε ερωτήσεις έτσι ακριβώς όπως θα μας τις δώσουνε; Σωστα?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Αν κανεις και paraphrasing τις ερωτησεις ακομα καλυτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρυσανθουλα

Νεοφερμένος

Η Χρυσανθουλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Αν κανεις και paraphrasing τις ερωτησεις ακομα καλυτερα.

Παράφραση! Δηλ. μπορούμε να συμπληρώσουμε επιπλέον λέξεις πάνω στην ήδη δωθείσα ερώτηση?
Φιούξ! Εχω λίγο άγχος, φαίνεται?:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Φυσικα και μπορεις να αλλαξεις τις λέξεις.
Αυτο σημαινει πως εχεις και ευρος γνωσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NickTheGreek3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 354 μηνύματα.
Παράφραση! Δηλ. μπορούμε να συμπληρώσουμε επιπλέον λέξεις πάνω στην ήδη δωθείσα ερώτηση?
Φιούξ! Εχω λίγο άγχος, φαίνεται?:worry:
με την παραφραση εννοουμε να λες αυτο που σου δεινεται, αλλα με διαφορετικη μορφη (π.χ. διαφορετικες λεξεις, αλλη συνταξη, παθητικη κ.τ.λ). αυτο μεχρι φετος επαιζε πολυ ρολο, αλλα φετος πιο σημαντικο ειναι να αναπτυσεις αυτα που λες (να δινεις επιχειρηματα ή αντεπιχειρηματα οταν κανεις debating) και να γινεται συνεχης διαλογος χωρις παυσεις, παρα να παραφραζεις. βεβαια δινει μια πιο καλη εικονα στους εξεταστες οτι ξερεις να χειριζεσαι την γλωσσα, οποτε καλο ειναι να κανεις λιγο paraphrase οπου μπορεις (αλλα μην σκεφτεσαι πολυ μια λεξη γιατι οι παυσεις κοστιζουν). ελπιζω να βοηθησα.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρυσανθουλα

Νεοφερμένος

Η Χρυσανθουλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Νομίζω πως με καλυψατε αρκετά.
Ευχαριστώ για τις αμεσες απαντήσεις όλων σας, άντε και καλή μας επιτυχία!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Και καλα μας αποτελεσματα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marapireas

Νεοφερμένος

Η marapireas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Καλησπέρα και από εμενα!στα προφορικά εκπαί μας καλούν αλφαβητικά, τυχαία η ανάλογα με τον κωδικό που μας δώσανε

Κάνα θέμα που έπεσε,έτσι για να μπούμε στο κλίμα;

Ευχαριστώ προκαταβολικά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρυσανθουλα

Νεοφερμένος

Η Χρυσανθουλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους!
Αύριο είναι μια σημαντική μέρα κα ξέρω οτι δεν είναι και τόσο κατάλληλη η στιγμή αυτή,αλλά έχω μία μεγάλη απορία σχετικά με την κατάσταση που επικρατεί στα περισσότερα φροντιστήρια ξένων γλωσσών όσον αφορά την τάξη/ησυχία, παρακολούθηση/ενδιαφέρων από μέρος των παιδιών, μιας και
η δική μου προσωπική εμπειρία μπορώ να πω πως ήταν αρεκετά σοκαριστική!!! (1 τρίμηνο που παρακολουθώ τώρα μαθήματα ).
Αλήθεια είναι γενικό το κακό ή η δική μου επιλογή ήταν τόσο άτυχη???:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AntGuRu

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο AntGuRu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 139 μηνύματα.
Δίνεις ECCE ή ECPE; Εγώ όταν έδινα lower στο φροντιστήριο μου γινόταν χαμός κυριολεκτικά. Κανένας δεν έκανε μάθημα, όλοι φασαρία και δεν μπορούσαμε να κάνουμε τίποτα. Με το ζόρι βγάλαμε την ύλη που έπρεπε. Ωστόσο στο proficiency, είδα πραγματικά τεράστια διαφορά! Είμαστε μόνο 3-4 άτομα, σε σχέση με τα 15+ τα περσινά, και πλέον κάνουμε μάθημα, ξέρουμε τί μας γίνεται, αλλά η πλάκα δεν λείπει. Δηλαδή ένα βασισμένο αστείο πάνω σ'αυτά που λέμε, δεν λείπει, και δεν το βρίσκω κακό, γιατί δεν λέμε ό,τι ναναι όπως στο lower, που έλεγαν βλακείες σαν καραγκιόζηδες τα παιδιά, αλλά κάτι πάνω στη συζήτηση, όπως θα έκαναν και ενήλικοι. Πάντως εγώ κατηγορούσα στο lower την καθηγήτρια για την κατάσταση, αλλά δεν φταίει και αυτή... Στο ECPE είναι όλα μια χαρά πάντως...

Παρεπιπτόντως χθες έδωσα προφορικά..
Σε γενικές γραμμές καλά τα πήγα, αλλά δεν είμαι σίγουρος για τα stage 4 και 5. Στο 4 τα παρουσίασα πολύ γρήγορα, γιατί δεν μπορούσα να πω και πολλά, και το κακό είναι ότι το ίδιο έκανε και η άλλη εξεταζόμενη, με αποτέλεσμα να διαρκέσει μόνο 40-60 sec η παρουσίαση. Και μάλιστα, τα 2 bullet points που είπε η κοπέλα δίπλα μου, τα μπέρδεψε λίγο, γιατί το ένα το παρουσίασε σαν αιτία στο άλλο. Και μπερδεύτηκε λίγο η εξετάστρια.. Το κακό είναι ότι με είχε ρωτήσει καθώς το προετοιμάζαμε αλλά δεν κατάλαβα πολύ, και ήμουν και απορροφημένος στα δικά μου.

Εκτός απ'αυτό στο stage 5, μου είπε η άλλη κοπέλα, πως είπα πολλά "I believe" κλπ, ενώ πρέπει "we believe".. Αλλά το έκανα ασυναίσθητα. Βασικά έκανα ότι θα έκανα αν μου το ρωτούσε ένας Αμερικανός. Δεν πιστεύω πως είναι πολύ λογικό να σε ρωτάει κάποιος για ένα πράγμα που είπες, και να μην λες "I", αφού σε σένα κάνει την ερώτηση και εσένα κοιτάει. Λέτε να με κόψουν πολύ απ'αυτό; Τί στο καλό όμως; Το team spirit βαθμολογούν αυτοί;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρυσανθουλα

Νεοφερμένος

Η Χρυσανθουλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Με το δάσκαλο που συζητήσαμε μου είπε πως είναι γενικό το κακό. Τα παιδιά σήμερα είναι αδιάφορα μου λέει, μου το είχε πει από την αρχή που πήγα, δεν περίμενα όμως να είναι τα πράγματα τόσο χάλια. Δεν υπήρχε καν ο στοιχειώδης σεβασμός,
ειδικά όταν κάναμε αυτές τις μέρες προφορικά κυριολεκτικά δεν άκουγα τι έλεγα ο διπλανός μου!!:mad:
Σήμερα δίνω ECCE Michigan B2 στις 5 και τέταρτο και έχω κάμποσο τράκ και άγχος μπορώ να πω.:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top