Εξετάσεις Cambridge FCE/CAE/CPE Μάιος 2011

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Παιδια και εγω εδωσα χτες cpe και μου φανηκε πολυ πιο ευκολο απ οτι περιμενα! Το reading ηταν ευκολο εκτος απο το κειμενο για τον υπνοτισμο και το gapped που σχεδον δεν μου εφτασε ο χρονος να το τελειώσω. Το use ήταν γελοίο συγκριτικά με αυτό που περίμενα (μπορεί κάποιος να μου πει ποια ήταν τα points στο sum?) αλλα στο listening πρέπει να τα πήγα χειρότερα απ οτι συνήθως αν εξαιρέσουμε το part 2... Ρε παιδιά θυμάται κανείς ποιο ήταν το θέμα στην έκθεση στο letter? Έχω μια ελαφρά αίσθηση οτι παρέκκλινα λιγουλάκι...:cry_x:
Ναι ήταν ότι γράφουμε σε ένα περιοδικό σχετικά με τις στιγμές σε αεροδρόμια, τρένα κλπ. και έπρεπε να περιγράψουμε την ατμόσφαιρα σε ένα αεροδρόμιο ή σταθμό τρένου και να εξηγήσουμε τους λόγους για τους οποίους βγαίνουν αυτά τα συναισθήματα στους ανθρώπους.
Μπορεί όντως να είναι rough!!!Δε μου κάνει beauty pursuit!!δεν ξέρω!!!εγώ έβαλα Α νομίζω αλλά δε θυμάμαι τι λεγε :Π :Π :Π αυτό με το εκνευρισμό το σκέφτηκα και εγώ αλλά μετά έλεγε ότι τις πληροφορίες τις καταλαβα!!μια άλλη απορία!αυτό με το cold έβαλες ότι της αρέσει η χαμηλή θερμοκρασία;;;;
Το pursuit το έβαλα γιατί συνήθως χρησιμοποιείται για τέτοιες έννοιες, π.χ. pursuit of happiness. Στο άλλο που ρωτάς έβαλα ότι she functions better.... και κατι άλλα έλεγε ότι δηλαδή λειτουργεί πιο καλά στα ψυχρά κλίματα, κάπως έτσι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

gaga.boy

Νεοφερμένος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Δεν νομίζω. Στην αρχή είχα βάλει και εγώ το A. Αλλά το B ταιριάζει πιο καλά γιατί εξηγεί την αύξηση στον αριθμό των πλουσίων. Όσο για το τελευταίο το G δεν είναι με τίποτα... Αν θυμάμαι καλά είναι ένα που λέει ότι στην Ευρώπη οι γονείς δεν θα σκεφτόντουσαν ποτέ να δώσουν μόνο ένα μέρος της κληρονομιάς στα παιδιά τους, το F δηλαδή.

Μπαίνεις λίγο chat;;;;;Γιατι εδώ μπερδεύομαι!!!! :P :P :P :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
ναι και εγώ pursuit έβαλα με το beauty αφού είχε μετά την πρόθεση of !!!! θυμήθηκα την ταινία pursuit of happiness !
Αυτό που έλεγε για τους γονείς σε άλλες χώρες , νομίζω το G ή το F αν δν απατάμαι δεν έμπαινε πουθενά στο κείμενο!
και εγώ she functions better έβαλα!!! αυτο με τον καιρό δεν ήταν wet and windy ??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 828 μηνύματα.
Εμένα πάντως όσους ρώτησα από τις εξετάσεις μου είπαν ενδιάμεσο.

Τέσπα τώρα δεν έχει νόημα να το συζητάμε. Ότι γράψαμε γράψαμε.Καλά αποτελέσματα σε όλους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

billgre14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο billgre14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 177 μηνύματα.
Εμένα πάντως δεν μου φάνηκαν τόοοσο εύκολα όσο τα παρουσιάζουν κάποιοι...εγώ έπαιρνα στα τεστ 80% και μου φανηκαν αρκετα απαιτητικα!!!Εγώ στο reading στο part 3 νομιζω εβαλα και εγω B,G,A,D,E,H,F και μου φάνηκε ότι κόλλαγαν!!!τώρα δεν ξέρω κιόλας...:/:...μπορεί κάποιος να μου πεί τι έβαλε στο part 3 sto use στο 4ο και στο 5ο?δεν τα βρήκα και μου έσπασαν τα νεύρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Εμένα πάντως δεν μου φάνηκαν τόοοσο εύκολα όσο τα παρουσιάζουν κάποιοι...εγώ έπαιρνα στα τεστ 80% και μου φανηκαν αρκετα απαιτητικα!!!Εγώ στο reading στο part 3 νομιζω εβαλα και εγω B,G,A,D,E,H,F και μου φάνηκε ότι κόλλαγαν!!!τώρα δεν ξέρω κιόλας...:/:...μπορεί κάποιος να μου πεί τι έβαλε στο part 3 sto use στο 4ο και στο 5ο?δεν τα βρήκα και μου έσπασαν τα νεύρα...

Σε καμία περίπτωση δεν ήταν πανεύκολα! Απλά λέμε συγκριτικά με άλλες φορές! Εγώ έδωσα και τον Δεκέμβρη και συγκριτικά με τότε μου φάνηκαν πιο εύκολα, ειδικα reading και use of english. Μην σκοτίζεσαι και πολύ για όσα λέγονται εδώ, εξάλλου μόνο οι βαθμολογητές είναι σίγουροι για τις απαντήσεις 100%. Δε θυμάμαι απέξω τις απαντήσεις sryy μόνο μερικά points of summary που τις έχω γράψει παραπάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

giannis_96

Νεοφερμένος

Ο giannis_96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
βρήκε κανείς το τελευταίο στο transformation(CPE)?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Αυτό που έλεγε για τους γονείς σε άλλες χώρες , νομίζω το G ή το F αν δν απατάμαι δεν έμπαινε πουθενά στο κείμενο!
και εγώ she functions better έβαλα!!! αυτο με τον καιρό δεν ήταν wet and windy ??
Νομίζω ότι έμπαινε γιατί κάπου έλεγε ότι οι γονείς στις H.Π.Α σκέφτονται να δίνουν στα παιδιά ένα μόνο μέρος της περιουσίας. Οπότε από κάτω κόλλαγε ότι σε άλλες χώρες οι γονείς θα το θεωρούσαν απαράδεκτο.

Αυτό με τον καιρό, εννοείς στο use, part 3; Rough ήταν, είμαι σίγουρη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

billgre14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο billgre14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 177 μηνύματα.
θυμίστε μου το τελευταίο transformation...δεν θυμαμαι τι ελεγε...να σας πω τι εβαλα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
Παιδιά Βοήθειααααα!!!

Στο e-mail πρέπει πάνω πάνω να γράφουμε και κάτι πληροφορίες που λέει πχ Sent from κτλ;;; Γιατί εγώ αυτό δεν το γράφω, λέτε να πιαστεί λάθος;;;

αυτος εισαι ρε ουτε εγω το γραψα! :D
παλι καλα, θα το χουν κανει και αλλοι... αλλα σιγα τι σχεση εχει αυτο με το αν ξερεις εκθεση..!
παντως το use ευκολακι ε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σοφιστής

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 779 μηνύματα.
βρήκε κανείς το τελευταίο στο transformation(CPE)?

Εγώ έβαλα στο τελευταίο:
'Nothing, short of winning the competition, will satisfy Susanna.'

Παιδιά θυμάστε στο 3ο part στο Reading στο τελευταίο κενό τι έμπαινε?
Εγώ έβαλα αυτό που έλεγε ότι οι νεόπλουτοι αρχίζουν να ευαισθητοποιούνται για την plight των φτωχών γιατί στο κείμενο έδινε παράδειγμα μιας οικογένειας που έκανε φιλανθρωπίες..Τι λέτε?

Θεωρώ ότι ίσως κοπώ writing αν και είχα κάτι ωραίες λέξεις και εκφράσεις (abound, fathom, can be justified in terms of...,were sobbing, as a fervent reader, the complexity of human nature κλπ.) αλλά γενικά ΔΕΝ έδενε ρε γαμώτο. Ειδικά στο proposal...

Δυστυχώς αυτές οι λέξεις είναι μόνο για essay και article.. Στο proposal χρειάζονται καθαρά πληροφοριακές και 'ογκώδεις' φράσεις όπως:
'As requested by my superiors, I am putting forward the following proposal on how to...' και 'Having taken into account all the options available, I do believe that my recommentations are the most suitable for the task'.
Oι λογοτεχνικές εκφράσεις είναι ναι μεν breathtaking αλλά εντελώς εκτός από το format των Proposal.
Είναι σαν να γράφεις 'Thou san't kill' σε αθλητικό περιοδικό.
Παρόλα αυτά οι εξεταστές νοιάζονται κυρίως για το περιεχόμενο του γραπτού σου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

gaga.boy

Νεοφερμένος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Εγώ έβαλα στο τελευταίο:
'Nothing, short of winning the competition, will satisfy Susanna.'
Παιδιά θυμάστε στο 3ο part στο Reading στο τελευταίο κενό τι έμπαινε?
Εγώ έβαλα αυτό που έλεγε ότι οι νεόπλουτοι αρχίζουν να ευαισθητοποιούνται για την plight των φτωχών γιατί στο κείμενο έδινε παράδειγμα μιας οικογένειας που έκανε φιλανθρωπίες..Τι λέτε?

Θεωρώ ότι ίσως κοπώ writing αν και είχα κάτι ωραίες λέξεις και εκφράσεις (abound, fathom, can be justified in terms of...,were sobbing, as a fervent reader, the complexity of human nature κλπ.) αλλά γενικά ΔΕΝ έδενε ρε γαμώτο. Ειδικά στο proposal...

Δυστυχώς αυτές οι λέξεις είναι μόνο για essay και article.. Στο proposal χρειάζονται καθαρά πληροφοριακές και 'ογκώδεις' φράσεις όπως:
'As requested by my superiors, I am putting forward the following proposal on how to...' και 'Having taken into account all the options available, I do believe that my recommentations are the most suitable for the task'.
Oι λογοτεχνικές εκφράσεις είναι ναι μεν breathtaking αλλά εντελώς εκτός από το format των Proposal.
Είναι σαν να γράφεις 'Thou san't kill' σε αθλητικό περιοδικό.
Παρόλα αυτά οι εξεταστές νοιάζονται κυρίως για το περιεχόμενο του γραπτού σου...

λοιπόν!!καταρχάς να σου πω πολύ ωραίες εκφράσεις!!νομίζω ότι και να μη δένουν και πολύ μονο και μονο που χρησιμοποίησες τέτοιες εκφράσεις ανεβαίνεις στα ματια τους!!αν δε κάνεις λάθη μια χαρά θα είναι η έκθεση!εγώ πάλι άκου τι έπαθα!!το film club δε κατάλαβα τι ήταν!! και τελικά πλάι καλά!!γιατί άκου τι έγραψα!!!with films a new world is unfolded in front of them a the confort of a chair!!!!!!μόλις το είπα στο καθηγητή μου μου λέει"στο έδινε αυτό εκεί"εγώ"όχι κύριε μονος μου το σκέφτηκα γιατί παραξενεύεστε?'' κύριος"γιατί αυτό είναι σχεδόν λογοτεχνικό και δε το περίμενα να το σκεφτεί κάποιος που μαθαίνει τώρα αγγλικά!!"ούτε εγώ έγραψα αυτές τις προτάσεις που προτείνεις στο proposal!εγώ ξεκίνησα "i am writing this proposal in order to assess the suitability of...προφανώς δε κατάλαβες πολύ καλά το part 3 στα reading! :( :( δη ελεγε τπτ για φιλανθρωπιες!!!!στο τελευταιο εγω εβαλα G γιατί το G ελεγε για κατι μαθηματα και στο τελος που δν εχει μετα αλλο κενο ελεγε μαθημα εκει κανει ο ταδε ο οποιοσ.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

gaga.boy

Νεοφερμένος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
ξερετε ποτε βγαινουν τα αποτελεσματα??????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Ρίξε μία ματιά στην αρχική σελίδα του θεματος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ggi

Νεοφερμένος

Ο ggi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
οντως μπορεις να αντιγραψεις πολυ ευκολα αλλα εχω 1 ερωτηση. Αμα σε πιασουν να αντιγραφεις θα σου το πουνε εκεινη τη στιγμη ή το αναφερουν, σε αφηνουν και μετα δν σου δινουν αποτελεσματα??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Παιδιά θυμάστε στο 3ο part στο Reading στο τελευταίο κενό τι έμπαινε?
Εγώ έβαλα αυτό που έλεγε ότι οι νεόπλουτοι αρχίζουν να ευαισθητοποιούνται για την plight των φτωχών γιατί στο κείμενο έδινε παράδειγμα μιας οικογένειας που έκανε φιλανθρωπίες..Τι λέτε?

Θεωρώ ότι ίσως κοπώ writing αν και είχα κάτι ωραίες λέξεις και εκφράσεις (abound, fathom, can be justified in terms of...,were sobbing, as a fervent reader, the complexity of human nature κλπ.) αλλά γενικά ΔΕΝ έδενε ρε γαμώτο. Ειδικά στο proposal...

Δυστυχώς αυτές οι λέξεις είναι μόνο για essay και article.. Στο proposal χρειάζονται καθαρά πληροφοριακές και 'ογκώδεις' φράσεις όπως:
'As requested by my superiors, I am putting forward the following proposal on how to...' και 'Having taken into account all the options available, I do believe that my recommentations are the most suitable for the task'.
Oι λογοτεχνικές εκφράσεις είναι ναι μεν breathtaking αλλά εντελώς εκτός από το format των Proposal.
Είναι σαν να γράφεις 'Thou san't kill' σε αθλητικό περιοδικό.
Παρόλα αυτά οι εξεταστές νοιάζονται κυρίως για το περιεχόμενο του γραπτού σου...
Δεν τις έβαλα στο proposal αυτες τις εκφράσεις. Στο letter μου τις έβαλα. Μερικές λογοτεχνικές έβαλα στο proposal αλλά τώρα τι να κανω, αυτό μου ήρθε.
Στο reading εγώ έβαλα το F. Θυμάσαι το δικό σου ποιο γράμμα είναι; Πάντως δεν νομιζω ότι είναι αυτό που λες, είναι εκείνο που εξηγεί ότι στην Ευρώπη οι γονείς δεν θα σκέφτονταν ποτέ να δώσουν ένα μέρος μόνο της κληρονομιάς τους στα παιδιά.
Το transformation σου σωστό νομίζω είναι, εγώ έβαλα κάτι τελείως άκυρο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kk1995

Νεοφερμένος

Ο kk1995 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
γνωριζει κανεισ ποτε βγαινουν τα θεματα ???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Δυστυχως η νεα πολιτικη του πανεπιστημιου που ισχυει απο το Μαιο του 2010 δεν επιτρεπει να δημοσιευθουν τα θεματα,παρα μονο απο το ιδιο το πανεπιστημιο μετα απο μερικους μηνες και σε τιμη γυρω στα 45-50 ευρω.

Τωρα αν καποιος εχει "μεσο" σε καποιο εξεταστικο κεντρο άλλο πραγμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.

kk1995

Νεοφερμένος

Ο kk1995 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
πλακα κανεις??? τουσ ......... δηλαδη πρεπει να περιμενω μεχρι τα αποτελέσματα ?? εεε οχι ρε φιλε .........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top