Γενικό -  Εξετάσεις Α' Λυκείου

Assimakis

Νεοφερμένος

Ο Assimakis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Τίποτα μη διαβάζεις, το πολύ πολύ κανά χαρακτηριστικό νεότερης και παραδοσιακής ποίησης. Εγώ πάντως τίποτα δεν διάβασα και έγραψα 19+

Έχω ακούσει οτι σου δίνουν δύο κείμενα και διαλέγεις το ένα ισχύει ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
Έχω ακούσει οτι σου δίνουν δύο κείμενα και διαλέγεις το ένα ισχύει ;
μπα, εμάς ένα υποχρεωτικό μας έδωσαν αν και τώρα που το λες κάτι έχω ακούσει αλλά μάλλον σε άλλη περίπτωση ισχύει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
Εχθές έγραψα φυσική.Ενώ ο φυσικός έστω π.χ. παπαδόπουλος (το επίθετό του) είχε πει "μην ανησυχείτε θα βάλω εύκολα" πριν μας παραδώσουν τα θέματα τον ρωτάμε "Είναι εύκολα;" γυρνάει με στυλ βγάζει το καλαμάκι του φραπέ από το στόμα μετά το γυαλί και απαντάει "Παπαδόπουλος και εύκολα δεν πάνε μαζί". Για να μην σας τα πολυλογώ γράψαμε σκ.. χάλια.
Τι σας έβαλε δλδ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

@titi

Νεοφερμένος

Η Αφροδίτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Αίγινα (Αττική). Έχει γράψει 87 μηνύματα.
γεια σαςςς :)
κανεις αρχαια? :/:

[αυριο αρχαια..πεμπτη οικονομια..παρασκευη βιολογια]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 019112

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
γεια σαςςς :)
κανεις αρχαια? :/:
Ορίστε!
ΑΡΧΑΙΑ
Το κείμενο ήταν Θουκυδίδης, συγκεκριμένα το κομμάτι με τις μηνύσεις του Πειθία. Μετάφραση αυτό το απόσπασμα.
Γενικά, οι ερμηνευτικές ερωτήσεις και ερωτήσεις εισαγωγής είχαν να κάνουν με την διαχρονικότητα των κειμένων του Θουκυδίδη, με το λόγω - έργω (το φαινομενικό δηλαδή και το πραγματικό) και τις συνέπειες του εμφυλίου πολέμου (μίσος, εκδίκηση κλπ). Υπήρχε και ερώτηση που ζητούσε τα χαρακτηριστικά του υπεύθυνου πολίτη. (Γενικά, πιο σος μας λέγανε ότι είναι ή ο πολίτης ή ο ηγέτης).

Γραμματική και συντακτικό δεν θυμάμαι. Οι λεξιλογικές ασκήσεις πάντως ήταν γελοίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Αγγλικά σήμερα:hehe:

Η έκθεση μού πήρε πολλή ώρα. Αλλά εντάξει, 208) Το πρώτο μου:happy::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
Πείτε θέματα εκθέσεων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Θα προτιμούσα να μπουν δύσκολα για να μην γράψουν οι αδιάβαστοι. Πιθανότατα θα έγραφα καλύτερα, γιατί δεν θα έμπαιναν σχήματα και θα είχε περισσότερες ερωτήσεις ανάπτυξης.

edit: Τώρα δεν έγραψα μόνο εγώ 18-20, αλλά όλο το σχολείο.
κοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοομπλεξ

Εμεις γραψαμε σημερα βιολογια. Αν ο απο πισω μου και η αλλη απεναντι μου δεν εχουν γραψει ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 16 θα τους χτυπησω. Ολες τις απαντησεις ειπα. Ημουν πρωτο θρανιο και δεν ειδαν εμενα που ελεγα απαντησεις και ειδαν αλλους που δεν αντεγραφαν καν :hehe::hehe: Τα θεματα βατα και ηταν λιγο απο ολα. Ευκολης εως μέτριας δυσκολίας:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stelios1997

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Stelios1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Κολυμβάρι (Χανιά). Έχει γράψει 369 μηνύματα.
Τι σας έβαλε δλδ?

Η θεωρία δεν ήταν δύσκολη αλλά σε μερικά θέματα θεωρίας ήθελε αιτιολόγηση ή απόδειξη και σου έπαιρνε πολύ χρόνο.Το τρίτο θέμα επίσης εύκολο με κυκλώματα κλπ. Και φτάνουμε στο 4ο το οποίο είχε 3 υποερωτήματα και κάθε ένα υποερώτημα είχε από άλλα δύο υποερωτήματα. Έπιανε 30 μονάδες :mad: . Διαβάζω παραπάνω για κεκλιμένο επίπεδο χαχα ούτε κατά διάνοια ήταν τεταρτοκύκλιο δεν έδινε τη μάζα του σώματος και για να την υπολογίσεις έπρεπε να ξεκινήσεις να λύνεις τα υποερωτήματα από πάνω προς τα κάτω.Δηλαδή και να τα ήξερες δεν προλάβαινες. Για 20 ούτε συζήτηση κανένας δεν έγραψε και το ξέρω .Όλοι από 19 και κάτω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexl1996

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Alexl1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,803 μηνύματα.
Η θεωρία δεν ήταν δύσκολη αλλά σε μερικά θέματα θεωρίας ήθελε αιτιολόγηση ή απόδειξη και σου έπαιρνε πολύ χρόνο.Το τρίτο θέμα επίσης εύκολο με κυκλώματα κλπ. Και φτάνουμε στο 4ο το οποίο είχε 3 υποερωτήματα και κάθε ένα υποερώτημα είχε από άλλα δύο υποερωτήματα. Έπιανε 30 μονάδες :mad: . Διαβάζω παραπάνω για κεκλιμένο επίπεδο χαχα ούτε κατά διάνοια ήταν τεταρτοκύκλιο δεν έδινε τη μάζα του σώματος και για να την υπολογίσεις έπρεπε να ξεκινήσεις να λύνεις τα υποερωτήματα από πάνω προς τα κάτω.Δηλαδή και να τα ήξερες δεν προλάβαινες. Για 20 ούτε συζήτηση κανένας δεν έγραψε και το ξέρω .Όλοι από 19 και κάτω.
Από περιέργεια και μόνο φίλε, θυμάσαι πάνω-κάτω το θέμα αυτό; Τι τεταρτοκύκλιο είχε δηλαδή; Σώμα σε νήμα που εκτελούσε τετατροκύκλιο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Δεν με στεναχωρεί, αλλά θέλω να επισημάνω πως με το να βάζουν γελοία θέματα, αδικούν αυτόν που διάβαζε όλη την χρονιά και κατά την διάρκεια των εξετάσεων. Και δεν είναι φυσικά αυτό το μόνο μειονέκτημα του συστήματος μας.

Δυστυχώς στο Ελλαδιστάν δεν ενδιαφερόμαστε τόσο για τον εαυτό μας όσο για το να αποτύχουν οι άλλοι. Μας πλημμυρίζουν αισθήματα μίσους, μνησικακίας και ζήλιας για τον διπλανό μας που ο μόνος λόγος που θέλουμε να πετύχουμε είναι για να αποτύχει αυτός.
Συνέχισε έτσι, είμαι σίγουρος ότι μόνο σε καλό θα σου βγει.
Μέχρι τότε όμως, eat a snicker's
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • Snickers_wrapped.jpg
    Snickers_wrapped.jpg
    203.3 KB · Εμφανίσεις: 130

Stelios1997

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Stelios1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Κολυμβάρι (Χανιά). Έχει γράψει 369 μηνύματα.
Από περιέργεια και μόνο φίλε, θυμάσαι πάνω-κάτω το θέμα αυτό; Τι τεταρτοκύκλιο είχε δηλαδή; Σώμα σε νήμα που εκτελούσε τετατροκύκλιο;

Όχι δεν ήταν σε νήμα το σώμα απλά το αφήναμε χωρίς αρχική ταχύτητα από την κορυφή του τεταρτοκυκλίου κατέβαινε το τεταρτοκύκλιο και μετά συνέχιζε την κίνηση του σε οριζόντιο δάπεδο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tt7

Νεοφερμένος

Ο tt7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
παιδια,στα μαθηματικα,στην αποδειξη με τα απολυτα,ενω εκανα τα προηγουμενα βηματα σωστα.στο τελος εγραψα: ⇔(α + β)2 ≤ |α|2 + |β|2 + 2|αβ|
⇔α2 + β2 + 2αβ ≤ α2 + β2 + 2|α||β|
⇔αβ≤|α||β|
η ρωτηση επαιρνε 7/100.ποσο λετε να αφαιρεσει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Assimakis

Νεοφερμένος

Ο Assimakis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
παιδια,στα μαθηματικα,στην αποδειξη με τα απολυτα,ενω εκανα τα προηγουμενα βηματα σωστα.στο τελος εγραψα: ⇔(α + β)2 ≤ |α|2 + |β|2 + 2|αβ|
⇔α2 + β2 + 2αβ ≤ α2 + β2 + 2|α||β|
⇔αβ≤|α||β|
η ρωτηση επαιρνε 7/100.ποσο λετε να αφαιρεσει?

1 μπορεί και 2 αν είναι αυστηρός ο καθηγητής σου. Παραπάνω δε νομίζω αφού έκανες τα άλλα σωστά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
κοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοομπλεξ

ρεαλισμός λέγεται

Δυστυχώς στο Ελλαδιστάν δεν ενδιαφερόμαστε τόσο για τον εαυτό μας όσο για το να αποτύχουν οι άλλοι. Μας πλημμυρίζουν αισθήματα μίσους, μνησικακίας και ζήλιας για τον διπλανό μας που ο μόνος λόγος που θέλουμε να πετύχουμε είναι για να αποτύχει αυτός.
Συνέχισε έτσι, είμαι σίγουρος ότι μόνο σε καλό θα σου βγει.
Μέχρι τότε όμως, eat a snicker's

Αν αυτό κατάλαβες απ'όλα όσα έγραψα, τι να πω. Θεωρείς ότι είναι σωστό να πέφτουν γελοία θέματα? Τα θέματα πρέπει να είναι διαβαθμισμένα. Αλλά μάλλον είσαι από τους μέτριους μαθητές που εκμεταλλεύεσαι το γεγονός αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Αν αυτό κατάλαβες απ'όλα όσα έγραψα, τι να πω. Θεωρείς ότι είναι σωστό να πέφτουν γελοία θέματα? Τα θέματα πρέπει να είναι διαβαθμισμένα. Αλλά μάλλον είσαι από τους μέτριους μαθητές που εκμεταλλεύεσαι το γεγονός αυτό.
Let me see what we've got here... Ναι ειναι σωστο να πεφτουν γελοια θεματα. Γιατι; Γιατι σε αυτη τη γ***μενη κοινωνια εχετε μαθει ολοι να δρατε ατομικα. Συλλογικα/ομαδικα ομως θα μαθει ποτε κανεις; Οσα μαθηματα εχουμε δωσει οποιος με ρωτησει κατι θα του πω την απαντηση. Ας μου μηδενισουν την κολλα, δε με νοιαζει. Οι συμμαθητες μου και γενικα τα ατομα που βλεπω τοσες ωρες καθε μερα ειναι μια μικρη μου οικογενεια. Αν εσυ τωρα θεωρεις σωστο να πεφτουν δυσκολα γιατι εσυ το καμαρι της ταξης θα γραψεις 20 και θα χαιρονται ολοι και εσυ θα χαιρεσαι με τα 5αρακια-6αρακια που θα εχουν ολοι οι αλλοι, τοτε συγγνωμη σε τετοιες περιπτωσεις ακομη και το CERN σηκωνει τα χερια του ψηλα. Και μαθε να βγαζεις συμπερασματα απο αυτα που σου λενε. Αμεσως μετριος μαθητης... Κι εγω 19,2 εβγαλα και τα λεω αυτα. Oh, what a shame!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Αν αυτό κατάλαβες απ'όλα όσα έγραψα, τι να πω. Θεωρείς ότι είναι σωστό να πέφτουν γελοία θέματα? Τα θέματα πρέπει να είναι διαβαθμισμένα. Αλλά μάλλον είσαι από τους μέτριους μαθητές που εκμεταλλεύεσαι το γεγονός αυτό.

Συμπέρασμα: Τα πάω καλά με τους συμμαθητές μου, δεν θέλω να τρέχουν να ξαναδίνουν Σεπτέμβριο και θέλω να βγάλουν την τάξη με έναν αξιοπρεπή βαθμό <=> είμαι μέτριος μαθητής
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • 31957718.jpg
    31957718.jpg
    97.3 KB · Εμφανίσεις: 115

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Ρε παιδιά, δεν νομίζω να το εννοεί έτσι αυτό που είπε, απλά λέει ότι είναι άδικο ο ένας να κάθεται να ξεσκίζεται και ο άλλος να μην έχει διαβάσει και να παίρνουν τον ίδιο βαθμό. Εγώ τουλάχιστον έτσι το κατάλαβα. Δεν νομίζω πια να υπάρχει τόση κακία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Assimakis

Νεοφερμένος

Ο Assimakis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Ρε παιδιά είναι ενδοσχολικές οι εξετάσεις ... οι καθηγητές θέλουν να περάσουν όλα τα παιδιά . . . Και να παίρνει ένας μέτριος με έναν άριστο ίδιο βαθμό στις ενδοσχολικές δεν έχει καμία σημασία!!! Εξάλλου στις Πανελήνιες θα κριθεί τι αξίζει ο καθένας ... Παιδιά που έβγαζάν 19 καβαλούν το καλάμι και γράφουν 12 ενώ μαθητές του 16 γράφουν 19 !!! Και αυτό το ξέρω απο προσωπική πείρα... Προσωπικά σαν βαθμολογία στο Γυμνάσιο είχα απο 18,5 μέχρι 19,6 αλλά ποτε δεν στεναχωριόμουν όταν έβλεπε πολύ εύκολα θέματα. Χαιρόμουν και για μένα και τους συμμαθητές μου ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
...δεν έγραψα μόνο εγώ 18-20, αλλά όλο το σχολείο.
Μπα, μη νομίζεις κάτι τέτοιο. Όσο εύκολα και να είναι τα θέματα, πάντα υπάρχουν και αυτοί που γράφουν μέτρια, αλλά και αυτοί που παίρνουν από 02 ως 05.
...μάλλον είσαι από τους μέτριους μαθητές που εκμεταλλεύεσαι το γεγονός αυτό.
Όταν διαφωνείς, δεν είναι απαραίτητο να επιτίθεσαι προσωπικά στο συνομιλητή σου.
... το CERN σηκωνει τα χερια του ψηλα.
Έτσι εξηγείται γιατί το άγαλμα στην είσοδο του CERN βρίσκεται σ΄αυτή τη στάση?



(Κάτι έχει πει ο Λιακό για το άγαλμα αυτό, νομίζω ότι παριστάνει έναν κακό Νεφελίμ, αλλά δεν θυμάμαι καλά).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top