Εξετάσεις με ανοιχτά βιβλία

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Δεν μας βάζουν και εμάς στις Ιστορίες εξετάση με ανοιχτά βιβλία...Βαρέθηκα να προσπαθώ να θυμηθώ 793553636342 ημερομηνίες και ονόματα!!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Το να γράφω με ανοιχτό το βιβλίο θα με μπέρδευε πιο πολύ παρά θα με βοηθούσε θεωρώ. Άσε που θα χανόταν πολύτιμος χρόνος ψάχνοντας την τάδε σελίδα,τάδε παράγραφο...σε ένα πανεπιστημιακό σύγγραμμα εκατοντάδων σελίδων
και αγχώνομαι απίστευτα όταν χασομεράω ενώ θα μπορούσα να είχα συμπληρώσει ήδη μια απάντηση που λέει ο λόγος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Το να γράφω με ανοιχτό το βιβλίο θα με μπέρδευε πιο πολύ παρά θα με βοηθούσε θεωρώ. Άσε που θα χανόταν πολύτιμος χρόνος ψάχνοντας την τάδε σελίδα,τάδε παράγραφο...σε ένα πανεπιστημιακό σύγγραμμα εκατοντάδων σελίδων
και αγχώνομαι απίστευτα όταν χασομεράω ενώ θα μπορούσα να είχα συμπληρώσει ήδη μια απάντηση που λέει ο λόγος.

Είναι πολύ λογικό αυτό που λες. Το ίδιο ακριβώς μου είπε και μια φίλη μου από το ίδιο τμήμα μ' εμένα, που εξετάστηκε με ανοιχτά βιβλία στο μάθημα "Εξ' αποστάσεως εκπαίδευση".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Αυτό που έχω να πω είναι ότι κατά τη διάρκεια της γραπτής εξέτασης με ενοχλούσε πολύ ο θόρυβος από το χρατς χρατς των σελίδων και ενίοτε μου αποσπούσε την προσοχή! Σε κάποια φάση μάλιστα αγχώθηκα να ψάχνω στις σελίδες, έκλεισα τα βιβλία και άρχισα να γράφω αυτά που ξέρω. Ως προς αυτό ίσως να έκανα βλακεία. Anyway! Περιμένω υπομονετικά το πόρισμα της νεκραψίας.:P Εν τέλει προτιμώ τις εξετάσεις με κλειστά βιβλία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
"Εξετάσεις με ανοιχτά βιβλία" είναι ένας άλλος τρόπος για να πεις "δύσκολες εξετάσεις που απαιτούν καλή κατανόηση της ύλης και κριτική σκέψη". Αν σε εξετάσεις με ανοιχτά βιβλία, ψάχνεις στα βιβλία για τις απαντήσεις, τότε μάλλον έχεις χάσει το νόημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
"Εξετάσεις με ανοιχτά βιβλία" είναι ένας άλλος τρόπος για να πεις "δύσκολες εξετάσεις που απαιτούν καλή κατανόηση της ύλης και κριτική σκέψη". Αν σε εξετάσεις με ανοιχτά βιβλία, ψάχνεις στα βιβλία για τις απαντήσεις, τότε μάλλον έχεις χάσει το νόημα.

Εγώ η έρμη ξεσκίστηκα, υπερέβην εαυτού κατά τη διάρκεια της χρονιάς:eek:. Ό,τι περισσότερο μπόρεσα κατανόησα. Εννοείται πώς τα θέματα απαιτούσαν κριτική ικανότητα και όχι αντιγραφή κομματιών από το βιβλίο. Δεν θα είχε νόημα κάτι τέτοιο. Ήταν η πρώτη μου φορά που αντιμετώπισα τέτοιο είδος εξέτασης και νομίζω ότι δεν μπόρεσα να το διαχειριστώ σωστά. Ένιωσα ότι διευκολύνομαι περισσότερο να αναπτύξω τα μισά ερωτήματα με κλειστά βιβλία, με βάση τις γνώσεις που είχα αποκομίσει από τα βιβλία του ΕΑΠ και εκτός ΕΑΠ. Η βαθμολογία:hmm: θα δείξει αν κινήθηκα σωστά ή όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ariana_Era

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ariana_Era αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Εξεταση με ανοιχτα βιβλια στο μαθημα της πληροφορικης ( το "θεωρητικο" κατα τ'αλλα κομματι, παλι αλγοριθμους γραφαμε) αποτελεσμα : πληρη επιτυχια :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Στην πρώτη πρόοδο του μαθήματος εισαγωγή στη ποίηση μας είπε ο καθηγητής να έχουμε ανοιχτές σημειώσεις αλλά θα εξεταστούμε σε ένα άγνωστο κείμενο!Πράγματι και έτσι έγινε βέβαια την ημέρα των αποτελεσμάτων να αριστεύσουμε :P 32/40 άτομα να έχουν γράψει 2 :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Στις πολυτεχνικές σχολές είναι πολύ συνηθισμένη περίπτωση οι γραπτές εξετάσεις των μαθημάτων να γίνονται με ανοιχτά βιβλία. Όχι βέβαια σε όλα τα μαθήματα αλλά στα μαθήματα μηχανοτεχνίας (engineering courses). Για την επίλυση των προβλημάτων αυτών, χρειάζονται τύποι, εξισώσεις, πίνακες, διαγράμματα κλπ. Υπάρχουν βέβαια και περιπτώσεις που κάποιοι καθηγητές υποχρεώνουν τους φοιτητές να ξέρουν απ' έξω τους τύπους ή δίνουν τυπολόγιο, οπότε τα βιβλία είναι κλειστά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolySol

Δραστήριο μέλος

Η PolySol αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 493 μηνύματα.
Στις πολυτεχνικές σχολές είναι πολύ συνηθισμένη περίπτωση οι γραπτές εξετάσεις των μαθημάτων να γίνονται με ανοιχτά βιβλία. Όχι βέβαια σε όλα τα μαθήματα αλλά στα μαθήματα μηχανοτεχνίας (engineering courses). Για την επίλυση των προβλημάτων αυτών, χρειάζονται τύποι, εξισώσεις, πίνακες, διαγράμματα κλπ. Υπάρχουν βέβαια και περιπτώσεις που κάποιοι καθηγητές υποχρεώνουν τους φοιτητές να ξέρουν απ' έξω τους τύπους ή δίνουν τυπολόγιο, οπότε τα βιβλία είναι κλειστά.
Ισχύει,αλλά υπάρχει και η κατηγορία καθηγητών που επιτρέπει ανοιχτά βιβλία/σημειώσεις μόνο και μόνο για να σου πει "φίλε κάνε ό,τι θες,αλλά που να χτυπιέσαι δεν περνάς":/:...καθηγητοτρολλάρισμα!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Στις πολυτεχνικές σχολές είναι πολύ συνηθισμένη περίπτωση οι γραπτές εξετάσεις των μαθημάτων να γίνονται με ανοιχτά βιβλία. Όχι βέβαια σε όλα τα μαθήματα αλλά στα μαθήματα μηχανοτεχνίας (engineering courses). Για την επίλυση των προβλημάτων αυτών, χρειάζονται τύποι, εξισώσεις, πίνακες, διαγράμματα κλπ. Υπάρχουν βέβαια και περιπτώσεις που κάποιοι καθηγητές υποχρεώνουν τους φοιτητές να ξέρουν απ' έξω τους τύπους ή δίνουν τυπολόγιο, οπότε τα βιβλία είναι κλειστά.

Να σκεφτείς ότι η εν λόγω ενότητα μέχρι και το 2012 εξεταζόταν με ανοιχτά βιβλία. Κανείς/μία δεν μας αιτιολόγησε ποτέ γιατί εφέτος άλλαξε ο τρόπος εξέτασης. Έχω μείνει με την απορία.:eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
Και εμείς φέτος γράφαμε στα διαγωνίσματα/απροειδοποίητα της ιστορίας με το βιβλίο ανοιχτό από κάτω. :devil: :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Και εμείς φέτος γράφαμε στα διαγωνίσματα/απροειδοποίητα της ιστορίας με το βιβλίο ανοιχτό από κάτω. :devil: :P

Προφανώς μιλάμε για διαφορετική περίπτωση!:P;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
7 πήρα τελικά. Πάλι καλά. Ευτυχώς πήρα 10 στην Εκπαίδευση Ενηλίκων, οπότε δεν κατέβηκε πολύ ο μέσος όρος. Πάντως ένα ψιλοσοκ το πέρασα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Genesis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Genesis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 144 μηνύματα.
Μέχρι στιγμής ένα μάθημα γνωρίζω στο οποίο χρησιμοποιούμε ανοιχτά βιβλία και σημειώσεις...Ηλεκτρομαγνητισμός λέγεται και είναι 6ου Εξαμήνου...!Μέχρι στιγμής θεωρείται το πιο δύσκολο μάθημα της σχολής μιας και έχει αρκετές προαπαιτούμενες γνώσεις και κριτική σκέψη στην επίλυση των ασκήσεων..Ανάλογα μάλιστα με το ποσοστό επιτυχίας διαλέγουν την βάση...Αν είναι χαμηλό, η βάση φθάνει μέχρι το 3,7 :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
Μέχρι στιγμής ένα μάθημα γνωρίζω στο οποίο χρησιμοποιούμε ανοιχτά βιβλία και σημειώσεις...Ηλεκτρομαγνητισμός λέγεται και είναι 6ου Εξαμήνου...!Μέχρι στιγμής θεωρείται το πιο δύσκολο μάθημα της σχολής μιας και έχει αρκετές προαπαιτούμενες γνώσεις και κριτική σκέψη στην επίλυση των ασκήσεων..Ανάλογα μάλιστα με το ποσοστό επιτυχίας διαλέγουν την βάση...Αν είναι χαμηλό, η βάση φθάνει μέχρι το 3,7 :P

εσύ πρέπει να είσαι φυσικός :P
Αύριο δίνω το εν λόγω μάθημα και έχω κλάσει μαλλί.
Όσο για τον τρόπο εξέτασης, με ανοιχτά βιβλία δηλαδή, είναι αρκετά ύπουλος.

ps: 3,7 ??? Εγώ 3,5 ξέρω :closed:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Genesis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Genesis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 144 μηνύματα.
εσύ πρέπει να είσαι φυσικός :P
Αύριο δίνω το εν λόγω μάθημα και έχω κλάσει μαλλί.
Όσο για τον τρόπο εξέτασης, με ανοιχτά βιβλία δηλαδή, είναι αρκετά ύπουλος.

ps: 3,7 ??? Εγώ 3,5 ξέρω :closed:

Ωωωω ζόρι... Καλή Επιτυχία :)

Και εγώ 3,5 γνώριζα αλλά κάποια άλλα παιδιά είπαν 3,7 με 4..Ανάλογα το ποσοστό επιτυχίας... Δηλ. δεν ειναι στανταρ η βάση...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Όσο για τον τρόπο εξέτασης, με ανοιχτά βιβλία δηλαδή, είναι αρκετά ύπουλος.
ps: 3,7 ??? Εγώ 3,5 ξέρω :closed:

Συμφωνώ απόλυτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Τις πιο πολλές φορές τα θέματα είναι πιο ξεκάθαρα όταν εξετάζεται το μάθημα με τον συμβατικό τρόπο (με κλειστά βιβλία). Ακόμα δεν έχω ξεπεράσει το σοκ που πέρασα τον Ιούνιο με εκείνο το πολύ ανοιχτό θέμα που αφορούσε τη συσχέτιση των ενεργειακών χρήσεων με την πολεοδομία και τη χωροταξία (δεν θυμάμαι ακριβώς τη διατύπωση, έχει περάσει καιρός). Πάλι καλί που δεν έπεσε καμιά τεχνική υδρολογία, γιατί θα πήγαινα γγια επανεξέταση.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannis4ever

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giannis4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 833 μηνύματα.
Στις εξετάσεις με ανοιχτά βιβλία σου επιτρέπουν να έχεις την ώρα που γράφεις το σύγγραμμα του μαθήματος καθώς και τις σημειώσεις του μαθήματος δηλαδή, έτσι ώστε να κοιτάς από εκεί τις απαντήσεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top