Εξετάσεις με ανοιχτά βιβλία

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Ο γενικός κανόνας είναι να διεξάγονται οι τελικές εξετάσεις με κλειστά βιβλία. Ορισμένες φορές, όμως, οι φοιτητές/τριες καλούνται να δώσουν εξετάσεις με ανοιχτά βιβλία. Ποια πλεονεκτήματα και ποια μειονεκτήματα μπορεί να έχει αυτός ο τρόπος εξέτασης σε σχέση με την "παραδοσιακή" εξεταστική διαδικασία με κλειστά βιβλία; Έδωσα ένα ερώτημα απλώς για να σας διευκολύνω. Ωστόσο, μην δεσμεύεστε απ' αυτό. Αναπτύξτε ελεύθερα τους συλλογισμούς σας.:)

Εγώ προσωπικά είναι η πρώτη φορά που θα έρθω αντιμέτωπη μ' αυτόν τον τρόπο εξέτασης σ' όλη τη διάρκεια της φοιτητικής μου πορείας στη θεματική ενότητα"Εισαγωγή στο Φυσικό και Ανθρωπογενές Περιβάλλον". Η εν λόγω ενότητα εξεταζόταν με τον παραδοσιακό τρόπο "με κλειστά βιβλία" μέχρι και πέρυσι.;)

Όχι πως φοβάμαι το διαφορετικό τρόπο εξέτασης, αλλά δεν σας κρύβω ότι μου έκανε εντύπωση το γεγονός ότι άλλαξε ο ήδη υπάρχων τρόπος εξέτασης. Η καθηγήτρια απέφυγε τεχνηέντως να μου απαντήσει όταν της έθεσα το συγκεκριμένο ερώτημα.:hmm:

Λογικά τα θέματα που βασίζονται στην εξέταση με ανοιχτά βιβλία απαιτούν κριτική και συνθετική σκέψη. Αυτή τουλάχιστον είναι η δική μου ερμηνεία.:book:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Στη σχολή μου κάποια μαθήματα (π.χ. Στοιχεία Μηχανών Ι & ΙΙ και 2-3 μαθήματα ακόμη) εξετάζονται έτσι καθ'ότι για την επίλυση των θεμάτων απαιτούνται πίνακες εκλογής δεδομένων/μεγεθών,διαγράμματα κ.λπ. τα οποία είναι αδύνατο να γνωρίζει κανείς απ'έξω!

Σε γενικές γραμμές όμως δε θα έλεγα ότι αυτό το πράγμα δίνει κάνα ιδιαίτερο πλεονέκτημα στον εξεταζόμενο φοιτητή καθ'ότι αυτό συνήθως αντισταθμίζεται από δυσκολότερα ή/και μεγαλύτερης έκτασης θέματα!
Κοινώς αν δεν είσαι διαβασμένος ότι σημειώσεις και να φέρεις είτε θα δυσκολευτείς να κατανοήσεις τι σου ζητάει η άσκηση είτε δε θα προλάβεις να τη λύσεις,έχοντας φάει όλη την ώρα της εξέτασης αναζητώντας την απάντηση εκείνη τη στιγμή!

Κάποιος ο οποίος πάει αδιάβαστος π.χ. μπορεί να γράψει 1-2 μονάδες έτσι απ'το πουθενά,αλλά μέχρι εκεί...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Πολύ ενδιαφέρουσες οι πληροφορίες σου!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΨΑΡΑΚΙ1993

Πολύ δραστήριο μέλος

Η BLOODY MARY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Αγωγής & Φροντίδας στην Πρώιμη Παιδική Ηλικία Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,816 μηνύματα.
το θεωρω μεγαλη ανοησια αν θελετε την
ταπεινη μου γνωμη.πιστευω οτι οι φοιτητες πατωνουν στην εξετατικη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νικος ρεθυμνο

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 2,531 μηνύματα.
Στα μαθηματα τα οποιαα εξεταζονται με ανοιχτες σημειωσεις, αυνηθως επιλεγονται θεματα "ανοιχτου τυπου", τα οποια απαιτουν την κριτικη σκεψη του φοιτητη.
Αλλα μη νομιζεις οτι ειναι ευκολοτερα απο τα αλλα,εγω την εχω πατησει σε πολλα απο αυτα που εχω εξεταστει μεχρι σημερα.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
Στη σχολή μου κάποια μαθήματα (π.χ. Στοιχεία Μηχανών Ι & ΙΙ και 2-3 μαθήματα ακόμη) εξετάζονται έτσι καθ'ότι για την επίλυση των θεμάτων απαιτούνται πίνακες εκλογής δεδομένων/μεγεθών,διαγράμματα κ.λπ. τα οποία είναι αδύνατο να γνωρίζει κανείς απ'έξω!

σε μας σε μαθηματα τυπου στατιστικη, φυσικοχημεια και βιοφυσικη που θελουν τυπους πινακες κλπ μας τα δινουν στις εξετασεις αλλα χωρις να λενε τι ειναι τι :P :/:

οσο για αυτην την εξεταση. ειναι δικοπο μαχαιρι. ναι μεν εχεις το βιβλιο μαζι σ αλλα μπορουν να σε τσακισουν και παλι αν θελουν :P

αλλα σαν ιδεα δεν ειναι κακο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dmitsos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 929 μηνύματα.
Εμείς ανατομία είχαμε το πτώμα δίπλα μας, λέτε να θεωρείτε εξετάσεις με ανοιχτό βιβλίο; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
σε μας σε μαθηματα τυπου στατιστικη, φυσικοχημεια και βιοφυσικη που θελουν τυπους πινακες κλπ μας τα δινουν στις εξετασεις αλλα χωρις να λενε τι ειναι τι :P :/:
Εξαρτάται κι από τον διδάσκοντα πάντα...π.χ. Στοιχεία Ι ο συγκεκριμένος όταν έλεγε "ανοικτές σημειώσεις" εννοούσε σημειώσεις με πίνακες κ.λπ. που μας έδινε ο ίδιος κοινά σε όλους την ώρα της εξέτασης,χωρίς επεξηγήσεις και πολλά πολλά (καλή ώρα)!;)
Στοιχεία ΙΙ ο άλλος ήταν ελαστικός και μας επέτρεπε μέχρι και laptop να έχουμε μαζί μας!

Αλλά γενικά πιστεύω είναι καλύτερα χωρίς σημειώσεις για να μη ξεφεύγουν και τα θέματα από κάποια λογικά πλαίσια...
Εμείς ανατομία είχαμε το πτώμα δίπλα μας, λέτε να θεωρείτε εξετάσεις με ανοιχτό βιβλίο; :P
Αν σου επέτρεπαν να το ψαχουλέψεις εκείνη την ώρα φυσικά!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MakisH

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 126 μηνύματα.
Σε ορισμένα τεχνικά μαθήματα, όπου χρειάζεται να χρησιμοποιείς ένα κάρο τύπους, πίνακες, διαγράμματα κτλ, γενικώς τα ανοιχτά βιβλία βολεύουν, ΥΠΟ ΤΗΝ ΠΡΟΫΠΟΘΕΣΗ ότι είσαι εξοικειωμένος με τα βιβλία. Σου φεύγει ένα άγχος και μόνο του να θυμάσαι απ' έξω χωρίς λόγο κάποια πράγματα. Πράγματα που και στην πράξη θα ανοίξεις τα βιβλία σου για να τα θυμηθείς.

Πατώντας στα ανοιχτά βιβλία, κάποιος καθηγητής μπορεί να βάλει πιο δύσκολα θέματα, χωρίς αυτό να είναι και απαραίτητο. Π.χ. στη σχολή μου, κάποια οικονομικά μαθήματα που έχουμε είναι συνήθως με ανοιχτά βιβλία και γενικώς εύκολα θέματα. Είναι προφανές ότι οι καθηγητές απλώς δεν θέλουν να σε ζορίσουν να θυμάσαι απ' έξω ένα σωρρό τύπους, απλώς να ξέρεις να τους χρησιμοποιείς. Η "αδικία" γίνεται όταν η εξέταση είναι με ανοιχτά βιβλία και οι καθηγητές ανακυκλώνουν τα ίδια και τα ίδια θέματα, καθώς κάποιοι έχουν μαζί τους και λυμένα παλιά θέματα και έτσι με ελάχιστο διάβασμα παίρνουν και βαθμό. Αυτό φυσικά απαγορεύεται, αλλά οι επιτηρητές συχνά κάνουν τα στραβά μάτια (ή απλώς δεν δείχνουν και ιδιαίτερο ζήλο στην επιτήρηση).

Η λύση που εφαρμόζεται συνήθως είναι το "τυπολόγιο". Δηλαδή μαζί με τα θέματα σου δίνουν ότι τύπους, διαγράμματα, παραμέτρους κτλ χρειάζεσαι. Έτσι σε οδηγεί και κατά κάποιο τρόπο στη λύση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tomi_77

Νεοφερμένος

Ο Θωμάς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
κατα την γνωμη μου ο βαθμος δυσκολιας για την εξεταση με ανοιχτα βιβλια ειναι υποκειμενικος για τον καθενα...!! Πριν κανα 2 χρονια, οταν ημουν δευτερο ετος ειχα παρει ενα μαθημα που ηταν συνδιδασκαλια, δεν ηταν υποχρεωτικο, ηταν αμα θυμαμαι καλα υποχρεωτικο ελευθερης επιλογης. Το εκαναν 3-4 καθηγητες. Ειχα παει στο πρωτο μαθημα και μετα δεν ξαναπατησα, ουτε σημειωσεις ειχα, ουτε βιβλιο ειχα προλαβει να ανοιξω στην εξεταστικη, γιατι την ιδια μερα εδινα ακομα 2 μαθηματα. Τελοσπαντων ειχα αγχωθει ειναι η αληθεια παρα πολυ, γιατι μας εβαλε 4 ερωτησεις οι οποιες επρεπε να απαντηθουν σε 2.5 ωρες. Οι ερωτησεις ηταν συνδυαστικες. Παρ'ολα αυτα εγραψα ενα ωραιο 9αρακι. Ουτε και εγω δεν το πιστευα οταν κοιταγα τις βαθολογιες...!! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Αλλα μη νομιζεις οτι ειναι ευκολοτερα απο τα αλλα.:P

Α, ναι! Γι' αυτό είμαι βέβαιη, Νίκο!

Εμείς ανατομία είχαμε το πτώμα δίπλα μας, λέτε να θεωρείτε εξετάσεις με ανοιχτό βιβλίο; :P

Πτώμα;Μαμααααααά!
Στο δικό μου μάθημα πάντως ελπίζω να μην είμαι εγώ το πτώμα (μεταφορικά το λέω).:P

Πάντως είναι πολύ ενδιαφέρουσες και πολύτιμες όλες οι πληροφορίες που δώσατε. Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τη συνεισφορά σας στο θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Εμείς ανατομία είχαμε το πτώμα δίπλα μας, λέτε να θεωρείτε εξετάσεις με ανοιχτό βιβλίο; :P

Dafuq man, δηλαδή αν ήθελες μπορούσες να σηκωθείς και να πεις "μισό λεπτό, πάω να ψάξω το πνευμονογαστρικό"? :eek:
Καλά και δεν μαστουρώσατε με τόση φορμόλη τόση ώρα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Dafuq man, δηλαδή αν ήθελες μπορούσες να σηκωθείς και να πεις "μισό λεπτό, πάω να ψάξω το πνευμονογαστρικό"? :eek:
Καλά και δεν μαστουρώσατε με τόση φορμόλη τόση ώρα?

Απ' ό,τι κατάλαβα έχει έντονη οσμή η φορμόλη, ε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Απ' ό,τι κατάλαβα έχει έντονη οσμή η φορμόλη, ε;

Λιποθυμάνε αρκετές φορές από την οσμή. Ουσιαστικά η φορμόλη βρίσκεται σε πολύ μικρή ποσότητα για να μην μας βλάψει η εισπνοή της, αλλά όλα τα συστατικά που χρησιμοποιούνται για την ταρίχευση σε κάνουνε τέρμα μαστούρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Σ'εμάς γνωρίζω 2 καθηγητές που επιτρέπουν σημειώσεις. Ο πρώτος δεν έχω ακούσει να βάζει ποτέ πάνω από 6, ενώ ο δεύτερος είναι το άλλο άκρο. Θεωρεί πως η εξέταση δεν πρέπει να είναι "εξέταση", καθώς καθ'όλη τη διάρκεια του εξαμήνου ο ίδιος απλώς μας δίνει το έναυσμα να ψάξουμε και να ανακαλύψουμε μόνοι μας περαιτέρω πληροφορίες. Επίσης κρατάει παρουσίες/εργασίες όλο το εξάμηνο, συνεπώς ακόμα κι αν κάποιος γράψει άριστα στην εξέταση, δεν πρόκειται να βάλει 9 ή 10. Αυτά! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Κάθε τύπος εξέτασης έχει της ιδιαιτερότητές του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PieMaker

Δραστήριο μέλος

Ο Φιλοποιμην αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 702 μηνύματα.
Μεχρι στιγμης εχετε δωσει παραδειγματα εξετασης με ανοιχτα βιβλια σε μαθηματα θετικοτεχνολογικου προσανατολισμου. Στα θεωρητικα μαθηματα ειναι πολυ πιο δυσκολα τα πραγματα.

Περυσι το καλοκαιρι εδινα "Φιλοσοφια της Παιδειας", μας εδινε 3 διαφορετικα θεματα, επρεπε να επιλεξουμε το ενα και μας αφηνε 3 ολοκληρες ωρες για να γραψουμε. Η ερωτηση βεβαια ηταν τερμα συνδιαστικη και παρολο που ειχα την εντυπωση οτι διαλεξα τα σωστα κομματια, αναλυοντας τα ικανοποιητικα, τελικα πηρα ενα ταπεινο 3. Το Σεπτεμβριο βεβαια το περασα με 9, αλλα αυτο ειναι αλλη ιστορια.

Παντως, στην Ποιοτικη και Ποσοτικη Αναλυση Ερευνητικων Δεδομενων που χρειαομασταν καμποσους τυπους, μας εδωσε τυπολογιο και μπορω να πω πως ηταν πολυ βοηθητικο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Εγώ πάλι δεν έχω δώσει μέχρι στιγμής κανένα μάθημα με ανοιχτά βιβλία, και δεν νομίζω ότι στην σχολή που είμαι θα κληθώ να το κάνω. :P Ίσως σε κανένα επιλεγόμενο, δεν ξέρω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLaZy8

Δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 462 μηνύματα.
Μπορώ να δηλώσω και εγώ περήφανα πως με την πρώτη μου εξεταστική έζησα την εμπειρία του "Με ανοιχτές σημειώσεις" (μετάφραση--->μπορώ να σε ξεσκίσω και δεν θα'χεις δικαιολογία)

anyways... το πέρασα με ένα ταπεινό 5αρακι. Καλό αν αναλογιστούμε πως οι περισσότεροι έγραψαν 3 xD
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Πάντως η δική μας καθηγήτρια μας βάζει θέματα που απαιτούν κριτική ικανότητα (στις εργασίες) και έχει μεγάλη αδυναμία στους νοητικούς χάρτες. Προφανώς αποφάσισε να μας βάλει να γράψουμε στο τέλος με ανοιχτά βιβλία, για να "χτυπήσει τους παπαγάλους" (όχι της Ρηγίλλης ).:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top