Γενικό -  Εξετάσεις Α' Λυκείου

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Να σας πει και ο "θεωρητικός" για τα αρχαία του:P

✔Έχω βγάλει συντακτικό (aka, έβγαλα photocopies τα κείμενα και άρχισα την συντακτική ανάλυση)
✔Έχω βγάλει γραμματική (εκτός από τις αντωνυμίες)
✘Δεν έχω βγάλει μεταφράσεις, ερμηνευτικά και εισαγωγή (τη ΜΙΣΩ την αποστήθιση και την παπαγαλία:mpinelik:)

Πάω να βγάλω μεταφράσεις :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Εγω περιμενω ενα φιλο μου απο το πρωι να μπει και να μου πει τα σος :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Εγω περιμενω ενα φιλο μου απο το πρωι να μπει και να μου πει τα σος :hehe:

Πες τα και σε μας μετα :hehe:

jj! απορώ που βρίσκεις την υπομονή να κάνεις συντακτική ανάλυση όλα τα κείμενα :P
Εμάς μας έχουν βάλει και τις δευτερεύουσες προτάσεις -_-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fedde le Grand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Fedde le Grand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,586 μηνύματα.
Παιδιά εμείς Αρχαία στις 21 και μετά Οικονομία στις 25 όπου θέλω να διαβάσω. Και μετά έπονται Φυσικές, Άλγεβρες, Γεωμετρίες και θεέ μου δώσε μου θάρρος.

Φέτος πρέπει να λιώσω σε αυτά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 828 μηνύματα.
Εμεις εχουμε και τις αισθησεις....επισης σε μιαμιση μερα :D:clapup::clapup::clapup:
Μη μιλάτε πουλάκια μου, μισή μέρα έχουν τρία κεφάλαια!!!

jj! απορώ που βρίσκεις την υπομονή να κάνεις συντακτική ανάλυση όλα τα κείμενα :P
Εμάς μας έχουν βάλει και τις δευτερεύουσες προτάσεις -_-
Βέβαια θα 'ναι σίγουρος για τη συντακτική μετά. Και εγώ είπα να το κάνω αλλά βαριέμαι :P Και εμείς έχουμε δευτερεύουσες και νομίζω όλοι. Από συντακτικό και γραμματική δε βγάζουν τίποτα.

Παιδιά εμείς Αρχαία στις 21 και μετά Οικονομία στις 25 όπου θέλω να διαβάσω. Και μετά έπονται Φυσικές, Άλγεβρες, Γεωμετρίες και θεέ μου δώσε μου θάρρος.

Φέτος πρέπει να λιώσω σε αυτά!
Σ'όλους μας :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Lesson call via skype!

Αγχώθηκα:hehe: Πώς θα γράψω την Τρίτη;:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
τζει σταματα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stelios1997

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Stelios1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Κολυμβάρι (Χανιά). Έχει γράψει 369 μηνύματα.
Εγώ γράφω ιστορία την Τρίτη. Έχω βγάλει όλη την ύλη και μου μένει μόνο μία επανάληψη για αύριο. Στα αρχαία μόνο τα σος θα διαβάσω και αν.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnietraf

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Στατιστικής ΟΠΑ και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,889 μηνύματα.
αντε αυριο γραφουμε το πρωτο μαθημα και μας εχουν μεινει αλλα 11:P
την ιστορια την εχω μαθει απεξω και αμα δεν γραψω καλα θα τα σπασω:whistle:
αγχος καθολου
την πεμπτη θα χω που γραφω χημεια :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Εγώ γράφω αρχαία αύριο και ακόμη δεν έχω βγάλει την εισαγωγή. Hooray:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fedde le Grand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Fedde le Grand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,586 μηνύματα.
Και εγώ αύριο Αρχαία παίδες...

Το απογευματάκι θα διαβάσω. Πω σας λυπάμαι όσοι γράφετε Ιστορία. Το χειρότερο μου. Πέφτει πολύ διάβασμα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnietraf

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Στατιστικής ΟΠΑ και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,889 μηνύματα.
αυριο ξερετε βαζετε τι σας επεσε ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 828 μηνύματα.
Καλή μας επιτυχία :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marelpol

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πολωνία (Ευρώπη). Έχει γράψει 103 μηνύματα.
Αντε καλη επιτυχια στο πρωτο μας μαθημα ! :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stelios1997

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Stelios1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Κολυμβάρι (Χανιά). Έχει γράψει 369 μηνύματα.
Λοιπόν, το πρώτο θέμα ήταν σωστού λάθους το δεύτερο αντιστοίχιση με ονόματα απ' ότι θυμάμαι είχε Μιλτιάδη,Θεμιστοκλή,Ισοκράτη,Άρατο και Περικλή. Να αποδώσετε το περιεχόμενο των όρων τιμοκρατικό πολίτευμα,δήμαρχοι,λειτουργίες.Το έργο του Μ.Αλεξάνδρου στον πολιτικό τομέα.Και είχε μαζί με παραθέματα (δύο) τα αίτια και τα αποτελέσματα του Πελοποννησιακού πολέμου και τις επιπτώσεις στην οικονομία και τον πολιτισμό του δεύτερου αποικισμού. Εύκολα ήταν.
Τώρα ακούω, τι γράφετε την Πέμπτη; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

never give up

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
Σήμερα γράψαμε το πρώτο μας μάθημα· Γεωμετρία. Τέσσερα θέματα ήταν.


  • ΘΕΜΑ 1
α) Να γράψουμε την απόδειξη του θεωρήματος που λέει ότι το τμήμα που ενώνει τα μέσα δύο πλευρών τριγώνου είναι παράλληλο προς την τρίτη πλευρά και ίσο με το μισό της.
β) Σωστό ή λάθος.
γ) Να γράψουμε τον ορισμό του ισοσκελούς τραπεζίου και τις ιδιότητές του.



  • ΘΕΜΑ 2
Συγκρίσεις τριγώνων, απόδειξη ότι ένα τρίγωνο είναι ισοσκελές κι έτσι. Απλά πράγματα. ;)



  • ΘΕΜΑ 3
Μας έδινε έναν κύκλο, κάποιες ακτίνες και χορδές, κι έπρεπε να αποδείξουμε ότι μία γωνία ήταν ορθή (εγγεγραμμένη που έβαινε σε ημικύκλιο), ότι ένα τετράπλευρο ήταν ρόμβος και κάτι άλλα.



  • ΘΕΜΑ 4
Το δυσκολότερο θέμα. Έπρεπε να φτιάξουμε το σχήμα μόνοι μας (στα προηγούμενα θέματα μας το έδιναν). Ένα τραπέζιο με δύο ορθές ήταν. Χρειάστηκε και το θεώρημα που λέει ότι το τμήμα που ενώνει τα μέσα των διαγωνίων ισούται με την ημιδιαφορά των βάσεων. Μετά έπρεπε να αποδείξουμε ότι ένα τμήμα είναι κάθετο σ' ένα άλλο. Στο τελευταίο ερώτημα (το οποίο δεν έκανα) έπρεπε ν' αποδείξουμε ότι μία γωνία είναι τριπλάσια από μια άλλη.


Σας είπα τα θέματα που μου έπεσαν για να πάρετε μια ιδέα όσοι πρόκειται να γράψετε.
Την Πέμπτη συνεχίζουμε με Ιστορία.

Καλή επιτυχία σε όλους!
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Εμείς σήμερα γράψαμε Αρχαία και Κείμενα.

Αρχαία έπεσε το κείμενο του Ξενοφώντα που λέει τους όρους που έβαλαν οι Λακεδαιμόνιοι στους Αθηναίους.
Έπεσαν κάτι ερωτησούλες, κάποιες απλές και κάποιες μέτριας δυσκολίας.
Μετά γραμματική αρκετά εύκολη.
Στο συντακτικό μας έβαλαν να αναγνωρίσουμε μία πρόταση και να πούμε με τι εισάγεται κλπ.
Επίσης, μας έβαλαν 10 λέξεις να πούμε αν είναι αντικείμενο/υποκείμενο και που, αν είναι προσδιορισμοί, μετοχές κλπ.
Και τέλος έπρεπε να βρούμε ομόριζα από κάποιες λέξεις στην Νέα Ελληνική.
Πιστεύω τα πήγα πολύ καλά, γύρω στο 18, αν και τα αρχαία δεν είναι το φόρτε μου.:P

Στην Λογοτεχνία, μας έβαλαν 2 ποιήματα, "Τα κεριά" του Καβάφη και ένα δημοτικό που λεγόταν "Ο χωρισμός".
Η μία ερώτηση έλεγε να πούμε ποιο είναι μοντέρνο και ποιο παραδοσιακό, και να γράψουμε από 3 χαρακτηριστικά που έχει το καθένα.
Μετά μία ερώτηση σχετικά με το παραδοσιακό και μία σχετικά με του Καβάφη.
Τέλος, να κάνουμε σε πεζό λόγο το ποίημα του Καβάφη.
Γενικά ήταν εύκολα, τα χαρακτηριστικά δεν θυμόμουν καλά, αλλά το πήγα από εδώ, το έφερα από εκεί, τα βρήκα. :P

Πέμπτη γράφουμε Βιολογία.
Πήραμε και προφορικούς βαθμούς σήμερα.

:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

never give up

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
Loreley, μπορείς να μου πεις (αν θυμάσαι) πώς ακριβώς ήταν οι ασκήσεις στη γραμματική στα Αρχαία; Δηλαδή έπεσαν πιο πολύ ρήματα/τριτόκλιτα ουσιαστικά - επίθετα και σε τι μορφή (πίνακας συμπλήρωσης, να το κλίνετε μόνοι σας, να συμπληρώσετε προτάσεις με την πτώση που σας δίνεται κλπ.);
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
άλγεβρα την πέμπτη, επιτέλους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Loreley, μπορείς να μου πεις (αν θυμάσαι) πώς ακριβώς ήταν οι ασκήσεις στη γραμματική στα Αρχαία; Δηλαδή έπεσαν πιο πολύ ρήματα/τριτόκλιτα ουσιαστικά - επίθετα και σε τι μορφή (πίνακας συμπλήρωσης, να το κλίνετε μόνοι σας, να συμπληρώσετε προτάσεις με την πτώση που σας δίνεται κλπ.);

Έπεσαν 5 ουσιαστικά και 5 ρήματα. Μας τα έδιναν εννοείται όχι σε ονομαστική ή σε ενεστώτα, και μας έλεγαν "β πληθ προστακτικής μέσης φωνής στον χρόνο που βρίσκεται" πχ.
Οπότε εμείς έπρεπε να το κλείνουμε στο μυαλό μας.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top