Εξετάσεις εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ

Daskalenko7

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 655 μηνύματα.
η μαμα μου πηγε μαλλον τελεια , στα γνωστικα ,αλλα φοβαται πολυ τη διδακτικη...
φυσικη 53-56
γεωλογια 8-8
χημεια 7-8
βιολογια6-8

και παιδαγωγικα 24-32
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

astathmitos

Δραστήριο μέλος

Ο astathmitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 667 μηνύματα.
Δεν μπορω να καταλαβω το νοημα υπαρξης αυτου του διαγωνισμου....Δηλαδη ενα πανεπιστημιακο πτυχιο με τοσες εσωτερικες εξετασεις κρινεται οτι δεν ειναι επαρκης εκπαιδευση για να κανεις την δουλεια που σπουδαζεις;;;Τι να πεις.....


ΥΓ.Εννοω τις "καθηγητικες" σχολες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δεν υπάρχει καθηγητική σχολή. Το γεγονός ότι ένας Μαθηματικός ή Φιλόλογος θεωρείται αυτομάτως καθηγητής είναι η αιτία που υπάρχουν στα σχολεία τόσοι άχρηστοι ως καθηγητές. Αν είναι άρτιοι ως επιστήμονες είναι δικό τους θέμα, στο σχολείο εγώ τους θέλω καθηγητές. Γιατί τυχαίνει να έχω πετύχει και πολλούς με γερό κεφάλι και πολλά χαρτιά που όμως μέσα στην τάξη κι εγώ θα τα έλεγα καλύτερα.
Δεν σπουδάζεις καθηγητής σε καμία σχολή των ελληνικών πανεπιστημίων, πλην κάποιων σχολών στυλ "Διδακτική Δομικών Έργων" ή κάτι τέτοιο που βγάζει καθηγητές ΤΕΙ.
Θα μου πεις, σχολές τύπου φιλολογίας έχουν πολύ αμεσότερη σχέση με τα εκπαιδευτικά, αλλά τα πακέτα ειδικότητας που παίρνουν μέσα στη σχολή δεν είναι μόνο παιδαγωγικά/ψυχολογικά. Ο άλλος πχ. που θα πάρει ειδικότητα γλωσσολόγου δεν είναι σε θέση να είναι καθηγητής από τη μέρα που θα πάρει το πτυχίο του.
Ούτε οι εξετάσεις του ΑΣΕΠ είναι επαρκείς στην ουσία.
-----------------------------------------
Άσχετο, ξέρω κάποια καθηγήτρια που έδινε ΑΣΕΠ για ΠΕ4 και την Κυριακή, ενώ το χαρτί πρόσκλησης έλεγε 9, η ώρα άλλαξε σε 8 με αποτέλεσμα να χάσει τις εξετάσεις. Σημειωτέον, το Σάββατο ήταν κανονικά η ώρα, στις 9, αλλά δεν έγινε καμία ενημέρωση στους υποψηφίους, επίσημη (όπως επιβάλλεται) ή έστω ανεπίσημη. Γνωρίζει κάποιος κάτι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

astathmitos

Δραστήριο μέλος

Ο astathmitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 667 μηνύματα.
Χαχαχαχα για ποιο γνωστικο αντικειμενο μιλας;Τι αλλο να κανει δηλαδη ενας φιλολογος η ιστορικος εκτος απο καθηγητης λυκειου;;Αντε να ασχοληθει με καμια επιμελεια κειμενων η δημοσιογραφια η αν εχει μεταπτυχιακο στην ερευνα....Η κυρια ομως επαγγελματικη διεξοδος ειναι η δευτεροβαθμια εκπαιδευση....Αλλωστε και μεσα στην σχολη(μιλαω για φιλοσοφικη) μονο ως καθηγητη-φιλολογο σε υπολογιζουν...Τελος παντων θεωρω απαξιωτικο τον διαγωνισμο αυτο και με δεδομενο οτι διοριζονται απειροελαχιστοι...Θα το σκεφτω πολυ οταν και αν τελειωσω το Ιστορικο να συμμετασχω σε αυτη την φαρσοκωμωδια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Στις φιλολογίες (τουλάχιστον στις ξένες) υπάρχουν ειδικεύσεις. Δεν έπεται πως όταν τελειώνεις μια τέτοια σχολή γνωρίζεις παιδαγωγικά και διδακτική. Στην ελληνική φιλολογία δεν ξέρω τι γίνεται. Από κει και πέρα, για το Ιστορικό, προφανώς καθηγητής δεν είναι το μόνο που μπορείς να κάνεις. Τουλάχιστον καθηγητής δευτεροβάθμιας.
Από κει και πέρα, δεν ξέρω που ακριβώς είναι η φαρσοκωμωδία. Μου λες να σας διορίζουν στο έτσι; Προσωπικά θεωρώ ότι και ο ΑΣΕΠ και η διαρκής αξιολόγηση είναι απαραίτητα για όσους είστε ή θέλετε να γίνετε καθηγητές και σκοπεύω να στηρίξω με την ψήφο μου τον υπουργό που θα συστηματοποιήσει και θα θεσμοθετήσει τη δεύτερη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lostG

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 65 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Ναί είναι φαρσοκωμωδία είτε αρέσει είτε δεν αρέσει αυτό σε κάποιους.Τα θέματα είναι αστεία σε σχέση πάντα με αυτά που διδάσκεται κανείς μέσα στα Πανεπιστήμια.
Και δεν ξέρω πόσο καλός καθηγητής θα αποδειχττεί στην πράξη αυτός που απάντησε γιά παράδειγμα στο ερώτημα γιά το ουράνιο τόξο ή γιά το CERN στην ειδική διδακτική των Φυσικών.
Δεν ξέρω miv τι κόλλημα έχεις με την αξιολόγηση των εκπαιδευτικών, αλλά το θέμα είναι " να τόχει ο καθηγητής". Εκατό αξιολογήσεις δεν μπορούν να τον κάνουν καλύτερο δάσκαλο.Είναι μιά ωραία καραμέλα στα χείλη όσων θέλουν να καλύψουν τα τεράστια κενά που υπάρχουν συνολικά στην εκπαίδευση και να πέσει έτσι το βάρος και η ευθύνη στους καθηγητές.

Θα περίμενα δυσκολότερα θέματα γιά τούς μαθηματικούς στο γνωστικό τους αντικείμενο γιατί εγώ ως Φυσικός και αδιάβαστος έκανα λάθος μόνο στο Διωνυμικό ανάπτυγμα! Και αυτό λόγω βιασύνης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δεν διαφώνησε κανένας για την έμφυτη ικανότητα κι αυτό θα πρέπει πάνω απ'ολα να βαρύνει τους ίδιους που επιλέγουν να γίνουν καθηγητές.
Κόλλημα με την αξιολόγηση έχω γιατί δε μπορώ να φοβάμαι να κρίνω έναν καθηγητή τη στιγμή που κρατάει στο μπλοκ του τη βαθμολογία μου. Κάποιος άλλος, εν προκειμένω το κράτος, υποχρεούται να το κάνει για μένα. Δεν ξέρω ποιανού καραμέλα είναι και δε με νοιάζει τι χρώμα του δίνουν ορισμένοι, αλλά σίγουρα θα τρίξει μερικές έδρες στις τάξεις. Κι αυτό είναι που έχει σημασία. Τώρα, αν είναι ημίμετρο, καραμέλα και πρόφαση είναι μια ρητορική που αφήνω στις συντεχνίες και στον αντιπολιτευόμενο συνδικαλισμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stratilio

Νεοφερμένος

Ο Stratilio αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Καλησπέρα ! Είμαι φιλόλογος. Στο Γνωστικό έχω απαντήσει 54 ερωτήσεις σωστά, 7 λανθασμένα και 9 έχω αφήσει αναπάντητες . Η βαθμολογία μου είναι 74,643 %. Στα παιδαγωγικά έχω 71%. Ρωτω λοιπόν ,αν έχω ελπίδες . Θα ήθελα τη γνώμη σας.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

melisa

Νεοφερμένος

Η melisa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 43 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Καλησπέρα ! Είμαι φιλόλογος. Στο Γνωστικό έχω απαντήσει 54 ερωτήσεις σωστά, 7 λανθασμένα και 9 έχω αφήσει αναπάντητες . Η βαθμολογία μου είναι 74,643 %. Στα παιδαγωγικά έχω 71%. Ρωτω λοιπόν ,αν έχω ελπίδες . Θα ήθελα τη γνώμη σας.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων !

Νομίζω ότι όλα παίζονται στα ΑΡΧΑΙΑ γνωστικό και στην ΕΙΔΙΚΗ ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ, όπου κανείς, νομίζω, δεν μπορεί να είναι σίγουρος!!! Καλή επιτυχία... Θα δούμε το καλοκαίρι πώς τα πήγαμε...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stratilio

Νεοφερμένος

Ο Stratilio αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Ας περιμένουμε λοιπόν ! Εξάλλου, ίσως προκύψει και διόρθωση απαντήσεων από τον ΑΣΕΠ ,όπως συνέβη και με άλλους κλάδους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fragl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η fragl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 326 μηνύματα.
Στις φιλολογίες (τουλάχιστον στις ξένες) υπάρχουν ειδικεύσεις. Δεν έπεται πως όταν τελειώνεις μια τέτοια σχολή γνωρίζεις παιδαγωγικά και διδακτική. Στην ελληνική φιλολογία δεν ξέρω τι γίνεται. Από κει και πέρα, για το Ιστορικό, προφανώς καθηγητής δεν είναι το μόνο που μπορείς να κάνεις. Τουλάχιστον καθηγητής δευτεροβάθμιας.
Από κει και πέρα, δεν ξέρω που ακριβώς είναι η φαρσοκωμωδία. Μου λες να σας διορίζουν στο έτσι; Προσωπικά θεωρώ ότι και ο ΑΣΕΠ και η διαρκής αξιολόγηση είναι απαραίτητα για όσους είστε ή θέλετε να γίνετε καθηγητές και σκοπεύω να στηρίξω με την ψήφο μου τον υπουργό που θα συστηματοποιήσει και θα θεσμοθετήσει τη δεύτερη.
1.Miv, στις ξενόγλωσσες φιλολογίες, δεν υπάρχει αυτό που λες ''ειδίκευση'', παρά μόνο σε μεταπτυχιακά προγράμματα.Υπάρχουν όμως μαθήματα,(δυστυχώς αν θες τη γνώμη μου επιλογής) παιδαγωγικών και ψυχολογίας.Φυσικά υπάρχει και η διδακτική, μάθημα υποχρεωτικό. 2.Ως μαθήτρια, όταν άκουσα για ένα νέο θεσμό, τον ΑΣΕΠ, χάρηκα πάρα πολύ, γιατί είχα κι εγώ κάποιους καθηγητές, που ενώ είχαν γνώσεις επί του αντικειμένου τους, ήταν εντελώς ακατάλληλοι για καθηγητές.Όπως επίσης και άλλους, χωρίς πολλές γνώσεις, που ερχόντουσαν κι εκείνοι έχοντας προηγουμένως μάθει το μάθημα της ημέρας, χωρίς περαιτέρω γνώσεις ή μεταδοτικότητα.Υπήρχαν όμως κι εκείνοι οι καθηγητές που πραγματικά έκαναν τη διαφορά στο δημόσιο σχολείο.Σ'εκείνους τους τελευταίους ήθελα πάντα να μοιάσω, κι ακόμα τους έχω ως πρότυπο.Όσον αφορά στον ΑΣΕΠ, δεν με αποθάρρυνε καθόλου.Φανταζόμουν πως υπάρχει για να ελέγχει την ψυχολογική καταλληλότητα, και τις γνώσεις που καλείται ο καθηγητής να διδάξει, και που αποκόμισε στο Πανεπιστήμιο....Τώρα, έχοντας ήδη δώσει ΑΣΕΠ ,και συλλέγοντας πληροφορίες για όλη αυτή την φαρσοκωμωδία,(επιτρέψτε μου να δανειστώ τη λέξη) καταλαβαίνω, πως δεν είναι εκεί για να ελέγξει την καταλληλότητα του καθηγητή, αλλά για να μεταθέσει την ευθύνη της αδιοριστίας στον καθηγητή, που δήθεν δεν έγραψε καλά, για να συμπληρώσει τα μόριά του...όταν υπάρχουν π.χ 6000 υποψήφιοι και 150 θέσεις...Τα θέματα δεν εξετάζουν καθόλου την ψυχολογία, ούτε και στο σύνολό τους τις γνώσεις που παίρνουμε στο Πανεπιστήμιο, αλλά γνώσεις που μπορείς να ''αγοράσεις'' από τα φροντιστήρια που προετοιμάζουν για το διαγωνισμό.Με απότέλεσμα, νέοι άνθρωποι να κάνουν ιδιαίτερα και να δουλεύουν σε φροντιστήρια, γιατί κάπως κι αυτοί πρέπει να ζήσουν, και να διορίζονται σε μεγάλη ηλικία, αφού πρώτα έχουν πάει σε πόσα μέρη παραμεθώριο για να μαζέψουν μόρια,επηρεάζοντας όλα αυτά και την προσωπική τους ζωή.Μετά από όλα αυτά, πιστεύεις πως θα έχουν ακόμα την όρεξη να διδάξουν και θα κάνουν το όνειρό τους πραγματικότητα?Εγώ όχι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fragl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η fragl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 326 μηνύματα.
Έχοντας πλέον δει τα αποτελέσματα, ήμουν στους αποτυχόντες...με βάση 55 έγραψα 54.94.Κανείς άλλος?Έχω γλιτώσει το εγκεφαλικό, αφού δεν το 'παθα χθες δεν κινδυνεύω...συγχαρητήρια στους διοριστέους και τους επιτυχόντες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikos88

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ALB αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 70 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 194 μηνύματα.
Να κανω μια ξεκαρφωτη ερωτησουλα??στις εξετασεις του ΑΣΕΠ...εχουν δικαιωμα να συμμετασχουν και αλλαδαποι???πχ καποιος που τελειωσε οικονομικων επιστημων..μπορει να δωσει εξετασεις...και ας ειναι αλλοδαπος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eco-warrior

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης ή Αμφιάραος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Βουλγαρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 925 μηνύματα.
Να κανω μια ξεκαρφωτη ερωτησουλα??στις εξετασεις του ΑΣΕΠ...εχουν δικαιωμα να συμμετασχουν και αλλαδαποι???πχ καποιος που τελειωσε οικονομικων επιστημων..μπορει να δωσει εξετασεις...και ας ειναι αλλοδαπος?

Eπειδη το ειχα ψαξει παλιοτερα ,σχετικα με τις προυποθεσεις συμμετοχης στον ΑΣΕΠ...
Οι υποψηφιοι για να λαβουν μερος στον διαγωνισμο,εκτος απο τους απαιτουμενους ανα ειδικοτητα τιτλους,θα πρεπει:
Να ειναι Ελληνες πολιτες


Αληθεια,γιατι δεν διεκδικησει την ελληνικη υπηκοοτητα;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikos88

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ALB αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 70 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 194 μηνύματα.
Eπειδη το ειχα ψαξει παλιοτερα ,σχετικα με τις προυποθεσεις συμμετοχης στον ΑΣΕΠ...
Οι υποψηφιοι για να λαβουν μερος στον διαγωνισμο,εκτος απο τους απαιτουμενους ανα ειδικοτητα τιτλους,θα πρεπει:
Να ειναι Ελληνες πολιτες


Αληθεια,γιατι δεν διεκδικησει την ελληνικη υπηκοοτητα;;

Ναι μεν συμπληρωνω τα χρονια που απαιτουνται για να παρω την ελληνικη υπικοτητα....αλλα δεν ειναι τοσο απλο!!!συνχρονος με τα χρονια που πρεπει να κατοικεις στην ελλαδα...μου φαινεται οτι δεν πρεπει να εχεις φυγει ποτε απο την ελλαδα...!!!!πρεπει δλδ τα χρονια που αναφερουν σαν προυποθεση...να ησουν στην ελλαδα..και να μην ειχες βγει εξω...!!!πραγμα πολυ δυσκολο...... να μην πηγαινω καθολου στην πατριδα μου....!!!αντε να ημουν χιλιαδες χιλιομετρα μακρια..αλλα να ειμαι ενα βημα και να μην παω!!!και δεν ειναι μονο αυτο...γενικα δεν την δινουν...ευκολα...!!!ΑΜΑ ΗΤΑΝ ΑΠΛΟ τωρα οι μιση μεταναστες...θα ηταν ελληνες πολιτες!!!!
τεσπα...κριμα....!!!!μονο για εργατες στο δρομο μας θελουν στο δημοσιο!!!τι να πω.....
εδω δεν την δινουν σε παιδια που εχουν γεννηθει εδω....ελεος...δεν νομιζω να συμβαινει πουθενα στο κοσμο...αυτο!!!κρατος που εδω και 20 χρονια...εχει αρχισει να δεχεται μεταναστες...να μην δινει υπικοτητα σε παιδια που εχουν γεννηθει εδω..!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eco-warrior

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης ή Αμφιάραος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Βουλγαρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 925 μηνύματα.
Ναι μεν συμπληρωνω τα χρονια που απαιτουνται για να παρω την ελληνικη υπικοτητα....αλλα δεν ειναι τοσο απλο!!!συνχρονος με τα χρονια που πρεπει να κατοικεις στην ελλαδα...μου φαινεται οτι δεν πρεπει να εχεις φυγει ποτε απο την ελλαδα...!!!!πρεπει δλδ τα χρονια που αναφερουν σαν προυποθεση...να ησουν στην ελλαδα..και να μην ειχες βγει εξω...!!!πραγμα πολυ δυσκολο...... να μην πηγαινω καθολου στην πατριδα μου....!!!αντε να ημουν χιλιαδες χιλιομετρα μακρια..αλλα να ειμαι ενα βημα και να μην παω!!!και δεν ειναι μονο αυτο...γενικα δεν την δινουν...ευκολα...!!!ΑΜΑ ΗΤΑΝ ΑΠΛΟ τωρα οι μιση μεταναστες...θα ηταν ελληνες πολιτες!!!!
τεσπα...κριμα....!!!!μονο για εργατες στο δρομο μας θελουν στο δημοσιο!!!τι να πω.....
εδω δεν την δινουν σε παιδια που εχουν γεννηθει εδω....ελεος...δεν νομιζω να συμβαινει πουθενα στο κοσμο...αυτο!!!κρατος που εδω και 20 χρονια...εχει αρχισει να δεχεται μεταναστες...να μην δινει υπικοτητα σε παιδια που εχουν γεννηθει εδω..!!!!
Tο ξερω οτι δεν ευκολο...πολλα τα προβληματα και οι αδικιες!!!:(Αναφορικα με την προυποθεση(αποκτησης ελληνικης ιθαγενειας) που αναφερεις νομιζω οτι δεν ισχυει...
Τελοσπαντων,και στο δημοσιο να μην μπορεις να μπει μην σκας, σιγα τις δυνατοτητες(κοινωνικης οικονομικης ανελιξης) που σου προσφερει!!!Ο ιδιωτικος τομεας προσφερει περισσοτερα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Έχοντας πλέον δει τα αποτελέσματα, ήμουν στους αποτυχόντες...με βάση 55 έγραψα 54.94.Κανείς άλλος?Έχω γλιτώσει το εγκεφαλικό, αφού δεν το 'παθα χθες δεν κινδυνεύω...συγχαρητήρια στους διοριστέους και τους επιτυχόντες!


Η στάση σου σε τιμά αφού δίνεις συγχαρητήρια στους επιτυχόντες.:bye: Είσαι όμως πολύ κοντά στην επιτυχία. Courage!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fragl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η fragl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 326 μηνύματα.
Σ' ευχαριστώ...απροετοίμαστη πήγα...πολύ καλούς βαθμούς και με έριξε μία ενότητα...θα το παλέψω την επόμενη...Ίσως αν ασχοληθώ σοβαρά, την επόμενη φορά να πραγματοποιήσω το όνειρό μου...Η εμπειρία έδειξε πως τουλάχιστον δεν είναι ακατόρθωτο όπως νόμιζα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Garret

Νεοφερμένος

Ο Garret αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Παιδιά - Συνάδελφοι,

Έδωσα 1η φορά ΑΣΕΠ φέτος διαβάζοντας 1-2 ώρες :p και σήμερα βγήκαν τα αποτελέσματα (στα οποία όπως πληροφορήθηκα - και είναι εντελώς γελοίο- δε μπορώ να κάνω ένσταση.. )

Τελικός βαθμός 71,24.

Αν ξέρει κάποιος ας μου πει το εξής: Έκανα μάξιμουμ 7 ερωτήσεις λάθος στις 32 στα παιδαγωγικά. Στέκει το 76,56 που μου έβαλαν;;

Στην έκθεση επίσης το 66,15 το θεωρώ αστείο σε σχέση με αυτά που έγραψα. Έκανα ήδη αίτηση να δω τα γραπτά μου γιατί θεωρώ ότι έχω γράψει πολύ καλύτερα, αλλά πληροφορήθηκα το ωραίο..."Από Σεπτέμβρη..! "

Επίσης γελοίο θεωρώ το 64 στα Lesson Plans όπως και το γεγονός ότι έδινε την δυνατότητα σε όσους ήθελαν να τα σχολιάσουν στα ελληνικά...( τα σχολίασα στα αγγλικά)...Ξέρω ότι αρκετοί μπορεί να το έχετε ξανακούσει αλλά πραγματικά σου τη δίνει τόσο πολύ που δε μπορείς να βρεις το δίκιο σου με τίποτα σε αυτή τη χώρα.


Τέλος, γιατί λέτε συγχαρητήρια σε όσους πέρασαν και δεν είναι διοριστέοι, τι όφελος έχουν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fragl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η fragl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 326 μηνύματα.
Δεν θυμάμαι πόσο ''έπιανε'' η κάθε σωστή ερώτηση, ούτε και ποιος ήταν ο βαθμός της αρνητικής βαθμολόγησης.Σκέφτηκα κι εγώ να κάνω ένσταση ή αίτηση να δω το γραπτό μου, αλλά δεν βρίσκω ποιο το νόημα, απ' τη στιγμή που τελικά σε αφήνουν να δεις το γραπτό σου, χωρίς καμία σημείωση-ένδειξη για το πώς βαθμολόγησαν.Τι να κάνω λοιπόν?Να πάω να δω το γραπτό μου για να ξαναγνωριστούμε? Θυμάμαι πώς το άφησα...Αναβαθμολόγηση δεν υφίσταται στον ασεπ.Η ένσταση, όπως ορίζει ο θεσμός, στοχεύει στο να αποκατασταθούν τα λάθη που τυχόν έχουν γίνει στις προσαυξήσεις (μεταπτυχιακό, προϋπηρεσία).Όσον αφορά την ειδική διδακτική, το ότι υπάρχει η επιλογή να απαντηθεί στα Ελληνικά, δεν σημαίνει ότι το κάνει κάποιος καθηγητής ξένης γλώσσας..πιστεύω πως ένα τέτοιο γραπτό θα κοβόταν αυτόματα...(ίσως να κάνω και λάθος) το γιατί υπάρχει αυτή η επιλογή, ούτε εγώ το κατάλαβα.Τέλος, σχετικά με τα συγχαρητήρια σε επιτυχόντες-μη διοριστέους, αφορούν στην προσπάθειά τους.Μην ξεχνάμε όμως ότι οι επιτυχόντες με αρκετά μόρια παίρνουν το εισητήριο της αναπλήρωσης, και διεκδικούν θέση στους πίνακες 24μήνου, οπότε και εντός λίγων ετών διορισμό.Τώρα για όσους δεν θα έχουν ούτε αυτήν την τύχη, είναι κατά βάση το χρύσωμα στο χάπι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top