Εξετάσεις με ανοιχτά βιβλία

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Στις εξετάσεις με ανοιχτά βιβλία σου επιτρέπουν να έχεις την ώρα που γράφεις το σύγγραμμα του μαθήματος καθώς και τις σημειώσεις του μαθήματος δηλαδή, έτσι ώστε να κοιτάς από εκεί τις απαντήσεις;

Πολύ λογικό το ερώτημα σου. Εξαρτάται από τον καθηγητή. Στο μάθημα που εξετάστηκα πέρυσι -Εισαγωγή στο φυσικό και ανθρωπογενές περιβάλλον- δεν επέτρεπε η καθηγήτρια να έχουμε τίποτε άλλο μαζί μας εκτός από τα βιβλία του ΕΑΠ για την εν λόγω ενότητα (λογικό θα έλεγα). Τώρα στο μάθημα Διοίκηση Σχολικών
Μονάδων ο καθηγητής εφέτος μας είπε ότι επιτρέπει να έχουμε μαζί μας κι άλλα βιβλία -εκτός του ΕΑΠ- σημειώσεις, εργασίες, λάπτοπ κτλ. Αυτό εμένα προσωπικά δεν με καθησυχάζει. Μου φαίνεται πολύ ύπουλο και με τρομάζει. Οποιαδήποτε κι αν είναι η μορφή εξέτασης χρειάζεται πολύ διάβασμα. Να πω την αλήθεια λιγότερο με ανησυχεί η Μεθοδολογία Εκπαιδευτικής έρευνας, στην οποία θα εξεταστούμε με κλειστά βιβλία. Επειδή έτυχε να δω παλιά θέματα και στις δύο αυτές ενότητες, έχω να σου πω ότι το θέματα στην ενότητα που θα εξεταστούμε με ανοιχτά βιβλία είναι πολύ πιο σύνθετα και ασαφή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannis4ever

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giannis4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 837 μηνύματα.
Ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Σήμερα δώσαμε μεθοδολογία εκπαιδευτικής έρευνας (με κλειστά βιβλία). Έχω λοιπόν να πω ότι τα θέματα -αν και είχαν τις δυσκολίες τους και τις παγίδες τους- σε γενικές γραμμές ήταν ξεκάθαρα. Στις 9/7 δίνουμε διοίκηση σχολικών μονάδων με ανοιχτά βιβλία.
Αν και δικαιούμαστε να έχουμε μαζί μας όποιο βιβλίο θέλουμε, θα περιοριστώ μόνο στα βιβλία του ΕΑΠ και σε ένα παράλληλο κείμενο που εγώ κρίνω χρήσιμο. Είναι άσκοπο να κουβαλήσω όλη μου τη βιβλιοθήκη, δεδομένου ότι ο χρόνος είναι περιορισμένος.:eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top