Εξετάσεις FCE/CAE/CPE Μάιος 2009

Περάσατε στις εξετάσεις;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια. Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 0)
  • Ναι

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Όχι

    Ψήφοι: 0 0.0%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.
εγω απο την πρωτη μια χαρα τα πηγα.:Pτο προβλημα ειναι οτι θελει πολυ απλα αγγλικα και συνεπως θελει πιο πολλες λεξεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Εγώ προσπαθούσα να βάλω πολλά πράγματα μέσα στις 70 λέξεις με αποτέλεσμα να γράφω πυκνές περιλήψεις στην αρχή...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
ενταξει,αλλα μπορει να ειναι πολυ καλος ή να κανει ΠΟΛΛΑ εντατικα....δεν εισαι το μονο θαυμα της αγγλικης :P

Θα δώσεις CPE το Μάιο. Θα έπρεπε λοιπόν να ξέρεις πως η ελάχιστη προϋπόθεση για να το πάρεις είναι να είσαι θαύμα της αγγλικής. Το λέω αυτό γιατί μέχρι να αποφασίσω ποιό από τα δύο θα δώσω τελικά, έκανα ταυτόχρονα προετοιμασία και για τα δύο. Αν νομίζετε λοιπόν πως το CPE είναι απλά αγγλικά, γελιέστε. Ρωτήστε και αυτούς που το έδωσαν, θα ξέρουν πολύ καλύτερα από εμένα. Εν ολίγοις πιστεύω πως ένα παιδί της Β' Γυμνασίου, άσχετα με το γνωστικό του επίπεδο στα αγγλικά, δεν ικανοποιεί τις απαιτήσεις του CPE όσον αφορά το ευρύτερο πνευματικό επίπεδο. Να δω εγώ παιδί Γυμνασίου (Β') να συζητά, να γράφει και να διαγωνίζεται σε κείμενα που πραγματεύονται θέματα για τα οποία ούτε που θα έχει ακούσει ποτέ, και ας του βγάλω το καπέλο. Γενικά όμως υπάρχει η αντίληψη πως τα πτυχία των αγγλικών εξετάζουν τις ικανότητές μας μόνο στη γλώσσα. Συνειδητοποιήστε το επίπεδο των εν λόγω πτυχίων καθώς και το τι πιστοποιούν.

Και να μη ξεχάσω, +1 στη guess. Πέρα από τη ''συλλογή'' δε βρίσκω κανένα λόγο να το δώσετε εφόσον πήρατε το ECPE. :bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Aκριβώς όπως τα λέει ο Γιώργος είναι...

Τα πτυχία υψηλού επιπέδου είναι ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑΚΑ ΠΤΥΧΙΑ.

Το CPE το δίνουν και οι άγγλοι...

Δεν είναι απλό, και πάνω απ' όλα, δε θέλει μόνο γνώσεις που να αφορούν 100% τα αγγλικά

:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

millerovia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η millerovia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 131 μηνύματα.
Ναι παιδιά το cpe ειδικά απαιτεί πολύ ώριμο τρόπο σκέψης...Αφήστε που απ'το ίδιο το Πανεπιστήμιο δίνουν όριο ηλικίας 18 ετών...Άσχετα τι γίνεται εδώ...
Φιλικά:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Πλάκα μου κάνεις; Δίνουν όριο ηλικίας;

Εγώ πάντως όταν είχα δώσει είχα νιώσει τελείως μειονεκτικά μέσα στους 25άρηδες που έδιναν..

Πάλι καλά που το πήρα....

Α και η εξετάση είναι εξουθενωτική, εγώ τα είχα παίξει μετά το reading..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dreamteam

Νεοφερμένος

Ο Γιωργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Παραδείσι (Ρόδος). Έχει γράψει 60 μηνύματα.
δεν συμφωνω με την αποψη συλλογη ... εκανα πιο παλια συλλογη αποπ αυτοκολλητα δεν θα κανω τωρα συλλογη προφισ. 3 λογοι υπαρχουν που αποφασισα να δωσω και αυτες τις εξετασεις. Πρωτον μπορει να χρειαστει να παω Αγγλια να σπουδασω αν και αυτο αργει να γινει ξεροντας οτι το μισιγκαν δεν ισχυει στα βρετανικα πανεπιστημια και δευτερον γιατι εχω ελευθερο χρονο... Τελος πηρα fce εκτη δημοτικου με Α advanced πρωτη γυμνασιου με Β και τωρα το μισιγκαν επομενως πιστευω οτι αν διαβασω λιγακι θα περασω και αυτο. Μην ειστε τοσο απολυτοι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Δεν είμαστε απόλυτοι!!

Απλώς σου λέμε την άποψή μας, το CPE ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ECPE..

Καμιά σχέση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

millerovia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η millerovia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 131 μηνύματα.
Δίνουν όριο ηλικίας απ'όσο ξέρω.....Μπραβο σου που το πήρες:no1:
Την γνώμη μας λέμε,δεν σου λέμε τι να κάνεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dreamteam

Νεοφερμένος

Ο Γιωργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Παραδείσι (Ρόδος). Έχει γράψει 60 μηνύματα.
τελος παντων ο θεος μαζι μας και αμα εχουμε και λιγη τυχη ολα καλα θα πανε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
τελος παντων ο θεος μαζι μας και αμα εχουμε και λιγη τυχη ολα καλα θα πανε...

Άμα ξεκινάς με το ''θεό'' και την τύχη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.
Θα δώσεις CPE το Μάιο. Θα έπρεπε λοιπόν να ξέρεις πως η ελάχιστη προϋπόθεση για να το πάρεις είναι να είσαι θαύμα της αγγλικής. Το λέω αυτό γιατί μέχρι να αποφασίσω ποιό από τα δύο θα δώσω τελικά, έκανα ταυτόχρονα προετοιμασία και για τα δύο. Αν νομίζετε λοιπόν πως το CPE είναι απλά αγγλικά, γελιέστε. Ρωτήστε και αυτούς που το έδωσαν, θα ξέρουν πολύ καλύτερα από εμένα. Εν ολίγοις πιστεύω πως ένα παιδί της Β' Γυμνασίου, άσχετα με το γνωστικό του επίπεδο στα αγγλικά, δεν ικανοποιεί τις απαιτήσεις του CPE όσον αφορά το ευρύτερο πνευματικό επίπεδο. Να δω εγώ παιδί Γυμνασίου (Β') να συζητά, να γράφει και να διαγωνίζεται σε κείμενα που πραγματεύονται θέματα για τα οποία ούτε που θα έχει ακούσει ποτέ, και ας του βγάλω το καπέλο. Γενικά όμως υπάρχει η αντίληψη πως τα πτυχία των αγγλικών εξετάζουν τις ικανότητές μας μόνο στη γλώσσα. Συνειδητοποιήστε το επίπεδο των εν λόγω πτυχίων καθώς και το τι πιστοποιούν.

σαφως απαιτει πολυ καλη γνωση των αγγλικων για να παρεις ενα τετοιο πυχιο αλλα δεν ειναι αδυνατον κιολας.μπορει να μας φαινεται πολυ δυσκολο να το παρει σε τετοια ηλικια(οταν εγω εδινα Β2 κρατικο :P:lol:)αλλα να μην ξεχναμε οτι ο dreamteam εχει μητερα βρετανιδα,πραγμα που σημαινει οτι δε χρειαζεται να καταβαλει τετοια προσπαθεια που κανουμε εμεις για να μαθε κατι.τα αγγλικα θα ειναι πιο ευκολα γι αυτον.το μονο που θα υπολειπεται ειναι η αποψη που χρειαζεται να εχει σε διαφορα θεματα(και που οφειλω να πω οτι μεσα απο τα αγγλικα μαθαινω για πραγματα που δεν ειχα ιδεα πριν και ουτε επροκειτο να μαθω μεσα απο το σχολειο ή με αλλους τροπους)και το ευρυτερο πνευματικο επιπεδο οπως λες.δε λεω οτι δε χρειαζεται να προσπαθησει σκληρα,αλλα δε θα ειναι ετσι οπως τα βλεπουμε εμεις.

δεν συμφωνω με την αποψη συλλογη ... εκανα πιο παλια συλλογη αποπ αυτοκολλητα δεν θα κανω τωρα συλλογη προφισ. 3 λογοι υπαρχουν που αποφασισα να δωσω και αυτες τις εξετασεις. Πρωτον μπορει να χρειαστει να παω Αγγλια να σπουδασω αν και αυτο αργει να γινει ξεροντας οτι το μισιγκαν δεν ισχυει στα βρετανικα πανεπιστημια

ακριβως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
τελος παντων ο θεος μαζι μας και αμα εχουμε και λιγη τυχη ολα καλα θα πανε...

Πίστεψέ με φίλε, επειδή το έχω δώσει το πτυχίο, ο Θεός και η τύχη δε σε βοηθάνε καθόλου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.

X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.
εμενα με εχουν βοηθησει πολυ εως τωρα.δε λεμε οτι δε θελει διαβασμα,αλλα αυτα ειναι απαραιτητα σε καθε φαση,οτιδηποτε και να κανεις στη ζωη σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
εμενα με εχουν βοηθησει πολυ εως τωρα.δε λεμε οτι δε θελει διαβασμα,αλλα αυτα ειναι απαραιτητα σε καθε φαση,οτιδηποτε και να κανεις στη ζωη σου

Εντάξει, αλλά δεν πρέπει να στηριζόμαστε σ' αυτά :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
εμενα με εχουν βοηθησει πολυ εως τωρα.δε λεμε οτι δε θελει διαβασμα,αλλα αυτα ειναι απαραιτητα σε καθε φαση, οτιδηποτε και να κανεις στη ζωη σου

Για την τύχη άντε να το καταλάβω, στα multiple choice. Ο ''θεός'' όμως πού ακριβώς βοηθά?

Edit: Όλοι απ' ό,τι βλέπω σχολιάσατε μόνο τη ''συλλογή'' και προσπεράσατε αυτά που είπα τόσο εγώ όσο και ο Δημήτρης που έχει και την εμπειρία. Δε με ενδιαφέρουν οι λόγοι για τους οποίους θα το δώσετε. Κάντε ό,τι θέλετε, ό,τι σας φωτίσει ο ''θεός'', η τύχη ή δε ξέρω 'γω τι και ποιός. Ακούστε όμως τουλάχιστον το jimmako, κάτι θα ξέρει όταν λέει πως το CPE δεν είναι κουτσομπολιό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.
Εντάξει, αλλά δεν πρέπει να στηριζόμαστε σ' αυτά :)

ενταξει,εννοειται αυτο,γιατι αν ειναι ετσι,θα δουλευε και η διαιτα της καλογριας:P.



Για την τύχη άντε να το καταλάβω, στα multiple choice. Ο ''θεός'' όμως πού ακριβώς βοηθά?

παντα χρειαζεσαι την πιστη σε κατι,αλλο που εγω ειμαι σε τελειως αντιθετη πλευρα

Edit: Όλοι απ' ό,τι βλέπω σχολιάσατε μόνο τη ''συλλογή'' και προσπεράσατε αυτά που είπα τόσο εγώ όσο και ο Δημήτρης που έχει και την εμπειρία. Δε με ενδιαφέρουν οι λόγοι για τους οποίους θα το δώσετε. Κάντε ό,τι θέλετε, ό,τι σας φωτίσει ο ''θεός'', η τύχη ή δε ξέρω 'γω τι και ποιός. Ακούστε όμως τουλάχιστον το jimmako, κάτι θα ξέρει όταν λέει πως το CPE δεν είναι κουτσομπολιό.

το ξανακανα το ποστ,αντε πιο πανω και δες το.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
ενταξει,εννοειται αυτο,γιατι αν ειναι ετσι,θα δουλευε και η διαιτα της καλογριας:P.





παντα χρειαζεσαι την πιστη σε κατι,αλλο που εγω ειμαι σε τελειως αντιθετη πλευρα



το ξανακανα το ποστ,αντε πιο πανω και δες το.

To καλύτερο ''κάτι'' για να πιστέψεις σε ανάλογες περιπτώσεις είναι ο εαυτός σου. :bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top